Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как да изберем банка?


The Best Forman

Recommended Posts

Аз бих дал следния съвет на Гената: ако ще теглиш кредит - Първа инвестиционна. Ако ще отваряш обикновенни сметки Сосиете женерал. Останалите ги заеби.

 

 А за обикновенни депозити за година две къде съветваш? И защо?

Идеята е да се насмогне на инфлацията (щото в момента е обратното) при наличие на излишни пари и да има сигурност(да можеш да си вземиш обратно парите).

Все повече стават хората които търсят това и сумите са шестцифрени. Засега не виждам сериозен вариант на банка ??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 103
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • mishoo

    15

  • sauber

    12

  • shaft

    6

  • Цецо75

    6

Ако търсиш да смогнеш на инфлацията (която според НСИ е 2.4%), не знам как ще ти се получи с депозит в банка към момента. Може да пробваш с нещо от сорта на "Мичуринска популярна каса", ама там всички знаем как свършват нещата - писане на жалби в прокуратурата и безплатни ТВ участия. :)

 

П.с. Уникредит ми възстановени 10 кинта за 9 дни...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще е хубаво ако са сменили алгоритама.

Как да те разбирам???

В смисъл да го сменят та да ми задържа банкнотата ли? :(  Ако си мислиш това направо ме удивяваш, но най-вероятно мислиш обратното - във всички случаи да връща банкнотата, което е и справедливо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако търсиш да смогнеш на инфлацията (която според НСИ е 2.4%)

 

Още като бях студент преди много години един много кадърен преподавател, когото много уважавах спомена в една лекция виждането на някои икономисти, че съществува втора "невидима и неотчетна" инфлация на парите. Тоест дори и да предположим хипотетично, че в течение на 5 години не е отчетена абсолютно никаква инфлация, то парите пак са се обезценили. Това нещо го запомних много добре и се убедих, че е точно така.! Тоест наистина съществува една втора "невидима" инфлация, която не се отчита никъде и от никой! :rolleyes:

Не съм с икономическо образование и допускам, че това се изучава от въпросните специалисти, но обичам да чета и то много и до момента не съм срещал дори намек за това явление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още като бях студент преди много години един много кадърен преподавател, когото много уважавах спомена в една лекция виждането на някои икономисти, че съществува втора "невидима и неотчетна" инфлация на парите. Тоест дори и да предположим хипотетично, че в течение на 5 години не е отчетена абсолютно никаква инфлация, то парите пак са се обезценили. Това нещо го запомних много добре и се убедих, че е точно така.! Тоест наистина съществува една втора "невидима" инфлация, която не се отчита никъде и от никой! :rolleyes:

Не съм с икономическо образование и допускам, че това се изучава от въпросните специалисти, но обичам да чета и то много и до момента не съм срещал дори намек за това явление.

Защо да няма намек? Това се знае отлично от хората със силна финансова култура!

Това е основен принцип при парите, но е вярно че не се знае от повечето.Свързано е с златния стандарт.Когато го е имало и се е спазвал, не е имало обезценка на парите.Когато стандарта се премахна обезценката започна.Това не е тайна и си е заложено.

Всички които са държали голяма сума пари ако не са го осъзнали то са го почуствали определено.Интересно че наистина на 5 години е единица период.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:fiu: Т'ва да не ти е Москвич 21412 с масло в двигателя  "М10-Д " произведено от (Плама Плевен) бре колега..

 

Проблем има и той е реален и технически обусловен. Даже миналата година се изпуснаха и по телевизията, защото случаите на ден бяха доста.

 

Сега ти може да се остроумничиш, ама като ти запецне банкомата рано сутрин и ни пари, ни карта, едва ли ще ти е до майтап...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е да се насмогне на инфлацията

Няма работеща вариант, всички депозити са под инфлацията. В момента кеш-а губи, каквото и да го правиш.

 

Света излезна от финансовата криза, като напечата пари. Сега е време, тези пари да се обезценят. Сметката я плаща ясно кой.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 А за обикновенни депозити за година две къде съветваш? И защо?

Идеята е да се насмогне на инфлацията (щото в момента е обратното) при наличие на излишни пари и да има сигурност(да можеш да си вземиш обратно парите).

Все повече стават хората които търсят това и сумите са шестцифрени. Засега не виждам сериозен вариант на банка ??

При наличие на излишни пари е хубаво да бъдат инвестирани в имот. С банките е рисково.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При наличие на излишни пари е хубаво да бъдат инвестирани в имот. С банките е рисково.

Аз бих казал защо не в квалификация или образоване на членове от семейството? Също така в животозастраховане и инвестиционно пенсионно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При наличие на излишни пари е хубаво да бъдат инвестирани в имот. С банките е рисково.

Да речем че е инвестирано.И в трите вида.И жилища и магазини и земеделска земя.

Освен това има допълнителни инвестиции във вид на стока.

Въпроса е че винаги се налага да има капитал във вид на пари.Защото било имот било стока понякога трудно се освобождават(продават).Така че пак се връщаме на стария въпрос.Какво правим с парите?

 

Аз бих казал защо не в квалификация или образоване на членове от семейството? Също така в животозастраховане и инвестиционно пенсионно. 

Ивестиционно пенсионно?

Това живо ме интересува? Имаш ли конкретна идея? Питам защото около мен наистина има доста хора които си правят лично пенсионен фонд! Има всякакви варианти.Миналата седмица бях с мой контрагент който е пенсионер и живее от добива на дървесина.Преди 6-7 години е направил една горичка от онова бързорастящото дърво (пауловния) и всяка година реже по малко. Преди години му се смеех ама сега нещата се обърнаха.Отделно имам огромен респект от такива хора защото те създават нещо и това си е производство буквално.И то за пенсионер!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един умен човек беше казал, че най-сигурно инвестираните пари са изядените и изпитите. Да не се приема като инвестиционна препоръка... Ама и със спестовността не трябва да се прекалява, че накрая одъртяваш, оглупяваш и ги мяташ през балкона :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един умен човек беше казал, че най-сигурно инвестираните пари са изядените и изпитите. Да не се приема като инвестиционна препоръка... Ама и със спестовността не трябва да се прекалява, че накрая одъртяваш, оглупяваш и ги мяташ през балкона :)

 

Не моем да изядем и изпием толкоз бе бате :crazy:

Нема да ги хърляме през балкона щото ще се опитаме да повторим опита на Хю Хефнър с няколко зайчета на дърти години :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Във връзка с това, което коментирахме преди няколко страници - Таксите за преводи и това, че макар да има EU директива, банките си правя оглушки. Естествено тези оглушки не минават без абдикацията от функция на БНБ, та в този ред на мисли, представям ви отговор по въпроса от г-н Михаил Димов, директор дирекция "Платежен надзор".

Всеки е свободен да цъка с език колкото намери за добре...

 

post-13784-0-29639800-1518088318_thumb.png

post-13784-0-43715900-1518088323_thumb.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всички схеми в бегето почват, свършват и се обслужват от някоя банка, и разбира се с мълчаливото съгласие на регултатора БНБ. Това е една от причините, поради която искам час по скоро да станем ЕС Щат ... или да приемем ЕВРО-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 години по-късно...

Да повдигна малко темата, че от нова година се очаква ново повишаване на таксите в банките. Коя банка предлага най-добри условия в момента?

Интересуват ме най-вече месечната такса, такса за теглене от банкомат, такса за междубанкови преводи и дали има такса при плащане с карта?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да помогна по повечето въпроси, но относно плащането с карта съм 99% убеден, че няма банка, която да взима такса. Всъщност всички взимат, но от търговеца, не от картодържателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Банка ДСК според мен предлага най-приемливи уловия за обикновенния човек. Вече ако имаш "вътрешен" човек , който може да предложи условия , които ги няма в брошурите е друг въпрос , но за обикновен човек без протекции ДСК бърка най-малко в джоба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента имам сметка в Уникредит, по която ми превеждат заплатата и имам дебитна карта към същата сметка. До преди около 1 година можех да тегля безплатно от техни банкомати в цяла Европа, след това сложиха 0,30 лв такса за теглене от техни банкомати в България, от нова година ще стане 0,30 лв + процент от сумата. Същото го има и в ДСК. Едно време даваха лихва, че си държиш парите при тях, сега вече няма лихва, но за сметка на това те цакат здраво за всичко. Ще кажете, че 0,16% не са много. На 1000 лв се получават 0,30 + 1,60 = 1,90 лв. Това е близо 6 пъти увеличение на таксата! Не мисля, че е нормално такова поскъпване на услуга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледни погледни следната информация на сайта на БНБ.

 

https://www.bnb.bg/PaymentSystem/PSComparisonOfPSProvidersFees/PSCOfPSPFProvidersFees/index.htm?FILTERSANDVALUESDOWNLOAD=&grName=%D0%93%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0%2B%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8%2B%22%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%2B%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8%2B%D0%BF%D0%BE%2B%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0%22%2B%28%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%2B%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%2B%D0%BD%D0%B0%2B01.12.2021%2B%D0%B3.%29&SHEETNAME=Таблица+1&ACTION=&DOWNLOAD=&FILTERSANDVALUES=

 

Следните групи.

Група услуги "Общи услуги по сметка" (последна актуализация на 01.12.2021 г.)

 

Група услуги "Карти и пари в брой" (последна актуализация на 01.12.2021 г.)

 

Моя опит е с три банки и услугите са еднакви и горе-долу таксите са еднакви.Аз напоследък плащам навсякъде с карта и кеш не нося в големи размери.

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всяка банка си има своят номер аз съм на цкб при мен теглене е 0.30 но има лимит 400лв за да изтегля 1000 трябва да тегля 3 пъти и ще ми струва 0.90 ст 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Speedster написа:

Погледни погледни следната информация на сайта на БНБ.

 

https://www.bnb.bg/PaymentSystem/PSComparisonOfPSProvidersFees/PSCOfPSPFProvidersFees/index.htm?FILTERSANDVALUESDOWNLOAD=&grName=%D0%93%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0%2B%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8%2B%22%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%2B%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8%2B%D0%BF%D0%BE%2B%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0%22%2B%28%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%2B%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%2B%D0%BD%D0%B0%2B01.12.2021%2B%D0%B3.%29&SHEETNAME=Таблица+1&ACTION=&DOWNLOAD=&FILTERSANDVALUES=

 

Следните групи.

Група услуги "Общи услуги по сметка" (последна актуализация на 01.12.2021 г.)

 

Група услуги "Карти и пари в брой" (последна актуализация на 01.12.2021 г.)

 

Моя опит е с три банки и услугите са еднакви и горе-долу таксите са еднакви.Аз напоследък плащам навсякъде с карта и кеш не нося в големи размери.

Много полезен линк за сравняване на банките. Ще го проверя отново след нова година. И аз гледам да плащам с карта където е възможно, но си трябват и пари в брой все още.

 

преди 55 минути, skodafen написа:

всяка банка си има своят номер аз съм на цкб при мен теглене е 0.30 но има лимит 400лв за да изтегля 1000 трябва да тегля 3 пъти и ще ми струва 0.90 ст 

Да, това също е от значение. Моят лимит е 2000 за еднократно теглене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 10 часа, axel написа:

Не мога да помогна по повечето въпроси, но относно плащането с карта съм 99% убеден, че няма банка, която да взима такса. Всъщност всички взимат, но от търговеца, не от картодържателя.

 

Можеш да си на 100% убеден. Това би пребило каратовите разплащания в сериозна степен.

Гърбежа е за търговците и не е никак лек. Особено ако плащането е с кредитна карта. Масово банките им дават условия на терминалите, които са в порядъка 0.8% за дебитна и 1.3% за кредитна. Има и по-зле. Това доведе до сериозен отлив на търговци, които да имат терминал. А на някои места имат условия от сорта "Плащане с карта само за сметка над 10лв.".

Горното мен лично като потребител ме измъчва, ама и тях ги разбирам...

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

За различни карти е различна таксата на терминалите /имам предвид по сметките на търговците/. Като дойде клиент с карта, издадена от някоя банка от другия край на света и за стоката, което е платил, ако минава през малък процент- търговеца може да се окаже и назад. И това не го правят търговците, а алчните банкери , способни да обърнат съзнанието си наобратно, но да приберат таксите. В договорите за терминали са го вкарали а на практика и банкерите не могат да кажат с коя карта каква такса ще инкасират. Това се вижда след плащанията по сметките на търговците. Като се окаже, че за месеца е събран размер Х банкови такси, търговеца си дава сметка за издръжката на терминалите дали да не коригира цените на някои стоки нагоре, да въведе ограничения в използуването им или просто да ги махне. Скрит за клиентите, платци с карти остава и проблема, че в сметката на търговеца се изсипват всевъзможни плащания, включително и пари за кафе, а примерно сметката се обработва ръчно. Ако търговеца има сделка за брой операции- още след първите месец-два е изхвърлил терминалите, защото с тях се случва и това за което работи да го вземат банкерите и за обработка на картовите сметки, дори да се окаже и назад за това, че е приел съвременен метод на разплащане в обектите си.

 

п.с. Знаете ли, че за тези плащания търговците са задължени да издават касови бележки... Това са плащания между сметки на клиентите и сметката на търговеца, но понеже от НАП творят основно умнотии и то от 20 г. насам няма кой да се намеси да махнат тая велика простотия.

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

По някои кредити, в някои банки е отпаднало изискването за застраховка към кредита. Ако плащате такава към някой кредит, проверете как е при вас. 30 лева на месец да са, що да им ги давате ако има как да не им ги.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

ПОС терминала, според мен, е задължителен за всеки търговски обект. Да, банката пощипва търговеца, но в крайна сметка именно тя му дава възможност  да приема картови плащания, съответно да продава и да печели. В последно време все повече хора предпочитат да плащат с карта, не носят пари в брой или ако имат, сумата е малка. Не разбирам търговците, които налагат минимална сума за покупка при плащане с карта. Процента, който прибира банката в повечето случаи е фиксиран. И дали ще продам нещо за 1лв или за 1000лв., банката все ще вземе, примерно фиксирания 1%, а търговеца така или иначе е начислил печалбата си в продажната цена, няма начин да е назад или с по-малка процентна печалба. Няма логика левчето да трябва да го платя в брой, а 1000 кинта да може и с карта.

 

Не разбирам и тези търговци, които се дърпат от терминала под предтекст, че не искат да губят и да плащат на банката. По-добре да продам на клиент и да платя нищожния процент на банката отколкото да не продам, нали? Ся, няма да отваряме дума за сивия сектор, защото там ПОС терминала наистина няма място... Има и друго. Плащането с карта донякъде е улеснение за търговеца, ако купува поне част от стоката с банков превод. Да, на терминала банката му слага такса, но ако трябва да ходи до банката, за да внася пари - от една страна това само по себе си е разход и отделено време, от друга - ами в банката при внасяне пак го чака такса. Да, по-евтино е да иде до банката, но пък по-удобно е да не ходи. Важното е, че има избор.

 

Относно разни специфични карти, издадени от другия край на света, за което се спомена по-горе. Те просто няма да минат през терминала. При получаване на терминал, в договора между банката и търговеца съвсем ясно е написано с какви карти работи ПОС устройството и точно какви са комисионните за всеки вид карта. От това, което съм видял, процента (комисионната) варира с 0.1 - 0.2%. Което означава, че за търговеца няма как да има неприятна процентна изненада.

 

Та така. ПОС терминала дава на търговеца допълнителна възможност да реализира стоката си. Банката, от своя страна, печели от това. Който не го кефи този факт, да маха терминала, да губи клиенти и да отчита спад в продажбите. Лесно е :)

 

P.S. Не се кефя на банките, че прибират процент. Не ги и защитавам. Деркат си, особено юридическите лица. Но е факт, че един търговец може да спечели повече, отколкото ще загуби, обвързвайки се с ПОС терминал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.