Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

DSG - Размисли и страсти


Milen Dimitrov

Recommended Posts

 МНОГО Е АДАПТИВНА ДА.

Общо взето това е идеята:

Adaptive Transmission Management (ATM).

Whether driving in city traffic or coming out of a curve at speed: Adaptive Transmission Management (ATM) recognises your individual driving style and automatically selects the right gear at the right moment, eliminating unnecessary shifts.

 

ATM integrates data input from the accelerator pedal and the engine management system. By analysing the timing and manner that the driver applies the accelerator, ATM autonomously learns the driver's style - noting, for example, whether the engine brake is often used, or if a gear is downshifted to accelerate out of curves. This pattern is continuously monitored, so that ATM always adapts to the style of the current driver.

In addition to the driver's individual style, ATM analyses the prevailing driving conditions: driving in winter or in mountainous areas, ATM shifts gears differently to driving in normal conditions. Stop-and-go traffic or winding roads are recognised. This results in fewer and more precise gear shifts, letting you fully focus on the dynamic performance of you

 

 

An adaptive automatic transmission adjusts its shift performance and how frequently it changes gears based on how the car is driven. Most automatic transmissions available today have this capability.

If you use a light touch on the throttle and seldom floor the accelerator pedal, the transmission's electronic controls will adapt to those patterns by providing smoother shifts and changing to higher gears sooner. On the other hand, an adaptive transmission will respond to aggressive driving with crisper shifts and quicker downshifts for passing.

Some transmissions are quicker to learn specific driving styles than others. BMW, for example, says its automatic transmissions continuously adapt to the style of the current driver, and other manufacturers say it could take longer for noticeable changes in shift quality.

All vehicles with adaptive transmissions use microprocessors that read signals from sensors to decide when or if the transmission should shift. Ford, for example, says that during hard cornering, the transmission may hold off on shifting even if the accelerator is floored or released.

Adaptive transmissions not only adjust based on how a vehicle is driven but also where. If the transmission recognizes that you're driving in hills or mountains, it might not shift to the highest gear because it knows it will probably have to downshift soon to maintain your momentum uphill.

 

 

 

The Adaptive Transmission Control system recognizes individual styles of driving (e.g., aggressive vs. Relaxed) and adapts transmission shift parameters accordingly. Two types of ATC are adaptive shift-scheduling and adaptive shift-quality control. Adaptive shift scheduling uses information to assess driving style and decides when to upshift or downshift. It also can identify uphill or downhill gradients and recognize hard cornering. This helps inhibit shifts that might be annoying to the driver or affect vehicle stability. Adaptive shift-quality control uses information about the vehicle or environment, such as changes in the transmission due to wear, to improve the quality of shifts. This system can also adjust shift smoothness to suit driving style (e.g., crisper shifts for aggressive driving or smoother shifts for normal driving).

How it works:

 

Adaptive Shift Scheduling uses a microprocessor to read signals from various sensors. It uses a complex algorithm and ongoing memory to decide when to shift. For example, high lateral acceleration during cornering may prevent shifting even if the accelerator is suddenly depressed or released. This helps avoid potential loss of tire grip due to load reversal. Shift points can be based on calibration curves in memory. Adaptive shift-quality control adjusts parameters that affect the speed and smoothness of the shift by interpreting data, including driveline feedback from various sensors, as well as post shift parameters

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 61
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • bega4kata

    9

  • shaft

    9

  • Izolini

    5

  • Боре

    5

Най-много писали в темата

Не знам дали точно дистроник му се вика, но явно става въпрос за адаптивен автопилот.  При превключване на предавки функцията му не се отменя, а при изключване на нулева ти дава около 15 секунди да включиш на скорост.  През това време пак си бие спирачки, ако е необходимо :sorry:

За някои ръчката може и да е робуване, но за мене си е неотменима част от кефа. По-доброто КПД на ръчката също си е аргумент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е не, това не го казвай, човек :) Готов съм да тестваме еднакви коли с ръчни предавки и автоматик - който не може да сменя с ръчната кутия, много ясно, че автоматът ще го бие... :)  Сетих се как една кифла веднъж каза "аз кола с ръчни скорости не мога да карам изобщо - татко имаше мерцедес автоматик и аз от 11 години само това съм карала, на ръчна не мога да включа дори и първа - не знам как..." - тогава може и да е по-бавна ръчната спрямо автоматика ;)

 

Явно си пропуснал да видиш клипчетата на RS-ките по магистралата - има сравнение с DSG и без - общо взето се видя, че няма как DSG-то да е по-бързото, когато знаеш как, и най-важното КОГА, да превключваш с ръчката. ;)

 

Наистина, не сме на състезания, не сме на писти, ала-бала - за ежедневието е въпрос на предпочитание - всичко друго е само бла-бла...

 

Поздрави

 

   Ти пък сега.... кифли даваш за пример. Има "кифли" и "кифли". Едните са от кофти тесто и ти пресядат. Другите са пухкави и вкусни. :tongue_1: Колежката ми на паркиране със сигурност ще ни засрами половината тука. И си прав за това, че DSG/автомата те лишава от свободата сам да решиш кога да превключиш. Това важи особено за ръчния режим. Е, няма такава мъка - трябва да съм вдигнал над 1500 об./мин., за да превключа на горна предавка. Липсва ми лежерното превключване и шофирането с 60 км./ч. на последна предавка....

Поздрави.

По мое скромно мнение, огромната част от средностатистическите шофьори ще бъдат "бити" от DSG във всякакви ситуации.

 

В самото преминаване между предавките човек не би могъл да се справи по-бързо от DSG - говорим за милисекунди, при това много малко милисекунди. Аз продължавам да бъда шокиран от бързината, с която тази кутия сваля предавки, например.

 

Друг е въпросът дали DSG подбира upshift точките така, че да изстиска съвсем всичко от двигателя при ускорение. Сравнена с опитен шофьор, който знае какво прави, тук тази кутия сякаш мъничко отстъпва пред ръчната. Разликата обаче е съвсем малка и на практика незабележима в ежедневието.

   Моментите на превключване зависят от това какво е "налято" в компютъра на кутията. Не знам тунинг-ателиетата на VAG-групата как процедират, но Polestar, с които VOLVO работят отдавна, освен промени по софтуера на двигателя, променят и софтуера на компютъра на автоматичните кутии.

Поздрави.

Редактирано от mordo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам малък опит на 6-степенна DSG с пасат СС 170 коня и не мога да твърдя, дали е по-бърза или не... но съм брал доста ядове с ягуар XF от 2013-та, от тея дето ги оборудват с 8 степенни. Не знам каква се води самата кутия, дали е адаптивна или не, ама зимата си е бая к..р да се кара кола с задно и автомат. В тази кола, вместо лост са сложили копче от пералня, дето си го въртиш, ама колата не ще да тръгне. Не мога да си кривя душата.. през останалото време си е благинка и след като човек свикне автомата прави шофирането още по-лежерно... но, въпроса, който ме вълнува, е как се справят колегите с DSG-та през зимата? Щото, когато си с ръчни имаш възможността да изкараш колата от снега с тласъци, превключвайки задна и първа или втора

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Не спори,преди да си сигурен в нещо.

Приписваш ми действия, които не извършвам. Къде точно ”споря”? Казах какво се е случило, това, че е имало 1001 обстоятелства е друго, но пък не виждам къде точно споря. Все тая.

 

Като карам ръчните ще драсна два реда пак. Колата си е добре измислена.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При кик,кутията сваля,1или2 предавки,в зависимост от скороста и това на коя предавка е била в момента.Ако е била с 3500 оборота със 70% газ,при подаване на пълна и кик,няма да свали и да усетиш нещо кой знае какво да се случва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При кик,кутията сваля,1или2 предавки,в зависимост от скороста и това на коя предавка е била в момента.Ако е била с 3500 оборота със 70% газ,при подаване на пълна и кик,няма да свали и да усетиш нещо кой знае какво да се случва :)

Да, ясно е това вече. Просто от спряло положение натиснах газта до долу, ускоряваше си добре, натиснах по-силно и максимално долу газта и изщрака нещо, а не знаех какво е, защото нищо не се случи. Разбира се, нацъках го още няколко пъти за тест... Нищо повече. Научих доста неща, не биха ми потрябвали, но от обща култура ще ги знам, за което благодаря!

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

The Adaptive Transmission Control system recognizes individual styles of driving (e.g., aggressive vs. Relaxed) and adapts transmission shift parameters accordingly.

Туй то. Това съм го написал още в първия си пост.Това не е адаптация в примера който дадохте,че Суперба не вървял,защото преди това го е карал някой със спокоен стил на шофиране.Но май само Цонко ме е разбрал.

Не ми се правете на интересни да ме иронизирате,карал съм повече дсж-та от всеки един от вас,просто защото това ми е работата.

Последно на дълъг път съм карал Суперба на Златев.170 тди. До Плевен кара той със спокойния си стил на шофиране.След това аз съм се прибрал сам със по-спортен така да го нарека стил.Ами кутията си сменя по абсолютно един и същ начин.Когато караш бавно и галиш газта ВЕДНАГА МИГНОВЕНО си сменя на ниски обороти,когато подадеш повече газ ВЕДНАГА ДАВА ВСИЧКО ОТ СЕБЕ СИ.Ако на това му викате адаптиране към стила....то това са глупостите на дилърите дето ви зарибяват.Тове си е АЛГОРИТЪМ НА РАБОТА НА КУТИЯТА!!!! Единственото променяне /не знам за кой път го пиша/ в нормален режим се случва,ако наколко пъти караш газ до край-спирачка -е да подържа високи обороти при ниско натоварване от газта.За да не губи време за сваляне на предавки и да се дозира правилно въртящ момент в завой при спортно каране!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз го  обясних алгоритъма. Но при превключване на по-ниски обороти, колата е и с по-малко развита мощност. Съответно доускоряването ще е по-плавно. Това може да изглежда, все едно колата върви по-слабо. Друго DSG-то, макар отделни системи, е свързано и с халдекса и сигурно при по-агресивно шофиране дава информация и към халдекса да започне да включва по-рано и да прехвърля повече момент отзад. Това за 4х4 само.

Не е ясно и дали при по-агресивно шофиране не променя и времената на превключване, ти самия ми каза, че си пипал времената на превключване при спортен режим към по-малки. За да се усеща удар, това означава точно по-бързо превключване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е Иво.

И мисля че всичко това не я прави адаптивна към стила на шофиране ,просто така трябва да работи при различните ситуации режими и т.н.

 

п.п.Едно пояснение: Това което написах,че някои хора са тъпи и упорити,се отнасяше за мен,защото нали написах,че няма да пиша повече в темата :) Да не се е засегнал някой. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Моля за съвет. DSG - 6-степенно - на Супърб 2 - на няколко включвания на задна - се случва да не зацепи. Трябва да се изгаси колата - да се запали наново и да се включи на задна. Това не става винаги а на няколко пъти веднъж - не че е нещо кой знае какво но дразни. Ако бърза човек - даваш на P - гасиш - пак палиш - и чак тогава пак задна...някой има ли представа от какво може да е ? (Маслото е сменено преди 5-6 хил.км)

Мерси предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.