Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Неизяснен проблем с климатика на Октавия 1


SawBass

Recommended Posts

Здравейте колеги,

притежавам Октавия 1 1999г. (преди фейслифта) и имам един много гаден проблем с нея.

Откакто съм купил колата (февруари месец миналата година) знам, че с климатика има някакъв проблем. В един сервиз на ул. Сребърна (където до момента съм ремонтирал автомобила) ми казаха, че компресора на климатика има някакъв проблем, който подлежи на ремонт. Тъй като дълго време нямах възможност да отделя пари за този ремонт съм карал колата без никакъв климатик, но в момента съм се заел и искам да оправя и тази екстра на колата.

Когато за първи път ми диагностицираха проблема ми казаха, че компресора покачва налягане, но не работи както трябва (за съжаление не ми казаха какво точно му има) и трябва да бъде отремонтиран. Тези дни реших да се заема с това нещо и разгледах за някой доверен сервиз в раздела Бял Списък. Така стигнах до хората от Ауто Фрост намиращи се на бул. Сливница 80. Отидох до сервиза им и хората там ми тестваха системата. Напълниха ми я с фреон, масло и оцветители и наистина за 2 минути в колата стана зима, при това на втора степен на вентилатора. Дотук добре.... Прибрах се щастлив, че съм се разминал само с това, но уви щастието ми не беше много дълго.

Когато отидох да си платя и да взема колата навъртях около 1 километър с нея, при което веднага ми направи впечатление, че в ниските обороти (~800-1500) се появява едно много неприятно тракане от двигателния отсек. Това въпросно тракане е налично само и единствено когато съм пуснал климатика. Спра ли го тракането веднага изчезва.

Днес отново отидох до сервиза за климатиците, за да погледнат по-обстойно за какво иде реч. Гледаха, струваха (уж казаха, че чуват въпросното тракане) и ми казаха, че този шум бил в следствие на някакъв проблем по ангренажния комплект (ролки, шайби или ремък). Обяснението на един от хората в сервиза беше, че при включен компресор се отнемат от 7 до 10 коня от двигателя на автомобила и, че освен това се вкарват и допълнителни вибрации в самата система и затова се чува това тракане. Неговите думи бяха "карай си, компресора ти работи както трябва"....

Моля, ако някой, някога се е сблъсквал с подобен проблем да даде някаква идея, защото аз вече не знам към какъв специалист точно да се обърна.... Не мога да разбера от кой сервиз в момента се опитват да ме пуснат по пързалката... Март месец миналата година съм сменил целия ангренаж с всички компоненти в него с чисто нов от Еуратек.

Моля, дайте ми някакъв съвет или още по-добре, ако някой може да ме насочи към правилния сервиз където да обърнат внимание на колата както си му е реда ще съм адски благодарен. Много си обичам колата и искам да бъде излекувана както трябва!!!

 

П.П. Не знам дали има някакво съществено значение, но да спомена, че компресора е марка Snaden.... или поне така ми казаха в Ауто Фрост..... 

 

:plate_skoda:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Странно е от ангренажа да се чува тракане при пуснат климатик. Ако е вярно това обаче, не трябва да пускаш климатика. Трябва да ти прегледа колата някой на който имаш доверие...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

0896799135 тези момчета ги намерих от VW форума, след проблем с ролка/шайба на компресора на едно а3 99та, който го "лекуваха" няколко други майстори преди това безуспешно. Намират се до виетнамските общежития в Кр. Поляна. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При пускане на климатика ангренажния "комплект" няма никакво отношение. Товарът от 7-10 коньовото "дърпане" го отнася пистовия ремък. Това е ремъка, който се вижда с око. :) Този ремък има една обтяжна ролка, която обикновено издава тракащи звуци. Може и при теб оттам да иде музикалния съпровод...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен пък отскоро започна да свири откъм пистовия ремък, само при включен климатик. Само на място свири, като са високи оборотите си е добре. Климатикът не е обслужван от както е купена - 5 години. 

Редактирано от Mahorec
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При пускане на климатика ангренажния "комплект" няма никакво отношение. Товарът от 7-10 коньовото "дърпане" го отнася пистовия ремък. Това е ремъка, който се вижда с око. :) Този ремък има една обтяжна ролка, която обикновено издава тракащи звуци. Може и при теб оттам да иде музикалния съпровод...

И аз бих се насочил към този елемент,въпреки,че генератора също товари.

Компресора е Sanden.Нищо не пречи да се разбереш със Стефан,от "Елбатрон" да го погледне и той.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отзивите !!!

Явно ще трябва да обърна внимание на посочените от вас неща... Когато има някакъв резултат ще пиша в какво се е оказал проблема. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Алтернатора съм го ремонтирал миналата година по това време... Ако са се отнесли съвестно и сервиза си е свършил качествено работата не би трябвало той да създава проблеми.

Сега се чух с Милен от Елбатрон и се разбрахме на 10 юли да му закарам каляската, за да я погледне... Малко е далеч във времето, но се надявам там да се отнесът с малко повече внимание към проблема и да ми посочат къде е той. Ще пиша какво съм разбрал след като я закарам и ми дадат някаква информация. :)

:plate_skoda:

Редактирано от SawBass
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчетата са много точни, сигурен съм че ще ти решат проблема. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Милен и Стефан са хората посочени в темата им в VW форума. Аз се свързах с Милен. Човека беше търпелив и изслуша историята на проблема с колата без да ме прекъсне нито веднъж. От прочетеното тук-там оставам с впечатление, че ще идентифицират проблема. Въпроса е дали ще могат да го отстранят в техния сервиз или ще трябва да търся място където да ремонтирам колата, тъй като, ако проблема се окаже в ролка или нещо друго по ангренажа, не знам дали извършват подобни ремонти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер.... това значи, че дори и да се окаже, че проблема не е по климатичната система ще могат да го отстранят без да се налага да обикалям сервизите в София :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

На 24 този месец посетих момчетата от Елбатрон. Оказа се (както ми бяха казали още много отдавна) че проблема е в компресора на климатика. По-конкретно в бутало/буталата на компресора. Милен пусна колата на машината и веднага си пролича, че момчетата си разбират от работата, защото след секунди вече знаеш какъв точно е проблема на колата. Това което ми обясни (едва ли ще мога да препредам с точност думите му) е, че ябълката на която е прикрепено буталото на компресора се е изяла до такава степен, че "тракането" от компресора се получава при движението на буталото от единия край до другия.

За съжаление няма друг вариан освен да сменя компресора. Хубавото в моя случай е, че по думи на Милен мога да карам колата без да се притеснявам, че може да съсипя някоя друга част още време. Това което ме посъветваха момчетата е да си ползвам климатика и просто един ден когато се счупи тотално да си го сменя. А още по-хубавото е, че хората работят с някакви холандски компресори, които на фона на компресорите които се продават за нашите коли са направо златни. Цената при покупка и монтаж в Елбатрон е 380лв (мисля, че толкова ми казаха и това е цена без монтаж и други интервенции по колата), като хората дават и една година гаранция.

Като цяло бих казал, че Милен и Стефан са доста големи професионалисти. Отделиха ми достатъчно време, за да ми обяснят какво точно се е случило и освен това ми дадоха съвети, които не само да ми решат проблема, но и да не струват една торба с пари. Определено, ако някога имам проблем с климатик или нещо по системата не бих отишъл никъде другаде :)

 

П.П. Съветвам всички колеги (мое лично мнение си е това) да не използват услугите на сервиз Ауто Фрост. Ходих там да ми напълнят системата с фреон и да ми открият проблема с компресора.... Те направиха първото, взеха ми пари и след това грам внимание не пожелаха да ми обърнат когато се върнах и им казах, че все пак имам проблем. Не искам да ангажирам с мнението си никой, но все пак имайте едно на ум :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.