Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

На лед с едни гуми се минава и без пързаляне, с други се хлъзга със стъпването на леда. Зимни Нокиан се държат добре на лед. Не споделям мнение, че която и да е гума  на лед е като с лятна...

Добре де - не е баш като да си с летни гуми, но аз лично разлика от зимна до зимна гума на лед не мога да направя. Възможно е просто до сега да не съм попадал на подходяща за шофиране по лед гума.  :sorry:

 

Поздрави

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С твоите гуми не си стъпвал на лед. Добре е да имаш чувсто че не държат все пак- това ти доставя повече сигурност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази седмица сложих Континентал TS 830P и ми харесва как се държи на сухо и е тиха. Да падне някъде малко сняг и там ще я пробвам.

Понеже се заговори за Vredestein, сега съм с 4 Xtreme XL и съм доволен от тях. Гумата е доста здрава миналата година уцелих една дупка на магистралата, която ми огъна джанта, но гумата не беше мръднала. Като доста голям минус е че са много шумни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, колеги! колебая се между Kleber Krisalp HP2 и BFGoodrich G-Force winter. Размерът е 205/55/16. Цената им е еднаква. Някой с конкретни впечатления?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, колеги! колебая се между Kleber Krisalp HP2 и BFGoodrich G-Force winter. Размерът е 205/55/16. Цената им е еднаква. Някой с конкретни впечатления?

 

И двете гуми са доста меки и добри в дълбок, неутъпкан и мокър сняг. Като минус мога да кажа, че събират доста камъчета между грайферите и са с меки страници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в този бюджет попадат и firestone, fulda и uniroyal, но по сравнителни таблици са по=зле от горните две. какво е мнението ти на специалист, колега?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-принцип най-добра гума във всяко отношение НЯМА! Кажи ми къде караш през по-голямата част от времето за да ти кажа към какви гуми да се ориентираш като вид. Пътуваш ли много? Катериш ли се по някакви стръмни улици и извън пътя? Само градско ли ще караш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

градско карам основно в пловдив, извънградско по магистрали и главни пътища, но се налага да се разхождам и из строителни обекти основно в кал. минавам около 30-35 хиляди на година, от които 40% в зимни условия.

Редактирано от joro_kem
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай е по-добре да вземеш гума, като Firestone или Bridgestone, които са с по твърди блокчета на грайфера и са подходящи за улици и магистрали. Те са по тихи и имат по-голяма площ на контакт с пътя заради широките блокчета на грайфера. С две думи този тип гуми са шосейни за зимни условия. Другите като Kleber, BFGoodrich или Uniroyal са предвидени за газене в мек, дълбок и неутъпкан сняг, там им е силата. Блокчетата на грайфера им е с по-малка контактна площ, по-тънки грайфери с повече канали и по-меки. Това им помага да копаят и да гонят кишата. Обаче на сух и чист асфалт са шумни и бързо се износват. При повече пилене се разрушават ламелите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сърдечно благодаря за консултацията! все пак трябва да мога да се движа и по обектите в кал и киша - там няма асфат за съжаление. ще пиша като обуя каляската :)

Редактирано от joro_kem
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега. За миналия зимен сезон си взех Nokian WR A3 XL 205/55 R16 V94, естествено тази зима пак ще съм с тях. За съжаление нямаше условия да ги тествам на сняг как се държат, като изключим няколко качвания до Витоша. Като гледам шарката им май наистина предимството им е насочено към киша и мокро, макар че и на Витоша не ме предадоха и не успях да разбера, че се движа по сняг. Мисля, че Nokian имат доста добро ценово предимство пред Continental, а не мисля, че им отстъпват толкова за зимна гума. Между другото, Vredestein също не е никак за подценяване за зимна гума, но те май ценово се доближават вече до Continental.

За лед е все тая с какви гуми ще си, защото ако нямат шипове (които са забранени в България) или черупки от орехи в протектора (има и такива - те не са забранени, но пък не намерих никой да ги предлага в България) все едно си с летни.

Успех с избора и да се похвалиш с какво си се обул за зимата.

 

Поздрави

Благодаря колеги, още се колебая, но все ще измисля нещо :) Може би закъсняхме със зимните гуми, но разчитаме, че този ранен сняг ще е само за ден-два :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бързам колеги да споделя че съм адски доволен от новия Утрагрип 9. Октавияна ми е 4х4 но за момента върви само на предно предаване, защото  не ми остана време да монтирам моторчето на Халдекса. Градът ни бе пулен със закъсали и боксуващи коли, а шкодилакса не се замисли никъде!!! Определено съм доволен от покупката ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,аз от два дена съм със Континентал 850тс и за сега съм много доволен.Супер тиха гума и много добро сцепление.

Чакам да понатрупа снежец и да видим какви други качества ще ми покаже.

Поздрави. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте, колеги! колебая се между Kleber Krisalp HP2 и BFGoodrich G-Force winter. Размерът е 205/55/16. Цената им е еднаква. Някой с конкретни впечатления?

Преки от Клебер на 3 сезона: Като нови са омазани с някво лепило- като спрей течни вериги. На сняг и лед през първия сезон са уникални. Но изтрие ли се лепилото- таз гума не е нещо особено. Като се отбележи, че е шумна и на сух път със 100 км/ч полагаш усилия да задържиш колата в пътя, в завой на сухо реагира като охлюв, а бордовете са и слаби, лично моята оценка е че не си струва, въпреки че е устойчива на износване. От Гудрич нямам впечатления, но от Фулда Кристал Монтеро 3 имам- също 3 сезона и мога уверено да ти препоръчам в тоз ценови клас Фулдата. Малко по-скъпа е, но почти няма недостатъците на Клебер Крисалп HP2. И на мене като на всеки друг вече ми е увряло, че 3/4 от пътищата през зимата са сухи и не ми е критерий само снега- то и най евтините зимни гуми копаят сняг. Лед и комфорт на сух път обаче не подценявам.

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, аз от няколко дни съм в дилема какви гуми да купя за Окито, като за момента се колебая между Good year Ultragrip 9 и Continental TS850. При мен зимното каране е не повече от 3-4 000 км годишно, но дори и двойно да се увеличи (както стана с лятното ми шофиране, след като взех О3), карам изключително градско, магистрали и главни пътища.

И двата модела гуми мога да ги взема на цена 105-110 лв., въпроса е коя е по-подходяща за моето каране според вас? И може ли да се вземе нещо по-добро за близка цена?

Редактирано от Lachezar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мислех, че вече, Лъчо, си сложил контитата, ти още се чудиш...  Зарежи го тоя Ултрагрип - не го бива. Вземи си континентала. Чух коментари, че ултрагрипа онзи ден се излагал по светофарите... Контитата са перфектни.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мислех, че вече, Лъчо, си сложил контитата, ти още се чудиш...  Зарежи го тоя Ултрагрип - не го бива. Вземи си континентала. Чух коментари, че ултрагрипа онзи ден се излагал по светофарите... Контитата са перфектни.

 

Поздрави

Не съм, Венци, още го мъдрех....Ама ти така убедително ме навиваш, че май ще се предам накрая ;)

Разколебах се за контито, защото двама различни приятели ми казаха, че гудито били по-меки и стабилни...

 

Поздрави и от мен

Редактирано от Lachezar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено мога да ти кажа, че Континентала е супер гума. Втори сезон я карам и ме кефи много как се държи. Въобще не я чувам, никакъв шум няма. Много здраво се държи на пътя, а миналата зима съм карал и със 90-100км/ч, по магистралата, валеше пресен сняг - определено колата е "отзивчива" - усеща се, че слуша. С Барумките това не смеех да го правя много-много, защото и при 60км/ч на сняг ми е поднасяла задницата на завой и нямаше да е яко, ако идваше някой в насрещното...

 

Определено контито е страшна гума - но на сухо си хлопка, потропва си и вози малко по-твърдичко, но на сняг е страшно животно. Това с хлопкането ми го потвърждават няколко човека, че и те го усещат, но е само на сух асфалт, при неравности се усещат гадничко, може би заради протектора, но пак казвам на лед, киша и сняг - несравними са за мен. Още не съм закъсвал с нея, не че и с Барумките много съм закъсвал - максимално 2-3 пъти при голям студ в коловози, защото колата лягаше по корем - сигурно и с тези, ако стане така, няма да се измъкна сам, без бутане.

 

Знам ли - Гудиърките, които карах за летни - много бързо се втвърдиха и за моя стил на каране не ставаха. За 3 години и малко станаха твърдички и поднасяше. За зимните не мога да ги коментирам от личен опит, но каквото ми казват приятели и познати - нещо не съм чул да ги бива много много. А мека смес при гудиър - може да има при зимните, но при летните им е твърда, поне тази, която съм карал аз, беше твърда. При летните е лесно, има Treadwear индекс, който показвал кои-колко са меки - т.е. ако treadwear-a е около 200, това значи по-мека гума, по-бързо изразходване на протектора/грайфера. Моите са 300 летните и са супер на усещане. По ралитата били използвали гуми с до 180-200 treadwear - това го бях чел някъде... не помня къде - когато избирах летните гуми. Там пишеше, че всички до 280 се усещали и возели супер, но ще се харчат по-бързо.

 

Поздрави

 

ПП: Ето ти и пример :crazy: :

20131110_103602.jpg

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Долен СПАМ: Хахахахаха!!! Дясно контита, ляво гудинки и готово. Отляво ще боксува, отдясно ще върви, и така в кръг... Хаха...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

   Да си споделя и аз мнение. Миналият уикенд пътувах до Русе и Тутракан. Поради тази причина беше наложително да купя нови зимни гуми за бялото пате. Изборът ми беше между Conti TS850 и Firestone Winterhawk 3. Разликата в цената е общо към 100 лв. в полза на вторите, като логично те бяха закупени и монтирани на летите джанти (който няма акъл така е - знаете сигурно, че си взех специално комплект железни джанти, които оставих на село, предвиждайки да сменя гумите тази събота ^_^ ). През целия път на отиване беше сухо, Firestone се държаха отлично. При пристигането ми в Русе ни връхлетя силен вятър и сибирски студ. На другия ден се наложи пътуване до Тутракан. Валя суграшица и на места пътят беше замръзнал. Гумите се представиха много добре, като в нито един момент не съм усетил нестабилност. Средна скорост - 80-90 км./ч. Малко след пристигането ни в Тутракан суграшицата премина в сняг и след около час вече имаше навявания. Който живее в региона има представа каква е зимата в тоя район. На връщане пътят беше непочистен и представляваше неприятна лапавица. Никакъв проблем със стабилността. Та мога да обобщя, че не сбърках с гумите (не, че някога съм го правил де :lol: ) и съм доволен от избора си.

   Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

          Здравейте колеги, някой знае ли нещо /ако има впечатления, най-добре/ за следните зимни гуми:

ESA-TECAR 205/50/17 R  93 V  Super Grip 7+ HP XL TL /последния да затвори вратата/ :D Тъй като все още съм с летните гуми, пък и като гледам прогнозите за времето, още половин-един месец ще съм с тях, днес реших да си припомня, с какви гуми купих Събчо. С тях си дойде от Швейцария, качени на Халюминиеви Жанти /не помня модела/. Гумите са нови, още имат "бодлички, мустачки и т.н.", така че за сега, не мисля да купувам други. На гуметата си пише "Made in Germany", ДОТ 1113, а шарката убийствено напомня /имитира/ Semperit Speed Grip 2, от които аз адски доволен. Но самата марка и модел за мен са пълна загадка... :unsure:  Търсих в нета, гумите са немски, според тестовете на ADAC за сезон 2013/2014 са "удовлетворителни", според други тестове - препоръчителни, но на мен така или иначе нищо не ми говорят.

          Моля, ако някой колега има впечатления, дори и непреки /примерно от приятел, познат/, нека сподели... Или Маджо, ако не го мързи. Благодаря Ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Англия ги водят Budget Tyres. Така, че са от ранга на Дебица, Accelera и т.н.

 

Тачат ги предимно на Швейцарския пазар, а щом там ги тачат - не са глупави хората.

 

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

          Благодаря Ви, аз също се надявам да се окажат прилични, пък и немското качество и популярността им във ФРГ и Швейцария /както се оказа, след "ровене" в нета/, не са за подценяване. Въпреки това, си остава варианта, като ги сложа и покарам, да си преценя дали ме устройват, пък ще решавам тогава. Не бих направил компромис, по отношение на гуми. Просто обичам да съм подготвен предварително, пък и 1000 лева за нови /други/ гуми, са си 1000 лева..., далеч по-вкусно могат да се похарчат :D Поздрави и хубав ден. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.