Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

remix

Recommended Posts

Здравейте,

понеже има тема за ъпдейт на Amundsen update, реших да отворя и една за Columbus update.

Днес успешно ъпдейтнах моя Columbus и ще ви разкажа на кратко стъпките. (Колата е Superb 3 MY2017, кратите си бяха 2017)

 

Първо се минава през Update portal (http://updateportal.skoda-auto.com/), от където се свалят "картите".

Оказа се, че всъщност от Шкода са направили 1 много лесна за употреба програмка, която прави всичко вместо вас.

Въпросната програма - Downloader.exe, иска да и кажете къде да свали 24,3 GB архив.

След като го свали, ви казва да сложите SD карта, за да може да го разархивира върху картата.

И на края, като всичко е готово, ви казва да извадите картата и да я сложите в Columbus-a.

 

До тук добре. Свалянето мина без проблемно, разархивира се и се качи на картата от първия път.

За SD карта, ползвах Transcend SDHC 32 GB, 60 MB/s 400x. форматирана във FAT 32.

 

IMG_1232.jpg

 

 

Според упътването на Columbus-а, поддържаните карти са SD, SDHC, SDXC, форматирани във FAT16, VFAT, FAT32, exFAT, NTFS

Може да се ползват и микро SD карти, но както пише в упътването, трябва да внимавате с тях, защото от вибрациите може да се извади от адаптера.

 

В сайта на шкода пише, че е добре колата да работи докато тече ъпдейта, защото процедурата е дълга.

Сложих картата в четеца, Columbus-a веднага показа, че на SD картата има ъпдейт.

От там отидох в Setting -> System info -> Update software

 

IMG_1228.jpg

 

 

И ъпдейта почна, колата работи, радиото си свири, реших, че след като ъпдейтвам само картите и радиото си свири, няма да е проблем да карам колата докато се ъпдейтва.

Не съм ръчкал по Columbus-a докато го ъпдейтвам, но като тръгнах да паркирам, камерата се пусна, всичко си работеше нормално.

Паркирах си, и оставих колата да работи, за да си довърши ъпдейта.

 

От началото до края на ъпдейта -> Точно 40 минути

Ако ползвате по-бавна или по-бърза карта, може да очаквате малко по-различни времена.

 

IMG_1230.jpg

 

 

 

 

 

Всички карти станаха от "2017" на  "2017/2018".

Навигацията си изглежда както преди, на пръв поглед няма никакви разлики.

Следващия ъпдейт е планиран за есента (Ноември месец).

 

Надявам се да съм бил полезен на някой с тази информация :)

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Днес ъпдейтнах моят Колумбус 9,2. Интересното бе че ъпдейта продължаваше да тече дори, когато колата беше изгасена и заключена.

Цялата процедура отне 3 часа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят Колумбус е новият с 9,2 дисплей само с тъч.

Сутринта пуснах ъпдейта и когато беше на 2-3% изгасих и слязох от колата след 1:30ч кагато я запалих беше на ~40%, карах я до 55%, после пак я изгасих и оставих, когато се качих беше на 80% и оставащите 20% ги ъпдейтна за около 10 минути.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Колги, на сайта за ъпдейти получавам информация, че моето устройство не се ъпдейтва през уеб сайтове и трябва да поръчам СД карта като оригинален аксесоар от Шкода. Колата е Супърб 2 а Колумбус 2015 г. Някакви идеи дали мога от другаде да дръпна софтуера и да го инсталирам безпроблемно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

Не съм сигурен с диск ли е или с карта. А ъпдейтите за Columbus еднакви ли са? Ако имам картата с ъпдейтите от по-нов модел, примерно Суперб 3, дали ще се инсталират ни на стария Columbus?

Редактирано от dulo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Здравейте,

понеже има тема за ъпдейт на Amundsen update, реших да отворя и една за Columbus update.

Днес успешно ъпдейтнах моя Columbus и ще ви разкажа на кратко стъпките. (Колата е Superb 3 MY2017, кратите си бяха 2017)

...

Надявам се да съм бил полезен на някой с тази информация :)

Здравей Колега,

полезна информация, направили са го доста просто и на пръв поглед е "елементарно", само трябва да следваш стъпките и сам си обновяваш навигацията,нооо за съжаление при мен има някакъв проблем и не мога да стигна до ъпдейт!

Следвам всички стъпки както препоръчват в сайта, но нещо не се получава. Вече имам няколко micro SD карти, пробвах и с Флашка, само с диск не съм опитвал :) Първо свалих и разархивирах с MAC, после опитах и с Windows - нищо!

Колата е Octavia Scout 2015, Columbus 8", ако има някой Колега по-навътре в нещата, моля да сподели някакво решение  :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-накрая успех  :banger_2: ,

след поредното сваляне на ъпдейта на Windows се получи. Преди да започне свалянето на нова база данни от сайта https://updateportal.skoda-auto.com/en-gb/се сваля програма (автоматично при Windows, след натискане на бутона "Dawnload maps") която прави всичко необходимо, даже и SD картата да не е форматирана в желания формат. Другото е лесно...след като се свали, се разархивира целия файл във Вашата SD карта...после в колата...запалена или не, започне ли инсталацията остава чакането ;)

За информация старата ми версия беше 2015г., а новата от 2018 (около 25gb) и отне около час

Успех

Редактирано от chant
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Следя темата с интерес. На новия С3 още не ми се е налагало да ъпдейтвам картите, но много ме човъркаше да ъпдейтна Колумбуса на С2 (RNS 510). Въвеждайки номера на рамата в портала на Шкода ми изписва, че ще трябва да си купя диск с новите карти. Очевидно за много от нас няма безплатен ъпдейт на картите. Разрових се в нета и открих следния клип в Ютюб:

 

 

Веднага под клипа има линк за сваляне на най-новите карти за източна Европа (v.15). А по-надолу в коментарите има и линк за централна Европа.

Свалих файла и записах исо-то на ДВД. Поставих го в Колумбуса и веднага го разпозна. Нататък е както е описано в клипа. В момента съм с новите карти. Не съм пробвал навигацията дали всичко е ОК.

 

Моят Колумбус има и място за СД карта. Под ръка имах само ДВД, пробвах с него и стана. Може би ще стане ъпдейта и от карта памет.

 

Надявам се да е полезно.

 

Добавка: Понеже клипа се вижда директно без коментарите, слагам и текста на автора на клипа с линковете:

 

Download Links: East Europe Maps ISO: https://drive.google.com/open?id=1TUN... CdBurnerXp: https://cdburnerxp.se/en/download Maps RNS510 CD_8517 v.15 East Europe Content Volume: CD_8517 Date: 9.8.2017 db: EEU (2017Q1) Area: East Europe Subarea: East Customer Version: V15 Customer: 1627386751 the Customer the Info: the VW Features: the V10 the TPD: 2015050002 the SVD: EDB_20150513 the TMC: 20150318 Phoneme: Navteq Bulgaria, Belarus, Croatia, Estonia, Finland, Greece, Hungary, Latvia, Lithuania, Norway, Poland, Romania, Russia, Sweden, Slovakia, Ukraine West Europe Maps: https://drive.google.com/open?id=1vcY... Following Countries are included: --------------------------------- A, AND, B, CH, CZ, D, DK, E, F, FIN, FL, GB, GBZ, GR, H, I, IRL, L MC, N, NL, P*, PL, RSM, S, SK*, V * teilweise/partially Languages (voice and information): ---------------------------------- German - English - French - Italian - Dutch - Portuguese - Spanish . .. ... RELEASE NOTES ... .. . - Burn on Verbatim DVD+R 8,5 Double Layer with ImgBurn (1x or slowest)! - If you try other programs - set BookType "DVD-ROM" if available!
 
CategoryLicense
Standard YouTube License
Редактирано от dulo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стария Columbus rns 510, принципно, не се ъпдейтва през SD. Може да го излъжеш, разбира се, но си трябват познания. SD чете музика. Картите са от dvd. Ако пътуваш до западна Европа - мяташ диска за региона в устройството и след като имаш качени карти за източна Европа - се сдобиваш с целия маршрут. Из нета има обяви с доста подробни карти за източния регион на символични цени. Аз съм виждал два варианта - много добра карта на Бг, но тотална липса на Сърбия (освен магистралите) или сравнително точна карта на Бг с много добра на Сърбия. Понеже отскачам до съседите чат-пат и съм качил тази, в която ги има. За Бг нямам магистрала Марица, част от северната дъга на околовръстното в София и част от магистралата към Сандански. Ако на някой му трябва такава карта - имам я на диск - да свирка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Привет, предстои ми ходене до Сърбия, а съм с подробната карта на България, където няма Сърбия. Ако сложа тази на централна Европа в ДВД-то дали мога да задам маршрут от България до Сърбия? Имам предвид устройството може ли да ползва едновременно картата на хард диска му и тази, която е в ДВД устройството? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така би трябвало да работи навигацията. Едната карта на диска, другата в двд-то

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така би трябвало да работи навигацията. Едната карта на диска, другата в двд-то

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.