Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

За автомобилите на метан и газ предстои смяна на талона


johnnie213

Recommended Posts

 

За автомобилите на метан и газ предстои смяна на талона23.11.2013 14:35
 

„През следващите три месеца всички собственици на автомобили, които се движат на метан и газ, трябва да минат през КАТ и да сменят регистрационния си талон. В него трябва да се отрази, че автомобилът се движи на два вида гориво. В противен случай ги чакат санкции в размер на няколко хиляди лева", съобщи НоваТВ.

 

Промяната се налага заради нормативно изискване, според което, ако караме кола, която има монтирана допълнително газова уредба, независимо на пропан-бутан или метан, това трябва да бъде отразено в талона. По неофициални данни това са около 1 милион автомобила.

Наредбата, изготвена по европейски изисквания, влиза в сила от първи март. В нея е регламентирано, че поставянето на газова уредба е конструктивно изменение на автомобила. А според Закона за движение по пътищата за всяко конструктивно изменение, което не е направено по установения ред, собственикът на колата ще бъде наказан с глоба от 2000 до 7000 лева.

Засега глоби няма да бъдат налагани, защото тече гратисен период. От първи март трябва да има пунктове, които да проверяват начина на поставяне на уредбата. Това ще бъде еднократна проверка, която се очаква да струва около 50 лева.

 

Източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2471916

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 55
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • PRR

    11

  • The Best Forman

    9

  • biser.or

    5

  • johnnie213

    5

Най-много писали в темата

Споко в "Държавен вестник" няма нищо по въпроса , а докато не го публикуват там са само новинарски партенки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добра идея за запълване на бюджета, отново от джоба на собствениците на МПС. 1000000 х 21лв. плюс още по 50 не е лошо. Доста прилична печалба.

Редактирано от felicialx
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гена,

 

В Държавен вестник има. Не ми се рови във форума на Ауди, но там има точния брой (началото на март месец тая година). Конкретно изискването е всяка конструктивна промяна да се отразява в талона. А добавянето на газова е точно конструктивно изменение. Някъде беше спомената и глобата ("гратисния период" е 14дни от монтажа на газовата). По спомен 200-2000лв, без да гарантирам, че правилно съм запомнил.

 

Иначе аз минах миналата седмица с нивата. Процедурата отнема около 1h и 22лв. Важно условие е да сте там не по-късно от 7:20h. Полицая казва къде да се остави колата. След това в компютърна зала. От там канали - гледат се само номера на шаси и двигател. След това втората компютърна зала за взимане на талоните. 

 

Необходимите документи са голям и малък талон, валидна ГО, лична карта и, за тези които са с пълномощнтно, оригинал и копие от него.

 

Последно - при минаването на преглед (в Друмник) с Мица питах как стои въпроса с големия талон. Според приемчика от догодина (т.е. от 2014) коли оборудвани с газова, без тя да е отбелязана в големия талон, няма да могат да минат прегледа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо като е публикувана тази глупост в броя от 01.03 до сега никой нищо не е казал , да не казвам , че по смисъла на тази наредба монтирането на ксенон също се води изменение на конструкцията на автомобила , защото тя засяга всички системи на автомобила , който не са фабрично заложени... правят на маймуни ... ега си купят доооста лекарства с тия пари.

 

П.П. Ето линка към тая тъпотия

П.П.1 Ивчо , сбогувай се със задните дискове :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега The Best Forman,

 изключително силно подкрепям идея когато си сложиш ксенон, който не е фабричен да отидеш на техно тест. 

Налага ми се да шофирам доста вечер и ми писнало да ми вадят очите разни индивиди.

Извинявам се за разводняването на темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тези измислени "дневни светлини",които ги слагат също са незаконни,абе скубят ни както си искат :angry:

Съгласен съм да има някакъв контрол на АГУ,че съм се нагледал на какви ли не уредби,но да задължават пререгистрация на МПС си е :plate_censored:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дискусия е на тема "пререгистрация на автомобили с монтирана газова". Всеки следващ пост извън темата (т.е. примерно за ксенончета) ще се счита за умишлен спам и ще се третира като такъв!

 

Благодаря за разбирането ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моя талон по спомен си пише ,че автомобила е на газ/бензин! Някой друг с такъв талон?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти нищо. Но, тези които са монтирали газова след последната регистрация трябва да узаконят този монтаж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега The Best Forman,

 изключително силно подкрепям идея когато си сложиш ксенон, който не е фабричен да отидеш на техно тест. 

Налага ми се да шофирам доста вечер и ми писнало да ми вадят очите разни индивиди.

Извинявам се за разводняването на темата.

:PDT_Armataz_07:

А по темата: имам две коли в "заварено полжение" - купени са с газови (и то едната е купена и прехвърлена след 1.03. !!!!!) и в талоните ги няма отбелязани. За по-старата как да е, ама на по-новата ЗАЩО не ми е издаден талон, в който е отбелязано, че колата е с газова? Сега трябва пак да загубя половин ден и известна сума, за да съм редовен документално и то не по моя вина.

А промяната на талона води ли до промяна и в общината? Защото това си е още половин ден  :ireful:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процедурата отнема около 1h и 22лв. Важно условие е да сте там не по-късно от 7:20h. 

 

И нямаш какво да правиш в общината. Тях смяната на талона не ги интересува. Ти не сменяш собственост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И нямаш какво да правиш в общината. Тях смяната на талона не ги интересува. Ти не сменяш собственост.

:eusa_think: дали? Айде дори и да не са записали никъде в документацията номера на стария талон, най-малко има дата на регистрация. При промяна на талона ще има нова дата, съответно ако не плащаш данък за колата и тръгнат да те съдят, по кой талон ще посочат за собственост? Ако напишат стария, искът ще падне поради документални несъответствия и така нататък. Според мен трябва да се провери в общината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво,

 

Общината ги интересува първоначалната регистрация. Преиздава се големия талон без промяна на дата на регистрация, мощности, кубатури и т.н. Т.е. нищо което да ги интересува в общината. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи , какво незаконно има да си монтираш АГУ в специализиран сервиз с издадено валидно разрешително за монтаж и сервиз на АГУ , та да трябва да я узаконявам и в КАТ ?

Това си е едно узаконено събиране на парички за МВР плюс малко бонус за СИ Банк.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи, не дата на първа регистрация, а дата на издаване на сертификата - това е в долния десен ъгъл, където е и номера на големия талон, позиция (І).Нещо ми е трудно да си представя, че КАТ издават документ със задна дата, но какво пък защо не...

От друга страна, при паралел с другата тема за данъка, и за това се говори, че ще трябва пререгистрация, тъй като в талона има позиция за евронормата (V.9), която не е попълнена. Да не се окаже, че колегите с газова веднъж ще минават за допълване на газ/бензин и втори път за еко-норма. 

Мен това ме интересува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз моята я регистрирах в края на 2009.

Внесена е от италия. В италянския талон изрично пишеше  газ/бензин.Сега в българския талон пише само бензин.

Колата е минала през кат за регистрация с монтирана и действаща газова уредба.Защо никой тогава не вписа в талона че е на пропан-бутан?  :eusa_think:

На последния ГТП през март 2013 ме накараха да доплатя 8лв. ужким да озаконим АГУ-то.

Сега пише в удостоверението за техническа изправност,че автомобилът е с монтирана АГУ 

Въпросът ми е мога ли да отида в КАТ да сменя талона без да ходя в халето за сверка на номера  рама и двигател?

А всъщност ми дадоха и този хвърчащ лист след като минах прегледа.6784925H.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам в КАТ искат ли паспорта за газовата уредба,че на едната е малко батак с него :blush:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@biser.or, В София без минаване на канал не може. Поне не по стандартния начин. За другите населени места не знам. А защо не са ти я вписали в талона не знам. Наредбата е от началото на март 2013та. Твоята май е регистрирана преди това?

 

@krsgogo, толкова ли беше трудно да прочетеш на предишната страница?

Необходимите документи са голям и малък талон, валидна ГО, лична карта и, за тези които са с пълномощнтно, оригинал и копие от него.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пепи , ти пак не ми отговори кое е по-законно - да ми монтират АГУ в специализиран сервиз с разрешително или да ми я проверяват в КАТ , където даже нямат законно право да правят ГТП ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз това го видях питах като правят прегледа да не го искат паспорта,мерси за отговора.

Редактирано от krsgogo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.