Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Made in Czechoslovakia :-)


Recommended Posts

Домъчня ми за задномоторната Шкода.. загледах се в стари снимки и така се стигна дотук. За съжаление в момента е далече от мен, но скоро пак ще я покарам.

Досега никога не съм пускал подобна тема, тъй като няма нищо специално или уникално за показване. Въпреки това и въпреки комфорта, който предлагат по-новите коли, за мен точно тази кола ще си остане най-специалната.

 

Всичко започна преди почти 7 години - около Коледа през 2006-та.

 

Тъкмо изкарал шофьорска книжка, още ученик, нямах възможност за закупуване на какъвто и да е било автомобил. Но както се казва съдбата си знае работата и по стечение на обстоятелствата скоро се оказах зад волана на една светло зелена Шкода 105L 1987 г.

 

И добре, че така стана. В момента съм много радостен, че нещата се развиха по този начин. Научих се да оценявам това което имам и да му се радвам. Не съм и предполагал, че ще се запаля толкова по марката като цяло. Но за това допринесе много и форума. Радвам, се че съм част от него. Така, че и вие сте виновни, засрамете се. :)

Също така убеден съм, че фактът, че се научих да карам на кола с мощност 46 к.с. допринася в голяма степен да карам разумно в момента, независимо от това дали съм зад волана на доста по-мощен автомобил или не.

И така малко история - закупена на времето от баба ми и дядо ми от Мототехника за 7800 лв. с дата на първа регистрация 26.06.1987 г.

Реално обаче през цялото време е карана от вуйчо ми,затова и аз за всичките години съм се возил малко в нея.

 

За близо 20 години служба преди да я взема аз общо взето няма сериозен ремонт освен дефект във водната помпа и помпата за съединителя. Второ най-вероятно фабричен дефект, тъй като се е появил на около 20к км. Консумативите си вървят естествено. Стартер, алтернатор и още доста части не са пипани от излизането от завода и до ден днешен функционират перфектно.

 

И така след 20 годишна вярна служба беше спряна от движение през 2004 година, тъй като нямаше кой да я кара вече.

 

Края на 2006-та/началото на 2007 г. когато я взех аз беше на 94 450 км, не беше палена от 3 години и напускала гаража.

 

Един нов акумулатор, ново масло и Шкодата запали почти от раз. :)

Официално аз я "взех" на 7 март 2007 година - тогава беше пусната в движение, сменени номерата и всички необходими документи.

 

Първоначално я карах предимно градско. Малко по-малко започнах да си я карам навсякъде и все повече да й се кефя. И нямаше как да е иначе, защото наистина ми служеше много добре - пали като й покажеш ключа, върви безотказно, пари за ремонти клонящи към 0 и най-важното не я делях с никого. Когато ми трябва качвам се и паля.  Какво повече да искам :)

И така 6 години и половина и около 50 хил. км. С нея ми минаха едни от най-хубавите моменти досега - последната ученическа и студентските години. Много спомени и преживявания. Къде ли не съм ходил с нея. Никога не ме е оставяла на път. 

Най-сериозното нещо, което съм сменил през този период е ангренажната верига, която беше оригиналната. И консумативи естествено.
Като цялостна равносметка мога да кажа само едно - супер доволен.

 

Малко снимки в хронологичен ред:

Май 2007 - абитуриентски бал. Доста интересно ме гледаха хората, но на мен въобще не ми пукаше:
032064336.jpg?r=0


Добрите времена, когато все още имах гараж. За съжаление те отдавна отминаха, което си оказа доста негативно влияние върху външния вид:

032064338.jpg?r=0

 

Студентски празник 2008 г. Колегите бяха в шок как така слагам сакове под предния капак. "Aма как така" :D :
032064335.jpg?r=0

 

На път за първия събор - Соколски 2009:

032064333.jpg?r=0

 

Соколски 2010:

032064340.jpg?r=0

Традиционната екскурзия в Трънския балкан на тишина и спокойствие (и месо :D ) . По традиция се ходи със зелената машина.
Колкото и да звучи странно червената субстанция в шишета е домашен сок от малини:

032064327.jpg?r=0
032064323.jpg?r=0

032064325.jpg?r=0

На път за концерт на Металика в Белград. Едно от най-забавните ми пътувания. Дълго ще си спомняме и смеем с групата, която пътувахме тогава:

032064330.jpg?r=0

И накрая задномоторната Шкода... с преден мотор:

032064329.jpg?r=0


И така това е моята соц. Шкода-история, която продължава и до днес, макар и вече в ролята на втори автомобил, който се кара рядко. Когато ми домъчнее...

 

Поздрави и безаварийни км на всички
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала, за темата Санде! И аз откакто оставих моята август месец в Чирпан да съм я карал 3 или 4 пъти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина много прочувствена тема. И историята като цяло...

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Остава само да кажеш как синхронизира моторите под двата капака  :P

Най-искрено ти се радвам   :flag_skoda:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещам какво ще се случи , успех с трансплантацията , много е изписано за това у форума и аз сам го правил

2 пъти! :) :PDT_Armataz_07:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усещам какво ще се случи , успех с трансплантацията , много е изписано за това у форума и аз сам го правил

2 пъти! :) :PDT_Armataz_07:

 

Тя трансплантацията в момента се случва, но не на тази кола ;) Въпросната беше използвана само като товарно муле.

 

Иначе, Санде, и по телефона ти казах, ама и тук да напиша - много прочувствена тема, браво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за хубавите думи.

А иначе с втория мотор отпред, не знам защо, но вървеше по-зле и затова го махнах :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...
  • 1 година по-късно...

Благодаря, Тоше!  Доста време мина от последния пост в темата. Да я актуализирам малко с една хубава новина :)

От днес зелената машина отново е с гараж. Много съм щастлив! След 8 години най-накрая отново ще седи на сухо и закрито. По стечение на обстоятелствата почти съвпадна с 28-годишния й рожден ден, който е на 26 юни :) Добър подарък получи малко предварително.

Раздвижих я днес, направих й една баня и чиста я вкарах в новия й дом. Голям кеф е да си я джиткам, чувството е безценно. Бях забравил какво е да те заговарят непознати за колата - днес ми се случи три пъти в рамките на час и половина.

 

Приказката за старата любов май вярна ще излезе :)

Естествено нямаше как да не мине и без няколко снимки. Доста работа има по нея, за да се приведе в хубав вид, но някой ден и това ще стане. :)
 

dekBXW.jpg

dWacLM.jpg
6ORLTm.jpg
7J5GhA.jpgsycYiQ.jpg

 

Благодарение на колегата skoda120l1980 моята днес си имаше и другарче. Малко социални контакти. Отдавна не се бяха виждали.

UjvpzR.jpg
1P3MPY.jpg
HKUkTL.jpg

На връщане ги разменихме малко:

J0t3kI.jpg

И една снимка-закачка за задномоторните фенове във форума ;)
yoJlis.jpg


Както се вижда от снимките са ми паднали и двете декоративни странични пластмаси. Ако някой има излишни, моля нека ми драсне едно ЛС.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее тя синята жива ли е бе? С години не съм я виждал, собственика й също.

 

По-жива е от всякога, а собственикът й не си го виждал от последния събор, не е пропускал от 2009 досега. Просто си забравил или не си му обърнал внимание. За съжаление много рядко влиза във форума вече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 месеци по-късно...

Много ползотворен ден беше днес. Събудих я от едногодишен сън. Запали си все едно съм я карал вчера.

Минах на преглед, на баня, смених й маслото и е готова за събор!! :)
 

post-1399-0-49278600-1464445033_thumb.jpg   post-1399-0-19031000-1464445057_thumb.jpg

 

П.С. Ако някой има излишен кръгъл стикер от събор 2013, моля да ми донесе на идния, че само 2013 ми липсва на стъклото в периода 2009-2015! Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер!!! Аз мисля, че имам стикер, трябва да погледна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе Санде, ай сложи ги тия пластмасовите капаци на задните колони най-сетне, фани свърши неква работа по тая кола най-накрая :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали трябва да имам повод да отида до гаража и следващия уикенд :)

 

Приготвил съм ги, другата седмица ги слагам.

 

Супер!!! Аз мисля, че имам стикер, трябва да погледна.

Мерси предварително ;)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.