Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Пълномощно за управление на МПС за пътуване в Турция


Recommended Posts

Здравейте, не знам дали за тук или по-скоро за Правна консултация е темата. Става въпрос за следното: баща ми му се налага да пътува в събота до Турция с колата, която е на мое име. Днес му направих нотариално заверено пълномощно на български език. Някой, който е пътувал скоро до Турция с чужда кола, може ли да ми каже дали ми трябва преведено и легализирано пълномощното на турски/английски/ език? Защото колкото институции питах, толкова различни версии получих:

- В турското консулство ми казаха, че трябва превод и легализация.

- Във външно министерство след като изобщо благоволиха да вдигнат след половинчасово звънене на телефоните за въпроси в работно време, директно ме отрязаха, едната чиновничка ме препрати на друг номер, на другия номер другата чиновничка едва имА търпение да ми изслуша питането, изсъска ми "нотариус и правосъдие" (абсолютно нищо друго, заклевам се!) и ми тресна телефона.

- В нотариалната кантора, където правих пълномощното пък бяха безкрайно учудени, че изобщо се налага превод, камо ли нотариална заверка или легализация на превода.

- В агенцията за преводи и легализации, където отидох, бяха най-любезни и ми обясниха, че процедурата била 1. превод 2. правосъдно министерство (за нотариална заверка може би?!) 3. външно министерство (за легализация) и 4. турско посолство = минумум 5 дни, които аз нямам.

- И накрая се обадих на близък човек граничар, работещ на Дунав мост 2, който пък ме увери, че щом ставало въпрос за български автомобил (или по-общо, автомобил от ЕС), пътуващ за Турция, не се искало дори превод, пълномощното било само за пред българските власти, турските изобщо не искали такива документи.

 

Та в крайна сметка луднах, щото имам чувството, че всеки ме пуска по пързалката и си съчинява приказки от 1001 нощ. Ще съм безкрайно благодарен ако някой с такъв казус може да ме осветли по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

 

понеже често ми се налага да пътувам за Турция тъй като полетите за Русия и бившите републики са доста по-евтини от там, и ходя до летището със служебната кола (която не е на мое име) , и това което мога да ти кажа е , че няма ясно правило и поради тази причина това което са ти казали от преводаческата агенция е най-вярното.....Трябва да имаш всички тези печати и заверки, но не е гаранция , че на турската граница някой ще ги поискат....от опита си съм видял, че на Малко Търново винаги ги искат тези неща, докато на Капитан Андреево по-рядко, но се случва - аз все през тези два пункта влизам в Турция....хубаво е да си направиш ксерокопия на тези документи с всичките печати и подписи,защото ако поискат документи на границата,ги задържат при тях, и ако си само с оригиналите ясно, че при второ ходене пак трябва да ги вадиш...искай максималният срок на пълномощното също така, защото отново не се знае кога ще ти потрябва, а турците са доста педантични като решат да се заяждат гледат всякакви детайли...при нас по политика на фирмата ни ги правят за две години, но мисля, че максимланото е 5 години, но може и да те лъжа....също така, гледай да имаш долният отрязък на БГ винетката...наште митничари на Малко Търново чат-пат го искат и ако го нямаш се почва едно заяждане (как въобще се сещат, не знам)...предвид сезона който е сега, мой съвет е да минеш през Малко Търново, че има много гастарбайтери и може да откараш няколко часа в стоене, ако се стекат обстоятелствата я системата да не работи, я нещо друго на Капитан Андреево....пътя е много хубав от турска страна - двулентов скоростен път който те изкарва направо на магистралата, има си табели и всичко....минава се през едно градче Киркларели преди да стигнеш магистралата, и ако минаваш сутрин в центъра на едно площадче като кръгово има най-добрият бюрек за закуска който някога съм ял...заслужава си да спреш, пък и да не е сутрин де..... при нас пътя не е нещо специално, но пък може да спестиш много време както казах....също така вече няма пътни такси на гише на магистралата в Турция , а си купуваш една предплатена карта която отчита къде се качваш и къде слизаш...за едно пътуване до Истанбул и обратно зареди 10 лири в нея ще те оправят и ще ти останат, просто по-малко не може да сложиш.... надявам се да съм ти бил от полза

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Българският граничар затова си е и български - защото не знае какво искат турците! Искат го преведено от заклет преводач и заверено от турското консулство. Не трябва да е легализирано от нашето външно министерство. Баща ми пътува така от сума време. Заверката, обаче си иска време... та ако имате близък при турците, ще ви е от голяма помощ. От преводаческите агенции ти тряскат такса за легализиране и затова казват, че е необходимо. На Кап. Андреево ВИНАГИ искат превод на пълномощното и трябва да си готов с копие, защото го задържат при тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

edinichensluchai, благодаря за обширната информация, определено е от полза, жив да си. Предплатената карта за магистралата отде се купува, на границата предполагам, но от турска страна или може и още от българска? И как се зарежда?

 

@dude_BG: Човече, ти ме закла. Нямам време за заверка в консулството. Преводът задължително на турски ли трябва да е или може и на английски?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази карта, по-скоро е една пластмасова лента която си я лепваш на стъклото, има си инструкции къде да я сложиш на стъклото...аз лично моята я купих от една бензиностанция , казваш му за колко пари на човека, и той ти я дава....иначе както и колегата след мен ти е казал, най-важното е да имаш печат от турското консулство в БГ....наистина за легализацията, може и да не е задължителна и външната фирмата която се грижи за тези неща при нас да ни товари допълнително за да вземат повече пари, но печата от консулството е нещо без което не може....и задължително на турски да е превода

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ако приемем, че не трябва легализация, а само печат от турците, не ми е ясно консулството как ще си сложи печата под нещо, което не е легализирано по надлежния ред?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ако приемем, че не трябва легализация, а само печат от турците, не ми е ясно консулството как ще си сложи печата под нещо, което не е легализирано по надлежния ред?

Заверяват превода, а не съдържанието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пътувах само с превод на Английски.От едеси коя година ,в закона пише, че може и на Английски.Имат хора който разбират езика,други служители не знаят английски и то там идва проблема.При мен документите ги дадох на Превод и легализация на документи.Печати да има и вх, номера.Също така за прегледа на колата трябва да видиш,не съм сигурен дали го искат на границата,но нали ти дават допълнителен талон ако пътуваш извън страната.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година и аз бях в подобна дилема, колата ми все още беше на фирма и имах пълномощно на английски. Направих си апостил и не го превеждах, а минах само с това на английски. Искаха ми пълномощно и към него беше прикачен апостила. Минах, заминах и толко. Добре, че беше мацката от фирмата за преводи и легализация - пое ангажимент, че ако ме върнат с пълномощно на английски и апостил, ще ми плати горивото и ше ми направи превод на турски за нейна сметка. Беше много сигурна. Добре, че беше тя. А в посолството са си е.... майката. Никой не знае какво ти трябва и защо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година и аз бях в подобна дилема, колата ми все още беше на фирма и имах пълномощно на английски. Направих си апостил и не го превеждах, а минах само с това на английски. Искаха ми пълномощно и към него беше прикачен апостила. Минах, заминах и толко. Добре, че беше мацката от фирмата за преводи и легализация - пое ангажимент, че ако ме върнат с пълномощно на английски и апостил, ще ми плати горивото и ше ми направи превод на турски за нейна сметка. Беше много сигурна. Добре, че беше тя. А в посолството са си е.... майката. Никой не знае какво ти трябва и защо.

Апостилът къде? Правосъдно министерство?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://apostil.mjs.bg/

 

Но нямаш време да го правиш ми се струва. До петък няма да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://apostil.mjs.bg/

 

Но нямаш време да го правиш ми се струва. До петък няма да стане.

Категорично нямам. Ще трябва по съвсем тънката лайсна да рискувам. Мерси за инфото все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само информативно да спомена, може на някой да му е полезно за в бъдеще - бащата мина границата само с нотариално заверени пълномощно на български и превод на английски език, без никакви апостили, легализации и печати от турско консулство. Единствените печати бяха на нотариуса. И дори без нужда от 10-20 евро рушвет smile049 Турският граничар само му е погледнал английския превод и нищо повече. Но явно наистина си е до късмет на какъв ще попаднеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, явно си е до граничар! Но на нас са ни правили проблеми преди за пълномощно на англ. език.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само информативно да спомена, може на някой да му е полезно за в бъдеще - бащата мина границата само с нотариално заверени пълномощно на български и превод на английски език, без никакви апостили, легализации и печати от турско консулство. Единствените печати бяха на нотариуса. И дори без нужда от 10-20 евро рушвет smile049 Турският граничар само му е погледнал английския превод и нищо повече. Но явно наистина си е до късмет на какъв ще попаднеш.

 

Колега, аз досега винаги съм ходил с пълномощно на турски език само с печатна фирмата. Без нотариална заверка и без заклети преводачи.

 

П.п. имам една карта за магистралата с поне 20 лири в нея. Ако някой я иска - подарявам я.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.