Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За рекета със зимните гуми.


Jelio54

Recommended Posts

Имам 2 коли, имам и два мотора. При зимни условия Мица не излиза от гаража - просто няма шанс да се качи обратно. Държа да отбележа, че тя си има комплект зимни гуми, но просто не ги слагам! Т.е. тук не говорим за спестени пари, а за собствената ми безопасност. Днес температурата беше +14 градуса, за утре го дават +16. Е, що за кретения е това да ме задължат да стана опасен за околните !?!?!? Или да ми забранят да си карам мотора, защото на някой му е хрумнало, че ноември месец можело да завали сняг ...

 

 

 

 

Като се има впредвит географското положение на България съвсем логично е през ноември да завали сняг.Все пак не сме Испания.Като се има напредвит черната статистика на пътя за загинали хора съвсем логично е нещата да бъдат фиксирани точно и ясно със дати,а не иде ми-дойде ми.Преди няколко години зимата се хвърлих с една баварка в едно дере,и единственото нещо което ме спаси е че малко по надолу имаше жив плет,който ако не беше щях да се обърна 7-8 пъти по таван.От тогава си направих изводите..........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 222
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • Бойко Борисов

    20

  • PRR

    19

  • Jelio54

    13

  • Цецо75

    11

Най-много писали в темата

Защо да са безполезни подобни теми ... от всякъде си е проучване на общественото мнение и нагласи , а от страна на власт имащите е прах в очите на хората - отклоняване на вниманието с нещо незначително за сметка на важното , което от друга страна се изкарва маловажно , но това е практика от има-няма 25 години насам :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та - зимни гуми при зимни условия! Просто и ясно. "Тъпия" германец го е измислил. Защо ние се опитваме да сме по-католици от Папата? И примера на Гената - правиш задръстване или ПТП - отнасяш си глобата, нямам против и да се въведе спиране на МПС-то от движение. Но фиксирани дати - извинете ме, но НЕ.

 

За мен темата се изчерпа. Оставям ви да се забавлявате нататък без мен, аз ще си карам с "неподходящите" гуми още поне две седмици :moto:

Пепи, имам един въпрос - а ако те хване снега на пътя с летни гуми (което е доста вероятно в БГ през зимата) и ако, вместо да направиш задръстване, убиеш/осакатиш човек или дете -какво наказание за теб ще ги върне от оня свят? И като знаем колко много са философите у нас, които ако не ги принудиш/удариш по джоба никога няма да сложат зимни гуми - какво предлагаш за тях? И ако някой такъв нарани теб или някой от твоето семейство (да пази господ-нито на теб, на никого не го пожелавам) и не можеш да го пипнеш законово (физически винаги може-и със и без закон)- тогава ще искаш ли да е имало закон, респективно да се въведе някаква норма?

 

И относно тъпия немец - ако прочетеш мнения на немски (примерно на сайта на ADAC), ще видиш че повечето немци слагат зимни гуми от ноември до април, макар че не е задължително, а глобата за шофиране без зимни гуми в зимни условия е 60Е - демек нищо за средностатистическия немец...

Редактирано от Lachezar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А искам отговор на същия въпрос.Писнами от скъсани въшкари в тая държава дето майките и бащите им дават пари за цигари и кафета и карат със не повече от безнин за 5лв в резервоара, постоянно да ревът как ги ощетява държавата.Точно тия въшкари абер си нямат че в една Холандия глобата за превишена скорост е 10 евро на километър и данъка върху брутната заплата е почти 50% е това е РЕКЕТ!

Дали е по добре да ти взимат 50% от 6000лв или 10% от 1000лв Докато не се приеме закон всеки може ЗАКОННО да си кара с летни гуми зимата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А си признавам,че не разбирам какво толкова имате против този ПРОЕКТОзакон. За мен безопастността е повече от това да надхитря системата и да не си търкам гумите един месец повече!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Ето ви немския закон: http://www.gesetze-im-internet.de/bundesrecht/stvg/gesamt.pdfи глобите: https://www.bussgeldkatalog.org/reifen/ Наистина в Германия няма задължителен период по закон, в който да се шофира със "зимни гуми", но е ОБИЧАЙНО със съобразени със зимните условия гуми да се кара от 01 ноември до Великден. Но....това там, северно от нас са германци, друг манталитет, не мислят как да "прецакат милиционера" или да минат "по-тънко". Ето защо, в България, с цел дисциплиниране на водачите, е необходимо да се въведе задължителен период за шофиране с гуми, съобразени с метеорологичните условия. Както беше с обезопасителните колани, на които отново им намерихме цаката.....но...смъртта не можем да излъжем.

   Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес през деня, казвате, щяло да стане 16 градуса. Но в момента е под 4! По покривите има скреж:

post-235-0-74528100-1446615985_thumb.jpg

Аз излизам сега и не мисля, че летните ми гуми със скоростен индекс W ще имат по-къс спирачен път от зимните.

Сигурен съм, че по-дългия спирачен път на зимните гуми при над 7 (това тук се води за магическото число) градуса е факт. Но е несъдържателно, че ако се приеме закона с твърдите дати тези със зимни гуми ще са опасни за околните. Ами нали всички би трябвало да са със зимни гуми? Значи условията се изравняват. След като спирачния път е по-дълъг, просто се съобразяваме с условията. Новите ви летни гуми при 30 градуса имат сипачен път Х, но ако колата е с 5 човека и багаж той е Х+5м. На третата година имат спирачен път при същите условия Х+10.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се има впредвит географското положение на България съвсем логично е през ноември да завали сняг.Все пак не сме Испания.Като се има напредвит черната статистика на пътя за загинали хора съвсем логично е нещата да бъдат фиксирани точно и ясно със дати,а не иде ми-дойде ми.Преди няколко години зимата се хвърлих с една баварка в едно дере,и единственото нещо което ме спаси е че малко по надолу имаше жив плет,който ако не беше щях да се обърна 7-8 пъти по таван.От тогава си направих изводите..........

Понеже все го въртите на статистика, можеш ли да кажеш, колко са жертвите на пътя, поради несъобразени "гуми"? Аз лично не знам, попадал съм в ситуации, където някой льольо наистина търкаля летни галоши из снега, ама обикновенно се касае за задръствания, а не за тежки катастрофи. Вероятно има, не споря, че няма.

 

Но основните причини за тежки ПТП в БГ са два броя - скорост и отнемане на предимство! Има официална статистика на КАТ по въпроса, достъпна е!

 

Та че всякакви приказки за лоши гуми, стари трошки, пенсионери(жени) зад волана и т.н. като основна причина за ПТП е лицемерно поведение. Всеки от нас чат пат нарушава правилника за движение и то точно в тези му цитирани части. Т.е. създава реална опасност за ПТП, някой го правят непрекъснато!

 

Да си пощим тука езиците с фрази от типа - абе тия цървули дето нямат 500 кинта за 4 гуми, си е чиста проба мерене на пишки. Аз познавам хора дето едната им гума струва 1000лв. и карат така, че София - Бургас им е 80 литра гориво. И какво, те могат щото не са цървули, а дядото с жигулката, ще го затворим в къщи от ноември до април, щото е цървул?

 

По вашата извратена логика, аз изпитвам  едно еретично желание, бензина да стане 5-6 кинта. Аз мисля, че ще мога да си го позволя и ще си карам в доста рехав трафик. Никави цървули няма да ми се пречкат... Как ти звучи, а?

 

И пак да питам - нали задължително блещене с фаровете щеше да намали жертвите?

 

Толкова ли ви е трудно да разберете, че жертвите по пътищата не се дължат на несветещи фарове, износени  гуми, стари жигули и жени шофьори? Дължат се на несъобразена скорост и арогантно поведение на пътя. Точка. Всякакви примери, как някой щял да избие хората по пътищата, като не си смени гумите са просто изкривяване на една точна и ясна статистика.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти като си малоумник и с летни и със зимни гуми,ще се пребиеш.Дано не претрепеш и невинни хора.

Дайте сега като сме много стриктни да видим и каква марка са ни гумите.

Някои бюджетни марки зимни са по зле от летни на сняг.

Ако ти си си купил зимни Маршал които са на дъното на всички класации и тестове,а аз Мишелин,по тази логика мога да имам претенции,че си опасен въшльо на пътя.

Същото е и при летните.Аз карам с гуми от 500 лв.едната,а другия с Дебици от 60 лв. и мога да кажа,тоя е опасен убиец на пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям bega4kata, но по въпроса никой не се е замислял от пишештите закони. Доста гуми има в графата опасни, според тестовете, но се продават спокойно дори и по-евтини и некачествени от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави сте за различните марки гуми, но пак има уловка.

Хората, които си купуват летни гуми по 500 лв бройката, няма да си купят зимни за по 60 лв, а ще си купят нещо читаво. Сега да не се хванете за числата.

Освен това колата на bega4kata е с по-особен статут и не се използва във всякакви условия.

Тук обсъждаме средностатистическите шофьори, които се придвижват от точка А до точка Б. Ако си купуват най-евтините летни гуми е ясно, че ще търсят и зимни на подобна цена (ако изобщо решат, че си заслужава за 1-2 месеца сняг). В този случай всякакви зимни или всесезонни гуми ще са по-добре от летни.

Фиксираните дати наистина не са идеалното решение, но тук всяка година се наблюдава едно и също. Хората чакат да падне първият сняг и тогава се започва голямото висене пред гумаджийниците, всички се оплакват, че улиците не се чистят, по телевизиите се говори за "бедствено положение" и т.н. Истината е, че сами си създаваме бедственото положение.

Казвате, че в западна европа чистели пътищата, да чистят ги, но и там се получават бедствени положения от обилен снеговалеж. Все още не сме достигнали нивото да сме по-силни от природата и да я контролираме.

 

П.П. В никой закон няма изискване да се кара с "маркови" гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги много разводнихме темата.Нещата за безопасноста са комплексни от изправноста на автомобила и неговото техническо състояние и пригоденост за метереологичните условия до какво магаре седи зад волана и неговите шофьорски умения.Ако едно от нещата не е в синхрон птп-то става за части от секундата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо много се изроди тая тема. От един проекто закон, до това кой какви гуми, за колко пари, си купува и тн... То бива, бива, ама...  :nea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недей така Гога, толкова занимателно четиво скоро не бях срещал. Ако в близките дни, някой приятел ме попита каква книга чета, отговора категорично ще бъде - Темата "За рекета със зимните гуми", във Форума на Шкода Клуб България. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги много разводнихме темата.Нещата за безопасността са комплексни от изправността на автомобила и неговото техническо състояние и пригоденост за метереологичните условия до какво магаре седи зад волана и неговите шофьорски умения.Ако едно от нещата не е в синхрон птп-то става за части от секундата.

Четох, четох, мълчах... ама ето този коментар най ми хареса. МАГАРЕТО зад волана е много важно, аз съм за да се кара със зимни гуми от 1 Ноември та чак до Април. Да си призная самата аз смених гумите в неделя точно на 1-ви Ноември. Аз съм от тези дето карат въшливи коли, но карам с читави гуми - за статистиката съм с Bridgestone летни и резервната ми е така и е чисто нова не слагана (дано така и да си остане). Това за тези дето си мислият че ние въшкарите с кола за 3 000 лв нямаме пари за гуми.

Зимните гуми са ми по скапани(според мен и моето тъпо женско мислене- а гумите са на 2 години и са карани малко), но ще купя две чисто нови за от пред (понеже съм с предно предаване, а и мъжа ми,които разбира повече от една руса .. жена, твърди че ще издържа и с тези)-макар че и старите гуми са ми читави. Защото ми предстои пътуване из планините и ме е страх да не закъсам или да направя ПТП, поради калпави гуми.

И тук пак накрая опираме до съзнание на човек  -мога да карам със 140 км и го правя на магистралата - но с 190 км не. Да факт е, че не знам колата дали ще издържи(защото е стара), а и защото това е максималната разрешена скорост. Второто е до коректност на пътя, попадала съм в кофти ситуации, само поради факта че съм ЖЕНА!!! А трябва ли да е така, масово шофьорите като видите жена зад волана и ставате пишман - и това е факт. 

Решила съм пак да си сложа знака - Внимание млад шофьор!  :fiu:  и то поради факта Вие да ме пазите, не аз да пазя вас.

В случая магарето съм аз да знаете, щото карам трошка за 1 000 лева и в момента не ми пука за външния вид, но искам по двигателя да оправя всичко и да е в изправност, а тенекиите са ми последна грижа.

 

Съжалявам за дългия пост, ако модераторите преценят че е неуместен да го изтрият.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диана,само едно уточнение от мен.Новите  или по-хубавите гуми се слагат отзад,независимо с какво предаване е колата!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Диана,само едно уточнение от мен.Новите  или по-хубавите гуми се слагат отзад,независимо с какво предаване е колата!!!!

 

 

Самуил е прав, новите гумета - задължително отзад!!!

:plate_offtopic: Сега темата ще тръгне в съвсем друга посока :smoking_2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако гумите на предния мост са с по-дълбок протектор, задния мост ще изгуби контакт преди него. Това предизвиква “презавиване”, занасяне на задния мост и завъртане на автомобила. При аквапланинг на предния мост едно отпускане на газта е достатъчно за възстановяване на контакта с пътя, докато при “презавиването” възвръщането на контрола е много по-трудно. Естествената ни реакция е да отпуснем рязко педала на газта, при което опасността от пълно завъртане е още по-реална. Това е факт и не го отричам( а и мъж ми го е обяснявал не веднъж-неговата кола е много по зле от моята. Той просто гледа аз да стигна от точка А, до точка Б и да не звъня за помощ), но и гумите ми в момента са перфектни - просто аз искам да се презастраховам, макар и явно неправилно - тук вече не решавам аз а моя мАж. Ще ми се наложи няколко пъти да катеря прохода Предела и си ме е страх, защото ще съм сама - но си познавам колата и моя мъж каза слагам ги отпред. Гумите са от една и съща марка, както и като стъпка  - но каза че качеството им е различно като изпълнение и залага да ги сложи отпред. Съответно ме оборудва и с чисто нови вериги - а е друг въпроса, че не знам дали ще успея да ги сложа  :blush:  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, тя Темата, отдавна е във всякакви посоки...

В нея, имаме представителна извадка, за средностатистическия българин - разбира от всичко, може всичко, компетентен е по всякакви въпроси; никога не е доволен, съгласен с другите или още по-малко - с Държавата; едни са повече Мъже и с повече пари /ресурс/, други са по-малко, ама са обидени; трети са готови за Началник-отдел в Национален Статистически Институт; четвърти са подготвени юристи - без диплома и практика; пети разбират от проектиране и дизайн на автомобилни гуми, повече от специалистите които това работят,; шести са климатолози със задълбочени познания и дългогодишни наблюдения върху климата, времето и ненадейната им прояви; седми са истински "рацери" - могат и по джанти да преминат Шипченски проход през Януари; осми - четат и цитират чужди правила и закони, ама като Дявола - Евангелие; девети се въртят като "фурнаджийска лопата", само и само да докажат, колко са прави, да не изброявам - огледало на родния Парламент...

Най-хубавото е, че нито на Правителството, нито на Парламента, им пука какво мислим Ние!

Закон - добър или лош, има и ще има. Промени - също.

Искате или не, ще се случи. Ще важи и за бедни, и за богати, за мравки и тарикати, за глупави и за умни.

Резултатът няма да е голям, колкото очакванията, но поне малък, към среден процент от идиотите на пътя, ще намалее.

Все пак, най-важни си остават личното чувство за отговорност, спрямо останалите участници в пътното движение, уменията ни като водачи на ПС, подготовката ни като такива, личната дисциплина и уважението към околните.

Всичко друго е "бля, бля", мерене на п..ки, мозъци и прочие.

Крайно време е, да се научим да спазваме законите на Нашата Държава, а не да философстваме и да чакаме с надежда, заветното "Ииии, сега какво правим ?" - това вече е друга тема, макар отново грешката да е в нас, като граждани и самосъзнание, манталитет и прочие...

Поздрави на всички и приятна вечер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче интересно е как като застудее и позавали всички си купуват зимни обувки да им е топло на краката и най-вече с дебел грайфер,за да не направат на излизане от мола салто муртале чупка в кръста и да си обелят носа :) ама за зимни гуми се дърпат като циганче в черква

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недозавиване с кофти предни ми е по-неприятно от презавиване с кофти задни, което между другото не ми се е случвало. Този закон ми е безразличен, но настръхвам от увеличението на винетките. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самуил е прав, новите гумета - задължително отзад!!!

 

Не съм съвсем съгласен. Според мен правилото е (изрично говорим само за предно предаване):

 

1. Ако колата е с голямо междуосие и се кара с високи скорости и на извънградско - хубавите гуми отзад.

 

2. Обаче, ако колата е с малко междуосие и се кара предимно в града - хубавите гуми задължително отпред. Дълги години съм карал фиеста, пежо 106 и прочие коли, няма никакъв проблем с усукване на задница, то тая кола няма маса и скорост да се завърти в завоя. Освен всичко друго, въпросните малки коли са като правило с тесни гуми, което е огромно предимство като се кара на сняг (който е карал такава кола знае) и намалява силно презавиването на задницата, то такова напрактика няма.

3. Ако ще се гази сериозен сняг пък е съвсем безмислено да дискутираме, хубавите гуми трябва да са на двигателните колела, иначе ще си останеш където си. Ама нормално е Самуил да е над тия неща, неговите коли сняг не са виждали :)

 

Закон - добър или лош, има и ще има. Промени - също.

Искате или не, ще се случи. ....

....Крайно време е, да се научим да спазваме законите на Нашата Държава, а не да философстваме и да чакаме с надежда, заветното "Ииии, сега какво правим ?" - това вече е друга тема, макар отново грешката да е в нас, като граждани и самосъзнание, манталитет и прочие...

Поздрави на всички и приятна вечер.

 

И тук не съм съгласен. Първо закон за зимни гуми няма и засега не се очертава да има. Второ, никой тук не е казал, че ако "евентуално" го има, няма да го спазва. Напротив. Много хора тук смятаме блещенето с фарове посред слънчев ден за пълна глупост, ама го спазваме. Обаче никой не ме задължава да го правя с усмивка на устата нали?

 

Апропо, сигурен съм, че точно роптаещите против подобни малоумни закони, няма да ни видиш с летни гуми на снега, бъди спокоен. Аз лично веднъж се заблеях и ме хвана снега с летни гуми - ами просто се качих на градски транспорт. Просто не мисля, че е нужен закон, който да ми определя кога да ходя да пикам сутрин. Голям човек съм мисля, че знам кога да го направя и без специален закон.

 

Това което ме дразни е лицемерниченето по въпроса. Просто защото това е един от най-малките проблеми в пътното ни поведение. Има много по страшни проблеми, много от тях и зле уредени законово. Но за тях не роптаете. Нещо повече, повечето тук къде съзнателно, къде несъзнателно всекидневно нарушаваме закона, а после се правим на светци, че и още закони искаме...

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,аз даже сняг не съм виждал.

Дори и малка,лека, къса кола с предно,ако отзад е примерно с летни гуми отпред със зимни,както си караш на утъпкан сняг от колите и има естествено леки неравности от утъпкването,както си караш направо изведнъж може да поднесе задницата.Първата и естествена реакция е да отнемеш леко газта и тогава предните като държат-още повече спомагат да се превъртиш на пътя атрактивно.По добре да не можеш да тръгнеш,отколкото да се завъртиш и да се праснеш в някой невинен човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.