Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Простотията българска или тема за чесане на пръсти.


The Best Forman

Recommended Posts

Мислех клипа да е "без коментар", но ще кажа няколко думи.

Не знам в коя тема да сложа интервюто с полк. Николай Марков. Може би тук е подходящо, защото темата е и с лека политическа насоченост. В никакъв случай то не е простотия, само водещия ме дразни, че го прекъсва в неподходящи моменти. Лично аз вярвам на този човек, защото е експерт в своята област и не говори празни приказки. След това, което чух, политиците които ги дават/говорят по телевизията са ми още по-жалки и смешни.

Който има желание и време, да го гледа. Мисля, че си струва.

 

 

 

  • Благодаря 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
  • Отговори 1.5k
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    267

  • tuningmania

    190

  • The Best Forman

    178

  • Izolini

    154

Мисля , че знам как да спрем "войната" по пътищата - сваляме всички ограничения и забрани (не е шега) .. онзи ден карам по алея Яворов (наистина на всякъде има знаци за 70 км/ч) , в трите ленти всички пъплят с до 50 км/ч  , а преди при ограничение 50 , а аз с 60 макс , всички ме изпреварваха .. имаше и свръхзвукови шрапнели (и с над 100).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Същото ми направи впечатление днес, точно на това място. Явно народа кара “по спомен”, без да гледа знаци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То там са попрекалили със знаците. Да не искаш да ги видиш, пак ще ги видиш!

Но, да, народа кара по спомен ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, PRR написа:

То там са попрекалили със знаците. Да не искаш да ги видиш, пак ще ги видиш!

Но, да, народа кара по спомен ...

Така е. Когато години наред си минавал от там на ограничение 50 имаш изградени навици. Пътувам ежедневно от там за работа от повече от 6 години. Знам, че вече има знаци 70, има ги навсякъде. Въпреки това на местата, където седяха в засада с камери преди, крака ми сам отпуска газта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Izolini написа:

Така е. Когато години наред си минавал от там на ограничение 50 имаш изградени навици. Пътувам ежедневно от там за работа от повече от 6 години. Знам, че вече има знаци 70, има ги навсякъде. Въпреки това на местата, където седяха в засада с камери преди, крака ми сам отпуска газта.

Годинките не прощават. Почнал си само да предаваш, без да приемаш :D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, PRR написа:

То там са попрекалили със знаците. Да не искаш да ги видиш, пак ще ги видиш!

Но, да, народа кара по спомен ...

Не знам кой , какви спомени има , но до преди месец , минавайки от там (без има знаци) и карайки с 50-60 км. имах чувство , че съм спрял :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 22.12.2022 г. at 15:15, The Best Forman написа:

Не знам кой , какви спомени има , но до преди месец , минавайки от там (без има знаци) и карайки с 50-60 км. имах чувство , че съм спрял :)

Така е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Втори месец подред ми се налага да се сблъсквам с официални сервизи и за пореден път се убеждавам , че в цялата схема (живота и бизнеса) в България има нещо сбъркано.

Скъсано уплътнение на врата на извънгаранционен хладилник. Произвежда се в България , а части по магазините няма (интересен феномен). В електронния каталог на производителя самото уплътнение не излиза като отделен детайл , но в някакъв сервизен каталог го има като резервна част. До тук добре , свързвам се със официалния сервиз за София и се появява първата изненада - не може да дойде техник с въпросното уплътнение , а трябва да дойде екип "разузнавачи" , да видят може ли да се смени , за което клиента ще дължи една сума и ако се окаже , че техника от официалния сервиз може да го смени , второ посещение за смяна. Е ако официалния сервиз не знае дали се сменя пущината , кой знае?

Както и да е , теглих им една дългосвиреща (явно сам ще си го сменям) , но ме гложди цената на самото уплътнение .. мисля си тези мизерници си начисляват режийни върху цената на уплътнението (гледам в европейските каталози високи , но по-ниски от нашите цени) и решавам да звънна на производителя и тук втора греда - цената от производителя същата - или аз съм леко сбъркан или всичко в България е тотално сбозавено - как така аз ще произвеждам нещо и ще го давам да го препродават и цените ще са ни еднакви и всички ще сме на печалба .. оказа се , че за това са виновни германците (те им продавали скъпо уплътнителите) .. значи българския производител реално е сглобител .. има нещо сбъркано тук!

 

П.П. За сравнение уредите произведени в Словакия , Словения , Сърбия и Полша са с цени на резервните части в пъти по-ниски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах скоро среща с техник по такъв повод и останах много доволен от човека. Препоръчаха ми го, а после и аз го препоръчах. Ако ти трябва - свиркай да дам номер.

Относно ценообразуването, попадал съм в склад на производителя с идеята да взема на добра цена необходимите ми неща, но се оказа, че цените бяха по-високи от тези при дистрибуторите. Има логично обяснение, ама ще го споделя на торта с кафенце ? ☕

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам производител, който да иска да се занимава и с продажба на дребно. То не случайно и "фирмените" магазини са в миналото. Производителите искат да произведат 1000 бройки и още в деня на производството да ги експедират към търговците, за да нямат нужда от складове. Съответно е логично и да предлагат на неизгодни цени единичните бройки.

А относно знанието на оторизираните сервизи ... Абе знаят това, дето го оправят всеки ден, ама като отидеш с нещо нестандартно и се почва едно чудене, едно маене ...

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговора на казуса, който ви мъчи с цените се нарича RRP/MSRP/Shelf price. Механизъм без който:

- Ще е мазаляк на пазара между производител, дистрибутор и търговци на дребно

- Потребителя ще получава по-куца услуга, защото в лакомията си, някой по веригата ще се опитва да подбива друг с услуга, в която грам не е добър. Например производител да се опитва да продава на краен клиент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 19 часа, The Best Forman написа:

...и решавам да звънна на производителя и тук втора греда - цената от производителя същата - или аз съм леко сбъркан или всичко в България е тотално сбозавено - как така аз ще произвеждам нещо и ще го давам да го препродават и цените ще са ни еднакви и всички ще сме на печалба ..

Хич не си прав, Гена. Стига с това "колко е гадно в България". Навсякъде по света е така. И е нормално да бъде така. Сашо ти е отговорил съвсем вярно. Ама ще ти го смеля на по-разбираем език. Никой разбиращ от бизнес производител или вносител няма да ти продаде по-евтино. Не защото иска да лапне по-голяма печалба, а защото си пази дистрибуторите. И това, което Велко ти е написал също се среща често - цената при вносител/производител да е малко по-висока от тази при дистрибутора. Отново по същата причина. Не ми се обяснява защо е така, но ако погледнеш нещата малко по-мащабно, не само от своята камбанария, ще разбереш защо.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с @Mishelle. Това "колко е гадно в България" е точно както "България е малка държава" ... Която, според фактите, е 16та от 51 (Източник) по територия в Европа, и 21ва от 48 (Източник) по население! За много от нещата за които непрекъснато мрънкаме, всъщност не са по-добре в 2/3 от "цивилизованите" страни за които мечтаем. Та е редно да се замислим, дали това, което непрекъснато се опитват да ни втъплят (малки сме, малко сме, много е лошо тук и подобни) е истина или лъжа! И, по възжмоност, източника ни да не е "Един приятел каза, че чул, че един, който минавал през Х видял У" ;) 

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повод цените на резервните части съм наясно с принципите на консуматорското общество и свръхпроизводството - на потребителя трябва да му е по-"изгодно" да смени повредения уред/изделие с нов и така се реализира едно постоянно търсене на свръхпроизводството , но колко хора в България са готови да последват този модел .. от тук "спорещите" виждам да само Пепи.

Преди време имаше един слоган - изберете българското , който към момента (поне за мен) е прокоба , не повод за някаква радост и гордост. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ти българското често го избираш и без да знаеш. А няма как да знаеш, защото в България (с някои изключения) се произвеждат компоненти за продукти и по-рядко цели и готови продукти. Автомобилният клъстър пък бълва много интелектуално производство, на което няма как да видиш етикет "made in Bulgaria". Както и целият сояджийски сектор (така викам на IT сектора :D) Но предполагайки за какво говориш - Продукти за употреба от краен потребител - да, доста от тях са куци. Но също така сериозните производители на някои продукти в България, въобще не намират вътрешният пазар за интересен (разбираемо). Защо да заемам производствен капацитет за продукт, който дистрибуцията ще ми плати 50 лв., като мога да го заема за същият продукт, но дистрибуцията за износ ще ми плати 30 EUR за този продукт... Ерго на вътрешният ни пазар остават само по-куците неща. Макар че аз например са много впечатлен от качество/цена/функция на продуктите на Теси. Но истината е, че тези хора (собствениците, които са и собственици на Фикосота) просто като правят нещо, правят го като хората. То се вижда и по размера на Теси и Фикосота, които може би като изключим целият ВПК с бомбите и Булгарикум с млеката са с най-голямо чуждестранно присъствие.

 

Факт е също така, че и БВП на България за само 10г. се е увеличил с 60%. А това става само с читаво производство. Защото ако не е читаво, ще има пик за година-две, след което свободният пазар ще го сдъвче и изплюе.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, sauber написа:

Факт е също така, че и БВП на България за само 10г. се е увеличил с 60%. А това става само с читаво производство. Защото ако не е читаво, ще има пик за година-две, след което свободният пазар ще го сдъвче и изплюе.

Хубаво е, че се е увеличил с 60%, но за това време инфлацията е изяла поне 40 от тях ... За съжаление :(

Иначе за не малко неща предпочитам българското, колкото и да е странно. Особено при храните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак толкова не смятам че е. От 1996та до до 2022 дава 56% средна. Като това го цитирам, защото е много бързо за намиране като инфо. Естествено не е много меродавно, защото PO BAI JAN VIDENOVO VREME е имало пик 2100%.

Също така имай предвид, че тия 60%, за които говоря са от 2011 до 2021г. Ще видим за 2022г. как сме се представили. Но да, инфлацията със сигурност е нанесла шамари върху реалният разтеж. Но това е факт навсякъде по света, тъй като в цялото западно полукълбо управляват популисти, които предпочитат да се съхраняват политически и да раздават "на калпак". Нищо, че раздаването на калпак се е наложило от предишни безумни пак техни решения. Като дебилните локдауни, които доведоха само до съсипване на икономиката и почти нищо друго...

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам от икономика и БВП , повече ме вълнува липсата на елементарна етика по т.н. официални/оторизирани сервизи и дребни трикове за принуждаване на обикновенния потребител да прави нещо , което не иска.

Сещам се сега на Ицето (izolini) за колата , която беше влезла в режим "полудяване" , правеше каквото си иска и когато си иска , а той обикаляше сервизите и си скубеше косите , че няма две еднакви мнения (ако иска той знае подробностите да ги сподели) и на края прибегна до джокер - обади се на приятел , за да стигне до проблема и да си го реши.

Аз лично не се чувствам удовлетворен от ремонта на моето уредче , след като на изпроводяк ми споделиха , че батерията ми е добра , но е сменена , а диагнозата за повредата аз им я дадох. Тези с хладилниците , па разузнават .. лудница. Преди години старата пералня Уърпул (произведена в Полша) сдаде и взех нова , но не изхвърлих старата. С пет клика в гугъл намерих счупените части и за шепа стотинки я направих сам , а произведените в България уреди първо не можеш да им намериш части , а ако успееш ти се налага да комуникираш с дебилни служителки на официални сервизи. Ей това ме влудява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Като гледам биомасата в Парламента, може следващите избори да решавам с монета. Ако се падне ези - ще се напия у дома, ако се падне тура - ще се напия на кръчма, ако остане във въздуха - ще ида да гласувам. (Виа @The Best Forman)

  Не вярвах, че някога ще го кажа, но новата реколта политици ме кара да мисля за Буци с носталгия.

  Че кво му беше? Като облече кожената тужурка, па пусне тридневна брада, па погледне лошо, госпоиците припръскваха отдолу. И не пробираше - артистки, журналистки, манекенки - под ножа. А ако некоя даде приплод, постъпи като джентълмен - къщурка и́ купи, бутиче и́ спретне в Испания. По едно време 90% от жените и 20% от мъжете в България мечтаеха да забременеят от него.

 Накрая същите тия жени му изядоха главата, в нееротичния смисъл. Некоя си Мата Хари го снима как си спинка по пищималче, до главата му чекмедже с каймета и буци злато, а най - отгоре пищак.

 Сега обикаля по телевизиите да ни подсеща колко добре сме живели при него, ама кел файда. Па и одърте́ таа же́на, наля се, а и пари не смее да размахва, та сал "ГЕРБ стринки" му останаха твърд електорат.

 Оказа се, че българските мошеници са сред водещите в света. Некви нашенчета завъртели стотина милиарда долара през крипто банка. Едновременно писнаха службите от САЩ и Европа, та немаше как да го заметеме при КТБ. 

 А си бехме рахат, момчетата заделяли по някой лев за тукашните демократи, среда и петък си правехме избори, политици, журналисти, социолози - всичките с пълна копаня. И не некви мизерни 4 000 лева, дето Лена обяви, че ги раздават от руското посолство, а сериозни пари. Сега требва да връщат, а как се връщат пари! Евреите затова не взимат заеми, щото харчиш чужди, а връщаш твои.

 Обаче нема начин, избори идат, политическите противници баш на тая жица ще свирят. И сега ДБ и ПП хъката - мъката, ще си прегледаме спонсорите и ще внимаваме повече. За следващите избори ще трябва пак Сорос да се бръкне, другите ще ги е страх, никой не иска да го преглеждат твърде внимателно. Нема страшно момчета, нов посланик - нов късмет.

 

"Малко съм го преправил, но е от Владимир Тупавичаров, петъчния "ангибиотик"

  • Одобрявам 4
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
преди 20 минути, joro-120L написа:

Teoria-na-avtomobila914aac68a40b8885.jpeg.7da1ced687af7f8abb880816dfc52d3c.jpeg

Е к'во толкова .. Хлебарова не му е пуснала и той си го изкарал на горките студенти , ама ще го вземат ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, The Best Forman написа:

Е к'во толкова .. Хлебарова не му е пуснала и той си го изкарал на горките студенти , ама ще го вземат ;)

 

Хлебарска. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Аз се озовах вчера "в джаза" :)

Признавам - много рядко ми се случва да нямам, какво да кажа или отреагирам, ама вчера се шокирах за 5 секунди 2!!! пъти. Ей я случката.

Нормален ден в най-голямото село в Бг. Малка ДВУПОСОЧНА квартална уличка. Паркирали коли от лявата страна. Карам с ~25км/ч., защото минавам покрай училище и щъкат всякакви пубери измежду колите. И една малка 'жипка се опитва да ме изпревари в лентата за насрещно движение. Засилва се 2-3 пъти за 200 метра, но не се реши, а място имаше. Викам си - ОК, явно се кротна. Правим ляв завой и отново - за 200 метра - залепен за задната ми броня, дава зор и напиня да ме избута от пътя. Аз гледам да не ми изскочи някое дете между колите, гледам в огледалото зорлията, дребното, което возя баш в тоя момент се бунтува, че не чува Анна и Елза да викат от колоните, а трябвало баш сега да пее... Абе, как да е, удържах на всичкия натиск и правя, някак си, спокойно десен завой, излизайки на булевард с по 2 ленти в посока. Местя се в лявата, защото ще завивам на ляво и гледам в огледалото, тая малка 'жипка се засилила в НАСРЕЩНОТО да ме изпревари!?!?!? За момент си помислих да натисна, но ако го бях направил, 'жипката (за да не се удари в мен ако тръгне да влиза) трябваше да мине ОТ ЛЯВО на островчето, което приближавахме със светофара и вече да стане мазало в кръстовището. И бам - червено! И спряхме! Знам, колко държи светофара и си викам - дай да го видя тоя бързак, за къде така се пъне. 5-6 пъти ме натиска, та любознателността ми надделя. Слизам и приближавайки се до 'жипката, джама на шофера се сваля. И си представям, какво ще излети или с какво ще ми посегне тоя отвътре и как да се опазя. И к'во да го правя след това... И... Замръзнах!

Шок1!

Гледам - баба ми! Ама нали, не моята (нямам вече за съжаление), а жена на такава възраст - 65 години...поне! "Аз...много се извинявам..." И, аха да я питам, за гробищата ли лети у насрещното и...

Шок2!

Протеза на мястото на дясната ръка подпира волана на който е монтирана една ръчка, ама някак все едно дете я е сглобило.

Викам си - нема да гледам педалите с какво натиска, че ако и там е като пират - с дървен крак - ще си направя сепуко. Та...нямах, какво да кажа, кротко се прибрах в колата пред погледите на всички, чакащи светофара (сигурно са си помислили, че са ме заплашили поне с пистолет от 'жипката), седнах, закопчах си колана и изпяхме с дребното целия репертоар на Замръзналото кралство :)

Даже едно "Еб@х мама му" не се сетих да кажа...

  • Объркан съм 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.