Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

А вие санирахте ли вече вашият дом?


Recommended Posts

Конденза се получава по прозорците колега. По по краищата им....

 

Здравей,колега!Според мен причините са следните:

1.Неправилна вътрешна изолация/фибран/,поради което влажността в помещението нараства прекалено.

2.Некачествена дограма.Ако е случайно е алуминиева,работата е ясна!

3.Запечатване на стените и тавана с недишащи материали/PVC-тапети,ламперии,плочки и др.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет!

 

По стъклата на прозорците или по дограмата? Ако е по стъклата едно възможно решение е да сложиш троен стъклопакет, с разните там газове вътре. От това, което казваш, май по-скоро съседите отдолу те топлят здраво.

По стъклата е. Дограмата си е суха...Нищо няма да слагам, щото имам намерение да сменям жилището, но ми е важно да знам за новото. Доста съм бос в ремонти и всичко що ги заобикаля...Колкото до съседите долу, май апартамента е празен =)

 

 

Здравей,колега!Според мен причините са следните:

1.Неправилна вътрешна изолация/фибран/,поради което влажността в помещението нараства прекалено.

2.Некачествена дограма.Ако е случайно е алуминиева,работата е ясна!

3.Запечатване на стените и тавана с недишащи материали/PVC-тапети,ламперии,плочки и др.

 

1. Това е ясно, че няма как да го разбера

2. Това има ли как да го разбера като лаик? Някакви белези по дограмата, които да подсказват, че тая е скапана?

3. Тавана и стените са на латекс, долу е ламинат. Ама то така е в 90 % от жилищата в страната...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Алуминиевата дограма кондензира по самия профил,защото е метал...,но предава и на стъклото.

Щом ще бягаш от тоз апартамент,за напред ще знаеш какво да избягваш.

В много жилища има пвц тапети,ламперии и плочки/в кухните/,в отговор на точка 3/.

Ако имаш добре направена външна изолация,не ти трябва вътрешна,но не забравяй стените към неотопляемо стълбище!

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има много спорове относно слагането на вътрешна изолация. Основния довод против е образуването на конденз, а от там и на мухъл, между топлоизолацията и студената стена. 

 

Относно дограмата - имам алуминиева дограма, която прави конденз. Имам и алуминиева дограма, която не прави конденз. Въпрос на дограма. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конденза на алуминиевата зависи от профила. Като е с непрекъснат термомост конденз се появява. Причината е , че профила е изцяло от алуминий. Този профил, върху който не се образува конденз е с прекъснат термомост. Това ще рече, че в него са вградени 2 пластмасови ленти, които прекъсват в някаква степен преминаването на температурата отвън навътре и обратно по метала. Няма чисто метална връзка между вътрешната и външната част на профила.

Колкото до конденза по стъклото мога да отбележа, че имам ПВЦ дограма със стъкла 4 сезона и вътрешна изолация. При голяма разлика в температурите вън и вътре по стъклата близо до дограмата се появява слаб конденз до около 2 см в много редки случаи когато помещението е неотоплявано и лесно се изсушава след пускане на климатика. Предполагам причината е, че в краищата стъклопакета е сглобено с метална рамка, която служи за термомост между листовете стъкло. Това е в редки случай, когато вън е под -15- -20 гр. , а вътре 17-18 гр.

Голямо значение за комфорта и малките сметки за отопление е да бъде сменена дограмата. Ако се направи изолация, а не се смени дограмата и се монтират свестни стъкла- ефекта от изолацията е слаб, може и да не се получи такъв. Мой познат направи основен ремонт, но се стисна за някакви пари за добри стъкла, постави бели. През зимата плащаше луди пари за отопление, въпреки, че има изолация и цялата дограма беше сменил. Така, че като правите ремонт не пестете от стъкла. Обърнете внимание и на уплътнението на входната врата. Ако при вятър от нея подухва- същия тоз вятър подухва и в сметките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..Относно спора дали е по-добре външна или вътрешна изолация- това смятам че може да се решава само индивидуално. Дори с външна изолация 10 см.  да е облечен цял блок- то терасите няма как да се изолират, а чрез тях се предава топлообмен на подовете и таваните. Същото се случва в помещения, които граничат с общи части като стълбища и асансьори.

Така че двата вида изолация си имат своите предимства и недостатъци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много грешни изводи прочетох за конденза тука.Тъй като това ми е част от работата и често се налага да "оправям" даден имот от тази болест мога да кажа следното:

Конденза вътре в жилищата може да се образува от какво ли не.На практика това е баланс.Влязла излязла образувана.Може всичко да му е наред с дограма изолации и да има източник на влага и той прави повече отколкото се разсейва.Виждал съм с най скапаната стара алумниева дограма с термомостове и няма проблеми и обратното с всички сертификати и екстри и конденза го има.Да чукна на дърво ама досега винаги съм успявал да оправя имотите.Засега.И почти винаги решенията са били индивидуални за всеки.Не е лесна работа аз ги уча с години защото имаме висок клас клиенти и конденза на практика значи лоша среда за живеене.

 

Към колегата Sauber- ще се опитам да направя едно предположение на базата от казаното от теб.

От думите ти разбирам че няма кой знае какво готвене нито съхнене нито някакъв голям източник на влага.Не си забелязал оцветявания по стени тавани което е признак на теч.Според мен материалите ти са нормални както масовите.Оплакваш се от конденз по стъклата и то от време на време.Това означава че си малко над баланса според мойте критерии.Трудно ще се намери причината но ще ти кажа какво направих аз в едно жилище след като не открих причината а трябваше бързо решение.Монтирах едни клапи на дограмата (север юг) скъсих 2 врати с 1 см. и така го предадох.И изчезна конденза.И друг път съм прилагал този подход но вече без скъпите клапи щото схванах принципа.На практика ако пробиеш по една дупка срещуположно примерно на западна стена и източна и под вратите ти има междина по този начин става съвсем леко постоянно течение.На практика ти непрекъснато проветряваш апартамента.Нонстоп. Това е напълно достатъчно да махне конденз първа и втора степен.(каквато имаш ти)  

За тези които си мислят че така изстудяваш апартамента ще отговаря че наистина се изстудява но съвсем малко не повече от половин градус.Срещу този максимум половин градус ти получаваш липса на влага и конденз.Аз бих добавил и свеж въздух.Цялата работа е в баланса.Да направиш такова съвсем лееко течение че да не се усеща и да влияе но в същото време да опреснява въздуха.Комбинация е от големина на дупката и мястото.Трябва да е на различни стени и височини и става.При теб поне има ефтина топлина и да загубиш  части от градуса бълха те ухапала.А и е по ефтино от смяна на пакети дограми ремонти(според мен и без резултат)

При мен има определени имоти при които въобще не се допуска абсолютно никаква влага и кондензи затова се наложи да разучавам...

Редактирано от mishoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я да ви питам нещо ... 

имам усвоен балкон, който е иззидан с итонг, като оригиналния парапет е оставен от външната страна. (От вън изглежда просто остъклен. От вътре е поставена изолация (5 см фибран май беше).

Обаче пода явно прави термомост с парапета и е малко по-студен отколкото ми се иска. Мисля да изолирам (запечатам) целият балкон от вън, в едно с парапета. Ще има ли ефект според вас?

На съседите под мен, балкона е просто остъклен, т.е. изолация нула, дали да ги помоля да им облепя тавана?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я да ви питам нещо ... 

имам усвоен балкон, който е иззидан с итонг, като оригиналния парапет е оставен от външната страна. (От вън изглежда просто остъклен. От вътре е поставена изолация (5 см фибран май беше).

Обаче пода явно прави термомост с парапета и е малко по-студен отколкото ми се иска. Мисля да изолирам (запечатам) целият балкон от вън, в едно с парапета. Ще има ли ефект според вас?

На съседите под мен, балкона е просто остъклен, т.е. изолация нула, дали да ги помоля да им облепя тавана?

 

Изолирай пода и пусни изолацията 20-25 см под твоето ниво, за да затвориш плочата.

 

Пак ще имаш термомост на тухлата, но поне няма да е на стоманобетона.

Редактирано от Milen Dimitrov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пода от вътре не мога, защото вече е поставен, и всичко е направено. Мога да изолирам само от вън. Ще пробвам да изолирам всичко от вън, вкл и тавана на балкона на съседа отдолу (един вид да запечатам целия балкон, като го облепя отвсякъде с изолация, като под нея ще останат итонг, парапет и тн.).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако мислиш, че съседа ти ще се съгласи да изолираш неговия таван и това ти е опция, но ще имаш термомост където му е дограмата.

Друга опция е да сложиш дебел килим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно твоя таван, където е усвоената част трябва да е изолиран отвътре заедно с трегера, та и поне метър навътре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче пода явно прави термомост с парапета и е малко по-студен отколкото ми се иска. Мисля да изолирам (запечатам) целият балкон от вън, в едно с парапета. Ще има ли ефект според вас?

На съседите под мен, балкона е просто остъклен, т.е. изолация нула, дали да ги помоля да им облепя тавана?

Трудно през нета ще получиш оптимално мнение.Кой знае какво точно и как е направено и как е усвоена терасата.А и факта че пода бил по студен също е много субективно.То винаги пода е по студен :)  и това бих казал че е нормално.По отношение на съседите за изолация на тавана им съмнявам се че ще има голям ефект тъй като все пак е затворен и няма пряк контакт с въздуха навън.Съществува обаче лесно решение.Значи продават едни стиропорени плочи.Декоративни.Лепят се по тавана с квот лепило имаш.Струват доста ефтино и изглежда ефектно.Едва ли терасата им е повече от 10 кв мисля че с малко труд ще излезе до 100 лв всичко ще стане за няколко часа и изглежда красиво и съседа лесно ще се навие.

А ако искаш наистина да го направиш както трябва то в твоя случай (старо строителство и промени) направи термоснимка и атакувай само студените течове.Снимка ще излезе от 30 до 100 лв (предполагам в Сф) и ще имаш наистина сигурно решение а не както сега да хвърляме боб какво е...Почти съм убеден че или нямаш кой знае какъв проблем или решението е нещо леко и ефтино...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение:Направи си добре външната изолация(да е завито навсякъде без дограмата и да хване колкото се може повече от комшиите под и над теб),облепи тавана на комшията с онези пана,които предлага Мишоо .Твоя таван също го изолирай,макар,че съм сигурен че вече си...и ти обещавам,че ще стане уютно и топло!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще запечатам отвън всичко, колкото мога и това е.

да, отвътре има изолация навсякъде, по стените, по тавана, само в пода няма, защото нивото щеше да избяга много и не я поставихме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще запечатам отвън всичко, колкото мога и това е.

да, отвътре има изолация навсякъде, по стените, по тавана, само в пода няма, защото нивото щеше да избяга много и не я поставихме.

Абе то точно затова ти писах одеве.Че имам сериозни съмнения дали ще има РЕАЛЕН ефект.Щото това са пари..и то немалко.Отделно се създават допълнително ядове(възможност за течове лошо поставяне и куп други).Знаеш ли колко пъти клиента е дал примерно 5000 лв за да постигне после ефект за 1000????Колко по топъл мислиш че ще ти стане пода???

Затова килимчето хич не е лоша идея. А на тез дето те съветват да да трошиш пари наляво и надясно и ти обещават светло бъдеще очевидно не са яли бой и рано или късно ще попаднат на кофти клиент (мутра) дето ще им потърси сметка за акъла.Все пак не става дума за трицифрена а за четирицифрени суми.

Накъде отива тоз народ ей..тц...тц...

Редактирано от mishoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз така или иначе трябва да "измажа" от вън защото в момента е на гол итонг (около дограмата в края и над парапета) та ако така и така ще го правя си мислех да го направя изцяло с изолация (в едно с парапета, а дали да не мина и през тавана на съседа). Разликата в парите няма да е нещо кой знае какво. Всъщност единствено външният вид ще се прецака, няма да е консистентен ... сега всички балкони са остъклени и реално не си личи кой е вкаран и кой не е, а ако измажа ще стане като на свичне-звънче, май си отговорих на въпроса ;)

 

иначе за килимчето си много прав!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.