Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Сглобяеми къщи - предимства и недостатъци?


masterOne

Recommended Posts

Затова я пуснах темата, за да чуя мнения на хора, които имат опит и знания. Не съм казал, че ще се хвърлям на такива къщи а дали не излиза почти същото като цена спрямо апартамент, да вземеш малък парцел до 500 кв. и да направиш къща.?!?! 

Другуте неща са чисто технически, но ако едно монолитно строителство излиза към 200-300Е на квадрат, тогава тези сглобяеми къщи наистина се обезсмилят. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 98
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • mishoo

    22

  • masterOne

    10

  • yanko78

    8

  • PRR

    7

Най-много писали в темата

Моето мнение на 100% се покрива с на колегата mishoo - аз като минал по тоя път грам не съжалявам за избора си и не бих сменил за къща на ХХ км от който и да е град. Сами, постави се на мое място или на Младен и кажи би ли отишъл да живееш в къща и ВСИЧКО да чака на теб и Жужи? Ти сега нямаш време за нищо, а си представям ако трябва да се грижиш и за двора и краставиците - не можем се видя с години :). Мисля, че при бюджет 100К по-добрият вариант е апартамент - просто трябва да се чака подходящата оферта.  За 1100Е/м2 апартамента трябва да е доста луксозен, да имаш гараж, гледка, добро изложение, големи стай и т.н, (при положение, че в района са по 700-800Е)

Нямам нито един от изброените от Сами проблеми - единствено краставици не си късам и череши :), но не съм си посял не съм откъснал. Естествено е, че трябва малко или много да се съобразяваме с комшиите, но  е така ако искаш да се съобразяват и те с теб.

1. Имам парко място и си спирам до асансьора, когато имам багаж-никога не обикалям улиците да търся място за паркиране и не чистя сняг и замръзнали стъкла зимата

2. Никой не пикае в асансьора или на други места

3. няма  пенсионери, които да се циганят за 2-3 лв повече или по-малко

4. имам южна тераса 40м2 с лятна кухня, люлка, тента, маси столове, надуваем басейн за малката - мога и барбекю да си направя, но ми е по-лесно да включа скарата в контакта

5. Имам на пеш разстояние - морска градина, 2-3 големи супермаркета, училища, детски градини, плажа, центъра.....

6. Излизам от входа и е пълно с готини студентки седнали на кафенце ....

7. Никога не съм имал проблем с шум от главните булеварди

8. Предпочитам събота и неделя да прекарам в разходки из страната, а не да робувам на краставиците, цветята, райграса и т.н.

Мисля, че при твоят бюджет нещо такова би те устроило и не е невъзможно да се намери (не знам как е търсенето в София, но аз моя го спазарих когато никой не търсеше да купува, а предлагането беше огромно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

............, но според мен най-важното е както и в избора на този тип къщи или на даден апартамент, да се поинтересуваш и да видиш досегашни постройки на дадената фирма и да добиеш представа за качеството на строителството. Че на снимки и на хартия е едно, ама на живо....

 

Изключително вярно!

 

Младене, дървената къща не излиза по-малко от обикновен градеж.

Дървената /металната/ част е само Конструкцията, но всички останали специалности са като на нормален градеж.

Няма да се разминеш с майсторите. Иво /ID_A/ строеше къща, той може да ти каже цифри........

Ако решиш за дървена /метална/ искай да е с отворен панел и панела да се затваря на място, за да виждаш какво има вътре. Така ги правят работите по чуждоземско, защото на нашите производители им нямат вяра /вместо паропропусклива мембрана може да ти сложат найлон или нищо да не сложат/.

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За дървените къщи - финландски тип една колежка строи такава в с. Пожарево в близост до София. Разведе се жената и реши да се оправя самостоятелно, искаше и поръчител по кредита да й ставам. Къщата така я направиха, че след първата зима между гредите се отвориха фуги по 3-5 см. За да се справи със студа жената се беше принудила да ги запълва с пяна (представете си гледката), на работа идваше с ръце целите в пяна и за капак се наложи да слага окачени тавани, отново да понамали студа. Просто беше някакъв ужас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега разбирам....защо му казват МОДЕРНО строителство! B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как да нямам време,аз за колата казвам,че нямам време.Постоянно съм със семейството си в свободното време.И за това нямам време за колата.Просто това е моя избор.Предпочитам да съм със семейството ми ,колкото се може повече.Много се измести темата май.

Двора е само райграс и пътеки,ако толкова човек няма време,има хора из тарафа,които за 5 лв му давам косачката и ми окосява двора и прибира тревата в чували и я хвърля на боклука.Стига сте говорили глупости за трудното поддържане на къща и двор.Каква поддръжка толкова си измисляте.

И вие до морската идвате с колата или такси,до мола също и т.н да не изброявам....,но както и да е,не означава ,че като си в града не ти трябва кола.Цонкоо, :) ти по често косиш трева от мене :tongue_1:,за сега.

Но да не се задълбочаваме,всеки си избира къде и как да живее.

Както казаха колегите и едното и другото си има плюсове и минуси.

Младен преди всичко трябва да говори със жена си и да прецени дали ще може да се научи да кара автомобил и тогава ще решава дали къща или апартамент.Аз го усещам,че иска къща,но не можахме да го подкрепим тук в избора му.

Моята жена ,която като жената на mordo,казваше,че никога няма да може да се научи да кара и бяха едни истерии и караници,я научих много лесно :D .Как се научава жена да кара знаете ли? Водиш я да живее извън града на 10км в лозята,правиш и едно дете,купуваш и 1 кола и я оставяш отпред........иииии.....се научава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз строя къща в момента и стигнах до идеята след като вдигнах ръце от съседите. А моя блок е сравнително нов, построен 2000 г. Просто без значение къде е апартамента, винаги се стига до някой образ, като избягъл от "Етажна собственост". Ако можеш да откриеш апартамент в някоя ведомствена кооперация, където всички се познават, става иначе не. Относно затворените комплекси, много високи такси за поддръжка и пак след време ще стигнат до разправии относно таксите, съответно поддръжката ще се занемари и т.н., просто такива са ни законите.

За парцел, много е трудно защото изборът е ограничен, има единици които са хубави и държат цена, докато повечето не си струват парите. Вариант парцел с къща, която да бутнеш, край Сф не е много оферта, защото според мен тогава цената е неопревдано висока. Без значение какво ще избереш, имай предвид, че минималните отстояния отпред и отзад са 6 и 4 метра отстрани. И това съвсем не означава, че всичко отвъд тези отстояния подлежи на застрояване. В момента позел (% на озеленяване) се следи много стриктно и голям % и малък парцел - ще се вмести някаква кула само.

По отношение на липса на канализация, вече има достатъчно вносители (бягай от българските производители) на малки пречиствателни станции, при които отпадната вода спокойно може и да се ползва за поливане на градината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имеи в предвид, че избора на място е важен не само заради локация, а колко време ще ти отнеме изкарването на всички необходими документи за строителството. А построяването на монолитна къща ( два етажа, 3 плочи ) до клуч ще ти отиде около година.

Имам братовчет които има парцел някъде над младост 3-4 и вече 5-та година се бори с администрацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Затова се купува парцел в регулация, с разрешително за строеж.

Маджо на каквато и къща да се спреш важно е да я правиш за себе си - без компромиси. Дори да стане по-бавно и по-скъпо все пак си е за теб.

И другото - трябва да си там по време на строежа - за съжаление съм се нагледал на бригади: "Да бе шефе всичко ще е как требе" и като се обърнеш... :dash:

Желая ти успех каквото и да е крайното ти решение

 

П.П. Честито Сами - бъдете здрави цялото семейство

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разрешително за строеж те обвързва с някой чужд проект, всяка промяна на строежа, изисква ново одобрение, еле пък ако направиш нов проект, ще ти трябва ново разрешително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....ти по често косиш трева от мене :tongue_1:,за сега.

Но да не се задълбочаваме,всеки си избира къде и как да живее.

Както казаха колегите и едното и другото си има плюсове и минуси.

Младен преди всичко трябва да говори със жена си и да прецени дали ще може да се научи да кара автомобил и тогава ще решава дали къща или апартамент.Аз го усещам,че иска къща,но не можахме да го подкрепим тук в избора му.

Моята жена ,която като жената на mordo,казваше,че никога няма да може да се научи да кара и бяха едни истерии и караници,я научих много лесно :D .Как се научава жена да кара знаете ли? Водиш я да живее извън града на 10км в лозята,правиш и едно дете,купуваш и 1 кола и я оставяш отпред........иииии.....се научава.

това ми хареса! - вярно, че е така с тревата.

Не мисля, че е в карането проблема - иначе много правилно си написал - неволята е най-добрият учител!

Подкрепям го Младен за къща само при едно условие - да отдели повечко пари от колкото за апартамент, ако иска да има:

Парцел на хубаво място (с път, ток, вода, район, ....)

Пари за архитекти, проекти, институции една камара.....

Пари за хубава ограда

Пари за строеж

Пари за обзавеждане

Предполагам гараж също ще иска....

Аз не мисля, че всичко това ще излезе колкото апартамент

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Маджо, като човек занимаващ се с проблемни кредити - поогледай продажбите на недвижими имоти от СИ и ЧСИ. Излизат интересни оферти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ааа това не е вярно самуиле

Мойта я оставих да закара нещо си оставих и ключове и КОЛАТА НАГЛАСЕНА НАПРЕД само да кара и тя знайш ли кво направи?!

Обади се на тоз оня и за нула време се  струпаха "приятели" да я карат

Особено кат е с късата пола и цици навън превоз има винаги...че и избор има :D

айде накарай мойта и ща призная

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Толкова много залитнахте в темата, че... :BangHead: .

Само коментари по същество, моля !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен основния проблем е да се намери читав парцел. В София и близо до нея цените за безумни. При всички условия, апартамента ще е много по-евтин :(  Така че ако цената е определяща, търси апартамент.     

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги , много се е изписало по темата и не знам дали някой ще ми обърне внимание на мнението, но! България е изключително сеизмично рискова зона. Препоръчвам ако авторът не го притиска времето да проучи как стоят нещата със сеизмично изолираните стоманени сгради също и да прочете за Performance based design. В София има няколко изключително грамотни строителни инженери, които ще му проектират сигурно и не по-скъпо жилище, което при истинско земетресение (да не дава Господ) ще остане оперативно, тоест най много ще се отворят вратичките на някои гардеробчета :D Нещата със земетръса са много сериозни. Повредите в добре проектирана сграда са ограничени и понякога съвсем евтини за отстраняване - 1 метър нов профил, 10 кила листова стомана и 10-20 болта... Дано не съм бил отегчителен. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблеми с земетръса Toshiro. Новото строителство след 2006 ако е изпълнено по план дава добра защита..проблемно е строителството между 1990 до 2000 някъде...тогаз беше една кочина със строителни норми и занижен контрол...от 2005 нещата са твърдо нагоре...от 2007 заложеното е много добре а искат още да увеличават...но то е поради други причини...най вече на варненци

дървените къщи са най устойчиви на земетръс...те се усукват огъват и понасят... дървото е добър строителен материал... не вярвам всички сглобяеми къщи да имат проблем с земетръса...

 

 

и българия е устойчива земетръсна зона :D

няма риск и според мен нещата са преекспонирани...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новото строителство след 2006 ако е изпълнено по план дава добра защита....

Да Ви обясня ли защо смятам, че изказването Ви е повърхностно или няма смисъл? И сглобяемите къщи от панели нямат проблем със земетръса ако връзките между панелите са конструирани правилно и оразмерени за усилия получени от еластичен спектър. Например сглобемият стоманобетон в България е мъртвороден дори и в съвременния си вид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес минах през една фирма, която се занимава с контейнери и сглобяеми къщи. Първо ми обясниха за тези с термопанелите 4-6 см., колко били хубави - аз им се посмях, после ми казаха за другите с металната конструкция, колко било сложно, трудноизграждането, озаконяването и т.н. а цената е 200 Евро на кв. без довършителните работи и фундамента - пак се посмяхме и си тръгнах.

 

Значи по груби сметки, ще излезе  поне 400 Евро на квадрат, което е близо до монолита.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Ви обясня ли защо смятам, че изказването Ви е повърхностно или няма смисъл? И сглобяемите къщи от панели нямат проблем със земетръса ако връзките между панелите са конструирани правилно и оразмерени за усилия получени от еластичен спектър. Например сглобемият стоманобетон в България е мъртвороден дори и в съвременния си вид.

 

Ами да... можеш да ми обясниш..щот нямам претенции да знам всичко.А ще ми е полезно защото в момента правя поредния строителен обект и съм проектирал сградата да е оразмерена за 8 степен съгласно наредба 02-20-2за ПССЗР2012г.Твърдя че се презапасяваме.

Сега не искам да говоря за сглобяемия стомабетон дето казваш щото не знам какво точно става дума ама не ми се спори излишно.

Това са митове. Както итонга червената тухла марката на бетона и много други.

Повечето разбирания на хората не се основават на разумни аргументи.

Що се отнася до цената на себестойност както казва IDA може и да излезе под 400.Ама може и да го надхвърли значително.Което е по вероятно тъй като става дума за къща а тя държи възможно най високата себестойност спрямо жилищна кооперация примерно.А и цената на читав парцел е над 50 000е...като го съотнесеш към квадратите на къщата..все си мисля че нещата се несравними ама..

Мога да дам конкретни и аргументирани примери ако се налага.

 

masterOne

досега в наш обект никога не съм ползвал термопанелите.Но им гледах спецификациите.И като ги съотнеса към стандартните строителни материали бих казал че са отлични.Даже и превъзхождат в някои отношения.Съседа ми построи обект с термопанели на метална конструкция.Сградата представлява магазин за хранителни стоки офис на друга фирма и голям склад работилница на трета..Като изключим ниската себестойност вече 4 година като влезна вътре е доста добре.Аз лично бих живял в такава.Е има кусури.Като например прозорците в термопанелите и някои други работи.Но това е отстранимо...

Според мен избора ти за дом до голяма степен ще го определи твоя късмет или съдба..

Ако ти изпадне парцел и го вземиш ти си човека...Ако не намериш и ти попадне удобен апартамент също става..

Третото решение в момента аз го правя и е нетрадиционно и ако стане ще ти кажа по късно..в момента е минало правните процедури има изготвени проекти и строително разрешение..Предстои същинската работа..И затова съм раздвоен..засега не се практикува и ни гледат сеира :)))

Редактирано от pepino
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ще ми е полезно защото в момента правя поредния строителен обект и съм проектирал сградата да е оразмерена за 8 степен съгласно наредба 02-20-2за ПССЗР2012г.Твърдя че се презапасяваме.

Лошото на българските норми е, че не предписват механизъм на пластифициране. Има едни коеф на реагиране по нашите норми който кореспондира с коеф на поведение в Еврокодовете. Той намаля усилията от еластичния спектър, но е валиден само ако конструкция е възможно да развива пластични деформации. Ако например имаш силни греди и са леко преоразмерени, те ще балдисат колоните ако са по слаби. Това е така нареченото капацитивно проектиране. Търси се механизим на разрушение, който да е лайф-сефти. Това и много други неща имам предвид в по горните си постове. Надявам се да не съм Ви обидил и моля за извинение ако е така! Проектирам от 2 години основно по Еврокод индустриални сгради и съоръжение и мисля, че той е доста по сигурна норма, защото дава реална представа за поведението на една конструкция при земетръс. Сигурен си че ще пластифицират само краищата на гредите докато колоните остават еластични. Просто не е физически възможно да стане друго. За порочната практика да се насаждат колони в безгредови плочи, както и да се слагат кобилици над колоните какво мислите?

Извинявам се за правописа и пунктуацията :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За порочната практика да се насаждат колони в безгредови плочи, както и да се слагат кобилици над колоните какво мислите?

Тука нямаме такава практика...Ако натоварването е малко няма проблеми...Излизат сметките.А и е бял кахър на фона на варненския бетон или другите драстични проблеми :D

България е устойчива земетръсна зона.Аз съм и от двете страни на барикадата и ме боли като ме удря излишно по джоба...И се дразня че зарад едните страдат и другите

сградното и жилищно проектиране се отличава от индустриалното...собствениците на жилища са много чуствителни към всички разходи.То най гот да имаш голям бюджет и неограничени параметри.Ама това е невъзможно.Кат трябва тук да няма колона там трегер тук таз греда щото пречи и ..... абе човек ние се мъчим кат магьосници от 100 кв площ да изкараме 110 :D 

индустриалното строителство се подчинява на други правила...аз не съм силен там...

Редактирано от mishoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кат трябва тук да няма колона там трегер тук таз греда щото пречи и ..... абе човек ние се мъчим кат магьосници от 100 кв площ да изкараме 110 :D

индустриалното строителство се подчинява на други правила...аз не съм силен там...

 

Абсолютно сте прав за съжаление. Правилата са подобни. Всичко е подчинено на технологията и обслужваемостта и се правят огромни жертви. Бюджет, разбира се, има

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 месеци по-късно...

Попаднах на темата,старичка е,но да кажа каквото знам,че това ми е работата.Може вече да е дискутирано,не можах да прегледам всичко...но - в чужбина съм работил много по сглобяеми къщи и подчертавам:ПУКАТ СЕ!В стаите забравете за мазилки и шпакловки,решението е тапети и облицовки от рода на лампериите,но тук идва проблемът с баните - там не се слагат тапети,нали?Имам впечатление,че тези къщи имат хронични проблеми с покрива,дължащо се също на немонолитната конструкция/всяка година все нещо правиш-я по комини,я по улами и стрехи/Това е моят опит като обикновен строител,инжинерите сигурно знаят повече ;) .  Относно другата част на темата - през 2005г продадох апартамента и купих къща пак в града и никога няма да съжаля за това,но хванах тогава последния влак,сега е почти невъзможно без сериозно доплащане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.