Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

"контра летър" или "обратно писмо" Що е то ?


Recommended Posts

...Здравейте колеги, имам въпрос към специалистите в областта :). Надявам се , че въпроса ми не е изключително малоумен и както подсказва заглавието питането ми е за "контра летър" има ли приложение за автомобил. Един приятел ми подхвърли идеята за въпросното "обратно писмо" , но само е чувал, а и не е юрист и за това искам да питам специалистите. Та казуса е : 

Искам да купя кола от Фирма "А", но тъй като е от Фирма се начислява ДДС.  Т.е.  може ли фирма "А" да продаде кола на Фирма "Б" и по някакъв начин да "опишем", че колата закупена от фирма Б реално е моя собственост а не на Фирмата. Собственика на фирмата Купувач ми е много добър приятел и фирмата е в доста добро състояние, но ....всичко се случва. Не дай си боже ще падне пича по стълбите , ще получи амнезия и после доказвай на кой е колата ;). До колкото разбрах от прочетеното в Интернет "контра летъра" е приложим Ако е между Фирмите А и Б , но може ли да е между мен и Фирмата Б ? Или Има ли друг начин, с който да окажа че колата е реално моя собственост при проблем със фирмата или собственика?  

Благодаря предварително !   :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е приложим в твоя случай.

Много по-лесно е, фирма "А" да ти продаде автомобила на по-ниска цена, пак с ДДС, образувана като се приспадне начисленото ДДС от същинската цена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Жалко , че в моя случай е неприложимо. Благодаря ти за мнението, и все пак  като имаш някой ден време , ще обясниш ли как работи въпросния "контра летър" и приложим ли е при движимо имущество. 
Нещо май не можах да схвана идеята. Аз не познавам  хората от Фирмата "А". Да кажем, че колата струва 24000 Единици , ти казваш да ми я продадат на 20000 което е цената без ДДС - но как да ги убедя да ми продадат колата с 4000 по-малко :D на какво основание ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вадиш си една оценка от застраховател за 5000 лв, превеждаш им по банка 5000лв с ДДс, а останалото им го даваш кеш.

Спорвд мен не се хващай да купуваш кола за чужда собственост, утре се скарвате за нещо и той ти взима колата, защото тя реално е негова собственост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вадиш си една оценка от застраховател за 5000 лв, превеждаш им по банка 5000лв с ДДс, а останалото им го даваш кеш.

Спорвд мен не се хващай да купуваш кола за чужда собственост, утре се скарвате за нещо и той ти взима колата, защото тя реално е негова собственост.

Точно така. Приятел си купи колата по същия начин - 3000лв и останалото на ръка. Реално на фирмата плати само ддс-то. Но тогава е добре да си вържеш гащите, да няма запор колата и т.н., понеже не я купуваш на пълната сума и няма да ти върнат всички пари, ако нещо стане...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вадиш си една оценка от застраховател за 5000 лв, превеждаш им по банка 5000лв с ДДс, а останалото им го даваш кеш.

Спорвд мен не се хващай да купуваш кола за чужда собственост, утре се скарвате за нещо и той ти взима колата, защото тя реално е негова собственост.

...Еййй ама съм бая бая зле , като ми влезе нещо в главата и просто зациклям и изключвам другите опции. И докато не ми го обеснят като на олигофрен не става. Точно същото се опитахме да направим със Шкодата, но като срещу теб не стои човек (да си поговориш с него), а голяма Немска фирма тоя номер не става :nea: . Оценихме колата на 3000, но казаха че фирмата нямала такава политика - поне оценката ни помогна за прехвърлянето, май. 

Иначе за 25 години имам няколко спора, но никога не съм се карал с въпросния човек от фирмата "Б". Да не кажа голяма дума ама му имам повече доверие от колкото на себе си :D. Но всичко се случва, утре ще падне някоя тухла на главата му или поредица от нещастни случайности и фирмата ще фалира и ходя обеснявай на кой е колата. За това ми влезе мухата за въпросния "контра летър" ама явно не е толкова лесно колкото изглежда на пръв поглед :( 

Благодаря пак за елементарното обяснение :cheers:  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боре, а няма ли да стане с предварителен договор за продажба между Б и физ. лице за стойност примерно 2000 лева? Тогава може да е вътре с въпросната сума, но поне няма да е цялата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

...няма ли нещо като  Писмо за реален собственик. Не може да няма нещо подобно в практиката.
Опитвам се да проуча всички възможни варианти, защото този с частичното плащане е приложим само когато фирмата "А"  има да внася ДДС , т.е. повече приходи от колкото разходи, но при обратния вариант пълното ДДС от колата им трябва :( и не биха се навили на варианта с частичното .  

Редактирано от NightWalkeR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи "реален собственик"? На база на какво? Ако ти дадеш на фирмата документално оформен заем, за да закупят автомобила, тогава според мен може да се измисли нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в страни от тази сага - с промените в ЗДДС, ако на въпросния автомобил не му се води стриктна отчетност кога-защо-къде е управляван, може твоя приятел от фирма Б при една проверка след три години да изгори с данъчния кредит и тогава пак ще трябва да го платиш, ама с все лихвите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.