Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Детско столче за кола - давайте опит и акъл


sauber

Recommended Posts

Колеги, привет,

Ще ме сполети бебе скоро в къщи. Опитах се да се образовам на тема столчета, но се изгубих в "превода" някъде...Търсих да прочета една хубава, подробно обясняваща статия някъде, е такава не намерих.

Имам няколко въпроса:

1. Разяснете ми тия групи. То е ясно, че са спрямо килограмите на детето. Това, което не разбирам е, че виждам 5-6 различни групи по сайтовете. Е не познавам някой, който да е купил 6 различни столчета за детето си. Аз ли нещо не вдявам? Има ли някакви столчета, на които само се отнемат разни части и приставки през определен период от време и могат да се ползват от начало до край?

2. Марки? Сигурно има 100 марки на пазара. Дайте съвет към какво да се насоча? Търся нещо качествено поради две причини. Не искам столчето само за пред КАТ, а го искам недай боже да си свърши работата. Другото което е, убедил съм се, че евтиното излиза скъпо.

3. Други акъли, които да ми налеете? За какво да гледам, за какво да внимавам, на какво да държа?

 

Много ще съм благодарен на всяко мнение. От целия бебешки цирк, само това ми остана :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • sauber

    6

  • zloQQ

    5

  • pafka

    5

  • cuca7

    5

Най-много писали в темата

Аз заложих на бебешко за първите няколко месеца - оригиналното на Mutsy и сега ползвам 9-18kg - Britax Romer. Утвърдена марка са на запад и винаги на челните места в класациите. Сега ще вземам второ и пак ще е Бритакс.

Редактирано от Impress_me
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, привет,

Ще ме сполети бебе скоро в къщи. Опитах се да се образовам на тема столчета, но се изгубих в "превода" някъде...Търсих да прочета една хубава, подробно обясняваща статия някъде, е такава не намерих.

Имам няколко въпроса:

1. Разяснете ми тия групи. То е ясно, че са спрямо килограмите на детето. Това, което не разбирам е, че виждам 5-6 различни групи по сайтовете. Е не познавам някой, който да е купил 6 различни столчета за детето си. Аз ли нещо не вдявам? Има ли някакви столчета, на които само се отнемат разни части и приставки през определен период от време и могат да се ползват от начало до край?

2. Марки? Сигурно има 100 марки на пазара. Дайте съвет към какво да се насоча? Търся нещо качествено поради две причини. Не искам столчето само за пред КАТ, а го искам недай боже да си свърши работата. Другото което е, убедил съм се, че евтиното излиза скъпо.

3. Други акъли, които да ми налеете? За какво да гледам, за какво да внимавам, на какво да държа?

 

Много ще съм благодарен на всяко мнение. От целия бебешки цирк, само това ми остана :P

 

Отначало ще ти трябва кошница, когато търсих за моят младеж само Cybex имаха краш тест и затова купих такова. Миналата година Cybex пуснаха кошница, която може да ляга, но тогава колата не трябва да е в движение.

Столчето Besafe или Britax, Besafe ако си намериш купувай, това са най-сигурните столчета, не намерих в София /има във Варна/ и имам два Britax-a.

Първият ми е този изключително удобен е за слагане на детето в него, защото е с въртяща се основа. Ако детето не е регенератче като моето това столче ще му стигне до 2,5-3г, моят килограмите не ги е достигнал, но е много висок и доста бързо влиза в следващите групи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало можеш да го возиш в "кошница" която е с подвижна дръжка. Когато е новородено, не можеш да го сложиш в столче. Ние купувахме количка лорели, която си имаше съм нея такава кошница и отделно, кошче за разходки с количката. В началото само кошницата сме ползвали и на количката. Удобно е, защото ако ти се наложи да влезнеш до магазина примерно, си го взимаш направо с кошницата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

Щерката е вече на почти 6. До момента сме ползвали три столчета (последното все още). Групите са няколко, да. Като освен килограми се гледа и ръст на хлапето. Естествено групите обвхащат някакъв диапазон. При нас първото беше кошничката за новородено (тия дето стават за бебешка количка). Него го ползвахме най-кратко. Второто беше най-дълго ползваното - до около 4-5 годинки. Имаше настройка по височина на облегалката, както и настройка за наклон на облегалката (удобно е за дълъг път, когато детето трябва да спи). Изброените до тук бяха без ISOFIX закрепване - направо с пътническите колани беше закрепването. Последното (настоящото) мисля, че може да се ползва докато детето вече може да се вози без столче. То вече е с ISOFIX закрепване. Също може да се регулира височината на облегалката. Има и някакви настройки за наклона ѝ, но заради ISOFIX-а не може да се регулира кой знае колко. И трите столчета са BRITAX. Мога да се поразровя за точните модели (не ги помня вече).

 

П.П. Намерих сегашното, и второто (това преди него). Кошничката за бебета не мога да я намеря, явно не се предлага вече. Или поне модела, който ние ползвахме. Беше нещо като това.

Между другото, освен удобството на хлапето, когато с жената избирахме столчетата се водихме основно от краштестове и сигурност.

 

Поздрави.

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От опит мога да кажа, че е много удобно ако имаш ISOFIX в колата да си купиш и столче с ISOFIX. Лесно поставяне и махане на столчето и стабилно закрепване.

 

Ето и една подобна тема от форума http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/37818-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81-%D0%B7%D0%B0-isofix-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%87%D0%B5/?hl=isofix

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако количката е 3 части, обикновено има кошница и тя си има места за захващане с коланите на колата. Това беше нашата : 

101558256_8_800x600_modulna-detska-kolic

 

Иначе за столче, поръчах навремето Recaro Junior Sport 9-36 kg (сега е Young Sport) с изофикс и наистина си заслужава парите. След 5 години употреба е като ново. 

REC1002PNK-700x700.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Isofix е греда когато ти се наложи да го ползваш в кола без isofix. :) Ако го ползваш на две коли например.

 

Докато обратното е възможно.Реално isofix има голяма далавера ако имаш две такива коли и често го премяташ. Ако не го сваляш или имаш кола без системата, няма смисъл.

 

Има и комбинирани модели де.

 

Трябват ти два или три размера. Първото е кошче, после около 9 кила истинско столче но с подплънки и осигурители и после около 12 кила пак трябва смяна. Ама последната може и да се пропусне, зависи от скоростта на разтеж на дребосъка. Мойте са по дребни и минавам през три размера.

 

Тестовете са малко като тестовете на гуми. Тестват само "избрани" марки и оценката не е много безпристрасна.

 

Има и нещо друго - голямата сигурност върви с масивна конструкция, голяма маса и обем и намалена свобода на движение. Аз например взех maxi-cosi, сравнително стар модел. Защото беше с по-високи оценки от новите им модели. Поръчвах го чак от Англия, нямаше го вече в нашите магазину. Обаче е толкова масивен, че на някой коли колана е къс да го обхване (т.е просто не става). А и при коли с по тясно пространство отзад (Октавия 1) краката на детето опират в предната седалка доста по рано от очакваното.

 

Реално го дават до 18 кила, но още на 14 кила на детето му стана тясно вътре заради горните причини. И трябваше да взимам още един 3ти размер. Защото за подложка още му е рано.

 

Добре е ако поне първия размер можеш да ползваш назаем. Или да купиш втора ръка. Щото омалява много бързо, а са си пари. В нашата компания с две кошчета една камара деца минаха. Според мен ползването на "ползвано" столче е не лоша алтернатива. Най-добре от приятел - мижеш да го пробваш и ако не ти пасва да го върнеш. А иначе с проба грешка цифрата набъбва яко...

 

Много важно е да се пере лесно или да е с калъфи. Мойте се потят яко и .... Някой за са ги сглобиш след пране си е като да редиш пъзел с 5000 елемента.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кошницата коплект с количка, няма нищо общо с кошница, която си е само за кола. В тази комплект от количката детето е много по-свободно, бордовете са по-плитки и стиропора е по-тънък.

Няколко мои приятели си купиха колички комплект с кошница и след като си сложиха деца в моята кошници набързо си купиха кошници само за коли.

Така или иначе детето не трябва да седи повече от 2 часа в кошница, а и когато се мъкне коша за новородено кошницата си седи в колата. За мен сигурността на детето и на първо място и компромис с нищо не се прави.

 

 


Тестовете са малко като тестовете на гуми. Тестват само "избрани" марки и оценката не е много безпристрасна.

 

 

Има едни Швейцарци те правят тестове само на детски столчета и кошници, смятам че са доста безпристрастни. Точно един техен тест ме отказа да купувам столче, защото манекена се размаза зверски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Isofix е греда когато ти се наложи да го ползваш в кола без isofix. :) Ако го ползваш на две коли например.

 

Моето е комбинирано, ако нямаш изофикс, има опция за колан, който минава през гърба на столчето а не отпред. За кошницата си прав, но стиропора е основно в по-евтините колички. Тази от снимката е доста качествено изпълнение и си струваше парите количката навремето. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята препоръка като баща на близнаци на близо 2 годинки е следната, която споделям след research + опит + гледане на тестове: 

 

- Cybex Aton / Maxi Cosi CabrioFix  кошница (група 0/1) + isofix база ако имаш isofix (2ра ръка комплекта е 150-200лв в olx, ако се гони бюджет) това ще ти върши работа

до около година и половина на детето зависи колко тежко високо расте. Дават ги до 13кг, моите момчета са 21 месеца и на по 11.5кг и вече почва да им окъсява на височина. 

 

- Cybex Pallas 2Fix/Mfix - 9/36кг (група 1-3, нов е около 600лв стола) - той ти решава въпроса със смяна на още един стол и ти покрива цялата височина + тежест докато детето почне да се вози без седалка 

 

И кошницата и столът могат да се ползват в коли с и без isofix. За мен особено с близнаците isofix на кошниците беше супер удобо нещо. Отделно от към crash тестове isofix има повече точки.

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера ходих до ЕТ да получа едни части, които бях поръчал и си взех един каталог с аксесоари. Сканирах страниците с детски столчета, които се предлагат.

 

post-3713-0-30255800-1503991044_thumb.jpg

 

post-3713-0-03220800-1503991054_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В бебешкия период ползвахме кошчето, част от количката Cangaroo 3 in 1 kids tour. Предимство при тези кошчета е, че след като го свалиш от колата, можеш да го сложиш върху шасито на количката. Ползвахме го няколко месеца и минахме на Maxi Cosi 9-18kg Priori - струваше или 220лв. или 280 - не помня вече. В употреба е нон-стоп от 2011-та и чак сега почва да дава признаци на износване, т.к. малката ми дъщеря е малко по-буйна. За голямата имахме бритакс рьомер - пълно дърво! Никаква подплата за дупето и гърба - детето седи директно върху пластмаса. Подлакътниците (много важно, когато стигнеш до последното столче!) също бяха неудобни. Заменихме го за Cybex Solution X2-Fix - 130 евро от немския амазон. Детето много го харесва и е много удобен, има изофикс (от другите никой нямаше, но преди Октавията нямахме и кола с изофикс).

 

Генерално лично мнение, без да искам да влизам в полемика с когото и да било - не си давай парите на вятъра! Някой беше дал линк към столче 9-18кг за близо 1000 лева - това е лудост! За тестовете споделям мнението, че са бошлаф работа. Въпросният бритакс беше все на първите места ... Буустърите за по-големи деца също са често срещани, но обикновено са твърди и не предлагат допълнителна защита срещу страничен удар. И не на последно място - разрови се из бгмама :)

 

Пожелавам леко раждане и живо и здраво детенце!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е 1000 лв, само 175 евро е,а черно е 160. Тук в БГ цената е доста отгоре, между 500 и 600 лв. Аз така го поръчах от немския амазон с доставка през Габко за 20 лв.   :) https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B009SS64D2/ref=olp_twister_child?ie=UTF8&mv_color_name=3

В olx могат да се намерят запазени за доста прилични цени https://www.olx.bg/ad/recaro-monza-nova-detsko-stolche-za-kola-ID6RwAb.html#7ac4268429 

Избора е личен, аз споделям мнение от моя опит с две деца.

Редактирано от JORDITO
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За всички марки популярни кошници - MaxiCosi, BeSafe, Cybex, Britax има адаптъри за хубавите колички. 

Моите MaxiCosi съм ги ползвал на близнашка количка TFK, а сега ще ползвам единия кош само за третия ми син на Mamas & Papas количка. 

Кошниците MaxiCosi + Isofix базите съм ги взимал втора ръка от OLX супер запазени за общатата сума от 300лв, спрямо 1200лв нови за комплекта. 

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой беше дал линк към столче 9-18кг за близо 1000 лева - това е лудост! За тестовете споделям мнението, че са бошлаф работа. Въпросният бритакс беше все на първите места 

Колега това си е твое мнение. За мен сигурността беше водещ фактор и ДА, аз вярвам на тия тестове. Вярвам и на краш тестовете и затова се опитвам да карам по-нова година кола. Не че нямам позната, която си отгледа и двете деца с Лорели за по 100 лева в нова кола за 60К. Въпрос на избор и вътрешен мир :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята е декември 2000 г. и има. Ето една табличка http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/37818-въпрос-за-isofix-приставки-за-детско-столче/?p=213787 съм публикувал в другата тема при различните марки автомобили от коя година се монтира ISOFIX. За Октавия дават от 8 месец 1998 г.

 

Може да провериш като бръкнеш с ръка между двете части на задната седалка. Има от двете страни по две п-образни куки заварени за купето на разстояние 30-40 см една от друга. За тях се захваща столчето. На доста автомобили върху тапицерията на облегалката на седалката отстрани има малко етикетче на което пише ISOFIX (моята не си спомням дали има етикетче). Довечера, ако не забравя ще снимам.

 

Ето една примерна снимка от Интернет:

 

post-3713-0-33666100-1504090629_thumb.jpg

Редактирано от johnnie213
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В първите 3 месеца използвахме кошницата, която вървеше в комплект с детската количка.

След това взехме Cybex Sirona и до момента детето си я ползва с удоволствие, а вече е на 3. Много е удобно, функционално и водещо при избора ми беше сигурността. Върти се на 360 градуса, в началото е с колани и обърнато с гръб към движението. След това се обръща напред и е с много удобна възглавница, която го предпазва в коремната област при евентуален сблъсък. Столчето си е голямо и на детето му е комфортно. Обича да си спи вътре. Като недостатък мога да спомена това, че с приставката отпред, когато е лято може да му е малко топло. Доколкото съм виждал обаче имат специална лятна материя, която е аксесоар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Октавиа 1,фейслифта има ли изофикс?

Не,(имал съм хечбек ,сега комби)няма Редактирано от Andro73
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като избереш столче бих ти препоръчал и подложка, нещо от сорта (може и без частта за облегалката, а само за седалката) - цък

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не,(имал съм хечбек ,сега комби)няма

Моята има. Няма етикет на седалката, но има скобите. Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята има. Няма етикет на седалката, но има скобите.

Може би е било екстра и се е поръчвало допълнително.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би зависи за коя държава е била произведена колата. Моята е от Германия и там може би е било въведено по-рано задължението колата да е оборудвана с ISOFIX. Нивото на оборудване при мен е Елеганс.

Редактирано от johnnie213
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята има. Няма етикет на седалката, но има скобите.

 

Може би е било екстра и се е поръчвало допълнително.

 

Може би зависи за коя държава е била произведена колата. Моята е от Германия и там може би е било въведено по-рано задължението колата да е оборудвана с ISOFIX. Нивото на оборудване при мен е Елеганс.

Има ги скобите,от двете страни.

Елеганс,за Германия,от сервизната история.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.