Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Red Bull Stratos - скок от ръба на стратосферата (36,6 км)


Intoxicated

Recommended Posts

На живо: http://www.redbullstratos.com/live/

 

Не видях, някой да го е постнал, но мисля, че на доста хора ще им е интересно. Най-важното за мен относно скока: От 36,6км височина, ще развие скорост до 1200км, 5 минути свободно падане. Балонът е с дебелина от 0.002 см smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следя го. Според мен няма да оживее и за пръв път ще видя самоубийство на живо в ефир... дано да не съм лош пророк...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано не :) Кадрите са нарочно с 20 секунди забавяне, за да не го видим, недай се боже, как изгаря жив..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като почна да се върти, спрях да дишам. Особенно като го скриха и пуснаха контролната зала и си викам - край, крият го да не ставаме свидетели как умира.

 

Евала на този човек!

 

 

Между другото скочи от бая по-високо от обявеното, но се приземи доста по-бързо от очакаваното. На какво ли се дължи?

 

А по On AIR телевизията, където го гледах аз, май си беше съвсем пряко, без 20-те секунди закъснение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала! Опроверга ме. smile152

 

39К метра с над 1000 км/ч е нормално да падне по бързо от очакваното...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инструментите ги спряха като стигна 1225 км/ч, да видим като съберат всички данни какво ще излезе, велик човек! Даже в един сайт се шегуват как са успели да му съберат топките в този скафандър smile091

Наистина ми секна дъха като почна да се върти, но го овладя.. Явно не са пресметнали правилно пък и не винаги всичко опира до сметки (визирам височината, до която стигна). Даже го накараха да отвори клапи, които са в горната част на балона, за да изпусне хелии. И аз четох че 5 минути свободно падане, 15 минути с парашута, но той като че ли отвори по-късно парашута, сигурно защото разви по-висока скорост и му трябваше повече време да намали скоростта, но както и да е, приземи се успешно и си затвърди място в историята с 2 рекорда smile126

 

Онлайн стрийм-а беше със закъснение, не знам защо.. и аз накрая преминах на България On Air, но определено ми бе по-приятно да слушам коментара на английски, преводачката нямаше представа какво се случва, поне да се бе запознала предварително какви думи може да срещне smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като почна да се върти, спрях да дишам. Особенно като го скриха и пуснаха контролната зала и си викам - край, крият го да не ставаме свидетели как умира.

 

Аз спрях да дишам още като се изправи на площадката преди да скочи smile048 . Само че, по лайв стрийминга директо от сайта на Ред Бул Стратос, май не го скриха по време на совободното падане. То вярно, че бяха най-бързите 4 минути, ама все пак си спомням, че го показаха как си възвърна контрола и стабилността по време на падането. Само едно може да се каже за този човек - smile126 . Не знам забелязахте ли реакциите на полк. Джо Китинджър по време и след скока - безценни! Все пак само той единствен знае какво му е било на Феликс. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На стрийма го даваха как се върти и как овладя положението, и аз не помня да са превключвали към контролната зала :)

 

Една снимка: https://pbs.twimg.com/media/A5L-VfzCIAA7P9w.jpg:large

 

И статия в Daily Mail: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... Earth.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как са се случвали нещата през 1960 г. - http://news.nationalgeographic.com/news ... 00x450.jpg А да не говорим и, че същия този човек до голяма степен износи мисията на гърба си...на доста почтена възраст. smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че на кадрите на редбул гледахте със закъснение. Затова там не го скриха като почна да се върти, защото когато са го давали там, вече са знаели, че се е справил с въртенето и могат да ви ги покажат.

 

Тия по телевизията мисля, че го даваха съвсем без закъснение, затова и го скриха, явно такъв е бил инструктажа, да не предават как умира, ако се случи...

 

Да го гледаш тепърва на запис в тубата е съвсем друга бира вече. Вече го знаеш, че е кацнал невредим.

 

Онова си беше егати адреналина. Аз просто не дишах.

 

Сега ми е интересно да науча, очаквали ли са това въртене. Според мен не, беше наистина прекалено ужасно и безконтролно, за да е било планувано. То в първите километри е почти вакум и там почне ли да се върти, просто няма как да спре, докато не влезне в по-плътен слой въздух. Това и се случи напрактика. Ама аз мислех, че ще ползва някаква хитрина за стабилизиране в началото - малък парашут, някакво разпределение на тежеста в скафандъра или знам ли какво... Затова така се втрещих от въртенето....

 

Казаха, че и визьора му се е запотил в началото. Дефект ли е било? Това би трябвало да е премислено. И на това ли се дължеше въртенето?

 

А и още не мога да разбера защо стигна толкова бързо до долу. Слезе много по-бързо от очакваното. Какво се обърка в сметките? Явно е свързано по някакъв начин с това въртене, може би там точно е разчитал да пада контролирано и по-бавно... дали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, доколкото слушах коментатора на сайта на мисията(който беше малко като коментатор от българското футболно първенство на моменти smile091 ) въртенето е било очаквано, заради разредения въздух. Практически в началото е падал във вакуум и за това не е имал контрол. Даже аварийния му парашут е щял да се отвори автоматично, ако засече претоварване от Х g, не помня точно каква стойност казаха. Мисля, че и по време на предварителните скокове от по-малка височина пак е било така в началото. А проблемите с отоплението на визьора започнаха още по време на изкачването и даже имаше колебания да прекратят мисията, и капсулата да се приземи с парашут, без да е сигурно че ще може още веднъж да я ползват. В крайна сметка уж го решиха проблема, но явно пак се е появил по време на скока. Абе, важното е че пича скочи и се приземи успешно. :smt032

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема с отоплението на визьора не го решиха за съжаление, просто решиха да продължат напред въпреки това. По време на чеклистата Joseph Kittinger стигна до точка, която гласеше "Увеличаване мощността на отопление на визьора на 100%." и той каза "Е, това щяхме да го направим ако можехме..". А иначе парашута беше свързан с датчиците, които следят и жизнените показатели, освен G натоварването, в случай че изпадне в безсъзнание автоматично да се отвори. Не мисля, че можеха да контролират това въртене в горния слой с нещо, освен евентуално да имаше някакви стабилизиращи дюзи по скафандъра, но надали щеше да се зачете рекорда така. Нищо чудно да е почнал да се върти, защото е бил запотен визьора и не е виждал какво се случва около него, казаха че като е стигнал по-топъл въздух нещата са се оправили, може това да е било когато увладя положението, не знам, не изчаках пресконференцията. Ще има да четем тия дни, а до месец и нещо трябва да излезе документален филм дело на BBC smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кво ви е чудно,кво ви спира дъха бре?!!!!!Не знаете ли,че Red Bull дава крилааааааа!!! smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цецо, доколкото слушах коментатора на сайта на мисията(който беше малко като коментатор от българското футболно първенство на моменти smile091 ) въртенето е било очаквано, заради разредения въздух. Практически в началото е падал във вакуум и за това не е имал контрол.

 

Абе незнам, аз имам някаква бледа идея от парашутизъм и знам, че подобно въртене се води критично рисково. И мисля, че не беше планувано. Естествено тази възможност е съществувала в подготовката, той се справи със ситуацията благодарение на опита си, може би и късмета си има свойто значение, но си мисля, че не са планували това. Мисля, че и затова скока приключи цяла минута по-рано.

 

Като цяло идеята според мен е отначало той да се засили в редкия въздух, да счупи рекорда за скорост и после да заеме стойка, с която да пада контролирано и сравнително бавно (оная стойка с опънатите назад ръце и извития гръбнак, дето я гледаме по филмите). На по късен етап би трябвало да застане почти хоризонтално на вектора на скоростта, с което да докара максимално дълго свободно падане. Обаче след скоростното падане, той загуби контрола и там някъде отиде тая една минута която липсваше в крайното време. Затова си мисля, че това премятане хич не беше част от програмата. Това се подкрепя и от факта, че беше доста мълчалив в горните слоеве, а когато проговори беше доста трудно разбираема речта му. Което не се дължеше на проблеми с комуникацията, в 21 век сме.... Накрая ми изглеждаше като човек, oсъзнаващ, че е минал по-ръба на бръснача... без да има пълен контрол над случката. Изражението на Китинджър също подсказваше, че в оня момент изхода беше непредсказуем, да не казвам нещата отиваха на зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.