Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Обсерваторията на Рожен


FAV135

Recommended Posts

e56c9ac9ec5d9915c7d9026cfde18122.jpg

Обсерваторията на Рожен всяка година затваря и досега не е затворила, това каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов на въпрос притеснява ли го информацията, че Обсерваторията ще затвори врати, заради липса на средства, предаде репортер на Агенция “Фокус”. „Тя всяка година затваря и досега не е затворила. Защото не е затворила, затова не ме смущава. Всяка година ги слушам, че затварят обсерваторията. Вие не го ли пишете всяка година. Питам ви – затворила ли е досега”, каза Борисов.

 

Незнам за вас, но мен ме издразни това изказване. Звучи ми като НЕпукизъм.

Това лято посетих обсерваторията и според мен трябва да се направи нещо. Правителството явно няма намерение да отделя пари. Хората там като че ли наистина работят на практика без заплати. Но продължават да работят. Работата е интересна, мястото е хубаво. smile048 .

 

Изказването на премиера за мен е меко казано отвратително, но ще си спестя оценките. Въпросът е - можем ли да помогнем да оцелее това съоръжение - със сигурност можем, а искаме ли да помогнем "въпреки нежеланието и бездействиоето на държавата" ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше само обсерваторията да помогнем, но тя държавата ще затвори. Минете през Радомир и вижте останките от завода за заводи, най модерният за времето си и единствен на балканите, трети в света с машини способни да произведат колянов вал за корабен двигател примерно! Разбит умишлено и разпродаден за да може други а не България да произвеждат нещо и да има работни места за поне 1000 души. Но джобовете на определени хора като един бивш премиер от СДС са доста пълни. За какво държавата да дава пари за наука и изследвания, да какво някакви хора да взимат пари и да гледат в небето - това са мислите на премиера пък и обсерваторията е открита много отдавна не е интересно място за рязане на ленти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

post-1162-138453429292_thumb.jpg

 

Вече върви дарителска кампания за набиране на средства за подпомагане продължаването на работата на обсерваторията. Изказванията на премиер-министъра няма какво да се коментират, там ситуацията е специфична, само се надявам скоро да стане незaбележима и добре забравена, както се случи с патроните му Тато и Дедо.

 

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорят глупости! Ако при спирането на дадена електроника след това е проблем пускането и, то тази електроника е отдавна за боклука! Имал съм 20 + годишна система за управление и се е налагало да я спирам при работещ технологичен процес. Не съм имал проблеми при пускането и след това, но съм имал готовност за незабавна реакция с обоурудване и хора за възстановяване на работа и.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съди само от собствената си камбанария. Електрониката съвсем не свърша с промишлената автоматика. Незнам какъв е случая с обсерваторията, но има много електроника, която веднъж спряна и трябва седмици да тръгне пак. Най-често се касае за термостатирани части в измервателни възли - опорни източници например. В една обсерватория е нормално да има такива неща, дали конкретния случай е такъв незнам. Може и да преиграват.

 

Аз понеже имам преки отношения с тая институция просто не мога да взема страна. Да наистина парите са смешно малко. Срамота е финансирането на науката в БГ да се равнява на отделеното за една спортна зала, поне що се касае за страна подписала Лисабонската стратегия.

 

От друга страна съм свидетел, как поради липса на финансиране, учени се пускат в неплатен отпуск (повечето институти ноември и декември са така), а купища секретарки и бюроподпирачи са на пълна заплата през това време. И общо взето на 1, 2-ма учени са падат по 1 човек администрация. Със заплата често превишаваща тази на учения. Така, че батака е пълен и колкото е виновен Дянков, толкова е виновно и ръководството на академията. Последното е почти изцяло съставено от кадри от преди промените, окопали се в собственото си статуктво и отхвърлящи всякакви промени в структурата и управлението на БАН smile175

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво,

 

Нищо и няма на електрониката от студа. За това си прав. Но съвсем друго е когато говорим за механиката. Такива прецизни уреди след едно охлаждане и последващо затопляне (а ако няма отопление затопляне/изстиване ще има всеки ден) се разцентроват (или както е правилния термин) и след това стават неизползваеми. Това е драмата.

 

А относно затварянето - имайки малко вътрешна информация относно това как се работи в БАН съм склонен да вярвам, че в конкретния случай става дума за лошо разпределение на парите, а не за липсата на такива. Като цяло БАН отдавна е доста закърняла "организация". Професорите държат на статуквото и спират почти всяка промяна.... Но това е моето виждане smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво,

 

Нищо и няма на електрониката от студа. За това си прав. Но съвсем друго е когато говорим за механиката. Такива прецизни уреди след едно охлаждане и последващо затопляне (а ако няма отопление затопляне/изстиване ще има всеки ден) се разцентроват (или както е правилния термин) и след това стават неизползваеми. Това е драмата.

Абсолютно вярно, вземете най-простия пример - повреда на автомобилен CD плеър, след резки промени в околната температура - примерно неколкократно повторение на зимното упражнение пускане на парното след голям нощен студ, дава грешки и престава да работи. Електрониката уж си е ок, но лещите вече не искат да "четат"... лично аз съм погубил поне 2-3 CD-та по този начин. Какъв е изводът по темата? Помощта за обсерваторията трябва да покрие основно разходите за денонощно отопление през зимата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А от липсата на постоянна температура, според мен най-много ще пострада огледалото на голмия телескоп...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митак, да живееше в Сибир разбирам, ама и двамата сме в София. Лично за първи път чувам за отказващи автоСД-та от зимата. Не че не е невъзможно, ама при повече от 1, смени им марката.

Всяко едно оборудване може да консервирано и запазено. И за това не е необходимо отопление на сградата.

А за Цецо, не гледам от моята камбанария, въпреки че измерванията са основата на автоматизацията. Първите статии цитираха, че всякакво спиране, ще им унищожи оборудването. Дали е една седмица или един месец пускането, не е проблем.

Съгласен съм с другите, че при централизирания бюджет на БАН, най-вероятно са го профукали и за глупости разчитайки, че винаги ще могат да изкопчат пари за обекти, като обсерваторията.

karst, нали покрива има отвор с плъзгащи се врати?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.. при централизирания бюджет на БАН, най-вероятно са го профукали и за глупости разчитайки, че винаги ще могат да изкопчат пари за обекти, като обсерваторията.

 

абе аА Са - никога, винаги, вероятно.. баси думите. Като гледам фактите - не искат да им дават пари, което е кофтакис за самото съоръжение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го и решението:

http://dnes.dir.bg/news/observatoria-ro ... 09132?nt=6

smile091 smile009 ..........

 

Супер, има анкетка, явно доста хора искат да имаме тая Обсерватория. Единици са тези, които твърдят, че астрономите само хабят храната. Аз лично, догодина може да запиша децата и на наблюдения. Въпреки, че с това подигравателно отношение към науката незнам наистина докъде ще стигнем накрая. Може би до Терминиране през някой от Терминалите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боко пак кърти с бисери и зле скалъпен сарказъм... smile009

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://news.ibox.bg/news/id_850399760

 

Майко мила, отначало като му четях простотиите се смях. Ама после ме хвана срам. Що за държава сме, това да ни е премиер?

 

Абе то простащина ли е, простотия ли е... не мога да кажа, ама вече прекалено ми идва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам Бил Клинтън да ни е Премиер и България да изпрати мисия на Марс.

 

Това е добхра идея, тоя ако дойде тука, Моника Люински ще му се види като Римския папа, а и имаме кого да изстреляме на Марс като се замисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бонев изрази опасение, че докато се извършват допълнителните дейности, може да бъде пропуснат някой астероид, който след десетина години ще удари земята, или някоя избухваща звезда.

^_^ От това в дира, по-голяма простотия здраве му кажи. А най-опасно е когато някой започне да благоговее при споменаването на "наука", без реално да разбира какво е това.

 

 

Може би до Терминиране през някой от Терминалите.
Някой те държи тука на сила ли?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бонев изрази опасение, че докато се извършват допълнителните дейности, може да бъде пропуснат някой астероид, който след десетина години ще удари земята, или някоя избухваща звезда.

^_^ От това в дира, по-голяма простотия здраве му кажи. А най-опасно е когато някой започне да благоговее при споменаването на "наука", без реално да разбира какво е това.

?

 

Иво, ти наистина ли не усещаш сарказма в тази реплика? Не ти ли се е случвало срещу теб да стои доста ограничено умствено човек, от които обаче ти си зависим (работа/доходи/бъдеще)? Какво правиш в такъв случай? Слизаш на неговото ниво и пробваш да комуникираш, избор нямаш!

 

Човека просто е принуден да слезне на нивото на простотията на аудиторията, защото хлебеца му зависи от кефа на въпросната сбирщина простотия. Което е адски тъжно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защото хлебеца му зависи от кефа на въпросната сбирщина простотия. Което е адски тъжно...

 

Цецо, като цяло съм съгласен с тебе. Обаче, по-горе се коментираше, че БАН разпределя бюджета си и причината НАО Рожен да не получи пари е в некадърното разпределение. Познавам хора, които работят там(в БАН) и смятам, че те са по-наясно от мен, та споделям какво съм чувал. smile027

 

П.П. Все пак се намери начин обсерваторията да получи пари и да продължи да работи, не виждам причини заинтересованите да са недоволни. Освен, че недоволстването ни е в кръвта де. :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо ти наистина ли мислиш, че това е сарказъм? Виж видеото от твоя и линк и пак си помисли. Кой е този "доста ограничено умствено човек"? На каква база реши, че някой е такъв, особено пък министър-председателя?

Майка ми цял живот беше научен работник и преподавател във ВУЗ. Не знам какъв досег ти си имал с БАН или университети за научна работа, но ако беше запознат и ти щеше да се възмущаваш, защо след 23 години демокрация, порядките са същите като от средата на 70-те или 80-те. Онзи ден в сутрешния блок на БГ Радио на гости бяха Стоян Михалев и Виктор и един от тях каза нещо, не във връзка с Рожен, но все пак "как така БГ учените тука не могат, а в момента в който стъпят на запад се оказва, че могат?". Поитересувай се как се става доцент поне и се замисли защо "науката" в България е на такова ниво!

Каквото написах и по-рано, БАН умишлено орязват финансирането на обекти като НАО "Рожен" и ключови институти, за да може после да извива ръце и да иска допълнително финансиране!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво последно и спирам по темата, защото съм наясно, че спора (ако има такъв въобще) е безмислен:

 

Имам професионални и финансови взаимотношения с БАН и смея да твърдя, че имам поглед и върху научната и върху административната и страна. Прочети пак, какво съм написал в първото си мнение по темата, конкретно втората му част. Също така съм бил на доста места в Европа, но никъде не съм видял такова презрително отношение и гняв към хората на научна длъжност, каквото виждам в БГ.

 

Не слагай под общ знаменател редовите учени и ръководството на БАН.

 

Проблеми в БАН има, но не мисля, че начина, по-който управляващите и ръководството на БАН се борят с тях е правилен. А просташкия подход към тези проблеми пък вече ми идва в повече.

 

За себе си знам едно, прекалено съм ТЪП за да мога да давам оценка на труда на голяма част от тези хора. Но забелязвам, че у мнозинството българи не липсва самочуствие да дават подобни оценки, което странно кореспондира и с простотията заливаща тая държава....

 

Не визирам никого в този форум, да не вземете пак да ме разберете накриво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента държавата плаща бюджета на БАН, без да има право да се меси как и за какво ще се използва. Резултатът е ясен - как пък един път не се оплакаха от липса на средства институти по литература, фолклорологи, философия, а все се оказва, че обсерваторията е без пари? И като споменаваш Европа, никъде няма финансиране без да е ясно за какво и как ще се използва и какво се очаква да се получи. И не ми излизай с номера за неразбраните учени и как едва ли не са супер хора. Това са мои и твои и на всеки друг висшист колеги отдали се на научна кариера! И аз съм бил изправен пред дилема бизнес или научна кариера и за момент не съжелявам сега за избора си! Така че имам достатъчно самочуствие и това се потвърждава и от дипломата ми!

 

И ще ти кажа нещо, което ми каза бащата на мои приятел когато завърших и сложих инж. пред името си: Слушай какво говорят хората, а не ги съди по титлите им! И от най-глупавият човек може да се научиш на акъл!

 

И все пак не обясни как стигна до извода кой е "доста ограничено умствено човек"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...karst, нали покрива има отвор с плъзгащи се врати?

И в къщи се отварят и затварят врати, но температурата в хладилника и фризера не се променя :D

Искам да кажа, че оптиката и огледалото се държат при постоянна (много ниска) температура.

Преди няколко години зимата бях в района и отскочих до Рожен. Там се засякохме с г-н Н.Петров -ръководителя на обсерваторията (м/у другото, много приятен човек и събеседник), и докато дойде групата туристи, която той очакваше, го поразпитах за това -онова около техниката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.