Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

България - Полша - пътуване/информация?


shaft

Recommended Posts

Здравейте,

 

Предстои ми 10-дневно пътуване, другия месец, със Шрекито до Полша, като имам някои въпроси - ако някой скоро е минавал държавите до там и има прясна информация, да сподели, за да съм готов с всичко...

 

Ще минавам през Сърбия, Унгария, Словакия и после ще вляза в Полско.

 

Сърбия съм я минавал два пъти вече, както и Полша, така, че за тях знам какво е, обаче ме притесняват Унгария и Словакия - непознати са ми и преглеждам всичко за тях преди да тръгна.

 

Чета из нета някакви пътеписи (за едно полско фиатче и на един друг човек), но са от 2008-2009-та година...

 

Хората пишат, че за Словакия е с винетка, а в Унгария е с такси за по няколко километра (също като в Сърбия, Македония и т.н. - "патарините" им)?

 

Знам, че в Унгария не искат еУрото - питах в едно обменно бюро и ми казаха, че си искали техните си Унгарски Форинти (HUF).

 

Може ли някой да сподели, нещо по-прясно, да не би да има промени?

 

Благодаря предварително!

 

Поздрави

 

ПП: Гледам маршрута през googlemaps и там ми дава да мина през Чехия - т.е. България - Сърбия - Унгария - Словакия - Чехия - Полша - това все по главните пътища/магистрали, не го знам точно какво е...

 

Има ли граници Словакия - Чехия - Полша? Или е като Словения - Италия (нямаше граница - директно се минава).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Унгария е с винетка, не е с пътни такси като Сърбия и Хърватска например. Винетката е електронна, като тази в Румъния - не лепиш стикер, а просто на границата ти взимат номера на колата и го вкарват в база данни, плащаш си и си взимаш и пазиш касовата бележка. Винетките са седмична (2975 форинта = 10 евро) и месечна (4780 форинта ~= 16 евро). Евро не взимат, искат само местни пари (или поне на мен винаги са ми искали форинти).

 

Словакия е с винетки, ако си под 3.5 тона. 10 дневната е 10 евро, месечната - 14 евро.

 

На унгарските граници обикновено се чака доста, щото граничните им власти са много, ама много кисели и умират да ти скъсат нервите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явка, благодаря много!

 

Иначе граничарите - явно почти като при Сърбите :) Висял съм 3 часа на едната граница... разколачват най-много всякакви "германски-турци" и се бавят страхотно много...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явка, благодаря много!

 

Иначе граничарите - явно почти като при Сърбите :) Висял съм 3 часа на едната граница... разколачват най-много всякакви "германски-турци" и се бавят страхотно много...

 

Поздрави

Ааа, за граничарите си в грешка. Сърбите разкостват турски гастарбайтери, докато унгарците въобще не ебават никого. Висял съм сам на унгарската граница в 2-3 през нощта, няма други преминаващи, само аз и граничарите сме и ме мотаха 40 минути. Недай си боже да има коли или пък рейсове - висиш до откачане. А кажи къде е логиката?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чешат се нещо... не знам - някаква простотия ми се струва... Иначе има ли граници Словакия - Чехия - Полша? Гледам го на Streetview-то - май-май няма, ами транзитно си се минава?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма, и трите държави са част от Шенгенското пространство. Само си имай едно наум като преминаваш така транзит от едната в другата държава овреме да спреш на някоя бензиностанция за винетка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като съм пътувал по тои маршрут не съм чакал повече от 10-15 мин. по границите, ако от може би 15 минавания само 2-3 пъти са ми правили проверка и само 1 път ме накараха да извадя целия багаж на една маса.

Имай впредвид, че сега е преселението на гастарбайтерите, както ти казаха и колегите по-горе, на арабските-германци, австрийци, французи, холандци и прочие забрадени (щото не са само турци, има и сирийци, иранци и др.).

Аз си купувам винетки за всички държави през които планувам да мина още на сърбо-унгарската граница, като за някои държави са електронни, за други са лепящи, но може всичките от едно място да ги купиш, да ти е спокойно. Сърбия и Хървтска са на пътни такси (патарина). Австрия - винетка и пътна такса.

И международна кредитна/дебитна карта по-добре, отколкото пари кеш, кеш само колкото за полицайте ако те хванат да караш бързо, най-високата глоба която съм плащал за превишена скорост е 75 Евро в Австрия.

След Ниш натам е основно магистрала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.