Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Монтирах си темпомат, но не работи


Alexandar

Recommended Posts

Днес монтирахме с Явката и skoda120l1980 темпомат на моята Октавия (1.9 105 2005 Елеганс).

Сменихме лостчето, сглобихме всичко (не ни останаха части :) ), активирахме го през VCDS, но не работи - нищо не се случва при включване на позиция ОN. Не светва лампа на таблото и съответно не работи при проба в движение в комбинация ON + SET.
 

Кодирането през VCDS го направихме в Engine модула и Steering Wheel модула:

Еngine -> Login 11 -> 11463 -> Do it!

post-1399-0-19060900-1457195490_thumb.jpg

 

Steering Wheel -> Coding -> 0000041 -> Do it!
post-1399-0-24431500-1457195556_thumb.jpg

В Engine нямам long coding, a в Central Electric имам long coding, но никакви опции за темпомат.

След това видяхме през VCDS, че преместването от позиция ОN -> OFF и обратно се вижда на 4-ти канал в Measuring blocks в Steering Wheel модула:

post-1399-0-39249400-1457195733_thumb.jpg

Също така, натискането на SET i RES бутончетата на лостчето се разпознават в на същия канал във втората кутийка на първия ред като Delay и Асс. , тоест явно върви някаква комуникация.

 

При всяко преместване на лостчето на позиция ON се записва следната грешка в Engine модула:

post-1399-0-30513800-1457196082_thumb.jpg

След това направихме кодирането на ново, но без успех.
 

Накрая следвайки стъпките в тази тема почистихме платката в лостчето и я напръскахме с контактен спрей, но отново без резултат
http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/46405-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-octavia-2/

В темата на колегата има куплунг, който се разкача, но при мен изглежда са запоявани кабелите защото платката в лостчето изглежда така:
post-1399-0-95288500-1457197149_thumb.jpg

Steering wheel модула (1К0 953 549 F) поддържа темпомат.

Гугъл казва следното за грешката по-горе (16952/P0568/001384 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal):
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16952/P0568/001384

Като възможни причини е посочено следното:

  • Signal Wire from Steering Column Control Module (J527) OR Central Electronics Control Module (J519) to Engine Control Module faulty
  • Steering Column Control Module (J527) Coding faulty
  • Cruise Control Switch (E45) faulty

Въпросът е - трябва ли допълнителни жици, които ние да сме пропуснали - визирам точка 1 от посочените възможни причини.

Ако имате идея, помагайте :)

Благодаря.

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една жица трябва да свържете на букса в бяла кутия, намира се под чистачките.

 

Ако не се лъжа от пин 13 на steering модула до пин 4 на въпросната кутия (конектора трябва да е син )

 

ето така изглежда жицата (с такива конектори)

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-VW-MK5-Golf-Caddy-Audi-A3-Seat-Leon-Cruise-Control-ECU-Control-Wire-/371244443299?fits=Car+Make%3ASkoda%7CModel%3AOctavia&hash=item566fe4a6a3:g:cOYAAOxyeR9TKvng

 

Редактирано от vvarbanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Мерси за информацията. Ясно, трябва допълнителна жица. В ръководството, което гледахме това не беше необходимо - явно зависи от годината на производство.
 

След като видях вашите мнения, в бришкода намерихме следното за Оctavia 2:

до 05/2005 - трябва допълнителна жица

след 05/2005 - не трябва

Моята е произведена точно 05/2005...

 

В тази тема има обяснения с картинки как да се свърже въпросната жица - ако някой го прави в бъдеще:

http://www.briskoda.net/forums/topic/223636-how-to-diy-guide-for-fitting-cruise-control/

Ще се чуя с Мишо от Герман кога ще има време да я прекара, това вече е извън моите способности :)

Ще пиша като има развитие и дали всичко работи.

П.С. Ако всичко е изправно светва съответната лампа на таблото ако лостчето е на позиция ОN, нали (дори и колата да я на място с работещ двигател)? Намерих инфо, че при О1 не свети лампа при колеги, които допълнително са си монтирали темпомат, но за О2 не можах да намеря.

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О2 1,9 BJB след 05/2005 не ми светва лампа на таблото, нямаше нужда от тази жица (но я имаше в комплекта с темпомата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен светва идикация на таблото когато задам скорост. Т.е. когато реално го пусна да работи. При натискане на спирачка или съединител темпомата се изключва и индикацията угасва. Докато ключето е на ON помни зададената скорост и само с едно натискане колата ускорява до нея. При преместване от ON на Cancel изтрива паметта. С един колега активирахме на неговата вектра и темпомата тръгна, но нямаше индикация на таблото. Оказа се че трябва да се запои едно диодче и индикацията заработи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой да има идея защо при мен като активирам темпомата не ми излиза светлинна интикация на таблото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при мен не излиза индикацията въпреки ,че всичко си работи идеално.Говорих с човек от сервиза на Фолксваген и той каза,че не е проблем някои от моделите светели някои не.Допускам ,че може и да няма лампа в самото табло след като не е предвидена заводски с темпомат,но знае ли се мен лично не ме притеснява лампата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Индикация на самото табло имам, на светло прозира :) - в скоростомера отдясно между кръгчето на стрелката и 200 км/ч.
Значи по-скоро да не се надявам да светне дори и да заработи темпоматът, едва ли ще имам диодче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://s14.postimg.org/6x55ah6gh/image.jpg

 

И аз имам индикатор, но просто не свети.

Колата е купена с темпомат. Въпроса е, че не знам дали е слаган допълнително или колата така си е излезнала от завода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи по-скоро да не се надявам да светне дори и да заработи темпоматът, едва ли ще имам диодче.

 

Запояването на един диод е най-лесната работа. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен след монтиране на темпомата си светна индикатора без допълнителна намеса

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

О2 1,9 BJB след 05/2005 не ми светва лампа на таблото, нямаше нужда от тази жица (но я имаше в комплекта с темпомата).

Здравей колега,

Налична ли ти е жицата все още и продаваш ли я?

 

П.С. Виж си личните съобщения ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега жицата не е нещо особено,можеш да си я пуснеш и ти самия,иначе съм я виждал в aliexpress.com нещо от сорта на 10 долара беше и пише ,че е оригинална част.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не отварям нова тема, ще питам тук. Някой успявал ли е да активира допълнително показание както е показано на това клипче:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Octavia 2 до 2007г. има подготовка в таблото, но няма монтирана лампаичка за индикатора на темпомата. Като монтирах моя някъде го бях прочел, а ако колата е след 2007г. след поставяне и активиране на темпомата трябва да светва индикация на таблото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, колеги,

Не знам дали е уместно да се намесвам тук, защото не мога да помогна с нищо, но се зачетох в темата и потърсих в интернет какво е темпомат и се сетих, че аз имам такава лостче на колата си ( която я купих скоро) и така и не разбрах как се пуска. Мислех, че темпоматите са само за автоматични скорости. Слезнах до колата и направих снимка. Ако го имам този темпомат ще ми кажете ли как работи. Дано Aleksandar ме извни за натрапването, не исках да отварям нова тема. 

https://www.dropbox.com/s/a33qgyyagv2r8fr/12973276_10206085076190242_8587609235362964098_o.jpg?dl=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси на колегата, който ми писа на лично съобщение и ми даде инструкции! Извинявам се пак за натрапването в чужда тема! Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Жицата пристигна най-накрая. Поръчах я от ибей. 10 паунда. До края на седмицата се надявам да е монтирана и "сагата" да приключи :)

 

post-1399-0-38045900-1461605750_thumb.jpg

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След монтирането на жицата имам най-накрая работещ темпомат :)

 

И при мен не светва индикация както се очакваше.

 

Благодаря на всички включили се в темата и на Евгени и Трансексперт за бързата реакция.

Редактирано от Alexandar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един въпрос - Приемам, че нямам темпомат. Спускам голям наклон да речем на 3-та за да не натискам постоянно спирачка. Съответно движа се на скорост без газ, но наклонът е голям и колата ускорява.
Спирам от време на време леко със спирачката за да поддържам примерно около 60 км/ч.

Същата ситуация горе - карам на 3-та и съм задал 60 км/ч на темпомат. Казахме, че на скорост без никаква газ колата продължава да ускорява. В този случай темпоматът натиска ли спирачка или какво се случва ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, Санде, какво опяваш като поп над гроб - качи се до Копитото и се пусни на обратно и пробвай :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тогава как ще поддържа 60км/ч в тази ситуация ? Аз ще го тествам, това е ясно, просто ми стана интересно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.