Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

смяна на масло


mitakkk

Recommended Posts

Здравейте,

след смяната на масло колата има навъртени само 400 км. Вече мина почти година от последната смяна. Трябва ли според вас да сменя маслото след като е минала година или да понавъртя километри и тогава.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не бих го сменил. Е надявам се все пак тези 400 км не са изминати всеки ден по 1км. Не си уточнил двигател и км на колата, но колкото и да е, не мисля, че ще се отрази негативно. Ако смяташ, че ще изминаваш малко километри, може да и наливаш по евтино масло, като ценови клас, но да си отговаря на спецификацията разбира се и да го сменяш на една година. Ако последната година ти е частен случай и ще си наваксаш с километрите, може да си покараш още, преди смяната, а и идва лято. 

При мен последните години, смянат се пада есенно време, навъртам си километрите за една година и сменям преди зимата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е ЛЛ масло, може и да не се сменя. Реално - 2 години или 30К

Ако е обикновено масло - ще го сменя. Т'ва, че не е работила колата не значи, че маслото не старее.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @mitakkk - Ако ще се Шофира повече занапред, смени го.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изказаните мнения.

Определено ще се кара колата иначе нямаше да мисля за смяна на масло.

В този ред на мисли след като маслото старее в картера, това означава ли че при смяната на масло трябва да проверявам кога е произведено. Знаете ли има ли някакъв срок на годност? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До @mitakkk - Не се притеснявай за Датата на Производство/Годност. Сега, разбира се, че не е добре да ползваш нещо, което е стояло 5-10 Години на склад, но е още по-лошо да попаднеш на менте. Като си харесаш марка масло, виж дали дадената марка има официален представител в България. Но не само на сайта на продавача да пише, че е официален еди какъв си а директно в сайта на производителя виж дали самия производител е чувал, че има официален представител в България. От къде и какво масло си си купувал до сега?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ходя в сервиз Вианор и си купувам наливно от сервиза. Последно беше Шел - даже ми дадоха талон за еднократна отстъпка от горивата на бензиностанцията. Но от същия сервиз съм слагал Елф, Ессо.

Принципно трябва месец май да го сменя, но ще му отпусна още 2 месеца да се понавъртят км и тогава ще сменям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 21.03.2021 г. at 18:38, mitakkk написа:

Благодаря за изказаните мнения.

Определено ще се кара колата иначе нямаше да мисля за смяна на масло.

В този ред на мисли след като маслото старее в картера, това означава ли че при смяната на масло трябва да проверявам кога е произведено. Знаете ли има ли някакъв срок на годност? 

На тубите/бутилките обикновено има написан някакъв срок на годност да речем 5 години. С наливното незнам как ще го видиш, ако вземаш такова, но пък там едва ли се задържа дълго. Стареенето в картера както казваш, може да се смята за по-интензивно, именно заради работата на двигателя, конденз и отлагания, които го замърсяват. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Малко да изтупам темата, с риск да бъда оплют ама аз от 15г съм все с две коли едната ми е за градско другата за дълги пътувания и преди като навъртах по малко километри сменях маслото през година и двете карах с 5W-40 едната е VW Lupo 1,4 ТДИ PD  мотора дето се слага и във шкодите, а другата беше ситроен 2,0 HDi, та дори и на фабията на бащата със същия мотор 1,4 ТДИ PD сме го сменяли през повече от година...
Никога не съм имал проблеми с двигателите, почти не се губи масло да доливам 100-200гр за 8-12к.км.
Напоследък станах примерен и взех да ги сменям на година до година и половина макс. последните години карам с тотал и не съм имал проблеми.
Това стареене дето казват на маслото не ми е ясно как рязко ще промени характеристиките му след 12месеца :)
Аз гледам да не превишавам 24месеца и 12к.км  между смените. не съм любител на екстремното шофиране, то ако ще се троши мотора няма да е от старо масло, а от липса на такова. Имаше едно клипче на bri4ka дето си направиха експеримент да счупят един мотор като го оставиха без масло и пак не беше лесно ... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, poliboy написа:

Аз гледам да не превишавам 24месеца и 12к.км  между смените

 

Аз сменям на 2 години или 15 000км. В повечето случаи, срока години и км. съвпада. Не смятам никого да убеждавам в нищо. Всеки си решава, повечето въз основа на прочетено някъде. Обикновено нещата тръгват от маркетингови статии.

Лично за мен, по-важен е пробегът. Никога нама да държа 30 000км. масло лонг лайф. Разумната смяна е 10 - 15 000км. Ако ти пука за колата.

  • Благодаря 1
  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

15

На 29.08.2022 г. at 19:43, joro-120L написа:

 

Аз сменям на 2 години или 15 000км. В повечето случаи, срока години и км. съвпада. Не смятам никого да убеждавам в нищо. Всеки си решава, повечето въз основа на прочетено някъде. Обикновено нещата тръгват от маркетингови статии.

Лично за мен, по-важен е пробегът. Никога нама да държа 30 000км. масло лонг лайф. Разумната смяна е 10 - 15 000км. Ако ти пука за колата.

15к км при нормално каране. Ако се кара градско на къси и дълги по магистрала с висока скорост - 10-12к км макс. 

 

По темата... Не мисля, че на това масло за 400км и 12м му има нещо, за да е за смяна, стига да не е някое минерално или голямо менте.

 

Бих обърнал внимание на горивото в резервоара, да не е изветряло от толкова стоене!

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.