Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Размер гуми


gemballa

Recommended Posts

Здравейте, смятам да минавам на 16ки джанти през лятото и се питам какъв размер трябва да бъдат гумите? Също така ще има ли съществена разлика в комфорта (знам че и гумите имат значение, но питам в общият случай)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 86
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • The Best Forman

    18

  • gemballa

    14

  • digitalundgrd

    9

  • sando2

    9

Най-много писали в темата

Има калкулатор за гуми ... въвеждаш стария размер и новия и ти казва може/не може .

Аз си правих сметки скоро и излезе за 17" , че мога да сложа 205/45 и 215/40 .

За 16" 195/50 мисля , че ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е едно и също - в единия случай инженерите са го сметнали и написали , в другия чичо гугъл ... важно е да е спазена обиколката за да не се нарушат показанията на скоростомера.

 

П.П. при 195/50/16 спазваш почти идеално обиколката , при 205/50/16 имаш 8мм. в плюс , което е допустимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха 215/45/16 знаете ли на какви пари е (х2 на стандартен размер) ... аз лично на 16" повече от 205 не бих сложил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе то аз и 13ки искам ма нема. Кво ги слагате толчави гуми на миниатюрни коли не мога рзбера.

Е Фабия не е Сити го ... пък и 13 те вече май са размер за косачки
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, но 15 цола за малка кола с 75 коня /мойта/ е напълно необосновано според мен. На такваз кола макса треа и е 14, не че някой ме пита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заложили са на сейфти, ако беше с 14 цола трябваше по малки спирачни апарати отпред.

 

А за 16 цола, май ще се преориентирам към размер 205/50

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе то аз и 13ки искам ма нема. Кво ги слагате толчави гуми на миниатюрни коли не мога рзбера.

 

Да бе и аз това се чудя, дай да ходим пеша там ни гуми ти трябват, ни джанти ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята фабрично си дойде с 14",сложих на тях зимните гуми. А за лятото заложих на 15", най вече заради цената на гумите, а и малко по стабилна да стане колата. Все пак лятото се отпускам да карам малко по бързо. Според мен, за една съвсем нормална кола си е въпрос на вкус на собственика какви джанти да си сложи. Но едно Монте Карло си изисква джанти с по изразен спортен дух :) Спойлери, прагове и.... некакви малки кръгчета :D Визията трябва да е хармонична.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Милене, 200 коня кола, двойно по-тежка от фабията излиза с 205 ширина , 16 цола. По логиката на 70,90 коньови коли да слагаме 16 тая треа да е с 19 ки, ма не е.

Нянам нищо против и 20 цола да си слагате, ама е от гъзария, а не от необходимост. Що да си обуеш колата за 200 лв, кат може за 600.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Аз току що минах от заводски 15" на 215/45/16 и съм много доволен. Колата се държи много по-уверено и стабилно. Подобреният външен вид е бонус към това. Разлика в комфорта по лоши пътища има, но минимална. И аз мислех, че 205 е по-подходяща ширина, но заложих на избора на производителя в крайна сметка (такъв размер слагат на фабия с 16").

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Милене, 200 коня кола, двойно по-тежка от фабията излиза с 205 ширина , 16 цола. По логиката на 70,90 коньови коли да слагаме 16 тая треа да е с 19 ки, ма не е.

Нянам нищо против и 20 цола да си слагате, ама е от гъзария, а не от необходимост. Що да си обуеш колата за 200 лв, кат може за 600.

То за какво да ядеш нещо различно от хляб, когато и с него ще оцелееш? В случая, една ниско профилна гума е доста по-адекватна за какъвто и да е автомобил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, тя за явтомобила може да е адекватна, ама не е адекватна на пътните условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То за какво да ядеш нещо различно от хляб, когато и с него ще оцелееш? В случая, една ниско профилна гума е доста по-адекватна за какъвто и да е автомобил.

 

Хахах много добър пример ;)

 

Имал съм случаи, в които "леко-дразнещи" мои познати вегани ми обясняват и проповядват на масата колко "гаден" бил Т-бон стека, който ям в момента и що не почна да ям чия-мия, лимец и тем подобни храни за папагали.

 

Общо-взето и тук е така - Моджо ни убеждава, че трее да караме на 14ки щото на 17ки е гадно и не е за тая кола :)

Редактирано от digitalundgrd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без съмнение с нископрофилна гума колата се държи по добре на пътя. Но с оглед на състоянието на пътищата аз лично предпочитам да карам с 14' , иначе следват срязани гуми и счупени и изкривени джанти. Въпрос на личен избор, просто трябва да е осъзнат!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.... Въпрос на личен избор, просто трябва да е осъзнат!

 

Ами то поради това има от завода да си избираш - 14 15 16 и 17, а не те задължават да слагаш най-големия цолаж. Даже сега на фейслифтовата Фабия 3, гледам са сложили опционални и 18ки.

 

От това, че някой не може/ не иска/ не го влече да кара на по-големи джанти от 13ки, не означава че трябва да излизаме неподготвени с генерални изводи кое било максимума за Ф3 (примера с вегана и пържолата) ;)

 

И да съгласен съм за естетическия вид на колата спрямо големината на джантата. Ако си взел Ф3 за служебна и гониш цена - конфигурираш си я вътре и вънка гола на врабец-побойник, но ако искаш да ти прави кеф като я видиш, естествено ще се бръкнеш малко повече за джанти и гуми...

 

Също така, ако караш по що-годе читави пътища и се пазиш от това всяка шахта или дупка на пътя да е твоя - няма абсолютно никакъв проблем да си караш на 17", но ако пък не ти се "трепери" и шпориш юнашки през дупките слагаш 15ки и пак нямаш проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.