Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За притежателите на оръжие или просто любителите


sauber

Recommended Posts

Колеги, здравейте,

Правя опит да ви употребя без пари =)

Има ли сред вас хора които притежават късо оръжие (пистолет). Носите ли го? Посещавате ли курсове по стрелба? Участвате ли в клубове? Въобще, ако имате оръжие, до каква степен го използвате (носите) и колко често стреляте? Бихте ли посетили курс/семинар/ на тема самоотбрана, тактика и стрелба? Бихте ли платили за обучение по изброените и колко (макар и да е доста субективно)?

 

п.с. - Не съм 100 % убеден, че не погазвам някое правило на форума с тази тема (макар и да е "проучване", а не реклама). За това, ако нарушавам някое правило, моля да ме извините!

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да допълня:

Има ли колеги, запалени по хладното оръжие? Каква марка ножове харесвате?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Носенето на оръжие (каквото и да е - хладно или огнестрелно) е огромна отговорност! Бих подкрепил с две ръце подобен вид дейност (мисля си , че ще е полезна за ограмотяване на носещите такова).

 

П.П. Пепи , нося постоянно едно швейцарско ножче :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да допълня:

Има ли колеги, запалени по хладното оръжие? Каква марка ножове харесвате?

Е как каква?гербер ,фискарс
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Амиии, от огнестрелното се отказах, въпреки че все още сънувам, револвера на мой приятел - титаниев корпус, 380 грама тегло, къса цев, отбранително оръжие /по-свободен режим за регистрация, носене, ако щеш - употреба/, но не е за моя характер...

Иначе, съм влюбен в хладните - винаги нося поне Викторинокс /удължената серия/ и често - още един, скрит; във всяка чанта /раница, сак, куфар и т.н./ има по един нож, който си е в нея и само за нея /например, раница Венгер - в нея има нож Венгер/, в багажника на Съби, постоянно се возят нож и къса /туристическа/ брадва на Фискарс, а последните години, страшно се "зарибих" по изделията на "Cold Steel" - USA, като и по отбранителните /предимно/ техники от Южна Америка...

Иначе, в кухнята се вихрят, само ножове /и др. пособия/ на Фискарс, просто защото, и те като Шкода, предлагат най-много качество за парите си!

Колкото до "Гербер" - от години изостават като качество, изработка и функционалност, да не говорим за безбройните ментета на пазара, много от тях, продаващи се от сериозни търговци.

Иначе - да, бих се записал на курс по боравене с хладно оръжие, стига да е на ниво и да предлага нови/добри/интересни техники... - след няколко години Айкидо и няколко години детайлно изучаване на южно-американски стилове и техники, трудно би ме съблазнил, но - винаги има, какво да се учи.

П.С. Най-добрият ми приятел, притежава набор ножове и кобур /не са кании/ от 2 /два/ сантиметра телешка кожа, на 124 /да, сто двадесет и четири/ години, производство на "Солинген" - най-тясното острие, е 0.6 сантиметра, най-дебелото, е 2.3 сантиметра, всички режат като скалпели...

От 22 години, се опитвам да ги купя, или открадна - без резултат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сугурност темата е доста актуална, имайки впредвид времената в които живеем. Подобен род семинар би бил интересен за днешната младеж която не е посещавала казармата. Аз не съм голям почитател и разбирач, но далекобойното оръжие ми е по-интересно. Някой ден ако имам време бих изкарал ловджийски курс...

Аз лично съм запален по уменията за оцеляване в сурови условия.

Има ли колеги, запалени по хладното оръжие? Каква марка ножове харесвате?

Хладно оръжие има само едно и то се нарича "катана" ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста "наивно" изказване...

Всяко "хладно" оръжие, изисква подготовка! Добрите "ползватели", могат и с парче ламарина, да постигнат ужасяващи "резултати"...

Колкото до "Катана" - в днешно време, са единици, реално, повечето са колекционерски и музейни експонати, а до малкото които се ползват за демонстрации, достъпът е крайно ограничен!

Да не говорим, че без умения, това е просто един голям и остър нож...

Преди години, имах удоволствието да подържа 300 + годишната Катана на Сенсей Тойода. Усещането беше, какво уникално човешко творение държа, и колко съм Не-способен да направя каквото и да било с него, колко съм Не-достоен за него, и как в моите ръце, не е нищо повече, от Букена с който тренирах...

Общо взето, мислех че да уцеля мишена на 800 метра с "Драгунов", е по-лесно от това да направя дори едно правилно движение с Катана..., просто те подтиска...

С две думи - върховното острие, за върховни войни /майстори/, а за всички нас - парче остро "джелезо"...

Поздрави, дано не се обидиш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да се обидя, не претендирам да съм специалист или нещо подобно. Напротив радвам се когато черпя информация от някой по-опитен. Съгласен съм че си е изкуство и който има такова оръжие е нормално да умее да го ползва. Все едно да имаш пиано и да не можеш да свириш на него.

Скоро имаше новина за младежи напднали пенсионер в къщата му в Португалия. Старецът ги посрещнал с катана...грозна гледка.

И сигурно автентичните остриета са малко и се държат в сейфове под ключ. Всичко друго е реплика и имитации.

Поздрави :)

Редактирано от setfan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм ловец, имам засега само гладкоцевно оръжие.

Харесва ми много да стрелям, лошото е, че в БГ няма разпространена - как да кажа, стрелбищни комплекси на по народни цени.

Сега, ако реша да идем да постреляме някъде с приятели по панички, сложна работа - ходенето със сглобена пушка в полето е лов, трябват бележки и т.н., по принцип не е много правилно да се гърми в полето, все пак се плаши дивеча и т.н. и т.н. бележки за вреден дивеч, някъде не дават, пък ако дават, колегите ловци, които искат да ходят на истински лов за вреден дивеч се сърдят. Сложно е - по принцип няма законен начин да идеш в полето и да изгърмиш 2-3 кутии патрони за кеф.

Затуй хората са си направили лицензирани стрелбища. В България са кът стрелбищата за спортна стрелба с гладко оръжие, да кажем дисциплина скийт. Ако има - леффче изстрел, ами 3 кутии, или три обхода на стрелбището са си 75 кинта, ами пари са си.

Та така.

 

За късо оръжие не съм мислил, ама за какво ти е тоз пищов, като трудно може да го използваш - пак стрелбища, отчетни патрони и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При какви законови условия може да се използва пистолет в действие ( да се възпроизведе изтрел по човек) при самоотбрана в България?

Изплува ми един такъв спомен отнпреди няколко години, даваха по новините случка, но не помня в Бургас или Варна. Бивш военен със скутерче пресича кръстовище, на което той е с предимство, но от пътя без предимство минава кола и му сече пътя. От колата излизат 3, 4 мутри и тръгват да бият моториста за това, че не им дал път въпреки, че не са с предимство. В схватката човека вади законния си пистолет и от упор застрелва единия боклук при самоотбрана.. След това мисля, че човека го съдиха,но не знам какво се случи.. Всичко потъна

Та мисълта ми е в една такава ситуация как се доказва в какъв момент си използвал оръжието си и правилно ли е било?

Редактирано от uboy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще и бивш президент да е. Как ще носи оръжие,след като не е на служба? Притежаването на късо оръжие,трябва да се разграничи,от  носене! Ходи на стрелбише,после в кутията и от там в сейфа! Имам съсед,бивш полицай(охранителна полиция) еми по къси гащи с пистолет!  Плаши децата,а е на около 70. Смахната работа!  :angry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички!

Въпроса ми като цяло беше - ако се направи "академия" за самоотбрана, бихте ли се записали на някой курс в нея и бихте ли платили за това. И ако отговора на последното е да - каква сума ви се струва рентабилна? Имайки предвид, че едно такова обучение не е само стрелба по мишени.

Хладно оръжие не нося по една единствена причина - излиза ми скъпо. Имах прекрасен нож подарък, със сигурност струваше над 150 лв. - загубих го. След това си купих друг за 115 лв. - и него загубих. След това съм си купувал няколко ментета по 10-15 лв. Тези които не успях да загубя, даваха фира на второто отваряне на острието - като всичко евтино...

При какви законови условия може да се използва пистолет в действие ( да се възпроизведе изтрел по човек) при самоотбрана в България?
Изплува ми един такъв спомен отнпреди няколко години, даваха по новините случка, но не помня в Бургас или Варна. Бивш военен със скутерче пресича кръстовище, на което той е с предимство, но от пътя без предимство минава кола и му сече пътя. От колата излизат 3, 4 мутри и тръгват да бият моториста за това, че не им дал път въпреки, че не са с предимство. В схватката човека вади законния си пистолет и от упор застрелва единия боклук при самоотбрана.. След това мисля, че човека го съдиха,но не знам какво се случи.. Всичко потъна
Та мисълта ми е в една такава ситуация как се доказва в какъв момент си използвал оръжието си и правилно ли е било?

Това е дълго дискутиран въпрос в българското право. С думи прости, трябва да е налице института "неизбежна отбрана". Последния може да се тълкува по ДОСТА начини. Противоречива и разнообразна практика на съдилищата по въпроса също е на лице. Аз лично за себе си съм възприел друг принцип - Отнемам живот само за да спася живот (моя, на близък, на непознат). И като казвам отнемам го разбирай като "стрелям по човек". Ако стреляш по човек, трябва да си готов да му отнемеш живота.

 

Ако ще и бивш президент да е. Как ще носи оръжие,след като не е на служба? Притежаването на късо оръжие,трябва да се разграничи,от  носене! Ходи на стрелбише,после в кутията и от там в сейфа! Имам съсед,бивш полицай(охранителна полиция) еми по къси гащи с пистолет!  Плаши децата,а е на около 70. Смахната работа!  :angry:

 

Колега, не знам за какво говориш? Носенето на така нареченото КНО (късо нарезно оръжие) което е с дължина на цевта до 30см. и няма възможност за автоматична стрелба е повече от легитимно и законно, дори и да не си служител на МВР, МО, ДАНС и каквата друга абревиатура се сещаш. В противен случай се оказва, че аз съм престъпник последните 7 години. Съществуват различни видове разрешителни - за носене и съхранение, за спортни цели, за ловни цели и т.н. Ако трябва да пиша за всяко отделно както позволява и забранява - няма да свърша до утре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какво ти е оръжие,ако не си по служба? Да плашиш децата ли? В махалата,да се перчиш пред децата или бабите. Шибаната пенсия, пече пипер и му се вижда желязото на кръста!!! 

Какво повече да ти кажа?

Редактирано от Стоян
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какво ти е оръжие,ако не си по служба? Да плашиш децата ли? В махалата,да се перчиш пред децата или бабите. Шибаната пенсия, пече пипер и му се вижда желязото на кръста!!! 

Какво повече да ти кажа?

 

На мен нищо не ми казвай. Кажи на полицията, ти или някой друг. Нарушава правилото и закона - оръжие се носи скрито. Като му се изпляскат няколко забележки в РУП-а и ще му отнемат разрешителното. Или поне следващия път няма да му го подновят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изплува ми един такъв спомен отнпреди няколко години, даваха по новините случка, но не помня в Бургас или Варна. Бивш военен със скутерче пресича кръстовище, на което той е с предимство, но от пътя без предимство минава кола и му сече пътя. От колата излизат 3, 4 мутри и тръгват да бият моториста за това, че не им дал път въпреки, че не са с предимство. В схватката човека вади законния си пистолет и от упор застрелва единия боклук при самоотбрана.. След това мисля, че човека го съдиха,но не знам какво се случи.. В

 

Оправдаха го човека, но не мога да цитирам решението на съда. Смисъла общо взето беше, че ако не е използвал оръжието мутрите са щели да го пребият до смърт, което оправдава употребата му.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата ми е интресна и се включвам.

За какво ти е оръжие,ако не си по служба? Да плашиш децата ли? В махалата,да се перчиш пред децата или бабите. Шибаната пенсия, пече пипер и му се вижда желязото на кръста!!! 

Какво повече да ти кажа?

Да притежаваш (носиш и съхраняваш) оръжие не е привилегия, а по-скоро сериозно бреме. В някои щати, ако носиш огнестрелно оръжие си длъжен да го носиш на видимо място, но и разрешителния режим е доста по-строг. Това е точно с цел превенция от лоши намерения и лично аз го одобрявам. В момента ако си нормален гражданин без особени връзки - политически, роднински или приятелски - е почти невъзможно да получиш разрешение за лично огнестрелно оръжие. Мой близък е пенсиониран служител и лично аз не познавам по-балансиран психически човек от него. Рядко носи оръжие и винаги е по-необходимост. В гората за самозащита от диви животни (а не лов) например. От КОС не считат за основателен мотив "нося много пари или скъпо оборудване", "пътувам през тъмната част на денонощието и се чувствам застрашен"...

На въпроса на автора: не, не притежавам, но ако един ден реша, че мога да се справя с тази отговорност, без да съм опасен за себе си, любимите си хора и обществото, със сигурност ще стрелям редовно по стрелбища и бих посещавал допълнителни курсове. Лично аз бих дал около 1200 лв за пистолет и разсрочено във времето бих давал неголеми суми за поддържане на форма - около 500 лева на година може би. Това за 40-50 лева на месец горе долу. Много хора изпиват и изпушват доста повече. А аз нямам такива навици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жабката на шкодата ми е заредена с електрошок. До сега не съм го използвал, но е там и си чака реда..... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.