Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Андроид за начинаещи.


The Best Forman

Recommended Posts

За 20 минути работа - след оптимизация на софтуера, смяна на ядрото /оригиналното си е доста тежко/, спиране на половината боклук, който идва с устройството /bloatware боклука/ - за 5 часа с пуснат wi-fi, изчетени няколко статии /тоест екрана е бил пуснат за известно време/, направени 10-тина снимки, проведен един разговор и малко 4G /на разходка/ - 7% изхарчена батерия. На 93% стои. :) "Машина" си е 5-цата, определено :)

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 217
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • The Best Forman

    34

  • b3lq7a

    26

  • Izolini

    25

  • Mishelle

    18

Най-много писали в темата

Може ли да споделите как ги оптимизирате Андроидите?

С някакъв апп ли е с нещо друго? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече знам какво е най-досадното нещо в андроида - гугълските приложения . Все едно не мога с прост браузър да си напиша гугъл , ми трябва да имам приложение за търсене в гугъл , приложение за шерване на снимки в гугъл , приложение за шерване на клипове в гугъл и кой знае още какво и всички ми викат ако ме махнеш щи спре машината ... ми дреме ми , аз ползвам телефон ммм...а му и всички на куп все нещо ровят в тоя нет , кво правят нямам идея , ама ако има чист вариант на андроид без всички тези глупави инструменти ще е фантастична ОС , а не както сега досадна :sorry:

Гена, аз затова и нe само минах на iOS

Редактирано от maisuda
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да споделите как ги оптимизирате Андроидите?

С някакъв апп ли е с нещо друго? 

 

Няколко прости стъпки:

1. задължително ти трябва да е root-нат телефона /да имаш достъп до супер-юзъра на системата/ - спират се много повече от бозите /ненужните приложение/, ако нямаш руут можеш да спреш само незасягащите системата (тях можеш всякак да си ги спреш).

2. има едно приложение Greenify (аз ползвам платената версия от много време, защото има повече неща). С това приложение можеш да спираш всички ненужни приложения (избираш си ги сам кои са, но трябва да се внимава - да знаеш какво спираш) - тоест, Greenify ги hibernate-ва автоматично и остават така, докато не решиш да пуснеш приложението. Единственият недостатък тук е, че грийнифай "мисли" и решава, че щом приложението не ти е на фокус, значи вече не го ползваш и ако е в бекграунд - спира го /така скайп не работи (не разбираш, че някой ти е писал - има настройка да не е така, но трябва всяко нещо да се пипне)/. Има различни настройки, като в последните версии щом го минимизираш, а не излезеш от него с "back" - тогава не го пипа. Тоест, отваря се приложението и отиваш на хоум-а, вместо да се върнеш с "back"-а - тогава не го убива, иначе с "back" го убива след известно време.

3. спираш всички ненужни глупости, от системните боклуци има много ненужна скрап. Много са... но неща, които не използваш - не ти трябват да работят. Например такива са google newsstand, google play music, hangouts (не го ползвам), google+ (не го ползвам) и още много такива. Ако нямаш системни ъпдейти и не ти трябва да работи  - спираш го тоя сървис - само товари.

 

Много трябва да се внимава какво ще се зададе да се спира автоматично, защото може да се получи нежелан reboot - тоест да се рестартира системата... пак си има спасение (за мен е лесно), но си е дебела играчка и трябва да разбираш. Брат ми беше решил да експериментира какво ще стане направо, ако деинсталира приложенията ;) Познайте - търси същата версия на APK-то и я слагах през файловата система с дебъг бридж-а... после го беше омазал пак - та му се наложи да рефлашне всичко. Твърде много свобода има, когато си root и пипаш където не ти е работата...

 

В общи линии - спираш всичко, което не ти трябва. Аз специално сменям и ядрото, защото то е направено така, че в него има неща, които не ми трябват да ги имам. Понеже е Generic и уж само се настройва, ама не е баш така. По-добре да ми е направено само за N9005 или за Андроид 5.0 и да е оптимизирано, без излишни неща, по-малко и т.н. Тогава е по-бързо и по-добре работи системата. Настройваш си и пускаш само нещата, които използваш - виждам много хора си държат блутуута включен, GPS-a и т.н. - за чий им е това нещо?! Блутуута си седи включен, дори когато не се използва - това нещо работи, влиза в слийп режим, но той не е достатъчен в никакъв случай. GPS-а или както му казват вече Location, това изобщо никога не ми е трябвало да е включено, освен когато карам с навигация, или за по-точно позициониране на google maps - 3G/4G е съвсем достатъчно за горе-долу някаква локализация, но не е с точност до 3-5 метра. Редица други "благинки", като "smart stay" (да те "гледа" телефона, кога точно го гледаш) и други такива - това харчи батерията и е напълно ненужно, според мен. Ако ги пусна всичките тези неща - сигурно на 4-5 часа ще го зареждам - съвсем нормално е.

 

Това е най-обикновен и прост линукс, който има автоматизация на няколко услуги /services/ и няколко приложения /activities/... Когато работят повече приложения, повече ресурси се хабят, по-бавно работи всичко, повече рам и процесор, респективно и повече батерия, защото рам-та е енергозависима, а процесора си работи на някакъв минимум непрекъснато /за да държи системата жива и потребителя да не усеща, че се товари/ :)

 

При iOS се използва подхода на по-бързото опресняване на интерфейса за сметна на изчислението на данните /всичко се прави в движение, докато гледаш интерфейса, процесът си бачка и смята каквото му трябва да сметне - от тук и илюзията за по-стабилна и бърза система/, докато при Андроид е обратното - по-бавно се показва екранчето, защото първо трябва да се сметнат данните и интерфейсът да се "построи" на тяхна база /винаги има празно активити или intent-че в паметта - затова е и по-мудна системата и повече рам памет яде/.

 

В момента телефончето ми лети - онзи ден не беше точно така - усещаше се :)

 

Има и един режим на Developer - отваря се Settings -> About, където се гледа версията на андроида и т.н. (при всеки интерфейс е различно) - и там на Build Number (на български и 1% идея си нямам как е) се цъка няколко пъти - показва се един брояч и след известни "цъкания" се появява едно меню "Developers Options" - там има настройка на анимациите. По подразбиране те са 1х, аз ги слагам на х0.5 - ускорява се доста и стават по-приятни нещата... Ако се изключат напълно, направо литва, но пък е като "Windows 3.11" - всичко се появява моментално и не ме кефи съвсем... но батерията ще държи оооще повече.

 

Има още трикове... играчка е, затова хората по едно време твърдяха, че андроид не е за всеки - ако се използва само за говорене out of the box, както си е, няма проблем, но е напълно разхищение - за това си има iСиктир или "Едноокия-фенерче", към това число слагаме и МикроМеката Лумия... Това са все дърва, само за говорене, където не трябва да се занимаваш с нищо, защото всичко е затворено и строго заключено и ограничено.

 

Поздрави

 

ПП: И много обичам да давам един пример:

В работата ми, като девелопър, съм използвал една моторола TC55 (мобилен баркод скенер/четец) с андроид. Идва с чист андроид, без никакви услуги на Гугъл - без google play, maps, бла-бла- всичките тези неща ги няма. Пълноценен линукс/андроид си е, но ги няма благинките за приложения и т.н. Това се прави, защото тази моторола я бяха продали на италианските пощи, на корпоративни клиенти, които НЕ ИСКАТ да бъдат СЛЕДЕНИ от Гугъл - не искат тяхни данни да отиват в Гугъл и т.н. И затова тези услуги липсват - казва се Google Mobility Services (GMS). До тук добре. Без GMS, с ежедневно използване за сканиране на баркодчета - по цял ден цъкане - 4-5 дена издържаше батерията. Обаче, проектът беше за логистика и трябваше да има GPS следене и т.н. - затова ни трябваше достъп до GMS и попитахме в моторола да ни изпратят GMS, да си ги флашна на моторолата и да си действаме. Откакто ги сложих GMS услугите - максимално 8-10 часа дъжрат батериите - всяка вечер се оставя на стойката, всяка сутрин се взема от стойката за зареждане (докинг станцийката). Това нещо прави такъв дебел процесинг на някакви данни на Гугъл... и хаби батерията доста. Самият факт, че Google Play Services и Google Play, като приложение се ъпдейтват без никой да разбере изобщо за това нещо - говори сам по себе си какво се случва.

 

А и още един "хинт", който звучи малко като виц, но си е напълно реален - Как Гугъл разбират къде има задръстване, за да го покажат на картата си? По купчината Андроиди на едно място в колите. ;) Така разбира и за колко време се придвижват колите и къде точно са светофарите.

 

Ако някой не вярва - вижте си историята, къде сте ходили вчера - има я, а дори може да не знаете за това нещо (по този начин един приятел хвана "гаджето" в крачка - имаше си локация къде ходи):

https://www.google.com/maps/timeline

 

Логвате се с профила, който ползвате на телефона си.

С изключен телефон локализират къде съм ходил /реално не е изключен напълно телефона - спряна му е само потребителската част /андроида/ - останалото си работи/,

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...............

 

Довечера ще го прочета за трети път та да го осмисля :)

На мен ми трябва да си оптимизирам таблета, защото за два дена основно браузване батерията умира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже съм максималист взех, че отрязах напълно анимациите. Харесва ми как се движи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахахах... Ице, убиец! Светкавица става, графичния не се товари и е “змЯх“.

 

Милене, питай ме нещо ако има, защото колкото мога да обяснявам...толкова и аз ако си го прочета - няма да го разбера...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже таблета ми не е рутнат, пуснах анймациите на 0,5 и от настройките на приложенията изключих тези които си мисля, че не ползвам, и не ми трябват.

Прави ми впечатление, че когато го рестартирам ми показва, че използва 500 и нещо МВ, а след като поработи няколко дена започва да ползва по 800-1200 МВ, а ползвам само няколко приложения.

 

ПП ехаааа с анимации на 0,5 направо хвърчи :D

Редактирано от Milen Dimitrov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаахха! :) Определено е супер, да!

 

И една полезна програмка, която не съм разгледал напълно, поради липсата на време, но я използвам от години и си работи /парадокс/.......

 

http://luckypatcher.co/

 

Това е за хора, които свалят платени APK-та от "трети" сайтове и ощетяват девелоперите /колегите/ по този начин... но все пак съм съгласен за такова нещо, защото някои напълно работещи приложения вече ги няма в маркета, по една или друга причина (една от тях е, че не са успели да върнат инвестицията на колегите, друга е, че андроид расте прекалено бързо и се променя, а хората нямат време да ъпдейтват приложенията спрямо най-новите тенденции и затова ги трият) - и когато ги няма в маркета, не могат да бъдат закупени, а ако не бъдат закупени (тоест нямат лиценз в google play /в профила Ви/) - не минават проверката за лиценз и се спират автоматично от системата... Има десетки такива, които използвах във версия 4.3.3 - пакетирани са за версии от 4.0.4 до 4.4.2 и за 5.0+ ги нямааа в маркета, но се намират по нета...

 

Този patcher прихваща и премахва проверката за лицензи, както и много-много-много важното за мен - премахва всички видове реклами в приложенията... например, използвам едно приложение, през което си гледам вкъщи камерата отдалечено, обаче е бъкано с реклами... и място за образ от камерата /на 5.7 инчов телефон/ не остава! С LuckyPatcher-a ги убивам всички и си свиркам /пак се ощетява програмиста, но не мога да ги гледам тези реклами/.

 

Има още няколко благи функцийки, но главните са тези :) Върши си работата супер :)

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Венци, вкъщи имам един S2, който използвам само за навигация. Намерил съм нов ROM, съответно и GAPPS, но не мога да маутна SD картата. Някаква идея или ще трябва отново да си играя с ODIN.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не можеш да я маунтнеш? Кое е рекавърито? Аз предпочитам с Один да си свърша работата, но не всички ромове стават за там...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата не е ли за начинащи :) Само да вметна, че за да работят повечето функции на лъки печъра, телефонът трябва да е руутнат. Иначе програмата има и симулатор на гуугъл плей стор, който връща ОК на различни In-app purchases. Ако играете игра примерно, за която си купувате ресурси с истински пари, програмата "финтира" играта и получавате ресурсите безплатно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От петък съм с изключени напълно анимации. В събота в 6 вечерта свалих телефона от зарядното. Цяла нощ купон, снимане, качване на снимки във фръцбук и какво ли още не и на сутринта към 7 часа дръпна, че е на 15%. В неделя не съм го гледал как се държи, че не знам аз къде се намирах.

Днес съм го махнал от зарядното в 7 сутринта. Цял ден работа, нормалния час разговори, проверява автоматично 4 пощи на всеки 5 минути, сутринта го ползвах 1 час за Wi-fi hotspot, общо към три часа е седял с включен екран, защото четях едни документи от него. В момента е на 33%. Мисля сега да пусна анимациите на 0,5 да видя утре как ще се държи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ме извините ама пълни зарибявки в тази тема за начинаещи.Като ви трябва телефон ползвайте обикновен от тези двто ги дават безплатни и батерията държи по седмица.Като се ползват приложения изискващи анимация вземате смартфон и си го зареждайте по-често.А това за рутването е най-голямата грешка/простотия за начинаещи.Тъй като гледам май темата е за заразяване на начинаещи.И отворените моля като читател, айде да вземете да използвати български думи за термините нали сте учили все пак, не дейте да избивате комплекси,образовани сте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Да се включа и аз с един въпрос, който по същността си се свежда, до - как да накараме windows да попита и да инсталира CDC serial driver, става въпрос за Lenovo A2010, искам да му върна IMEI- те, и програмите ми дават Error entering meta mode, заради този досаден проблем. Не мога и с FASTBOOT да го достигна.  Вече 2 месеца чета и ми се запали главата. Нещо бъркам аз. Разпознава го като МTK 65XX preloader, MTK device и АDB, нито едното от 3 те не го инсталира като cdc serial.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли колеги с Xiaomi телефони или такива с опит с MIUI версията на андроид? Не знам как да пусна заявка за отключване на BL. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, аз съм с redmi note 2. Това е 3-тото ми шаоми. Моя бутлоудър не е заключен и ми е интересно, защо ти е да го отключваш? Да смениш рекавъри ли?

Редактирано от joropet
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има 2 начина да ти излезе телефона от завода - с отключен и със заключен. Не можеш да го видиш никъде в менюто! Ако ти е заключен след ъпдейт може да те върне на оригинален - китайски РОМ и да не можеш да го смениш! Ако е отключен - слагаш каквото искаш, дори и гаранцията не ти пада! Отключват ти го безплатно, но чакаш 1-2 седмици след заявка(обаче техния STORE ми излиза на китайски и не мога да се оправа). Моя е с 7.0.96.хххх версия, която не подлежи на ъпдейт(води се stable). Има официален сайт с различни ROMове - безплатни и с ъпдейт всяка седмица(много е популярна в Азия тази марка). Сега последното е версия 9.хх.хххх - която е копие на iOS10, но с изчистени бъгове. Apple им я дават преди да я качат на аифоните(не знам дали знаеш но се прават в един и същи завод). 

 

пс Жоро, иначе аз съм с МИ4Ц

 

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=202290&extra=page%3D2&mobile=2

 

http://miui.bg/community/

 

и в hardware.bg има много писано...

Редактирано от b3lq7a
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, човек! Ако целта ти са девелопърските, то подготви се за бъгове и ежеседмични ъпдейти. Аз спрях да ги ползвам. По-добре от стейбъла няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ама аз не мога и този стйбъл да сменя с по-нов... Иначе са интересни девелопърските ромове, бих пробвал. Ти откъде си го купувал? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последния e купуван от алиекспрес. Иначе, ако за телефона има стейбъл ром с по-висока версия от твоя и не може да "качи" на нея, то най-вероятно ти е прецакан OTA update-a. Принципно можеш да си го флашнеш ръчно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Вчера вечерта телефона си намери ъпдейт към 6.0 ... дилема - има ли файда наистина за батерията и има ли вариант за запазване на резервно копие от оригиналната версия без да се руутва телефона?

И още нещо - мой комшия си ъпдейтна Леновото към 6.0 и спря да се връзва с колата (Мазда джип) ... има ли опастност да се случи това и при Шкода?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си доволен или не се оплакваш от 5.хх стой си, ако ти се рискува - Никол съжалява за 6цата, ама няма връщане на моторолата й... при едни е по-добре, при други по-зле най-добре провери за отзиви в нета за конкретния модел телефон!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз обичам новия интерфейс и винаги качвам ъпдейти. Има начини да се флашне всичко, и първата версия и последната, стига да се чете. Братята руснаци са написали много, аз благодарение на тях си оправих imei те след много четене. За връщане към предишна версия на Андроид с бекъп не става, тегли се Stock ROM ама това е в някакъв краен случай в xda developers форума пише доста инфо ако се наложи да се флашва.

Редактирано от maxrpm
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена, аз съм доволен от батерията на G3 с 6.0. Сашо е прав - намери информация от къде да си дръпнеш оригинален стоков Близалков или KitKat ром (с който си в момента) и как да си го флашваш в случай, че не ти допадне шестицата. Би трябвало да има. Аз съм си намерил всички версии за моя телефон. За блутута - никога не съм имал ядове за свързване с каквото и да е било. За разлика от Apple, често при Android нещата са свързани с опит на база грешка или не... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.