Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Автомобилни гуми и джанти


Recommended Posts

Привет, това намерих, като потърсих стикера. Там разискват и друг подобен размер, може да Ви е от полза. Поздрави :)

https://www.briskoda.net/forums/topic/425758-correct-tyre-pressure/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет, това намерих, като потърсих стикера. Там разискват и друг подобен размер, може да Ви е от полза. Поздрави :)

 

https://www.briskoda.net/forums/topic/425758-correct-tyre-pressure/

Благодаря за линка. Мисля че няма да е подходящо да закупя тези гуми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

предвид наближаващия зимен сезон ме тормози въпроса на Шкода Румстър 1.6/77kW бензин възможна ли е подмяната на старите ми зимни гуми 195/55/R15 с нови но размер 185/60/R15

 

Принципно :

-по калкулатори разликата е +8 мм (допустимо)

-по документи от Шкода варианти са ми само настоящия и 205/45/R16,

 

Интересно е че на същия модел, но с дизеловия мотор 1,6/77kW има опция за 185/60/R15 гуми.

 

Особено полезно би било инфо малко по високите гуми няма ли да "закачат" калобраните и въобще като цяло и при завои.

 

Благодаря предварително на споделилите опита си !

Редактирано от n_i_x
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблеми, карал съм с такъв размер на фабия2 и съм доволен. Само където дава малко по завишен разход по борда, не се шашкай тоева е от размера на гумата

Редактирано от markoni120
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги здравейте,

Ще имам ли проблем ако сложа на Октавия'та 17" джанти с 225/45/17 гуми, при параметри 7.5J ET51 или ЕТ50? Джантите са от Seat Leon FR.

В момента оригиналните са 16"-205/55/16 6.5j ET46.

Проверих по офсет калкулатора. Там пише че джантата/гумата ще се приближи с 14-15мм към спирачния механизъм.

Това проблем ли ще ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Здравейте,

в момента съм с летни 235/45/18, джантите мисля, че са 8J 18". Възможно ли е на тези джанти да сложа 225/45/18? На някои калкулатори ми дава, че е допустимо, а на други не. И като цяло има ли смисъл от по-тесни зимни гуми? Просто 235 ми се струват широки за зимата.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, berberov_sm написа:

Възможно ли е на тези джанти да сложа 225/45/18?

Възможно е,  но ще свалиш колата с някакви милиметри, което не е ок за зимата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 16.04.2016 г. at 20:23, joro-120L написа:

При завой леви и десни колела правят различни обороти. При поставяне на различен размер гума се получава същия ефект. Този диф. на моста е точно за това. Той позволява на колелата да правят различни обороти. Не само да предава въртящ момент.

Ако няма диференциал, автомобила няма да може да завива.

 

Здравейте,

в друга тема бях повдигнал въпроса дали 4х4 се влияе от различния размер резервна гума. В момента съм с летни 215/60/16 и принципно планирам да закупя същия размер зимни.

Търся и "патеричка" резервна 195/60/16 и исках да съм сигурен, че няма да причиня някоя сериозна повреда на 4х4 системата, ако ми се наложи да я ползвам за кратко..

 

Ако съм ви разбрал правилно разликата между споменатите по-горе 2 размера е пренебрежима в случай на нужда, за да се добере човек до гумаджийница, както и да си опази Халдекса и раздатката. Моля потвърдете, защото според калкулатор за гуми ми излиза следното:

Стар диаметър: 664mm

Нов диаметър: 640mm

Разлика: -24mm (3.61%)
Разликата НЕ е в допустимите граници

Показание на скоростомера при скорост 100 km/h: 104km/h

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Вие не ми вярвате в това което пиша?! И ме карате да се кълна тука и едва ли не да нося отговорност за халдекса?

 

Добре дошли в Клуба и безаварийни километри! :)

Няма проблем да имате различен размер резервна гума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жоро,

приемам въпросите по-скоро за реторични, усмихвам се и те освобождавам от отговорност за халдекса.

Опитвах да си изясня нещо, което е важно, тъй като за първи път ползвам автомобил с такава система, а и искам да се насоча към правилните покупки на гуми и джанти.

Благодаря

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, Yeti4x4 написа:

Жоро,

приемам въпросите по-скоро за реторични, усмихвам се и те освобождавам от отговорност за халдекса.

 

Да, точно с усмивка трябва да се приемат. Това ми беше и целта. Лека шегичка.

Разбира се, че ще питаш. Затова е форума. Кой с каквото може, помага.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Здравейте ! Като новак да попитам -в момента купувам Румстър1,4 която е с 205/45/16 гуми . Мога ли да ги заменя с 195/50/16 , а още по-добре(според мен) с 195/55/16 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 4.01.2020 г. at 17:29, Лозан написа:

Здравейте ! Като новак да попитам -в момента купувам Румстър1,4 която е с 205/45/16 гуми . Мога ли да ги заменя с 195/50/16 , а още по-добре(според мен) с 195/55/16 ?

195/65/15, 205/55/16, 225/45/17 - оригинални размери

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това определено не са размери за Румстър/Фабия 2 (от мнението над чоето) . 195/50/16 става, но не знам дали не е прекалено скъп спрямо оригинала. Ако търсиш по-евтини гуми и с по-висок борд си купи 15ки джанти 5х100 между болтовете (стават от Октавия 1, фабия 1 2 и 3 и Рапид) и с гуми 185/60/15 заспиват на Румстър. 

Редактирано от niki
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 седмици по-късно...

Здравейте,

Ако сложа на Skoda Superb (2.0 TDI, 190коня, 2016-та) джанти от VW (7Jx17 ET39, 5x112, 57.1), които вървят с гуми 225/50R17 98H вместо тези по спецификация за Superb 7Jx17 ET40, 5x112, 57.1 и гуми 215/55ZR17 94W, ще се промени ли поведението на автомобила според вас?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 часа, zdd060 написа:

Здравейте,

Ако сложа на Skoda Superb (2.0 TDI, 190коня, 2016-та) джанти от VW (7Jx17 ET39, 5x112, 57.1), които вървят с гуми 225/50R17 98H вместо тези по спецификация за Superb 7Jx17 ET40, 5x112, 57.1 и гуми 215/55ZR17 94W, ще се промени ли поведението на автомобила според вас?

Ще свалиш колата с 11мм и скоростомера ще лъже с 2км/ч, което е нищо.  Няма да има промяна в поведението и т.н  Вероятно ще стане малко по-стабилна във завои, може комфорта да се влоши една идея, но не драстично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...
На 7.02.2020 г. at 15:12, stanley написа:

Ще свалиш колата с 11мм и скоростомера ще лъже с 2км/ч, което е нищо.  Няма да има промяна в поведението и т.н  Вероятно ще стане малко по-стабилна във завои, може комфорта да се влоши една идея, но не драстично.

То Супърба мисля че идва от завода с 225х45х17 и  резервна гума 205х55х16. Комфорта из дупките с 225/50R17 вярно е по-голям, но пък съм гледал как се усукват като кренвирши на стрес тест машина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
На 2.06.2020 г. at 20:27, А4и написа:

Комфорта из дупките с 225/50R17 вярно е по-голям, но пък съм гледал как се усукват като кренвирши на стрес тест машина.

Няма пълно щастие колега. И разхода скача, като сложиш по-тежка гума, но редпочитам да ми е меко и комфортно.  Когато и детет на 4 години казва, че много му друса, забравяш за стабилноста с висока скорост и залагаш на удобството.  Няма какво да се лъжем - да се правим на състезатели по завои със семейно комби и 2 деца вътре хич не е опция. Хората са го измислили - семейна кола за разходки, джип за гората и някоя бегачка за забавление. Проблема е, че в Бг искаме да сме номер 1 на всички терени с 1 кола...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Колеги, някой да е купувал 225/45/17 с по-пресен Дот? Гледах в Практикер Nexen от 0121 ама бяха само 2 гуми и не знаят дали ще има още...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо не провериш при някои от специализираните гуми търговци? Не вярвам Практикер да имат по-добри цени от тях. Даже по-скоро е обратното (хвърлям боб).

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, sauber написа:

А защо не провериш при някои от специализираните гуми търговци? Не вярвам Практикер да имат по-добри цени от тях. Даже по-скоро е обратното (хвърлям боб).

 

 

Ами ходих в Диана зимата на 2020 и ми дадоха 1 гуми с ДОТ от 0519г. и като им казах, че искам по-нови ми казаха, че квото е за всички това и за мене. А като отида в Практикер виждам ДОТ-а поне. А цената в Практикер и Диана е една и съща. Той Пеевски май ги е хванал на късо и като купува от Диана ги продава без надценка.

Редактирано от Dare
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе мани ги Диянаджийте. Там е конвейр. Виж по сайтовете. Автогуми, Гуми7 и прочие търговци. Не знам кои точно продават Нексен (щом държиш на тая марка). Имат опция за инфо за дот преди потвърждаване на поръчка.

 

п.с. - Видеолукс отдавна не е на Пеевски :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.