Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Данък МПС - ходене по мъките


Ради

Recommended Posts

Здравейте,

 

имахме автомобил ВАЗ 2101 - 1976 г. спрян от движение през 2001 (за което има документ от КАТ) г., а на 19.01.2007 г. номерата са върнати в КАТ, талона е продупчен, а колата е унищожена (документ от фирма за скрап - върната на ЕураТек срещу покупка на октавия) - за което имам всички документи, но не пазим бележката или е някъде загубена, че колата е отписана от данъчните.

 

Преди няколко дни ми се наложи да закривам партиди в данъчното и колата отново изплува от небитието.... с начислени данъци до сега, лихви и прочие. Казаха ми наново да си донеса документите, че колата е бракувана и тук стана много интересно, според служителката. Според старият закон: за спряна кола не се дължи данък, но от 01.01.2007 (влиза в сила промяна на Закона) вече се дължи и данък за спрян автомобил и забележете: данъка е дължим и със задна дата. Поради тази причина, тъй като колата е бракуване през 2007, най вероятно ще трябва да и плата всички данъци и лихви от 2001 до 2007 година, а останалите след 2007 тъй като колата е унищожена ще бъдат изтрити от системата.

Та въпроса ми е, найстина ли с новоприетият закон през 2007 година, със задна дата се дължи и данък за спрените автомобили преди това, т.е. преди 2007 г.

 

P.S. Колеги пазете си документите, съхранявайте, сканирайте, ламинирайте.... защото в тая държавна администрация не се знае кой, кога и къде е правил "подобрения" по софтуера им... и какво ще излезне след тия "подобрения".....

 

Предварително благодаря за отговорите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та въпроса ми е, найстина ли с новоприетият закон през 2007 година, със задна дата се дължи и данък за спрените автомобили преди това, т.е. преди 2007 г.

Сблъсках се с такъв проблем с един товарен автомобил. Дължиш данъци от 2007г. нататък. Преди 2007г. не дължиш нищо, ако е била спряна от движение.

За отписване на автомобил от Местни данъци - няма срок за подаване на документи. По принцип се процедира по следния начин - отиваш в КАТ и изискваш "Удостоверение за бивш собственик". Струва 5-7 лв. С това удостоверение /на което пише кога е бракувана колата/ отиваш в Местни данъци, пишеш една декларация, че автомобила е предаден на разкомплектоваща организация, прилагаш копие от документа и я отписваш от Общината от датата на която е била бракувана, т.е. в твоя случай от 19.01.2007 г. Поради факта, че имаш "перфорирана" част I на рег. талон на който сигурно пише "снето от отчет на ........... г." такова удостоверение не ти трябва.

По закон данъци се дължат пет години назад /някъде са възприели три години, но не навсякъде/. Изчакай още месец и половина и на 02.01.2013г. цъфваш в Общината и си я отписваш и нищо не плащаш.

Другия вариант е да отидеш още сега с гореописаната процедура да и платиш данъка за Януари 2007г.

Ако бях на твое място, щях да събера пет лева на монети от по една и две стотинки и да отида и да го платя този данък.

П.с. Промяната в закона за Местни Данъци и Такси е така засукана, че се е наложило Главна Данъчна Дирекция с едно апокрифно писмо да указва на общините как да го прилагат. Въвежда се понятието "Служебно пускане на автомобил в движение". Значи Аз съм си направил труда да отида до Общината и да я уведомя, че си спирам автомобила от движение, а когато ми го пускат в движение/служебно???/, никой не си е направил труда даже да ми драсне два реда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелееее... Като се сетя и мен нещо подобно ме чака около Коледа, но може и по-зле да е. Баща ми имаше кола, която с пълномощно от него се оправях аз. Продадох я на приятел, който я ползваше и плащаше всичко както си му е редът и никакви грижи нямах. Обаче не я бяхме прехвърлили, да ни пита човек - защо! Негов служител я смля колата и приятеля ми се обадил на обява от вестника, дошъл рапатрак, взел колата и документите, платил я и обещал да даде бележката за бракуването обратно, за да я отпиша аз от данъчното. Но...ни вест ни кост. Не си отговаря на телефона още от следващата седмица след като е взел колата тоя пич за бракуването и на практика се оказах без кола и документи. А в данъчното ми казаха миналата година, че за колата дължа 150+ лева. Тва не ме бърка - ще ги платя, но какво да правя се чудя в това положение. Нямам кола, нямам документи... Дали да я обява за открадната? Бях забравил за тая тъпотия, но сега като прочетох на колегата патилата и се сетих... Та някой има ли идея, какво да правя или подобни премеждия да е имал... Щот ще трябва да приключа с нещата все пак. Ма и аз съм си за бой, ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелееее... Като се сетя и мен нещо подобно ме чака около Коледа, но може и по-зле да е. Баща ми имаше кола, която с пълномощно от него се оправях аз. Продадох я на приятел, който я ползваше и плащаше всичко както си му е редът и никакви грижи нямах. Обаче не я бяхме прехвърлили, да ни пита човек - защо! Негов служител я смля колата и приятеля ми се обадил на обява от вестника, дошъл рапатрак, взел колата и документите, платил я и обещал да даде бележката за бракуването обратно, за да я отпиша аз от данъчното. Но...ни вест ни кост. Не си отговаря на телефона още от следващата седмица след като е взел колата тоя пич за бракуването и на практика се оказах без кола и документи. А в данъчното ми казаха миналата година, че за колата дължа 150+ лева. Тва не ме бърка - ще ги платя, но какво да правя се чудя в това положение. Нямам кола, нямам документи... Дали да я обява за открадната? Бях забравил за тая тъпотия, но сега като прочетох на колегата патилата и се сетих... Та някой има ли идея, какво да правя или подобни премеждия да е имал... Щот ще трябва да приключа с нещата все пак. Ма и аз съм си за бой, ама...

 

Колега спокойно си отиди КАТ казваш че такава кола вече несъществува че си я нарязал на парчета ако има рег номера ги връщаш ако не казваш че няма добре е да имаш документи за колата ако не се вади удостоверение за собственост пак в Кат и я заличават в техните списъци процедурата е бърза

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пак в Кат и я заличават в техните списъци процедурата е бърза

Бърза, бърза, колко да е бърза - ела да видиш в Бургас какви опашки са.

Важно е да се отбележи начина по който ще бъде "прекратена регистрация"-та. Начините са няколко, но в твоя случай се свеждат до два:

1. "Разкомплектоване" - можеше, но трябваше да си получиш документа за разкомплектоване от Репатрака, който ти е отнесъл колата. Представлява сл. бележка с отпечатан номер върху химизирана хартия, на която е написано, че а-ла е приет от Разкомплектоваща организация с неините име и номер на лиценз /защото Разкомплектоването е лицензна дейност/. При теб това не е станало и ти остава само другия начин:

2. "Съхраняване в личен имот" - Процедурата е да подадеш декларация при бракуването на автомобила в КАТ, че ще съхраняваш автомобила в "собствен имот". Тогава не дължиш данък в Общината. Но има опасност автомобила ти да се появи някъде /все пак ти не знаеш къде е/ като номер на рама, и тогава подлежиш на наказание. Досега не съм чул да се е случило на някой, но винаги има едно "Ако" и "Първи път".

П.с. И не забравяйте "Собствеността е отговорност"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдааа! Е щом втория начин остава - не трябва ли да върна номерата или нещо... Лошото е, че нямам никакви документи за колата, понеже момчето на което я бях продал е дал документите при рапатрирането - казали му, че така трябва, ала-бала... И дори да мина по тази схема със съхранението в личния имот, аз също съм си мислел, че ще вземе да се появи някъде, че какъвто съм шемет, целил съм и глуха акула и свирка без топче, та няма да ме учуди ако някой си я кара в някое село в царевичака и в джоба си има документи... Точно заради тези мисли се чудех, дали не мога да ида и да я обява за открадната. Ще кажа, че вътре са ми били документите също - примерно в якето на седалката и така... Тъпо е, ама ми мина през кратуната. Ще го мисля де - щом все пак има начин да си е легално всичко, предпочитам да ми е мирно на главата. Бях съвсем забравил за тоя проблем, понеже е от 2005-6 някъде - даже нямам спомен точно.

Благодаря за съветите, които споделихте!

s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.