Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как се процедира с не добросъвестни комшии?


The Best Forman

Recommended Posts

Става дума за 14 етажен блок , в който някой малоумник си е преустроил апарамента до степен да няма нищо общо с първоначалния план на сградата , в следствие на което взел та си боднал абсорбатора в отдушниците на банята и тоалетната . Мисля , че са двама , защото тази вечер от тоалетната се разнасяше миризма на пържен кашкавал , а от банята на най-смръдливата пържена риба. Като начало си сложих вентилатори с клапа , но смрадта минава и през клапите и вечерно време буквално не се живее.

Замислил съм да напълня комините с пяна , парцали или вестници без въобще да ми пука на кой ше му се осмърди къщата.

По принцип какъв е нормалния ред в такава ситуация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип отдушниците на бани и тоалетни, вентилационните отвори за абсорбатори и комини вървят в едно коминно тяло с два отделни отвора, така че да се образува лабиринт при движението на въздуха. Така че някой, ако е правил някакви реформи, къртил е тук, там, може да е нарушил някоя преграда, и затова миризмата да се разпространява. Не изключвам и варианта директно да го е вкарал, както ти казваш.

Подаваш жалба в общината, като опишеш ситуацията. Те се свързват, ако трябва, с ДНСК и т.н. А може директно и до ДНСК да пишеш, ако си сигурен, че има такива преустройства. Но и да не си сигурен, те ще назначат проверка.

Редактирано от Илко Такев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен , убеден съм , че някъде по етажите тоалетната е разградена и е преустроена в кухня и съответно абсорбатора е забучен в комина , ама а тръгни да обикаляш всеки от 14 -те апартамента .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи това е начинът - писмо до ДНСК. Общината ще забави нещата и те в крайна сметка пак ще стигнат до ДНСК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

          Илко, грешиш, няма как да стане по твоя начин - просто реда и процедурите са различни, но Не можеш да ги прескочиш!

          Гена, утре сутринта, ще ти отговоря, защото макар и на пръв поглед лесен, казусът ти няма просто решение, а аз просто нямам сили сега..., този и следващите два месеца е ужас при нас, а днес беше направо лудница в кантората..., искам почивка :( Така или иначе, поне до Понеделник, нищо не можеш да направиш. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

          Илко, грешиш, няма как да стане по твоя начин - просто реда и процедурите са различни, но Не можеш да ги прескочиш!

          Гена, утре сутринта, ще ти отговоря, защото макар и на пръв поглед лесен, казусът ти няма просто решение, а аз просто нямам сили сега..., този и следващите два месеца е ужас при нас, а днес беше направо лудница в кантората..., искам почивка :( Така или иначе, поне до Понеделник, нищо не можеш да направиш. ;)

Аз не бързам и без друго това е ежедневие в нашия блок ... просто искам да се информирам :cheers:

 

П.П. Илко , не знам ДНСК до колко са и възможностите ... май могат да задължават юридически лица (заведения за хранене) да си извеждат отделен комин , ама иди се разправяй с някой ГанЮ собственик на четири стени .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бояне, ти си юристът, ти най-добре можеш да кажеш. Аз имах подобен проблем, с шум от съседен обект, но беше магазин. Може би когато се отнася за физически и юридически лица, пътят да е различен. Но аз действах по начина, по който описах, и имах успех.

Редактирано от Илко Такев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате домоуправител,регистрация по закон за етажната собственост,поставяш въпроса на събрание и проблема се оправя рано или късно.

Зависи си от теб и от комшиите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате домоуправител,регистрация по закон за етажната собственост,поставяш въпроса на събрание и проблема се оправя рано или късно.

Зависи си от теб и от комшиите!

:fool: Ники , ако това е реда значи ударихме на камък - общо събрание не беше имало 3 години , отделно комшийте са едни ... май по една топка в двата комина е най-бързото решение , па те на долу да си се обгазяват.

П.П. Между другото тоя закон е смешен

Цитат "5. не извършват дейности в своя самостоятелен обект или част от него, с които да изменят помещения, пространства или части от тях, предназначени за общо ползване, да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;"

"Чл. 55. (1) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост, който не изпълни задължение по този закон, се наказва с глоба от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв., когато е юридическо лице"

"Чл. 57. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Установяването на нарушенията се описва в протокол, съставен от управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и двама собственици и/или ползватели. Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата на извършеното нарушение. "

Е това последното не ми е ясно как ще стане .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена влизам ти в положение, това е адски дразнещо. На апартамента на майка ми в Младост всеки ден се знае какво си пържат съседите.

 

А тук на Оборище явно някой И пуши на абаорбатор, защото вечер като къпем децата му дишаме фасовете. Ей счупил съм се да крещя и да ги псувам с надеждата да сеусетят. На събранията всеки вдига рамене. Сложил съм вентилатори с клапи уж да затварят....пак не става.

 

Аз и без това не понасям цигари, но на този бих му изтръгнал гръкляна директно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо установявате нарушителя. После чл.195 - чл.196 от ЗУТ.

Може и чл.109 от Закона за собствеността, но е свързано с разходи.

Чл.45 от Закона за собствеността - не ми се вярва да стане.

На въпроса на Гената: чл.57 от ЗУЕС работи по следния начин - правите протокол, внасяте протокола в общината, общината първо издава акт, общината после издава наказателно постановление. Процедурата е работеща, но не особено ефективна - малък размер на глобата и несъбираемост.

:hello:

Редактирано от legaltk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От личен опит

Тъй като често продавам имоти и нося известна гаранция за тях мога да кажа следното;

Би трябвало да се приложи закона за етажна собственост.Обаче.... Досега никога не имало санкциониран за далеч по фрапиращи работи.

Аз лично тоз въпрос го решавам лесно.Изкарвам собствен отдушник директно от проблемната кухня или баня и затварям моя си отвор и приключва въпроса.Не струва толкоз пари има повече труд и малко материали но си заслужава.Въпроса се решава завинаги.Отделно печелиш че късия път от абсорбатора до навън е за предпочитане и смуче наистина добре.То само заради това си заслужа.Много рядко са случаите когато не успявам да изведа самостоятелен отдушник.Повечето пъти все има външна стена някъде наблизо.Декоративен капак отвън за два три лева и си готов.Скриването  на гъвкавата тръба е по проблемно ама се измисля нещо.

Иначе по правен път НИЩО не става.Или ако стане цената е висока.Съседа ще те намрази утре ще ти го върне за нещо друго и така.Колкото пъти са се намесили юристи толкова пъти е имало проблеми  след това.А ако ли пък случайно съседа се окаже отзивчив утре някой друг ще се включи и пак ще замирише.

Не случайно всички имоти сега гледам да имат собствени отдушници..Избягвам да обединявам.И се получава.

Натам е решението а не към ЗУЕС в таз посока мисли..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това също сме го правили...в един от нашите блокове преди години се изказа мнение че общия проход не смучел добре и затова прониквала миризма...и комшиите бяха задружни :D/ много рядко срещано нещо :eusa_clap:

та направихме следното.На общия вертикален канал пробихме малка дупка отдолу най ниско да засмуква въздух... А най отгоре осигурихме в тръбата която разширихме до 160 онез вентилатори които са в кръгло тяло сиреч в тръбата...и имаше и управляваща схема даже.Идеята е който съсед пусне вентилатора си се  пуска и общия горе в отдушника.И наистина имаше ефект. Пак се е случвало да проникне миризма.Кат пърже риба примерно...или друга силна.. А и това изпълнение имаше доста други проблеми като общия ток оказа се че общия вентилатор работи почти нонстоп и... абе правете си собствени самостоятелни отдушници... там е решението да знаете.. Къс път за мръсния въздух навън ефективно е и е ВЕЧНО ТВОЕ. На никого не пречиш.

П.п  миналия месец имах оплакване от наши клиенти че прониквала миризма на един апартамент а той е със собствен отдушник изведен на покрива.И след проверката се оказа че наистина е влязла миризма от друг самостоятелен отдушник който се намира на около половин един метър на покрива.Все съм си мислел че един излезе ли миризмата навън край вятъра я поема..ама и това не е сто процента вярно..

Понякога се случва така че отдушника духа навътре..Не мога да си го обясня.ДАли е от атмосферното налягане ли знам ли..И се мъчи да преодолей тягата на вентилаторите. Затова самостоятелен отдушник и на ниво + – 1 метър от нивото на вентилатора.Това е решението

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имах висящи тавани и стени от гипсокартон или газобетон сигурно щях директно да затапя тез отдушници , ама да къртя тухли заради малоумието на някой селтак ми се струва скъпо удоволствие :sorry:

Колкото до това защо не смучат комините - това зависи от външната температура и налягането и височината на самия комин. При висока външна температура комина не смуче , защото няма как да се създаде зона на ниско налягане над него ... ако е прекалено ниско над покрива пак не смуче .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

напротив...по някаква необяснима за мен причина в сф наистина къртенето и въобще подобен вид работа се избягва и се вземат  далеч по странни и скъпи решения.А е толкоз лесно.Взимаш хилти под наем за 2 часа...всички отпадъци се събират в един чувал. Дупката е за половин един час готова.Трудното е да скриеш тръбата после.

А не трябва да разсъждаваш че е заради един селтак ами заради твоя кеф че ще ти смуче по ефективно там ти е голямата печелба.Това не е никак малко.Трудно ми е да си представя 14 етажен блок ти да си посредата да речем и твоя вентилатор да има такава тяга че да пробие 7 етажа.Направо ми се струва...

по отношение на скриването на тръбата има множество решение.последно на клиент го правихме с онез плоски въздуховоди.Готино стана.

Колега говорим за 50-60 лева материали и повече труд... ако ти се струва че борбата със съседите е по ефтина :tongue_1: аз затова избягах от Сф :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ако банята и тоалетната са на външна стена е лесно , но ако трябва да продупчиш 3 вътрешни стени за да стигнеш до външна ... то ако бяха на външни със сигурност тез с преустройствата щяха да си изкарат абсорбаторите , ама ней се ... някой ден ще разкъртя всичко за ремонт , а до тогава ще им сложа "шапка" :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, можеш да си сложиш една възвратна клапа, подобна на тази www.airtradecentre.com/BG/BG/documentation/A08.030.1-OKA-A-Възвратни-клапи-за-канален-монтаж, има и пластмасови. Единствено може да се наложи да си смениш вентилатора с високо напорен, да успее да преодолее съпротивлението на клапата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

................Като начало си сложих вентилатори с клапа , но смрадта минава и през клапите ............

Потвърждавам: при мен клапата, която предлага Милен, има сериозен ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 години по-късно...
На 3.11.2014 г. at 23:23, Milen Dimitrov написа:

Колега, можеш да си сложиш една възвратна клапа, подобна на тази www.airtradecentre.com/BG/BG/documentation/A08.030.1-OKA-A-Възвратни-клапи-за-канален-монтаж, има и пластмасови. Единствено може да се наложи да си смениш вентилатора с високо напорен, да успее да преодолее съпротивлението на клапата.

 

Колеги, съжалявам, че пиша в толкова стара тема, но тук има много полезна информация!

Искам да ви помоля за актуален линк за клапата, която е посочил колегата Milen Dimitrov, че линкът вече не работи... доста време е минало от този пост. 

Дали има клапи или вентилаторчета, които да се монтират плътно на тръба с Фи100, така че да не връща обратно. За съжаление и аз съм в отбора на прецаканите: комшията под мен е със силен абсорбатор, включен към въздуховода на банята... когато готвят става страшно. Ако запуша изцяло тръбата при мен - няма миризма, но пък губя аспирацията и проветрението. Банята ми е вътрешна и няма как да избивам няколко стени за да прекарвам самостоятелна аспирация. 

Моля ви за мнения за клапи/вентилатори и всякакви полезни джаджи, които поне малко може да облекчат положението.  

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледай постоянно работещите вентилатори на PAX. Аз съм с такъв в банята. Не мисля, че някой готви под мен, но мисля, че ако това не ти свърши работа, нищо няма да ти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поради същата причина, като твоята, в банята съм сложил вентилатор с жалузи. Отварят се като го включиш и се затварят като го изключиш. Модел не мога да кажа, защото е от доста години. Сега със сигурност ще има по-голям избор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз преди 11 години си взех вентилатор за баня от Практикер и съм много доволен. Продадох миналият месец апартамента с него, още работи безотказно.

 

И сега имат голям избор в Практикер, вече Вие остава да си харесате каквото точно на Вас ще Ви свърши най-добре работа.

 

Вентилатори за баня.

 

Поздрави.

Редактирано от РусенскоВарено
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.akva.bg/tsentrobezhni-bitovi-ventilatori-s-vzvratna-klapa-vortice-ariett-ll-129

Това е един от най-добрите варианти - монтирал съм няколко такива и са без грешка. Едно от предимствата е, че е центробежен и има по-високо нагнетателно налягане, за разлика от  аксиалните, а тъй като ще се "бориш" с аспиратора на комшиите това си е задължително.

Линкът е за ориентир - сигурно и другаде ще можеш да го намериш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.