Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Справяне с надписана сметка за ел. енергия


velinsl

Recommended Posts

Съжалявам, че ще оспамя темата на колегата, но ми прави впечатление нещо. На скоро като се прибирах видях, че вратата на общото ни табло (то е външно) зее широко разтворена - явно някой е ровил за нещо вътре. В същото време в квартала ни като обикалям гледам някакви човъркат нещо по останалите табла на съседите. Днес жена ми видяла на две места (пак из квартала ни) по един човек, наизкарали устройства с клавиатури (не са лаптопи) и ровят нещо си. А последните 2-3 месеца сметката ми за ток се е покачила с около 30%. Нямам понятие дали е нормално, но ми се струва малко странно. Не се отопляваме грам на ток. Единствените ми консуматори са телевизор, хладилник, осветление (умерено) и индукционен котлон, който ползваме от дъжд на вятър (не че той харчи много).

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ааааа и още една любопитна зависимост съм открил.Семейство 3-4-5 човека имат по малка сметка за електричество отколкото сам човек :unsure:.Много интересна зависимост.

Един човек в зависимост от облеклото и активността си отдава от 50 до 300 вата топлина.

Принципно икономия на топлинна енергия се постига с автоматика, изолация и качествен стъклопакет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко жалби, една проверка и едно искане за сверяване на електромера - могат и чудеса да направят.

Аз имах подобен случай преди 2 години - и като пуснах жалба, направиха проверка във входа. И не хванаха никого.... Но сметката ми намаля доста сериозно през следващия месец. И вече не е имало такива истории.

Иначе ток - не пускай, че после да не те съдят!

Пък конвекторите - те понякога доста лапат.....

Зависи от марката де.

Но добро отопление, и почти без пари да излиза - не е реално.

Макар че тая зима каквато беше смешна.... аз не съм имал сметка по-висока от 50 лева, и то за всичкото.

Но аз почти не си седя в къщи - тъй че трудно бих направил по-висока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Пък конвекторите - те понякога доста лапат.....

 

Ако ще и златен да е, електрически конвектор с отоплителна мощност 1kW консумира 1kW ел. мощност. Така че те винаги си "лапат" 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще и златен да е, електрически конвектор с отоплителна мощност 1kW консумира 1kW ел. мощност. Така че те винаги си "лапат" 

:PDT_Armataz_07:

И нищо не топли!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес изключих всички бушони преди работа. След като се прибрах нямаше промяна в показанията, утре ще изключа всички електроуреди, дори и хладилника. Иначе жалби според мен са неефективни. Ходих  в офиса на ЕВН тогава, плащам си, за да ме проверят те. За да се проверят те себе си. Не мога да очаквам отговор от това дружество "Господине надвзели сме ви пари, ще ви ги върнем". За това платих за смяна на електромера, нищо. Тогава беше сравнение за месеците май в две поредни години. 10% увеличение на тока, 50% на сметката

 

Те на държавата отказват да изплатят над 300млн. лева, че на мен.

А това, че могат да манипулират електромерите да знам го, не знам от къде го бях чел обаче.

 

 

Мисля, да реша кардинално проблема - смяна на квартирата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Време е да изхвърлиш боклука.Нищо икономично няма в тия радиатори.

Абсолютно! Само рекламата им е мноооого "оптимистична"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, да реша кардинално проблема - смяна на квартирата.

 

В новата квартира също ще имаш електромер и ток... Смени си радиаторите просто, както вече са ти казали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А държавата, от своя страна, им дължи пак толкоз...

 

Което е резултат от "поевтиняването", което беше точно за сметка на ЕРП-тата. Не че някой разбра, че сметката му е с 2лв по-малка де... То и с тая "зима" как да го разбере човек  :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо лошо няма на Адаксите !!! Те са си радиоатори и това е! Произвеждат топлина директно от електричество, не като климатицитя само да конвертират. Климатика се е компресор и перки. Аз не мога да спя на климатик, повечето хора даже не ги почистват и си докарват Астми... Всяко нещо си има + и  - !!! Един хиперинверторен килматик за 2000лв. ще ти прави от 600 Вата ток, 2500 вата топлина, но си е 1700 лева повече от адакса, а това са си 10 000Киловат/часа разлика в пари.... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Климатиците не конвертират, а транспортират ;) А щом имаш проблем с вентилаторите решението е термо помпа въздух-вода. Хем предимствата на климатика, хем комфорта на радиатора. Но всяко удоволствие си има цена  :sorry:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо лошо няма на Адаксите !!! Те са си радиоатори и това е! Произвеждат топлина директно от електричество, не като климатицитя само да конвертират. Климатика се е компресор и перки. Аз не мога да спя на климатик, повечето хора даже не ги почистват и си докарват Астми... Всяко нещо си има + и  - !!! Един хиперинверторен килматик за 2000лв. ще ти прави от 600 Вата ток, 2500 вата топлина, но си е 1700 лева повече от адакса, а това са си 10 000Киловат/часа разлика в пари.... 

Този клас машини си имат и sleeping mode.

 

 

Климатиците не конвертират, а транспортират ;) А щом имаш проблем с вентилаторите решението е термо помпа въздух-вода. Хем предимствата на климатика, хем комфорта на радиатора. Но всяко удоволствие си има цена  :sorry:

Да, но под 5 градуса си става като електрическо котле, с ел. нагревателя в хидро бокса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И по нагоре е написано ,ще го напиша и аз икономичен радятор няма, ако ще и 1000лв да струва! На ток по евтоно от климатик(инверторен) няма. Вярно ,че трябва периодично да се почистват филтрите и вечер "препуква и въздиша" като размразява но пълно щастие няма. А и лятото ти върши работа! Сега за сметките: Еми явно съм миропомазан или си е нормално ,а вас ви прекарват незнам. За минали години не мога да се сетя, ще визирам тази 2014г. Най голямата ми сметка е била този месец от средата на януари до средата на февруари - 120лв. Консуматори: 2 климатика - 18ка и 12ка , бойлер и хладилник (постояно включени) , пералня със сушилня(може би 2-3 пъти в седмицата незнам точно), телевизори 2бр(LED), осветление (енерго спестяващо и LED), прахосмукачка всеки ден(имаме куче мопс ,а цапа като сенбернар), фурна котлони рядко(2-3 пъти на седмица) и някакви други дребни работи(телефони лаптоп и т.н.). А двама човека и пес :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Климатиците не конвертират, а транспортират ;) А щом имаш проблем с вентилаторите решението е термо помпа въздух-вода. Хем предимствата на климатика, хем комфорта на радиатора. Но всяко удоволствие си има цена  :sorry:

Най-добре е термопомпа "вода-вода" правим и такива :) Ако някой има желание. www.gppvarna.com

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тема и без това това тръгна вече в друга посока от първоначално замислената.

Намерих тази принципна схема на термопомпа. Каква е разликата от климатик? Какви пари са? Питам естествено ориентировъчно и от любопитство. Живея по квартити и нямам грам намерение да купувам. В линка горе има всичко друго, но не и цена.

 

Какви са тези КПД-та да ги праскате 4,5,6... 100. До колокот съм запознат целна на всички инженери е да създадът машина с кпд 1 или 100%, а тук 1,2 за нищо ги нямате. Отиват повече от 4(относно кпд-то на климатиците). Явно от 2002г. много са напреднали технологиите.

Waterstage3.JPG

Редактирано от velinsl
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципна разлика между климатик и термо помпа няма. Разлика е това от къде взимаш топлината и къде я предаваш. При климатика имаш въздух-въздух. При термопомпите в Нещо-Вода. Може да е вода-вода, земя-вода, въздух-вода и т.н. Ефекта е комфорта на парното, икономията на климатика. При вариантите земя-вода и особено вода-вода и COP-а е значително по-висок.

 

@Milen Dimitrow, много, ама много не си прав ;) COP-а остава над 2ка дори при температури до около -5 градуса. Моите наблюдения показват, че до около -10 климаците ми продължават да са по-икономични от съответната електрическа печка. Друг е въпроса, че капацитета им става недостатъчен поради повишените топлинни загуби на сградата от по-голямата разлика вътре/вън. 

 

 

 

 

Какви са тези КПД-та да ги праскате 4,5,6... 100. До колокот съм запознат целна на всички инженери е да създадът машина с кпд 1 или 100%, а тук 1,2 за нищо ги нямате. Отиват повече от 4(относно кпд-то на климатиците). Явно от 2002г. много са напреднали технологиите.

 

Не е КПД, а COP. COP-а е коефициент на топлопренос. Климатиците (както и термопомпите) НЕ произвеждат топлина, те я пренасят. Идеята е проста - разреждаш газ. По законите при това действие той се охлажда. Да кажем, че първоначално газа е с температура 20 градуса. При разширението той се охлажда до 0 градуса. Загряваш с външния въздух (да речем 7 градуса). След което го сгъстяваш отново до първоначалното налягане. По законите на физиката той си качва температурата, но поради по-високата начална и карайната ще е по-висока, да речем 25 градуса. Ето така за един цикъл "вкара" 5 градуса в стаята. Естествено това е съвсем съкратено обяснение, но мисля, че е достатъчно за да се разбере принципа и от къде идва "икономията".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая тема и без това това тръгна вече в друга посока от първоначално замислената.

Намерих тази принципна схема на термопомпа. Каква е разликата от климатик? Какви пари са? Питам естествено ориентировъчно и от любопитство. Живея по квартити и нямам грам намерение да купувам. В линка горе има всичко друго, но не и цена.

 

Какви са тези КПД-та да ги праскате 4,5,6... 100. До колокот съм запознат целна на всички инженери е да създадът машина с кпд 1 или 100%, а тук 1,2 за нищо ги нямате. Отиват повече от 4(относно кпд-то на климатиците). Явно от 2002г. много са напреднали технологиите.

 

Дори и домашния ти климатик е термопомпа, демек хладилна машина.

От там вече имаш различни варианти за охлаждане на хладилния агент (фреон), както са ти писали по горе или е въздушно или е водно (дълбок сондаж, земна серпентина или подпочвена река) и накрая всичко опира до пари.

COP - Coefficient Of Performance или за едно количество ел. енергия колко топлинна енергия произвежда машината.

ERR - Energy Efficiency Ratio - това е за единица ел. енергия колко студ ще прозиведе.   

Ето една от термопомпите за който говорим

Малко цени

 

 

@Milen Dimitrow, много, ама много не си прав ;) COP-а остава над 2ка дори при температури до около -5 градуса. Моите наблюдения показват, че до около -10 климаците ми продължават да са по-икономични от съответната електрическа печка. Друг е въпроса, че капацитета им става недостатъчен поради повишените топлинни загуби на сградата от по-голямата разлика вътре/вън. 

 

 

В случая не ти говоря за битов климатик, а за термо-помпа въздух вода, била тя ThermaV, Altherma, Zubadan или Ochsner всичките имат електрически нагревател в хидро бокса, който се включва щом падне капацитета на машината. COP им се задържа над 2, но не можа да поддържа параметрите на микро климата без ел. нагревателя. В един момент ако говорим за машина 16-ка. имаш 5кВ от термопомпата и 9 кВ от ел. нагревателя, това е при температура около -5 градуса.

Извинявам се че се отплеснах  :wacko_2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.