Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Отстъпки за данък само с бележки от производителя


mathematician

Recommended Posts

Прясна новина.

 

http://www.darikfinance.bg/novini/104483/%CE%F2%F1%F2%FA%EF%EA%E0+%E7%E0+%E4%E0%ED%FA%EA%E0+%E2%FA%F0%F5%F3+%EA%EE%EB%E0%F2%E0+%F1%E0%EC%EE+%F1+%E1%E5%EB%E5%E6%EA%E0+%EE%F2+%EF%F0%EE%E8%E7%E2%EE%E4%E8%F2%E5%EB%FF

 

 

Ако не пише в талона кое Евро ти е колата, бележка от официалния представител, ще реши проблема.

 

В моя талон не пише. :(

 

 

Сега ще почне голямото звънене и писане на бележки.

 

 

М/у другото кое Евро се пада на подписа ми. :)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е аз така и не разбрах по новите правила отпадна ли ограничението за 74киловата. Ако не е отпаднало, нас с теб не ни грее.

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята е 2010-та и пише Евро 4...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не отпада изискването, така че не ни грее хич с "нормалните" двигатели.

Освен гуша за държавата, не знам каква е обосновката от тези 74 KW в предвид 

мощността на масовите нови автомобили. 

 

http://lex.bg/laws/ldoc/2134174720

 

Чл. 59.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително, снабдени с действащи катализаторни устройства и несъответстващи на екологичните категории "Евро 3", "Евро 4", "Евро 5", "Евро 6" и "EEV", определеният по чл. 55 данък за съответната година се заплаща с намаление от 20 до 40 на сто по решение на общинския съвет.
 
(2) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително и съответстващи на екологични категории "Евро 3" и "Евро 4" данъкът се заплаща с 50 на сто намаление, а за съответстващите на "Евро 5" и "Евро 6" - с 60 на сто намаление, от определения по чл. 55, ал. 1 и 3 данък.
Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

......

(2) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително и съответстващи на екологични категории "Евро 3" и "Евро 4" данъкът се заплаща с 50 на сто намаление, а за съответстващите на "Евро 5" и "Евро 6" - с 60 на сто намаление, от определения по чл. 55, ал. 1 и 3 данък.

 

Хм , това какво означава , че за моята 66kW и Евро 3 май беше , ще платя наполовина от миналата година ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Mrt, няма да ти мръдне данъка. 

Ти и досега си ползвал 50% намаление, поради факта че си по-малко от 74KW и си с катализатор.

 

Промяната ще се отрази с повишение на данъка на колите с катализатор и под 74KW, които не покриват минимум Евро 3.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А останаха ли онея умножения на данъка според годините на колата (1.5x, 2x)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пфуу , тъкмо виждах едни 10-на литра нафтичка "отгоре" :wacko_2:  Май остава да си видя в талона дали пише Евро 3 или трябва да се бяга в ЕТ :book_2:

Редактирано от mRt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М/у другото кое Евро се пада на подписа ми. :)

Зависи от кода на мотора. Всички 1.9 105 са Евро 4, само BJB e Eвро 3.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, всичко останало си е по-старому.

Новите коли го  д*хат. 

Голям праз кат си евро 6, щото си с нова кола и ще платиш само 150лв данък например,

вместо 400 ако си над 74kw.

А на golf 2ка с катализатор и под 74Kw данъка ще се увеличи от 15 на 20лв да кажем :)

 

Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) За леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка с наредбата по чл. 1, ал. 2съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:
1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;
2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;
3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;
4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;
5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.
В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:
 
Брой на годините от годината Коефициент на производство, включително   годината на производство  

 

Над 14 години

1

 

Над 5 до 14 години включително

1,5

 

До 5 години включително

2,8    
 

 

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм евро 4(2006 година), а в талона пише евро 3. В книжката на колата също си пише евро 4. Добре ,че попадат под един знаменател ,че не се налага да ходя да оправям нещата. След като евро 4 е от 2005 година , не знам как колата са ми я писали  евро 3. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с евро 3 и плящах 45 лв данък за 90 кс,нищо че колата е с катализатор и е декларирана така.в общината.Служителката от данъчното ми каза ,че трябвало да занеса  документ от сба за работещ катализатор и чак тогава ползвам 50 % намаление.Документа се издава срещу 10 лв в сба.Представих документа и сега март ще видим имало ли е смисал от всичко това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли някой с две думи да обясни, това евро3 за кои години важи. Моята е 1997, АЕЕ, попада ли под някое "евро" или хич да не се занимавам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Skoda Felicia 1.3MPI 50kW 1997 с каталитичен неутрализатор, евро 2.До миналата година данъка беше 15,00лв.,вчера платих за 2014г. 17,10лв.,като прибавя отстъпката от 0,90лв. сумата възлиза на 18,00лв.Т.е. данъка е скочил с 3,00лв.Това за Стара Загора.

 

Евро 3 стандат се въвежда от около 2000 година,някои производители са го били покрили и малко по-рано,но 1.6АЕЕ е Евро 2

 

Сега прочетох,че Общински съвет Стара Загора е решил за автомобили до 74 киловата и с действащо катализаторно устройство и стандатр по-нисък от Евро 3 отстъпката от данъка да бъде 40%,та затова данъка ми е 18лв.,т.е. 60% от 30лв.

Редактирано от lent
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с евро 3 и плящах 45 лв данък за 90 кс,нищо че колата е с катализатор и е декларирана така.в общината.Служителката от данъчното ми каза ,че трябвало да занеса  документ от сба за работещ катализатор и чак тогава ползвам 50 % намаление.Документа се издава срещу 10 лв в сба.Представих документа и сега март ще видим имало ли е смисал от всичко това.

 

Ами нямало е смисъл, защото по новите закони, дали има или няма катализатор все тая. Важното е ЕвроХ.

 

Сега пък ще трябва да търся сертификат за Евро 3, щото не ми го пише в талона. И на новата и на старата Октавия не го пише... аман бе....

Редактирано от Цецо75
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами издадоха ми документ на който пише сума 21,30 лв че ще е данъка за тази година,но не можело да платя сега след 1 март почвало даначната кампания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами нямало е смисъл, защото по новите закони, дали има или няма катализатор все тая. Важното е ЕвроХ.

 

 

Има значение как да няма.

 

Да обобщя за Столична община: 

 

За коли над 74KW без значение от катализатор и евронорми отстъпка няма. (Има 5% за плащане до края на Април за всички)

За коли под 74KW: 

- само катализатор без евронорма - 40% отстъпка (законът дава диапазон 20-40%, София дава максималната отстъпка в рамките на закона)

- евро 3 & евро 4 - 50% отстъпка

- евро 5 & евро 6 - 60% отстъпка

 

Така че колегите с катализатори и евро 3 да си сметнат, колко ще им е разликата от 10% на техния данък

и дали си заслужава разправията. 

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. ... за 66кВ/90к.с.

 

Евро 3

66х1,62лв = 106,92 х 1,5% = 108,52 - 50 % = 54,26 лв

 

Без Евро 3

66х1,62лв = 106,92 х 1,5% = 108,52 - 40 % = 65,11 лв

 

П.С. Като от тези суми може да има още 5 % отстъпка за плащане до края на Април .

 

Правилно ли гледам или криво виждам ? :sorry:

Редактирано от mRt
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от няколко дни се каня да ходя в ЕТ, защото оригинала на Евро сертификата стои някъде в тях, дали са ми само копие....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато регистрирах колата тук в БГ неми написаха на талона какво евро е  незнайно защо  ? 

 

Но незнайно как  е в мен  и Холандският талон на колата от където е и закупена и там пише ,какво евро е  . 

 

Според вас как би трябвало да постъпя от тук на татък  ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от няколко дни се каня да ходя в ЕТ, защото оригинала на Евро сертификата стои някъде в тях, дали са ми само копие....

Добре, но за какво ти е тоя сертификат след като си доста над 74kw?

Аз ли нещо не съм разбрал или облекченията важат и за коли над 74?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. ... за 66кВ/90к.с.

 

Евро 3

66х1,62лв = 106,92 х 1,5% = 108,52 - 50 % = 54,26 лв

 

Без Евро 3

66х1,62лв = 106,92 х 1,5% = 108,52 - 40 % = 65,11 лв

 

П.С. Като от тези суми може да има още 5 % отстъпка за плащане до края на Април .

 

Правилно ли гледам или криво виждам ? :sorry:

 

Колега грешни са ти сметките.

 

Колата ти е 66 KW. 

Цената за KW, в твоя случай е - 0.68лв - http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=92 - член 41

Колата ти е м/у 5 и 14 години и имаш коефициент за старост 1.5 - от link-a в lex.bg

 

Сметката е - 66KW x 0.68лв x 1.5(коефицент за старост)  = 67,32 базов данък

при него в зависимост дали си само с катализатор или с катализатор + ЕВРО3 

имаш -40% отстъпка (26,93лв) и -50% (33,66лв).

 

Така че:

 

67,32 - 26.93 =  40,39лв данък ако си с катализатор

67.32 - 33,66 = 33,66лв данък ако си с катализатор и евро 3 

 

На горните суми ако платиш до Април имаш 5% отстъпка - в случая около 2лв и 1.50лв. 

 

Сметката ми се потвърждава и от калкулатора за Данък МПС 2013 - http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html.

Редактирано от ruark
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно .... :) Благодаря за пояснението,.

Иначе , мисля че миналата год платих около 55 лв (нямам документи при мен)  , незнам защо .... ще си говорим в данъчното май :eusa_think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Документа от сба трябваше да го представя до края на 2013г,за да се калкулира данъка за 2014.Не съм погледнал в талона дали ми пише някаква норма,но мисля ,че дори и да предсатвите тези документи, ще важат за 2015г,тъй като вече са залойени в бюджета за 2014г сумите от данъците,но не съм обеден в това .Трябва да се провери как точно седят нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Да дам малко инфо за моя случай.

До сега плащах данък за колата (Octavia 1 1.9 tdi 2005 90hp - София) в размер на 67,32лв . (Поради грешка колата бе записана  в данъчното БЕЗ катализатор!)

Вчера платих данък в размер на 33,66лв . В талона ми пише Euro 3  , но даже нямаше нужда от него. В системата им автоматично бе отбелязано и данъка ми падна с 50% :D  (както и трябваше да е досега , но ... вече е ок) .

П.С. Вече мога спокойно да "тръшна" катализатора :wacko_2:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.