Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Мнение за евтини международни преводи в евро


Mishelle

Recommended Posts

По няколко пъти в месеца, като юридическо лице, правя преводи в евро към страни от евросъюза. За всеки превод "българската" банка ми взима 18 евро такса, срещу която "скромна" сума са й нужни цели два дни за да стигнат парите до отсрещната страна. Направих справка в други наши банки. За същото при някои от тях таксата дори е по-висока. Започнах да търся алтернативни начини за извършване на тези преводи. Опцията да открия сметка в Германия, примерно, отпада, защото за захранването й пак ще ме цакат нашенците. Случайно разбрах за PaySera. Условията им са супер. Таксата за преводи в евросъюза за юридически лица са 0.15 евро на превод. За Щатите, които също са ми нужни, отново е много изгодно. Освен това превода се обработва веднага и обикновено, според информацията от сайта им, пристига при получателя почти веднага. Това, което ме притеснява е, че PaySera не е банка, латвийци са и ми искат ЦВЕТНО копие на личната карта, за да открия сметка при тях. Ясно е, че искат да се легитимирам, но чак пък цветно... Някой има ли опит и мнение по въпроса? Всякакви други алтернативи за преводи, които могат да се осчетоводяват, също са добре дошли. Защото ми омръзна да давам по над 100 лв. на месец само за банкови трансфери - нещо, което в белите държави струва евроцентове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В инвестор има една тема за международни преводи, ако не си я видял може да ти е от полза http://forum.investor.bg/forum/%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0%B8-%D0%B8%D0%BF/13656-%D0%BA%D0%BE%D1%8F-%D0%B5-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B4

 

За PaySera казват, че освен цветна снимка на личната карта трябва да пратиш и твоя снимка на която се вижда и личната карта.

Редактирано от johnnie213
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти за линка, погледнал съм го :)

Да, искат копие от картата + видео връзка по скайп (ти и картата), за да видят, че си ти, а не си я откраднал. Ако се спра на тях, понеже нямам скайп, ще ходя до офиса им. Таман да ги видя на живо и да добия впечатления. Преди час си направих регистрация на сайта им. След което ми звъннаха да ме питат дали имам нужда от съдействие, за какво ще използвам акунта и т.н. Бяха любезни. Изрично споменаха, без да ги питам, че съгласно условията на латвийската банка, която ги наблюдава, нямат право да работят с постъпилите суми. Странно че го споменаха, а може би твърде често са ги питали затова. На въпроса ми от какво печелят, след като почти всичко при тях е безплатно, а за преводите към европа взимат 15 евроцента, отговорът беше - разчитаме на много клиенти и печелим осново от превалутирането. А конкретно пък за него, в темата от инвестор, пише, че курсовете им са едни от най-добрите. Скептично съм настроен, защото знам, че безплатен обяд няма, а твърде евтиния често води до стомашно разстройство. Продължавам да търся алтернативи, а ако се спра на PaySera ще споделя впечатления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като притежаващ известен опит в KYC/Due Diligence/Compliance сферата мога да кажа, че мерките и нормите им за идентификация и верификация са доста високи - почти навсякъде е стандарт в такива случаи да се изисква цветно копие на документ за самоличност, но снимка/видеовръзка на човека + документа говори за едно по-високо ниво на сигурност и съответно значително намаляване на риска от злоупотреба тип "открадната самоличност". Вече що се отнася до бизнес модела им, какво се крие зад него и от какво генерират печалби е друг въпрос, по който не мога да взема отношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам в коя банка си, но аз съм натиснал моята (Сосиете) валутния превод да ми бъде 10 EUR до 20 000 BGN. После имам и комисионна, която е процент на сумата. Не е трудно за постигане, тъй като го правя във втора банка вече (първата беше Юробанк/Пощенска, те да го духат). Колко ще те стоплят тия 16 лв. надолу е друг въпрос...Мен ме топлят, защото правя по почти 100 превода на година.

 

Колкото до тези системи от сорта на Пей Сера, Мъни уайз и прочие...за сега седя настрани от тях. Дали съм прав или просто съм смотан, че не пробвам нещо друго - не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже съм пряко свързан с този процес.Моя съвет е да разчиташ на банка.Да алтернативите са много и много ще стават,но не съм наясно съвсем какво се случва ако например парите не пристигнат при получателя.Според мен проследяването им става много трудно.Докато през банка ще ти начислят комисионна за проследяване но все пак отговор и евентуално връщане на сумата ще получиш.

Интересуваме преводите ти с какви разноски нареждаш?

Ако за ЕС и разноските са "поделени" в евро по директива,говоря за СЕПА-превод, парите през банка трябва да си там на следващият ден естествено ако си съобразил със съответното работното на обслужващата банка.

На нашият пазар има банки който предлагат и доста по-ниски стойности от 18-20евро за СЕПА превод.Например 5евро

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Защото ми омръзна да давам по над 100 лв. на месец само за банкови трансфери - нещо, което в белите държави струва евроцентове.

 

Зависи как го погледнеш.Аз непрекъснато правя преводи към китайски и американски банки в долари.Независимо от сумата превода винаги ми излиза около 80лв (всички такси за моя сметка). Обаче напоследък започна и обратния процес.И аз да получавам.Така че превод от Хонконгска банка към наша са таксували клиента ми 50$. Това го казвам просто като за сравнение.В смисъл че долу горе банките са поизравнили таксите при международни преводи.Хонконг смея да кажа че има една от най големите и развита банкова система.От година и нещо някъде стандартен превод пристига за по малко от 24 часа.Което е супер.Преди години трябваха минимум 3-4 работни дни.А ако мине и през междинна банка и 5 дни.

В кои бели страни това струва евроцентове?! Не съм чувал и виждал такива?

П.П

Използването на банки има и друг плюс.Банковия документ има огромна сила като документ и се приема на 100% верен.Това е от съществено значение примерно като допълнителна гаранция към договор или счетоводство.Имам колега на който НАП оспорват алтернативно плащане .

Редактирано от mishoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам много Transferwise. Системата е много добре измислена, не са менте, и всичко е много бързо, защото се случва в рамките на държавата на получателя от името на изпращача. За ЕС го използвам само това.

 

Наскоро ми поискаха директен банков превод SWIFT и почти приплаках, когато видях близо 40лв такса за 60 евро... ;)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кои бели страни това струва евроцентове?! Не съм чувал и виждал такива?

Всички от еврозоната. Превод там е като вътрешен за страната. Евродиректива. Затова е хубаво и ние да сме там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм ползвал два пъти Transferwise за преводи до UK и нямаше никакви проблеми. Таксите са пренебрежимо малки на фона на банковите. Позволява плащане по фактура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички от еврозоната. Превод там е като вътрешен за страната. Евродиректива. Затова е хубаво и ние да сме там.

 

Ами всъщност всички от евросъюза. Но както знаем, банките в България са царе на лобизЪма...В нормалните държави таксата ти за каквото и да е рядко надхвърля 50ст. (и конвертирано в местната им валута). Тука схемата е друга и много грозна, ама айде да не я пиша публично...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еврозоната ги задължава да го правят. Ако някой друг го прави на "добра воля" е отделен въпрос.

 

Моята практика обаче показва, че никоя банка извън еврозоната не прави подаръци. Превод от САЩ до Европа си е пак толкоз солен за простолюдието (ако не полваш някакви преференциални условия).

 

Същото е като с роуминга, никой не пуска доброволно кокала. Банковите такси не сме ги измислили ние, по цял свят банките скубят яко ако могат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.А ако мине и през междинна банка и 5 дни.

 

Винаги минава през междинна банка че понякога и през две което също оскъпява превода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еврозоната ги задължава да го правят. Ако някой друг го прави на "добра воля" е отделен въпрос.

 

 

В никоя държава извън еврозоната с която работя (Румъния, Англия, Литва, Латвия) не ги чергарят за валутен превод. Мен ме чергарят с входяща такса обаче, която обикновено е 50 % от такса за изходящ такъв. Съмнявам се да е на "добра воля". На добра воля нищо не се прави, когато става въпрос за изкарване на пари...

 

Винаги минава през междинна банка че понякога и през две което също оскъпява превода.

 

Ако превода е в USD, винаги минава през междинна банка. За Европа това най-често е Уелс Фарго. Понякога, според международните договори на банката изпращач/получател минава и през банка в САЩ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.