Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

ESP се включва в завой без да има поднасяне


vtodorov

Recommended Posts

Здравейте,

 

skoda octavia 2 

1.6 FSI, 2008

 

Този уикенд забелязах странно за мен явление- по планинските пътища (Банско и Велинград) в завоите се включва ESP функцията (на таблото присветва жълта лампа с очертанията на кола и крив път), колата си задейства спирачките като на ABS и намаля в завоя. 

 

Това е добре от гледна точка на сигурността. Но имам чуството че се задейства без да има поднасяне на колата. Пробвах и да изключа ESP то и в завоите влизам със същата скорост и не поднася колата.

 

 

Има ли шанс да трябва да се калибрират ЕSP сензорите на колелета (това технически възможно ли е ?) ?

Или може ли да се дължи на гумите (не мога да кажа дали със зимните се получава същия ефект, ще проверя чак зимата) ?

 

Някой друг с подобни симптоми при Октавия 2 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом и скоростта пада е ЕСПто. Не подлежат на калибрация, но може да имаш крив абс диск, не спирачнен! Има един диск с прорези, зад спирачния диск. Като се изкриви магнитния датчик за дадено колело почва да пропуска импулси и колата го разпознава, като поднасяне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля че нямам две отделни лампи. Дали е ESP или ASR ? но задействат се спирачките в завой.

http://cdn1.carbuyer.co.uk/sites/carbuyer_d7/files/esc_0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 А след смяна на предни пружини, може ли да повлияе на тези сензори ?

 

Също и карам 2 летни гуми (задните), които са по-нови от предните (т.е. имат повече грайфер). Това може ли да окаже влияние ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяко едно изменение, което кара дадено колело да се върти по-бавно или по-бързо спрямо другото и спрямо изчисленото в геометрията на една кола при завой - може да доведе до такова нещо, да. :)

При 4х4 такова нещо даже е болезнено...

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

при 4х4 не беше ли " желателно " да се кара с еднакви гуми , тоест да се сменя пълен комплект .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 А след смяна на предни пружини, може ли да повлияе на тези сензори ?

 

Също и карам 2 летни гуми (задните), които са по-нови от предните (т.е. имат повече грайфер). Това може ли да окаже влияние ?

Колега, прощавай, че не е точно по темата, но ми стана интересно... Защо по-новите (с повече грайфер) гуми не са отпред, а си ги сложил отзад?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има различни теории къде да слагаш по-хубавите гуми. 

Реално ако презавиваш, задницата ще тръгне да поднася. Ако там сложиш хубавите гуми, те ще те държат на пътя. 

 

http://kumhotyre.co.uk/kumho-news/should-you-fit-new-tyres-to-the-front-or-rear/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Един тъп въпрос. От няколко дни ми запислиха О2 Facelift за служебна. Обаче на имам бутон за изключване на ASR а в личната (Голф 5 е ESPбутом). Та аджаба имам ли ESP или само ASR? Как мога да разбера освен с практически тест?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само ASR :) Вероятно колата е Classic или следващото ниво - няма ESP. ASR-a ти помага да не буксуваш при тръгване /отнема ти газта/, но не е ESP. 

 

"По онова време" ESP беше адската екстра, която се заплащаше допълнително  :) Сега е серийно и при Лада... (примерно). ЕврАпейски изисквания.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора! Тъпо. Разчитам на себе си, но все пак не е лошо да имаш системите като се возиш. Ще се купуват по-хубаво гуми тогава :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Амиии... доста коли нямат ESP и нямат проблеми. Не мисли, че е някаква вълшебна система... няколко пъти виждам как не сработва и трябва да си се оправяш сам. Карай внимателно и няма да имаш грижи :) Аз карах кола само с ASR и нямах никакви проблеми. Имал съм поднасяне на задницата на заснежен път, но си я овладях и нямаше грижа - ASR-a не помага в такъв момент :) Сега, като имам ESP, също ми е поднасяла колата, но системата не се включи изобщо :) При други ситуации се е включвала, но може би само веднъж. 

 

ASR-a помага, когато се опитваш да тръгнеш по стръмен път и той е заснежен, например - щом превъртят гумите и ASR-a ти отнема от газта, така, че да не копаеш на едно място, като някой ***, а да се движиш... :) И все пак, с малко повече усет и тя започва да ти пречи изключително много, отколкото да ти помага... :) 

 

Същооо... ако искаш да си правиш "дръпки" по светофарите, най-добре е да изключиш ASR, за да няма лимит при потегляне. 

 

Общо взето... никаква система не е това. Пълна тъпотия. Няма какво да ти стабилизира колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ESP веднъж ми се включи като бях разбързал към родилното :) Та на един завой изобщо не очаквах и колата поднесе (аз разбира се мислех за друго) и ESP се включи и ме върна в пътя. Не карах бързо. Просто беше влажно, прашна София и... Разбира се към Алеко като се качваме зимата нагоре винаги го изключвам, защото определено ми пречи вместо да помага в ситуация със сняг, отдолу лед и наспрели/закъсали коли във всяка посока.

Та според мен вероятно помага, когато просто се возиш и не винаги успяваше да предвидиш всички условия. Вероятно тогава караш мързеливо и се развиваш, понеже уж колата ще се оправи. Не е болка за умиране. Просто ми беше интересно има ли или няма.

Редактирано от stoyanow
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да да, така е всичко. Нищо няма... :) Само за анти-буксуване. :)

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.