Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Диагностика


Димитър08

Recommended Posts

Здравейте! 

Мисля да си купя уред за диагностика, но не знам на каква марка да заложа. Колата ми е Шкода Октавия 3, 2013г. Не държа да е професионално, но като го сложа да ми показва  всичко. Омръзна ми, за някаква малка грешка, да записвам час и да плащам, за нещо, което и сам мога да си го оправя. Не съм го правил но не мисля, че е сложно. Друго си е, когато човек, като му светне чека, да знае какъв е проблема, какво ще му струва, и търпи ли отлагане.

Бих се радвал, ако имате такъв уред и споделите вашия опит.

Благодаря Ви!

Лека и безаварийна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледни какво предлагат sklad66 , но имай предвид , че повечето "кутийки" може и да не хванат грешки в периферията.

Имам такава и на моята кола (Фабия 3) , когато се сърдеше за втора ламбда сонда ги четеше и бършеше грешките , но на БМВ Х3 или Фабия 1 въобще не разбра какви са им проблемите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, zloQQ написа:

OBD11 също е добро. Може да го провериш и ако цената те урежда...

Цената ме устройва, но понеже нямам опит с такива машинки, някои неща не ми са ясни, като например:  (функциите зависят от лиценз!),  Системата използва онлайн бази данни, така че за работа е необходима добра интернет връзка. Необходими са кредити за използване на функции с едно щракване ( също и в Pro версията ), които са налични в нашия магазин. ???

Бих те помолил, ако имаш опит с тая машинка, да ми опишеш стъпките от момента на закупуване, до изчистване на някаква грешка, какво правим 1во, 2ро, 3то и т.н.

Благодаря ти!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OBD11 е готина джаджа. В Pro варианта е пълен аналог на VCDS. Работи се лесно със софтуера, не е нужно наличието на лаптоп, използва телефон или мултимедия (Android и iOS). За по-мързеливите или тепърва навлизащи в програмирането и активирането на "глезотии" и възможности на колата, OBD11 предлага Apps - това са готов набор от настройки, активиращи дадена функционалност с един клик. Примерно, за да се активират да светят постоянно мигачите на процент, е необходимо да се правят корекции и настройки в няколко менюта. Вместо да ги търсите и да се ровите в тях, с един клик софтуера (Apps) прави всичко автоматично. Разбира се, това не е безплатно - всяко активиране или деактивиране на дадена функционалност чрез Apps струва кредити. Тези кредити могат да бъдат купувани от сайта на разработчика. Направено е супер лесно и не е скъпо.

 

Apps на OBD11 е налично както в стандартната, така и в Pro версията. Съответно не е необходимо закупуване на Pro лиценз, за да се използват. Pro лиценза е необходим за ръчно кодиране, примерно в Long Coding. Ако човек само иска да гледа за грешки, да търси причината за тях както и да прави основни неща с компютъра на колата, Pro версията не е необходима.

 

Неудобството при работата с Pro версията, примерно с Long Coding е, че на много места в софтуера няма описание. За разлика от VCDS, където за всяко нещо имате описание, съвет, помощник и т.н.

 

Ако няма да се задълбава в кодиране и т.н., стандартната версия на OBD11 е напълно достатъчна. Не е необходимо и закупуване на кредити.

1. Създавате си профил на официалния сайт на OBD11 и си купувате актуалния към момента стандартен NextGen адаптер.

2. Сваляте приложението на OBD11 на телефона - в него трябва да създадете профил. Имам предположение, че е добре профила ви да бъде идентичен с този от сайта на разработчика - в случай, че решите някой ден да си купувате кредити, които ще получавате така или иначе на мейл.

3. Поставяте OBD11 устройството в OBD буксата на автомобила.

4. Давате на контакт (или стартирате двигателя).

5. Стартирате OBD11 приложението и сдвоявате софтуера с устройството.

6. От софтуера стартирате сканиране на автомобила за грешки.

7. Ако има записани грешки в компютъра на колата, софтуера OBD11 ще ви ги покаже. Ще имате възможност да разберете от какво е породена всяка грешка, както и да я изчистите/изтриете.

 

Има и редица алтернативи. Например купувате си OBD четец и го използвате с OBD софтуер по избор. Но е много важно да не се купуват най-евтините OBD четци! 90% от тях са клонинги на ELM327 (няма лошо в това). И ако клонинга е кофти, ще имате загуба на данни, няма да чете/програмира коректно и т.н. На пазара е пълно и с клонинг на клонинга... Мнозина търсят най-евтиното с презумцията че ще работи. OBD четците са мини компютърчета и от качеството на изпълнението им зависи как ще комуникират с компютъра на колата и как ще работят със софтуера, който използвате. Ако се спрете на този вариант, в момента на нашия пазар има vGate iCar Pro OBD четец - ясно е, че е клонинг, но работи коректно. Цената му е 60лв. За софтуер бих препоръчал Car Scanner - има го във версия както за Android, така и за iOS. Програмата има адски много функционалности, които са безплатни, включително четене за грешки. Ако решите да си я купите - 10 лв. струва лиценза. За следене на живи данни не е толкова удобна, макар че по функциоалност и достъп до най-различни сензори е един от най-добрите софтуери - при мен дори показва процента на заряд на акумулатора, товар върху алтернатора и т.н. Та за живи данни бих препоръчал Torque, което го има и в платена Pro версия. За четене на грешки Torque не е удачно решение - имал съм грешки, които VCDS ги показва, Car Scanner също. А Torque вика "всичко е наред, няма грешки...).

 

Накратко, това е. Незнам дали е достатъчно разбираемо, но материята е доста обширна и е трудно да бъде синтезирана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, Mishelle написа:

OBD11 е готина джаджа. В Pro варианта е пълен аналог на VCDS. Работи се лесно със софтуера, не е нужно наличието на лаптоп, използва телефон или мултимедия (Android и iOS). За по-мързеливите или тепърва навлизащи в програмирането и активирането на "глезотии" и възможности на колата, OBD11 предлага Apps - това са готов набор от настройки, активиращи дадена функционалност с един клик. Примерно, за да се активират да светят постоянно мигачите на процент, е необходимо да се правят корекции и настройки в няколко менюта. Вместо да ги търсите и да се ровите в тях, с един клик софтуера (Apps) прави всичко автоматично. Разбира се, това не е безплатно - всяко активиране или деактивиране на дадена функционалност чрез Apps струва кредити. Тези кредити могат да бъдат купувани от сайта на разработчика. Направено е супер лесно и не е скъпо.

 

Apps на OBD11 е налично както в стандартната, така и в Pro версията. Съответно не е необходимо закупуване на Pro лиценз, за да се използват. Pro лиценза е необходим за ръчно кодиране, примерно в Long Coding. Ако човек само иска да гледа за грешки, да търси причината за тях както и да прави основни неща с компютъра на колата, Pro версията не е необходима.

 

Неудобството при работата с Pro версията, примерно с Long Coding е, че на много места в софтуера няма описание. За разлика от VCDS, където за всяко нещо имате описание, съвет, помощник и т.н.

 

Ако няма да се задълбава в кодиране и т.н., стандартната версия на OBD11 е напълно достатъчна. Не е необходимо и закупуване на кредити.

1. Създавате си профил на официалния сайт на OBD11 и си купувате актуалния към момента стандартен NextGen адаптер.

2. Сваляте приложението на OBD11 на телефона - в него трябва да създадете профил. Имам предположение, че е добре профила ви да бъде идентичен с този от сайта на разработчика - в случай, че решите някой ден да си купувате кредити, които ще получавате така или иначе на мейл.

3. Поставяте OBD11 устройството в OBD буксата на автомобила.

4. Давате на контакт (или стартирате двигателя).

5. Стартирате OBD11 приложението и сдвоявате софтуера с устройството.

6. От софтуера стартирате сканиране на автомобила за грешки.

7. Ако има записани грешки в компютъра на колата, софтуера OBD11 ще ви ги покаже. Ще имате възможност да разберете от какво е породена всяка грешка, както и да я изчистите/изтриете.

 

Има и редица алтернативи. Например купувате си OBD четец и го използвате с OBD софтуер по избор. Но е много важно да не се купуват най-евтините OBD четци! 90% от тях са клонинги на ELM327 (няма лошо в това). И ако клонинга е кофти, ще имате загуба на данни, няма да чете/програмира коректно и т.н. На пазара е пълно и с клонинг на клонинга... Мнозина търсят най-евтиното с презумцията че ще работи. OBD четците са мини компютърчета и от качеството на изпълнението им зависи как ще комуникират с компютъра на колата и как ще работят със софтуера, който използвате. Ако се спрете на този вариант, в момента на нашия пазар има vGate iCar Pro OBD четец - ясно е, че е клонинг, но работи коректно. Цената му е 60лв. За софтуер бих препоръчал Car Scanner - има го във версия както за Android, така и за iOS. Програмата има адски много функционалности, които са безплатни, включително четене за грешки. Ако решите да си я купите - 10 лв. струва лиценза. За следене на живи данни не е толкова удобна, макар че по функциоалност и достъп до най-различни сензори е един от най-добрите софтуери - при мен дори показва процента на заряд на акумулатора, товар върху алтернатора и т.н. Та за живи данни бих препоръчал Torque, което го има и в платена Pro версия. За четене на грешки Torque не е удачно решение - имал съм грешки, които VCDS ги показва, Car Scanner също. А Torque вика "всичко е наред, няма грешки...).

 

Накратко, това е. Незнам дали е достатъчно разбираемо, но материята е доста обширна и е трудно да бъде синтезирана.

Много съм Ви благодарен, за подробната информация! Джаджата ще си я купя, е, ще има и още въпроси, но и аз трябва да си разчовъркам мозъка. Важното е че ще си купя правилната джаджа, най-вече за грешките, че като светне тоя чек, много ме дразни и ми е дерт. Преди 4-5 дена карах на магистралата, понастъпах малко повече 150-160 за около 10на километра, после като спрях, видях, че чекът ми свети. Вчера, сутринта, записах час за диагностика за днес. Още вчера, след обяд, тръгвам за работа-чекът не свети???? и днес не свети, и отмених часа. Това ми подсказва, че с грешките не трябва да се бърза, поне 1 седмица. Сега имам час за 06/09/22 за пълна инспекция на колата. Какво ще е, що ще е не знам, но мисля, че ще си намерят работа.

Още веднъж благодаря, Благодаря и на модератора, бъдете живи и здрави!

Лека и безаварийна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз само да попитам ? OBD 11 става ли за октавия 2003, понеже я намерих в един магазин, но понеже съм командировка а колата ми е далече и не мога да сравня буксата за диагностика.

На опаковката не пише за кои модели и марки автомобили става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според сайта на OBD11 се поддържат всички модели Октавия - от 1996г. до последната към момента Октавия 4. Миро @tuningmania би могъл да потвърди OBD буксата на Октавия 1.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 23 часа, Mishelle написа:

Според сайта на OBD11 се поддържат всички

Значи ще я купя, ако не свърши работа- олх...

Тук в Саудитска арабия по спомени мисля беше около 60 лева се връзва....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

До @Mishelle -  "OBD2" е буксата на "Skoda Octavia 1". Става "OBD Eleven"..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.