Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Наемане на кола в Италия


stanley

Recommended Posts

Привет,

обмислям пътуване до северна Италия с наемане на кола, среден клас, на летището в Бергамо за няколко дни.

 

Насочил съм се към rentalcars.com като посредник за наема или на гише на място - кое е по-ефективно.

 

Четох няколко теми с общи указания за наемане на кола в Италия и излиза, че има доста тънкости при избора на фирма доиставчик на услугата, вид на застраховката и оглед при приемане и издаване на колата.

 

Ще съм благодарен ако споделите своя опит по темата и по конкретно ако наскоро сте наемали в района на Бергамо.

Интересува ме кои са предпочитаните фирми за коли под наем и кои трябва да се избягват (ясно ми е че по-скъпите са по коректни - ама не винаги :) ), също така и евентуално някакви порочни практики, които прилагат фирмите за които трябва да се внимава.

 

Пак казвам, че съм наясно как принципно стават нещата, по скоро ме интересува някаква специфика ако знаете за района и фирмите на летището.

Има ли някакъв начин за предпазване от безразборно таксуване на картата ми, за глупости, след като се завърна - защото четохи за такива случаи.

 

P.S. Съвети за специфики при шофирането в северна Италия също са добре дошли. Четох за някакви глоби за образуване на задръстване, както и някакви зони с ограничен достъп за автомобили без специален пропуск.

Също така ме интересува плащането за ползване на магистрала на тол станция ли става или се купува някаквя карта, тип винетка и се лепи по стъклото и съответно се засича от някакви камери. Как е организирано паркирането по градовете - зони за паркиране - синя/ зелена - и как се плаща, на човек, на автомат или талон от бакалията отсреща?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!За наемането на кола не мога да помогна.За шофиране: в северна Италия е значително по-добре отколкото в южна и все пак това е Италия и всички бързат и всички са с предимство...Имат един знак с пръстите на ръката нагоре...„ке кацо”...Тоя знак им дава пълно предимство и им позволява почти всичко.Отделно,ако го усвоите,това е около половината италиански език на разговорно ниво.

Въпреки,че е добре да се ползват мигачи,имайте в предвид,че понякога настъпва паника сред останалите водачи,като видят,че мислите нещо да предприемете...Сериозен плюс е,че колата ще е все пак с италиански номера.

Магистралите са с тол каси.На качване се взема тикет и на излизане се плаща,на бариера,кеш,с карта или с машинка Телепас,автоматично.Отгоре над касите е обозначено на коя каса кое плащане върви...

На Милано е мъка в пиковите часове.В града по центъра има платени паркинги,които са винаги пълни,а извън тях е изключение да се намери място за спиране.И моторетките...Завират се отвсякъде и винаги бързат!А на паркингите как си ги намират коя на кой е - незнам...По националите има доста камери и пращат снимки,главно за скорост.

Успех!Не е страшно,просто трябва да карате като тях и най-важното:пръстите нагоре„ке кацо вой?”,ааа също и задължително тениска с якичка и якичката вдигната нагоре!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето това са полезни съвети :), благодарско. А "националите" какво са? главни второстепенни пътища?

Аз в Милано не смятам да ходя с колата, по скоро около езерата ще се завъртим. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Националите са пътищата,различни от магистрала.По езерата е много красиво,може да се влезе и в Швейцария също.Доломитите са много готини също,Пасо делло Стелвио и тн

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен Sixt са най-добрата компания за коли под наем особено в Европа. Доста читави са им колите и са поне едно ниво на оборудване по-високо от това което другите предлагат, доста често и дават ъпгрейд безплатен просто защото няма от по-ниските класове коли. Единствено трябва да се внимава, че се опитват първо да продадат ъпгрейда, но ако им кажеш искам си моят клас кола, или ще ти дадат твоят или безплатно ще ти дадат по-горен. 

 

В момента имат и 15% отстъпка - малко е по-особено как да се вземе , защото е валидна само ако е активирана през фейсбук и то през френският клон на Sixt и само ако ти е генерирано в нюз-фида рекламно съобщение (опитах се да рефрешна 10-15 пъти, за да мога да копирам линка, ама не стана) и цените са им доста атрактивни. Пък и да си направиш резервация през сайта на Сикст е абсолютно безплатно - докато rentalcars.com ти таксуват картата при резервация.

 

За застраховка ползвам винаги тези https://www.worldwideinsure.com/. Включват даже и стъкла и гуми. На мен лично никога не ми се е налагало да ползвам покритието, но само добри отзити съм чувал. Единственото при тези застраховки е, че първо рент-а-кар компанията ти взима някакъв депозит когато наемеш колата и ти блокират тази сума от кредитната карта защото за тях си все едно без застраховка. И второто, ако не дай си Боже имаш щета, плащаш сам от джоба и после застрахователя ти възстановява. Ако си вземеш застраховка от самата рент-а-кар компания само тогава не плащаш ти нищо - важното е дали обаче си избрал да имаш самоучастие или си взел пълно покритие. Ако имаш самоучастие , пак може да ти блокират сума по кредитната карта. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За застраховка ползвам винаги тези https://www.worldwideinsure.com/. Включват даже и стъкла и гуми. На мен лично никога не ми се е налагало да ползвам покритието, но само добри отзити съм чувал. Единственото при тези застраховки е, че първо рент-а-кар компанията ти взима някакъв депозит когато наемеш колата и ти блокират тази сума от кредитната карта защото за тях си все едно без застраховка. И второто, ако не дай си Боже имаш щета, плащаш сам от джоба и после застрахователя ти възстановява. Ако си вземеш застраховка от самата рент-а-кар компания само тогава не плащаш ти нищо - важното е дали обаче си избрал да имаш самоучастие или си взел пълно покритие. Ако имаш самоучастие , пак може да ти блокират сума по кредитната карта. 

 

Аз също ползвам тази компания за застраховане, защото самите рентал компании режат през колената ако искаш покритие без самоучастие. Ама и аз не съм я ползвал по-същество, да не се и налага дано.

 

Иначе за Италия незнам, но аз лично правя следното - в сайта на Раян има и търсачка за коли под наем. Там офертите общо взето са доста прилични. След това си преценяваш дали през Райян да запазиш или директно от компанията, понякога цените са различни, разни примоции се хващат и т.н.

 

Обърни внимание на следното:

 

- повечето компании имат ограничение на километрите на ден. И после таксуват всеки километър горница на доста солена цена.

- аз винаги взимам горивото на full/full - така вероятността да те изцакат е най-ниска.

- ако ще ти трябва допълнителен шофьор - повечето случаи се плаща и не е евтино, но някой компании го дават бонус.

- работното време на офиса - ако ще я връщаш в кофти часове, това вдига цената яко.

- Дали имат офис на летището и как става предаването на колата - може да е на самото летище, може да ти я докарат, а може да те возят с бусче до паркинга. Последното обикновенно е най-евтино, но трябва да си го предвидиш като време преди полета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди няколко години пътувах из Италия с рент-а-Кар. Eurocar ползвахме. Платих си колата от тук (предварително), включително и застраховката. Там отидох и единственото, което направих е да си дам кредитната карта (задължително кредитна!), за да ми “блокират” сума като гаранция. Мисля 500€ искаха, но мрънках и се съгласиха на 300€. Фул-фул е най-добре. Ние я взехме от летището в Рим, а я оставихме след седмица в самия град до гарата, където имаха паркинг. Та ако ще я оставяте на различно място - предварително вижте възможностите.

Глоби... Покучих известие за две нарушения от компанията месец-два по-късно. Дребния шрифт в полицата казва, че за всяко нарушение, трябва да се разделя с по ~100€ Отделно полицията трябваше да ми прати глобата на адреса на кредитната ми карта, за да я платя. Е, олекнах с две глоби към компанията, но от полицията до ден днешен не съм получил известие. Наистина искат пари повечето компании ако ще има втори шофьор, но не е задължително да се плаща. Ние се сменяхме без проблеми да има. Паркинги има много и на различни цени. Ние бая обикаляхме между Венеция и Рим. Цифрите са от рода на 2-3 до 5€ на час, но има и по 1€. Магистралите са ти казали как е. Най-добре е с карта (кредит/дебит). Успех и да разкажеш със снимки после :)

Редактирано от zloQQ
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Колегите много точно са описали основните положения при наемане на автомобил под наем в Италия. Аз ще допълня няколко по-дребни неща, но нямам опит в Италия.

Два пъти съм наемал кола в Германия от Europcar. Единият път ходихме с нея до Париж и обратно.

Със сигурност вторият път ползвах дебитна карта Mastercard към Unicredit Bulbank за резервацията и не е имало проблеми, въпреки увещанията, че трябва задължително да е кредитна. Това е в сила, ако имаш средства в картата повече, отколкото ще трябват за депозита и наема. Целта е, както Велко е посочил, при констатиране на нарушения или проблеми по автомобила, от картата да се приспаднат съответните разходи без проблеми.

Може да е било изключение, че приеха дебитна карта, но ако не греша и първото наемане беше пак с такава (към друга банка, може би Visa Electron) и нямаше проблеми.

 

От моя опит силно препоръчвам да си вземеш такава застраховка с пълно покритие без твое самоучастие. Може да е от външна компания, както са описали Колегите по-горе. Това е удобство, защото дори за удар от камъче по предното стъкло или проблем с някоя от гумите може да се наложи заплащане на по-сериозни суми и не е приятно.

 

Последния път в Германия реших да наема кола от частно лице през платформата Drivy. Като цяло беше доста удобно и съвсем стандартно, като изключим, че колата беше по-стара (от около 2000 г.), но тази си избрах :). Понеже беше в последния момент, цената беше значително по-ниска от компаниите като Europcar.

 

Може да разгледаш форума Магеланци. Там има много полезни пътеписи - освен, че по-добре ще можеш да прецениш кое е интересно за посещение, можеш да получиш и опит от първа ръка с наемането на кола в районите, които те интересуват :)

 

Поздрави, приятно и безаварийно изкарване!

Редактирано от ndandanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите. Темите в Магеланци съм ги изчел всичките и са много полезни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли какви са условията за използване на детско столче / повдигаща седалка за дете в Италия - възраст, килограми, височина на детето.

Четох, че условията май са почти еднакви за цяла Европа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Условията за детско столче, имам предвид различните седалки според възраста са едни и същи и може лесно да се проверят от сайтовете на по-големите компании.

 

Bty не се филмирай толкова за това взимане на кола! Много често хората се мислят за измамени, а те просто не разбират или бързат да подпишат договора и после страдат, че са приели различни неща, които не са разбрали на време.

Огледай си колата за щети и ако намериш “големи” щети, които случайно са пропуснати, помоли да го добавят към протокола на колата.

Много хора правят снимки, по които те самите после не се ориентират и не мисля, че биха се приели от рент а кат компанията, но все пак..!

 

В Италия казват, че щетите са консуматив, а пълната застраховка идва скъпо. Ако решиш ползвай сайт за застраховки, както са посочили колегите и ще си осигуриш спокоиствие.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз олекнах с 37е от тези . Eurocar   и още чакам писмото от полицията. Задължително колата от тук си я плати и резервирай защото в летния сезон там е мармалад.

Редактирано от Passi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление Eurocar Italy няма нищо общо с останалите подразделения в Европа. Може би всички италианци са си.... Това с глобите си е направо измама. Никой не може да ти прави удръжки без фактура. Аз така миналата година получавам СМС за транзакция 45Е, в 9 вечерта от Eurocar Italy. Търся писмо от тях за какво е това плащане - няма такова, връзка с тях-никаква. Обадих се в банката, блокирах картата, на другия ден пуснах документи за оспорване на плащането, нова карта. След 3 месеца ми върнаха парите, а документи нито банката получи, нито аз. Предполагам това е някаква местна далавера с паралелна компания за източване на карти. Успех и винаги имай едно на ум с италианците

Редактирано от pppvas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се филмирал, просто обичам да съм подготвен. Има доста теми и коментари с оплаквания за всички рентакар компании  в Италия и скъпи и по-евтини. Някакви измекярски истории пробутват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление Eurocar Italy няма нищо общо с останалите подразделения в Европа. Може би всички италианци са си.... Това с глобите си е направо измама. Никой не може да ти прави удръжки без фактура. Аз така миналата година получавам СМС за транзакция 45Е, в 9 вечерта от Eurocar Italy. Търся писмо от тях за какво е това плащане - няма такова, връзка с тях-никаква. Обадих се в банката, блокирах картата, на другия ден пуснах документи за оспорване на плащането, нова карта. След 3 месеца ми върнаха парите, а документи нито банката получи, нито аз. Предполагам това е някаква местна далавера с паралелна компания за източване на карти. Успех и винаги имай едно на ум с италианците

Тъй като съм се занимавал с доста такива оспорвания, искам да кажа, че такива случаи като твоя са рядкост. Обикновено от рент а кар компанията изпращат нужните документи и оспорването не минава.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата седмица наех ОК 3 фейс на 3000км автоматик. Колата беше супер, но фирмата ужас-Локауто. Още не са ми върнали депозита от 400евро. Става дума от Милано до Торино. Толовете са ОК. Мислех, че е по-голяма драма да се кара в Италия, но се оказа нормално. А да, избягвай малки улички. Може да те надерат и ако нямаш пълно покритие е голям филм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слез надолу,накъм Рома,Наполи и ще ти хареса тертипа на каране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже с това се занимавам - няма как с административни наказания за глоби да се правят измами. Срещу всяка приложена административна такса има издадена фактура и всеки може да си я изиска при добро желание.

Фишовете се изпращат от административния орган и за съжаление трябва да се чака - когато дойде. Друг е проблемът, че човек трябва да остави в договора точен адрес и той да е правилно въведен в договора за наем. В противен случай може да чакате - ама никой няма да дойде!

 

Оплавания в интернет бол - на ден на нашето скромно летище София се наемат средно над 300 автомобила.

В Европа има летища, на които само една или две компании правят този брои наеми за ден.

Така че оплаквания винаги ще има, но колко от тях са основателни е друг въпрос.

 

Тази седмица получихме оплакване от дама, която е таксувана за щета и куп други неща, като не беше запозната с условията на резервацията, не беше прочела какво подписва, както не беше огледала колата, която наема - нито при взимане, нито при връщане. Такива хора си просвт да бъдат таксувани. Съжелавам , но това не е оплакване , а просто абсурд и дори дамата беше доста гневна, но на какво, може би на собствената си глупост!

В такива ситуации - когато фактите говорят и боговете малчът!

Такива хора пишат оплаквания и всяват масови психози!

Съгласен с колегата още веднъж, че В Италия - всичко е различно....обърни внимание!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Привет от мен.

Да дам малко инфо как се случиха нещата с наемането на кола от мен в Италия.

 

1. Наех кола от Sicily by car през www.rentalcars.com

2. Резервирах Поло - получих Фиеста - даже се зарадвах. Колата беше на 58000км и освен няколко драскотини по задната броня- всичко друго беше ок.

3. В протокола при наемането не бяха отбелязали една, две драскотини - накарах ги да ги допишем - без проблем

4. Офертата за колата беше с някаква включена застраховка, която не покриваше стъкла и гуми. Казаха ми за нови драскотини по купето да не се притеснявам - застраховката ги поема.

5 За 4 дни направих 750км с 1 резервоар и никъде нямах абсолютно никакви проблеми с колата. Оглеждах се да не вляза в зона с ограничение ZTL - Zona Trafico Limitate - реално никой не те спира да влезеш, но ако не си платил за тази зона подлежиш на глоба. Следи се с камери.

6. преди да върна колата минах на една бензиностанция и направих една бърза прахосмукачка на седалките и пода и едно бързо външно да и падне праха. Все пак бях с детето и нямаше как да се разминем с ядене на солети в колата и тук - там стъпки от обувчици по седалките.

7. Върнах колата няколко часа по-рано и взех протокол, че няма нови щети и резервоара е бил пълен при връщане. Също така, че колата не е мръсна. В началото само подписаха моето копие на протокола и ме пуснаха да си ходя, но аз поисках да отбележим с Х, - липса на щети, пълен резервоар, и вс за което имаше поле и можеше да се отбележи.

 

Можа да ви се струва като престараване автомивката и прахосмукачката, но се бях понаплашил от фалшиви и не основателни глоби от по 30-40-60 евро за дозареждане или прахосмукачка.

 

Самата кола ми беше 140лв за 4 дена, а за детска седалка доплатих още 90 лв.

Хората на гишето и после в кабинката на паркинга бяха бързи и услужливи и до момента нямам забележки към Sicily by car. До сега нямам получени глоби или дръпнати пари от картата.

 

С две думи - всичко мина по мед и масло. Мисля си че, когато си отговорен и си караш по правилата вероятността да те цакат с топла бира е сведен до минимум. 

 

Надявам се темата да е била полезна и на други като мен ;)

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.