Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Диапазон Винетка (обхват-пътища)


Levcho

Recommended Posts

Здравейте, Може ли да ми пишете ако знаете.

Длъжен ли съм да закупя електронна винетка ако премина граница към България и навляза само 10-15 километра.

Например карам от Турция през граничен пункт Капитан Андреево до Свиленград и обратно.

Преди 5-6 години, на граничната табела при влизане в България, имаше някакви упътвания в които пишеше че след навлизане през границата, има диапазон след който водачите са длъжни да са закупили винетка. Мъгливо си спомням че беше от рода на 20км.

Има ли някакъв такъв диапазон или обхват неутрални пътища в които не сме длъжни да сме с винетка.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В България винетката е задължителна за всички първокласни пътища, дори да е за 100метра. Никога не е имало "гратисни" километри. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не стана ясно, че се интересуваш за товарен автомобил...

Въпросът беше за винетка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

почти съм сигурен,че има почти веднага камера след Капитан Андреево

п.п давам пример тази на Цариградско става Тракия а реално още си в София след нея има разклон за с Лозен, което е столична 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Levcho написа:

Обхвата на втория линк е пълен. Първия линк е за тол системата и не касае леките автомобили.

преди 7 минути, chavdarlk написа:

Не стана ясно, че се интересуваш за товарен автомобил...

Въпросът беше за винетка.

Няма как да стане ясно. Пише "електронна винетка", а над 3,5 т. са с маршрутни карти или GPS.

 

Ще дам прост пример с Румъния: винетка можеш да си купиш още в Русе, може и на първата бензиностанция оттатък реката. Аз реших да се направя на тарикат, защото трябваше само да вляза, да си взема едни кинти от един молдовец и да изляза. Еми нъц - на излизане от Румъния ми искат документа за платена винетка. Обяснения "ама аз влязох само малко и за малко" не важат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда преди 2019, т.е. преди електронната винетка, имаше някакви километри като толеранс, за да си намериш място и да закупиш съответния стикер и да го залепиш на определеното място.

Поради това, така е пишело на границата при влизане в Б-я. А не да има някаква неутрална фрее зона.

Значи електронна винетка требе да се закупи предварително че да не има глобо.  :)  разбрано.

М/у другото, научих че ако те спрат и нямаш електронна винетка, са били длъжни да ти предложат така наречената "компесаторна" такса която била 70 лева. Има там и други правила нататък. Не го знаех.

Понякога забравям да купя предварително и след като мина граница се усещам и трябва да спра да се занимавам по мобила да си купувам.

Ясно. Благодаря за коментарите.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И преди и след електронната винетка официално "гратисна" зона не е имало и няма. Но, преди електронната винетка, нямаше и камери, които да те снимат на 300м от границата и съответно имаше "гратисна" зона до бензиностанцията и/или първия ДАИ-джия, който да те сурвака. Сега винетки се продават и преди границите, съответно висят на 100м от пункта на просия ;)

Относно "компенсаторната" - да, ама за 70лв пътуваш един ден ;) Реално си е глоба. Не е хич оферта.

Иначе и аз бях забравил да си купя винетка и стигнах чак до Самоков (от София) и купих от там. Съответно маса камери ме бяха наснимали, но има гратисно време от снимането до обработката, а когато обработват датата на заснемането съвпада с датата на покупката, а аз купих годишна, и честитки не дойдоха. Това за инфо.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре е през приложение. Аз си свалих " Toll Pass" и съм много доволен. В момента на плащането вече имаш активна винетка. Можеш и да провериш за глоби всеки регистрационен номер ;)

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купувам винетките през EPAY. Разходката до Самоков беше първото извънградско каране на Джимнито и изобщо не ми щукна, че то е без винетка ... докато не бях стигнал почти до Самоков. Затова и купих от каса, но втори път тази грешка не правя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 19 часа, PRR написа:

има гратисно време от снимането до обработката, а когато обработват датата на заснемането съвпада с датата на покупката, а аз купих годишна, и честитки не дойдоха. Това за инфо.

Дано да е така, защото баща ми онзи ден ми разправя как решили да отидат с майка ми до Плевен с Алфа-та, която им завещах след като купих Шкодата 2017г. На 200 метра след Шела (срещу Джъмбото), където започва магистралата, нашият се сетил, че няма винетка. Спрял е на следващата възможна бензиностанция и си закупил уикенд винетка. Колата е на мое име, съответно ако има глоба ще се води на мен ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, digitalundgrd написа:

Дано да е така, защото баща ми онзи ден ми разправя как решили да отидат с майка ми до Плевен с Алфа-та, която им завещах след като купих Шкодата 2017г. На 200 метра след Шела (срещу Джъмбото), където започва магистралата, нашият се сетил, че няма винетка. Спрял е на следващата възможна бензиностанция и си закупил уикенд винетка. Колата е на мое име, съответно ако има глоба ще се води на мен ?

Силно се съмнявам да дойде честитка, защото в крайна сметка ти винетка за съответния ден си купил и спокойно можеш да обжалваш. 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

във връзка със споменатата "компесаторна такса" - https://autobild.bg/бургазлия-засечен-27-пъти-без-винетка-г/

очевидно от БГТОЛЛ нямат сметка да събират такси, а да налагат директно глоби :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Авантаж свирят само за годишна винетка купена в рамките на същия ден.

Има някаква вероятност да стане и за месечна, но се съмнявам...
За по-кратки не виждам шанс за прошка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 17 часа, joro_kem написа:

във връзка със споменатата "компесаторна такса" - https://autobild.bg/бургазлия-засечен-27-пъти-без-винетка-г/

очевидно от БГТОЛЛ нямат сметка да събират такси, а да налагат директно глоби :)

Статията е написана определено пристрастно да покаже колко е лоша Държавата. Не виждам нищо незаконно, неморално или неправилно в наложените глоби. Карал ли е без винетка? Карал е. Не бил знаел, разбираш ли, щото АПИ не го били уведомили за изтеклата винетка, каква мъка!

Както скоро написа чичо Генчо от висотата на вековния си опит:

 

На 23.10.2022 г. at 10:20, The Best Forman написа:

След десет години задълбочено съвместно проучване на немския и английския наични институти , учените стигнали до извода , че на този свят , никой , за нищо не е длъжен на никого.

При оповестяване на новина 95% от българите изпаднали в шок.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Izolini написа:

Статията е написана определено пристрастно да покаже колко е лоша Държавата. Не виждам нищо незаконно, неморално или неправилно в наложените глоби. Карал ли е без винетка? Карал е. Не бил знаел, разбираш ли, щото АПИ не го били уведомили за изтеклата винетка, каква мъка!

за качеството на статията не споря, но съвсем не съм съгласен с частта "неморално или неправилно наложени глоби". всеки ден, по всички възможни канали, ни пълнят ушите с една не много българска думичка "превенция", която видиш ли, по чудодеен начин щяла ни направи по-дисциплинирани и по-толерантни на пътя. дръндърици! на държавата изобщо не и пука за т,нар, превенция, иначе нямаше да спуска на служителите си с униформи "норма" за минимален брой глоби на смяна. явно е по-изгодно да пълнят хазната, вместо наистина да изграждат полезни навици у участниците в движението. не виждам нищо полезно в това, да бъда глобен за едно и също нарушение неколкократно, без изобщо да разбера, че съм санкциониран и този факт да ми стане известен, когато се наложи да отида до КАТ или НАП. и да, мъчно ми е, че администрацията ни функционира по този начин!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, Izolini написа:

... Не виждам нищо незаконно, неморално или неправилно в наложените глоби. Карал ли е без винетка? Карал е. Не бил знаел, разбираш ли, щото АПИ не го били уведомили за изтеклата винетка, каква мъка!

Ице, по-принцип НЕ защитавам нарушителите, но в случая е по-различно. Винетката е от дата до дата, купуваш я месец Х тази година и как се сещаш, че догодина на същата дата трябва да я подновиш? Освен това, след като от ДАИ/КАТ/МАТ/бла-бла-бла знаят, че си нарушил закона и имаш глоби, защо не те уведомяват? Живеем в 21ви век и всички институции ти знаят телефона, адреса, майла, къде работиш и т.н. и т.н. Т.е. с минимални, да не кажа нулеви, усилия може да те уведомят, съответно да си платиш глобата (глобите са за превенция, не за пълнене на хазната!!!) и да станеш изряден.

Е да, ама не. В кратуната на 90% от държавните служители не се върти идеята как да станем по-добра държава, а как да прекарам деня без да свърша работа, за да имам сили за вечерната ракия. Уви, останалите 10% нямат шанс ... засега. Все се надявам, че някога нещата ще се обърнат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, PRR написа:

Винетката е от дата до дата, купуваш я месец Х тази година и как се сещаш, че догодина на същата дата трябва да я подновиш?

А как се сещаш за гражданската? А че трябва да минеш на ГТП?

преди 44 минути, PRR написа:

Живеем в 21ви век и всички институции ти знаят телефона, адреса, майла, къде работиш и т.н. и т.н. Т.е. с минимални, да не кажа нулеви, усилия може да те уведомят,

Изненадан съм, че точно ти се оказваш в онези 95% :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, Izolini написа:

А как се сещаш за гражданската? А че трябва да минеш на ГТП?

Изненадан съм, че точно ти се оказваш в онези 95% :o

Ице, я се сетя, я не :( Миналата година пропуснах прегледа на единия мотор. За гражданската на супърба се сетих два дни преди изтичането, а за винетката на супърба се сетих ден преди пътуване и месец след изтичане. 

Та не знам кои са тия 95% и кои не, ама като превиших скоростта в Германия за месец ми дойде честитката в България. И сега в Германия спазвам ограниченията, а тук малко се разсейвам ;) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност - за мен си бачка системата.

Застрахователя винаги ми звъни за подновяване на ГО и Каско.

От ГТП ми пращат смс-че, че след седмица ми изтича прегледа.

Приложението, за винетката (писах по-горе за него) ми праща 2 мейла - първият - седмица преди изтичането и още един - 3 дни преди крайната дата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, zloQQ написа:

Всъщност - за мен си бачка системата.

Всъщност системата не бачка. Бачкат частниците, които имат интерес да си вземат парите и да останеш при тях ;) 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 год Юли месец ми  изтекла винетката... Аз разбира се не знам и на следващия ден от изтичането й тръгвам София -  Перник и обратно през Владая. Като се прибрах в къщи, вечерта ми изпуска римайндър на тела, отворих сайта за проверка и нямаше валидна винетка при справка за моя номер... Очаквах да са ме "резнали", но нищо не дойде, за мой късмет. А вече ги имаше ТОЛ камери след Драгичево преди кръговото, поне, може и другаде да е имало, не ги следя. За без технически, близък мой, от 10г все така става, че влиза е БГ (последно тази година лятото) през Калотина до София и не е имал глоба. Живее в чужбина и е с БГ регистрация, така му се случваше досега. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, PRR написа:

Всъщност системата не бачка. Бачкат частниците, които имат интерес да си вземат парите и да останеш при тях ;) 

 

Е, тя, системата е от частници реално погледнато. Застрахователите...ГТП...тол-а...

Имах предвид, че аз съм голем заплес и дати на застраховки, винетки, ГТП, рожденни дни...не помня грам. Но и не ми се налага да вкарвам напомняния в телефона, за да ме подсещат. Подсещат ме за всичко една седмица предварително от даденото място с което имам вземане/даване и ако не проспя нещата - всичко е ОК.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Велко, съгласен съм, че в по-голямата си част нещата са ОК, НО! НО-то е, че системата трябва да е така създадена, че да те уведоми по най-бързия начин за нарушението, а не да разбереш след месеци. Това не е нормално и не трябва да е така. И не трябва да се разчита на другите, т.е. застрахователи, сервизи и т.н. 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.