Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

А вие санирахте ли вече вашият дом?


Recommended Posts

Аз правих топлоизолация от 9см. Резултата? Реално поне 30% спестяване (да не кажа 50) и увеличение на комфорта в пъти! Станата, която преди беше ледена, сега е хладка при -20 навън. Пък нека да няма ефект ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз правих топлоизолация от 9см.

 

Аз и от теб още по-зле се прекарах - 10см на стените и 25 см вата на тавана. Стига с тези теории на конспирацията. Всеки който се поинтересува може да пресметне какъв ще е ефекта и в енергиен и във финансов аспект и да прецени. Сравнително прости физични закони са, а те не се променят под лобистки натиск и на най-голямата компания . Ако не работи изолацията защо си обличаме якета зимата, а не ходиме голи?

 

Относно пожарите, има изолационни материали с добавки за подтискане на горенето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас санирането с фибран вдигна температурата с 2-3 градуса при еднакви други условия.  

 

"Санирането - една от големите заблуди на века", както е озаглавен клипа, ми звучи по-глупаво, отколкото това, че ваксините причиняват аутизъм :-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми в тоя ред на мисли съм с вътрешна и външна изолация и разлика има огромна. Северните стаи са по топли през зимата и по прохладни през лятото. И обратното с южните - аз съм последен етаж и топля тавана, лятото па го охлаждам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При нас санирането с фибран вдигна температурата с 2-3 градуса при еднакви други условия.  

 

"Санирането - една от големите заблуди на века", както е озаглавен клипа, ми звучи по-глупаво, отколкото това, че ваксините причиняват аутизъм :-))

Санирането е ясна тематика и ефекта може да се измери с числово изражение, но ти какъв опит имаш с аутистични деца и ваксини и какво причиняват те, че даваш такова крайно мнение. Не ми отговаряй, хората с много крайните мнения ясно показват умствения си багаж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В панелелката.. когато я купих направих вътрешно изолиране на всички външни стени с 5см. фибран. Тъй като не съм живял преди това в нея не мога да споделя за ефекта.Само мога да кажа,че при -20 външна температура вътре е 14 градуса без да се включва нищо.Сага съм се зачудил за цялостно външно саниране .Незнам  дали си струва при положение,че тези под мен и над мен не са изолирани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вътрешната изолация се препоръчва само за помещения които се използват рядко. Примерно вили. Причината е че стените стоят студени, изолацията пази топло в помоещението и конденза се образува между изолацията и студената стена. Резултата е мухъл на недостъпни места. Обратно, при външна изолация стените са топли и конденз не се получава. Затова външната изолация е препоръчителна за помоещения които се обитават постоянно. 

 

Относно изолацията - много хора ми обясняваха, как за България било достатъчно да сложиш 5см. Е, аз сложих 9, защото просто нямах опция да сложа 15 или повече. Та, ако правиш външна, провери вариантите за 10+см. И в никакъв случай по-малко! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчисленията са за оптимална дебелина при нашите средномесечни температури, та при едни -5-6 градуса разликата в икономията м/.у изолация 5 и 10см е минимална, за това се препоръчва 5 см.

И за да има ефект, много ясно че не е достатъчно само един стиропор. Изобщо клипа е доста "сглобен", 96-та година BASF правеха все още касети с магнитна лента, коиго са много по-огнеопасни от съвременните облачни услуги, като и двете вършат една и съща работа - съхраняват информация.

С други думи с очите си съм виждал как т.нар. стиропор не гори, стопява се при огън, но самият той не поддържа огън.

 

иначе явно се оформя нова мания, освен познатите ни вече еко-био, вегани, антиваксери, хемитраилс и антимикровелета

Редактирано от superba
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

градуса разликата в икономията м/.у изолация 5 и 10см е минимална, за това се препоръчва 5 см.

 

Да, спестените пари от първите 5 см изолация са повече отколкото от вторите 5см. Причината затова е, че първоначално без никаква изолация загубите са огромни и топлиш комшиите и въздуха. Когато вече имаш 5 см загубите ти са много по-малки, и съответно икономическият ефект от още 5 см е по-малък, но в никакъв случай не бих нарекъл разликата минимална. И на мен така ми разправяха преди години, като търсех 10 см плоскости, а тогава се предлагаха само 5см. Трябваше да поръчвам специално да ми режат в една фирма. Сега мисля 8см е минимума по закон за ново строителство, ако не е и 10см.

 

Другото е, че цената на самите плоскости сравнително малък процент от всички разходи. Съответно удвоявнето на дебелината на изолацията вдига цената с 20-30% сигурно, а не двойно. Повечето разходи са за труд, лепила, мазилки, мрежи, скеле и подобни, които не зависят от дебелината на плоскостите. Само дюбелите са малко по-скъпи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инфото ми е от преди години според немските стандарти. Нямам капацитета да го оспорвам.

Колко е разликата за нашия климатичен пояс при 5 и 10 см?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Санирането е ясна тематика и ефекта може да се измери с числово изражение, но ти какъв опит имаш с аутистични деца и ваксини и какво причиняват те, че даваш такова крайно мнение. Не ми отговаряй, хората с много крайните мнения ясно показват умствения си багаж.

Аз в много неща нямам опит, например в домашното раждане в условия като от 18 век, но имам глава на раменете си и достъп до информация, на базата на която да правя обосновани заключения. За щастие към момента заключението ми за ваксините не е маргинално, а е общоприетото или поне сред един съществен кръг от хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инфото ми е от преди години според немските стандарти. Нямам капацитета да го оспорвам.

Колко е разликата за нашия климатичен пояс при 5 и 10 см?

По моите сметки около 10%. Не знам дали ще се избият тия пари, но комфорта е значително по-голям при 10см. Просто стаята изстива далеч по-бавно. А разлика в цената на монтажа няма. Има само разлика в цената на самия изолационен материал. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като аз строя непрекъснато мога да кажа следното:

По нормативни правила закона не е определил дали да е 5 или 8 см а е определил минимална граница(до миналата година беше ^^=24 а от миналата^^=32мисля) и в общи линии това е колко топлина да премине през един квадрат.Закона не го интересува как ще го направиш затова топлотехническите задания дават различни дебелини в зависимост какво има преди стиропора(фибрана ватата) и се постига един общ коефициент.

И тъй като много клиенти мислят че строителите се мъчат да спестяват средства и затова слагат 5 см мога да кажа следното: Реално скъпото на изолацията е труда и крайното покритие(мазилка)които не се променят и ако увеличиш на 1000 кв стиропора от 5 на 8 примерно цената ще се покачи незначително(примерно около 1000-1500лв което е символична сума пред факта да се фукаш че си велик.Обаче има и обратна страна на медала.И това е че дебелата изолация създава проблеми.Примерно вероятноста да падне е много по голяма.Защото не е едно и също да ползваш дюбели 9см(при 5стиропор) и 14-18см при (8-10стиропор) като проблема не е толкоз в дюбелите колкото просто тухлите не издържат.Ако обаче се облича старо строителство което се състои от тухла+външна вароциментова мазилка тогаз става.На панелите също.На бетонни стени е супер.За тези които си мисля че това са безпочвени съмнения мога да кажа че реално стената се натоварва с стотици килограми които при определени атмосферни условия рязко стават тонове(примерно мокър сняг вали и цялата стена стане в лед) и тогаз нищо не издържа.Затова има и огромно значение в кой град е.

В същото време това което винаги съм обяснявал на клиентите и не винаги съм успявал да ги убедя е че не е толкоз важно дали е 5 или 10 см ами наличието на фуги цепки и т.н. Това повече събаря топлината отколкото дебелината.Помислете си какъв е смисъла да облечеш яке с дебела подплата ако не го закопчееш примерно?!Почти винаги (особено в блок) "успяват" да направят коминен ефект. Стандартната система на изолация има доста минуси а в сферата на строителството работят не особено компетентни хора.Отделно пък "топлоинженерите" хич ги няма те обикновенно са непрестижни с най ниското заплащане(спрямо арх.конструктори и др.) Така че нещата не са толкова прости.Съществуват и ред други много основателни причини да не може да се ползва 10 см изолация.Въобще проблемите са много

Редактирано от mishoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като аз строя непрекъснато мога да кажа следното:

По нормативни правила закона не е определил дали да е 5 или 8 см а е определил минимална граница(до миналата година беше ^^=24 а от миналата^^=32мисля) и в общи линии това е колко топлина да премине през един квадрат.Закона не го интересува как ще го направиш затова топлотехническите задания дават различни дебелини в зависимост какво има преди стиропора(фибрана ватата) и се постига един общ коефициент.

....

Казва се коефициент на топлопреминаване U (W/m2K), който се изчислява за всеки един ограден детаил. За стени от миналата година е U=0,28, до преди беше U=0,35. С добра тухла и качествена топлоизолация и с 6-7см може да се изкара нормативния коефициент. А за топлоизолацията е важна λ /ламбда/, коефициента на топлопроводимост всичко под 0,032 W/mK е хубава топлоизолация.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казва се коефициент на топлопреминаване U (W/m2K), който се изчислява за всеки един ограден детаил. За стени от миналата година е U=0,28, до преди беше U=0,35. С добра тухла и качествена топлоизолация и с 6-7см може да се изкара нормативния коефициент. А за топлоизолацията е важна λ /ламбда/, коефициента на топлопроводимост всичко под 0,032 W/mK е хубава топлоизолация.

абсолютно вярно..не можах да я намеря таз ламбда на мойта клавиатура :D а къде ли не я търсих.. май тъй беше сега е 28 а преди 35... и без друго мойте клиенти са по маниаци и не ползваме стандартната изолация

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно тая ламбда беше, да. Не съм запознат със стойността и, но докато правихме къщата преди 5-6 години, брат ми намери негов приятел, който се занимава с тези неща по немско (не лепи изолация, а прави проекти). Всъщност тези изчисления са си доста сериозна работа, и един такъв проект излиза доста кинти.  И той това спомена, самата дебелина на изолацията 5-10-15 см не е водещо, трябва да се гледа комплексно, като започнеш от плътността на стиропора, мине се през изложението на къщата, разположението на стаите и отоплителните тела, та се стигаше чак до това как са наредени тухлите.

 

Конкретно за дебелината бях запомнил това, което беше описано в едни негови таблици, че при нашите средномесечни температури като цяло се препоръчва изолация с дебелина 5 см, имаше спомената и плътност, но там не помня цифри, на прима-виста се сещам нещо от сорта 70гр на нещо, но може и да бъркам. Имаше и графика, как при различни дебелина и плътност на стиропора, и външна температура, се влияе топлообмена на сградата и точно там си спомням, че зависимостта беше експоненциална, т.е. в един момент, за нашите градуси два пъти по-дебел стиропор, даваше много по-малки ... икономии да го нарека. Конкретно при нас, по негова препоръка сложихме различни дебелини на стените, мин 5, макс 8 (на северната страна, но някъде варира в плюс, щото стените не бяха супер прави, та малко изравняваха със стиропора си спомням). Сигурно му е било по-лесно да каже "слагай навсякъде 10-ка" ама реално не го направи, подозирам че има причина (не сме му плащали, така че изключвам вариант само и само да си оправдае комисионната). 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно тая ламбда беше, да. Не съм запознат със стойността и, но докато правихме къщата преди 5-6 години, брат ми намери негов приятел, който се занимава с тези неща по немско (не лепи изолация, а прави проекти). Всъщност тези изчисления са си доста сериозна работа, и един такъв проект излиза доста кинти.  И той това спомена, самата дебелина на изолацията 5-10-15 см не е водещо, трябва да се гледа комплексно, като започнеш от плътността на стиропора, мине се през изложението на къщата, разположението на стаите и отоплителните тела, та се стигаше чак до това как са наредени тухлите.

 

Конкретно за дебелината бях запомнил това, което беше описано в едни негови таблици, че при нашите средномесечни температури като цяло се препоръчва изолация с дебелина 5 см, имаше спомената и плътност, но там не помня цифри, на прима-виста се сещам нещо от сорта 70гр на нещо, но може и да бъркам. Имаше и графика, как при различни дебелина и плътност на стиропора, и външна температура, се влияе топлообмена на сградата и точно там си спомням, че зависимостта беше експоненциална, т.е. в един момент, за нашите градуси два пъти по-дебел стиропор, даваше много по-малки ... икономии да го нарека. Конкретно при нас, по негова препоръка сложихме различни дебелини на стените, мин 5, макс 8 (на северната страна, но някъде варира в плюс, щото стените не бяха супер прави, та малко изравняваха със стиропора си спомням). Сигурно му е било по-лесно да каже "слагай навсякъде 10-ка" ама реално не го направи, подозирам че има причина (не сме му плащали, така че изключвам вариант само и само да си оправдае комисионната). 

 

Стойност на λ зависи от плътността на елемента и това са лабораторни измервания.

Другото е строителна толофизка и тук се учи, а графиките са изменението температурите :)

За мен дебелината на топлоизолацията трябва да е 8-10см. разликата между двете дебелини е 5% по-малки топлинни загуби. Повече трябва да се инвестира в дограма и най-вече съклопакети.

 

 

Милене къде я намери таз ламба на клавиатурата бе човек :eusa_clap: ??

Вчера писах от таблета и на него си имам 3 страници със символи, а днес просто си го копирах от вчерашното мнение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз леко оф-топик...Нищо не отбирам от темата, но да се изходя по въпроса.

Като се ПРЕ изолира едно жилище, не се ли получава кофти ефект? Аз живея в панелка, 8ми последен етаж. Целогодишно е много топло. Зимата климатика ако навърти 30 лв. е много. Лятото - обратното, навърта си =). Прибирам се в 18:30 от работа и в хола е сркомните 37C. Очевидно е, че жилището ми е добре изолирано. Външно със сигурност, вътрешно нямам представа, но вероятно да. Дограмата също е някаква хубава - König. Всъщност не знам дали е хубава, но тия едно време бяха спонсори на Макларън в Ф1, значи са няква голяма работа :D

Проблема обаче е, че в къщи се получава бесен конденз. Това не се ли дължи на ПРЕ изолиране и факта, че жилището няма как да "диша" ? Светнете ме малко, че скоро живот и здраве ми предстоят ремонти на ново жилище и бих се радвал да знам поне основни неща...

 

п.с. - Колкото до ваксините и аутизма, темата е по-подходяща за форум като БГ мама. Аз лично не намирам за нормално на всеки няколко стотит хиляди ваксинирани деца, малък процент да имат аутизъм, а ваксините да са проблема. То и месото причинява рак, ама не сме вегани всички, нали? Да не забравяме и основния причинител на стареене на тъкани, а от там на смърт - кислорода. Е бога ми, повече от минута не успях да си задържа въздуха...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очевидно е, че жилището ми е добре изолирано. ........

Проблема обаче е, че в къщи се получава бесен конденз. Това не се ли дължи на ПРЕ изолиране и факта, че жилището няма как да "диша" ? 

 

Не е много очевидно, че е добре изолирано. Конденз се получава, когато имаш повърхност с по-ниска темпаратура от тази на околния въздух. Колко по-ниска температура трябва за образуване на конденз зависи от относителната влажност. Може да имаш неизолирани 'термомостове', съответно студени повърхности и конденз по тях. Не казваш къде се образува този конденз.

 

Та причините за конденза са или лоша изолация, водеща до студени повърхности или прекалено висока влажност. Прекалено високата влажност може да е от липса на адекватна вентилация в кухнята или банята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Конденза се получава по прозорците колега. По по краищата им. Влажност висока не знам от какво би имало. Кухнята я ползваме за кафе машината, рядко се готви. В банята е страшно топло. Често се случва вечер като се прибера да мирише на канал, тъй като водата в сифоните се е изпарила и е сухо в тях. Прането е на терасата винаги, точно заради това, че сме видяли конденза. Проветрява се редовно разбира се, но въпреки това в студените месеци прозорците са си мокри...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По стъклата на прозорците или по дограмата? Ако е по стъклата едно възможно решение е да сложиш троен стъклопакет, с разните там газове вътре. От това, което казваш, май по-скоро съседите отдолу те топлят здраво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Милене къде я намери таз ламба на клавиатурата бе човек :eusa_clap: ??

Start -> Search -> Character Map -> Enter

и там търсиш

 

ако те мързи да търсиш

advanced view: checked

character set: Unicode

go to Unicode: 03bb

 

select

copy

paste

 

λ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.