Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Словения-България въпроси


Skoda_Estelle

Recommended Posts

Налага ми се да пътувам по този маршрут Словения(Любляна)- България(София). Някой пътувал ли го е скоро и има ли нещо по-специфично за пътя. Карал съм само в Сърбия и знам за магистралните такси там. За Хърватска и Словения нищо не знам, кое, къде и колко. С винетни стикери ли са и плаща ли се нещо по магистралите?

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Словения винетка - 15 евро. За Хърватия пак там някъде тол такси.

 

п.п. ето и един примерен маршрут, надолу ти е описан маршрута и къде ще плащаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си винетка веднага в Словения, че много обичат да се гаврят с нас. На границата с Хърватска очаквай заяждания от страна на словенците, затова документите трябва да са изрядни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Хърватска са магистрални такси, като в Сърбия. 121 хърватски куни (или около 16 евро) ти е таксата в едната посока (Загреб - хърватско-сръбска граница). Между Загреб и словенската граница не си спомням дали се плащаше, май имаше някакви 6 куни още. Приемат кредитни карти, местна валута и евро, при еврото не те цакат в курса, коректни са (както в Сърбия, така и в Хърватия), но ще ти върнат ресто в местна валута.

 

Словенците наистина много се заяждат и следят за винетките. Внимавай по границите за всичките документи дали ти ги връщат, щото през декември като пътувах, на хърватско-словенската граница хърватинът не върна талона за колата (по недоглеждане вероятно) и добре че се усетихме навреме преди да потеглим.

 

В Сърбия като стигнеш Белград, си карай по стария път през града, не прави грешката да се качваш на околовръстното (или Обилазницата, както му викат местните), щото е в строеж, много се обикаля и се кара много бавно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Хърватска не плащай с Евро!!! [-X Лъжат в курса и се правят на интересни - затова или с карта, или с куни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

митак словения няма да те пипнат като минаваш ама накрая ще кажат да видим/не винаги/ ако имаш готов маршрут на навито ще ти повярват за странични пътища. хърватска ако си към унгария си на магистрала и нямаш проблем. към сърбия не знам как е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за изчерпателните отговори! Ще пиша за моите впечатления след пътуването.

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 месеци по-късно...

Здавейте колеги, налага ми се да пътъвам от Монтана до Любляна. Мисля да хвана следния път: Монтана - Кулата - Парацин - Белград - Батровци - Загреб - Любляна.

Като цяло изгелжда, че след Парацин е само магистрала.

 

Това, което ме интересува е някой има ли впечатления от този или подобен маршрут.

Също така, как се заяждат Словенците на Хърватската граница? Хърватска не е ли в Европейския Съюз? Там не би трябвало да има граница.

Както и да е - сигурно бъркам нещо - но ще се радвам на всяка полезна и прясна информация.

 

Предварително благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хърватия е в ЕС, но това не значи, че няма граница. Словенците, поне от моя скромен опит с тях, са много тегави и неприятни типове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Словенците се изживяват като шваби и са отвратителни!Сръбски не говорят,щото им е под достойнството....Обичат да ровят в багажа и да се заяждат,за щяло и нещяло...Не им се отваряй,заядат ли се,слагат глоби и конфискуват цигари,алкохол,храна....

Винетката е 15 евро за две седмици (и да не забравиш да я залепиш на стъклото  :cute: ).

  :tell_me: Не превишавай разрешената скорост,дебнат с радари,има и цивилни ченгета....Ако те застигне кола и ти кара в бронята отзад и блицка къси-дълги,просто и направи място да мине.Много често това са ченгета-натискат те,и като се захапете на гонка те снимат и....си готов!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Словенците се изживяват като шваби и са отвратителни!Сръбски не говорят,щото им е под достойнството....Обичат да ровят в багажа и да се заяждат,за щяло и нещяло...Не им се отваряй,заядат ли се,слагат глоби и конфискуват цигари,алкохол,храна....

Винетката е 15 евро за две седмици (и да не забравиш да я залепиш на стъклото  :cute: ).

  :tell_me: Не превишавай разрешената скорост,дебнат с радари,има и цивилни ченгета....Ако те застигне кола и ти кара в бронята отзад и блицка къси-дълги,просто и направи място да мине.Много често това са ченгета-натискат те,и като се захапете на гонка те снимат и....си готов!

 

Няма никакви проблеми с пътуването до Словения.Няма нужда да говориш сръбски,тъй като прекрасно разбират български,пък и английски.

Винетките са седмични,месечни и т.н.Седмичната е 15 евро,а месечната - 30 евро.

Няма двуседмична! :eusa_naughty:

По границата винаги има бус на тяхното пътно управление и дебнат за винетки,като глобите са солени - над 150евра.

В последните няколко години редовно пътувам през Словения и не съм имал случай да ме спират ,да ровят по багаж и да се заяждат.Караш си с до 10км/ч над ограничението и нямаш ядове.

През Сърбия и Хърватска е същото - няма никакви проблеми.Плащаш си тол-таксата,може с карта или кеш и в двете страни приемат евра и връщат ресто.

Магистралата започва от Ниш и до Словения са само магистрали с ограничения в скоростта около Белград,Загреб и Любляна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за информацията.

Аз също изчетох доста за Словения и мисля, че COVERDALE дава най-обективното мнение.

 

По общо мнение държавата Словения прилича по-скоро на Австрия и/или Германия от колкото на Балканска такава.

Ако се държиш по балкански с тях - най-вероятно поемаш удара на закона в пълна сила и малко отгоре (като чужденец).

 

Надявам се, ако се държиш възпитано, спазваш техните правила и закони и те да се държат така с теб.

 

Факта, че ние Българите сме свикнали закона да е "Врата у полето" - може да ни изкриви представата за това, дали някой полицай си върши работата съвестно или просто се заяжда.

Ще видя как е, ще пиша доклад след пътуването :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Ако всичко ти е ок,никой няма да те закача.
Сърбия-10 евро
Хърватска -19 евро,но по-добре с карта че курса е добро дърво.
Словения-15 Евро винетка и гледай да не забравиш да я залепиш. :))
За ограниченията- в Хърватска няма никакви проблеми спокойно си караш 150-160-никой не ме е закачал досега.
Словения е малко по-така,че те са на друго ниво.

Карай си спокойно без да го мислиш много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Бях забравил за тази тема, но нека да дам малко прясна информация.

 

Единствените, които ми ровиха в багажа бяха сърбите - на излизане от Сърбия към Хърватска.

Всички останали ме пропускаха транзит. На границата Хърватска - Словения - минах "размахвайки" личната си карта през прозореца, т.е. подадох личните карти на един служител, който стоеше прав до колата.

Той ги погледна и ми ги върна, докато си говореше с негов колега. Чиста формалност.

 

Спираха ме словенски полицаи - изключително учтиви - говорят английски. Бяха е немаркирана кола, която изведнъж почва да мига и да свети като коледна елха.

Обясниха ми че съм карал прекалено бавно по магистралта и създавам опасност - да поддържам поне 100 км/ч. Казаха, ако съм изморен да спра да си почина.

Пожелаха ми приятен път и така.

 

Пътищата в Хърватска и Словения са идеални - говоря за магистралите.

В Сърбия магистралта е малко по-зле - но няма никакъв проблем да караш по нея - съвсем нормално и приятно пътуване.

 

Маршрута беше - Видин - ГКПП Връшка чука - Зайчар - Парачин - Белград - ГКПП Батровци - Хърватска - ГКПП Брегана - Словения.

Пътят Зайчар - Парачин (който е единствения участък без магистрала) е ПЕРФЕКТЕН. Чисто нов - сигурно е на по-малко от година.

Без дупки. Идеален. В много от по-стръмните участъци е с 3 ленти. Перфектно маркиран и означен.

След това се качваш на сръбската магистрала и от там до Словения е само направо.

 

Полезни сайтове за пътуващите през Сърбия и Хърватска:

http://amss.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=511&Itemid=210

http://www.hak.hr/info/kamere/

http://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama/

 

Ако не разбирате какво са написали на Сърбо/Хърватски ползвайта Гугъл за преводач.

Хърватите имат съответните страници и на английски.

 

С две думи - много приятно и спокойно пътуване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Обясниха ми че съм карал прекалено бавно по магистралта и създавам опасност - да поддържам поне 100 км/ч. Казаха, ако съм изморен да спра да си почина.

Пожелаха ми приятен път и така.

 

 

 

:eusa_clap:

Това тук не може да се случи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз верно бях изморен и карах доста бавно - за магистрала - сигурно между 75-80 км/ч.

И забелзязах, че зад мен кара кола доста време, но си изглеждаше съвсем обикновена.

Викам си - сигурно и този човек е изморен и му е добре така - уточнението е, че беше през нощта - тъмно, очите ми бяха станали на понички.

А изведнъж колата мина пред мен и изгря като цигански панаир със всякакви видове светлини :)

 

Извода е - почивайте си, за да не стане белята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.