Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Аз не мисля така. Ето тестче за да не съм голословен!!

http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/66646/nokian-wr-d3

http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/66654/zeta-antarctica

Разликата между победителя Нокиан и последния китайчето Зета е 4,9%. УГ8 е трети в теста. А Дебица Фриго 2 е  със сигурност по добра гума от Китайчето.

А и сравнение между УГ8 и Ф2 може да се направи и от европейските показатели за икономичността на гумата и работата на мокро и шумност.

УГ8 205/55/16  91Т  е с показатели  F/C/69 , a Ф2 205/55/16 91Т  е  С/Е/71. 

Но теста горе най-добре показва разликите.

Още един тест от 2014:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2014-Auto-Bild-Winter-Tyre-Test.htm

Редактирано от ivand911
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В цитирания тест има разлики от 12-13% (Wet braking, Curved aquaplaning), които в дадена ситуация може да са фатални.

http://www.gumi7.com/bg/faq-9.html - тук разликите са над 30%, ако се преизчислят точките в проценти.

Ф2 ги дават и E/F http://www.barzgumve.com/cgi-bin/rshop.pl?dsco=153&cart_id=54972493.153.24585&sowigan=Wi&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&kategorie=6&Marke=Debica&ranzahl=4&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Debica&rsmFahrzeugart=ALL&search_tool=standard&Label=E-F-71-2&details=Ordern&typ=R-154038 И в крайна сметка, като толкова ти харесва фригото, карай си го - твой проблем. Аз лично имам негативен опит - наложи се фригото да го сменя по средата на втория сезон, поради простата причина, че вече не се държеше като зимна гума. А имаха над 7 мм грайфер. Все пак тея тестове са на нови гуми, а огромните разлики в качеството лъсват след първия сезон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ,ти ги спомена тия два модела. Затова ти отговорих за тях. Аз нямам нито от единият модел.

Ф2 навсякъде го дават С/Е/71, това го видях и по немските сайтове. Което ме кара да мисля ,че в цитираният от теб сайт има грешка!! Аз не рекламирам на никого какви гуми да си купува, пък и тия два модела не са съвсем в една ценова категория.

А за тия разлики 12-13% (Wet braking, Curved aquaplaning)  при китайската гума, не знам как мога да ги пренеса към Ф2. Както казах , Ф2 би се представил по добре от китайчето.  Според мен. Както се вижда тази по голяма разлика я има само при китайчето.

Иначе в нета за Ф2 могат да се намерят всякакви мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, аз бих казал, че дебица фриго има 10% от качествата на УГ8, примерно :)

10% чак не.... Но виж, 50% - това е по-реално.

Нали миналата зима карах с Конти 850 - и се държаха много добре! Бях направо възхитен!

Пък Сайрон..... ето тия гуми бяха наистина 10% от качествата на добрите гуми. Конти, примерно.

Уж бяха зимни..... Но колко го бутахме човека на паркинга, само ние си знаем.

Летните Мишелинки не се хлъзгат така, както се лъзгаха тия филипинки!

И само такива да не се излъжете да купите!

Макар че може тая година да ги направят, кой знае.....

Иначе затова мен ме кефят Клеберките - защото и през четвъртата зима се държат като зимни гуми! :doubleup:

Редактирано от stivi797
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Пък Сайрон..... Уж бяха зимни..... Но колко го бутахме човека на паркинга, само ние си знаем.

 

 

Уф, тъкмо си викам, че някой твой приятел се пеее..ал с тея гуми, пък се оказа съседа  ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе затова мен ме кефят Клеберките - защото и през четвъртата зима се държат като зимни гуми! :doubleup:

Аз имам друго впечатление от третата въпреки че са съхранявани идеално, таз есен ги сменям с Нокиан wr d3.

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Колеги, някой карал ли е Semperit Speed-Grip 2 91T и може ли да изкаже впечатление?

 

 

 

Спред тестовете на ADAC са добри .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тестовете- ясно. По-скоро ми се искаше някой ако е карал да изрази мнение....

      Здравей колега, въпросния Семперит е идеалния баланс цена/качество, като смея да твърдя, че за парите си, дори е прекрасна гума /по мои впечатления, е доста по добър от някои модели Гудиър, Мишлен и Пирели/. Миналата зима, купих 8 нови гуми от Медина-Мед, и заедно с доставката по Спииди, ми излезнаха 860 лева. Четири бяха за тогавашната ми кола Пасат В 5.5 4Моушън Вариант /то на него каквито и да му сложиш, гази като военна техника - няма невъзможни маршрути :D/. По-интересното е при другите 4 гуми - те са качени на БМВ Компакт, автоматик - 140 кончета /с други думи, при зимни условия се равнява на шейната на Дядо Коледа, без Рудолф и компания/. Колата стана неузнаваема - спира, не поднася, изключително устойчива. Предишните 2 зими /при 4-5 см. сняг/, Жената /тя го кара баварчето/ поне през ден се налагаше колеги да я побутват на равен паркинг, за да излезе - гумите бяха Гудиър УГ 7 съответно на два сезона. След като сложихме Семперита, коментара и /типично по женски/ беше - амии, спира много добре, не ми буксува, екстра е колата. Гумите са сравнително тихи, имат огромен резерв от сцепление /въпреки че не се усеща на волана/, на сняг пък са несравними /поне в този ценови клас, че и в по-висок/. Дори и при по-топло време - не свирят и не носят. Аз лично съм много доволен. Апропо, предишните 5 зими, Пасата го карах пак със Семперит, но някакъв модел за Скандинавия, със заготовка за шипове - доста по-шумни, но пък с тях можеше да се качиш на Еверест... :P Та, това е, дано съм ти от полза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателния отговор и споделеното впечатление, Боре! Мисля, че е решено вече - ще се ходи към Медина-Мед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пуснали са в промоция от 20.10.2014 до 02.11.2014 г. гуми GoodYear UltraGrip 9 195/65/15 с монтаж, баланс и смяна на вентилите за 417.00 лв с ДДС общо. Не знам дали е коректно да пусна линк към сайта на фирмата. Иначе се върти реклама по телевизиите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фирмата е Примекс. Няма да пускам линк да не се счита за реклама.

Редактирано от johnnie213
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз вече се убuх с 4 нови Goodyear-ки UtraGrip 9 195/65/15 и нямам търпение да падне снега за да ги изпробвам :D

Редактирано от uboy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тестове на зимни и летни гуми по размери - http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx

Аз съм доста доволен от Barum Polaris 3. За мен най-важното е зимните гуми да се сменят на 2 макс. 3г.. За това и предпочитам Барум, цената им позволява по-честа смяна. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споделям лични впечатления за 2 модела от тестваните зимни гуми за 2014.

1. Hankook Winter i*cept RS (W442) - последните две зими карах с такива (бяха китайско производство ако има значение). Първата зима бяха сравнително добре на сухо, мокро и лед.  В сняг според мен са разочароващи. Втората зима влошиха качествата си на мокро и на лед . На сняг - още по-зле (разбрах го в много неподходящ момент в Австрия). Реших, че ще се сменят за сезон 2014-2015 и ги карах и през лято'14. В резултат започнаха да приплъзват дори и на сухо - ABS-a взе да сработва дори при моето спокойно шофиране. Преди 3 седмици не издържах и ги изхвърлих (около 30000км сумарно съм им навъртял). Беше ми съвестно дори да ги подаря на някого, независимо че имаха много приличен грайфер - щеше да е мечешка услуга. По-смотани зимни гуми не съм карал. 

 

2. Bridgestone Blizzak - LM 001 - засега само впечатления на сухо, влажно (лигаво) и мокро. Испанско производство. Аз не намирам разлика в поведението им и при трите споменати пътни условия - отлично според мен. Като недостатък - по-шумни са от Hankook и ми се струва, че се влоши комфорта на возене - някак по-твърди ги усещам на волана и на бъбреците. В началото си мислех, че си внушавам , ама след три седмици внушението (колкото и субективно да е) си остава. Дано в истински зимни условия да са стабилни - времето ще покаже...   

 

Пропуснах да спомена размера - 165/70/14

Редактирано от hvalkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След малко четене се спрях или на Нокиан WR D3/A3 или на Конти TS850, ама оттук нататък имам силни трудности да си избера  :eusa_think: Повечето не-германски тестове сякаш дават предимство на Нокиан, пък и тук във форума имаше едно-две анти-Конти мнения, така че май съм по-склонен за Нокиан. Ама D3 ili A3? А3 сякаш я дават гума за по-скоро мокро/киша условия, докато на мен ми се иска колкото се може по-добри свойства на сняг и лед (а да си взимам истинска Нордик гума като Хакапелите R2 пък ми се вижда излишно скъпо?). В същото време А3 има размер 205/50/17, които май мога да сложа на моите 7.5J джанти, докато D3 ще трябва да взимам по-широка гума 225 и направо съм влязъл във филма до гуша та ще съм благодарен на всякакви мнения :)

Редактирано от Alpinjuga
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Nokian WR A3 205/55 R16 94 V XL   Това е гумата, която ми сложиха тази година.Според гаража, висок клас гума,на добра цена! До сега съм бил разочарован само от Kumho,ама то беше преди години,и не си спомням модела! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега. За миналия зимен сезон си взех Nokian WR A3 XL 205/55 R16 V94, естествено тази зима пак ще съм с тях. За съжаление нямаше условия да ги тествам на сняг как се държат, като изключим няколко качвания до Витоша. Като гледам шарката им май наистина предимството им е насочено към киша и мокро, макар че и на Витоша не ме предадоха и не успях да разбера, че се движа по сняг. Мисля, че Nokian имат доста добро ценово предимство пред Continental, а не мисля, че им отстъпват толкова за зимна гума. Между другото, Vredestein също не е никак за подценяване за зимна гума, но те май ценово се доближават вече до Continental.

За лед е все тая с какви гуми ще си, защото ако нямат шипове (които са забранени в България) или черупки от орехи в протектора (има и такива - те не са забранени, но пък не намерих никой да ги предлага в България) все едно си с летни.

Успех с избора и да се похвалиш с какво си се обул за зимата.

 

Поздрави

Редактирано от kokarosta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На лед с едни гуми се минава и без пързаляне, с други се хлъзга със стъпването на леда. Зимни Нокиан се държат добре на лед. Не споделям мнение, че която и да е гума  на лед е като с лятна. Преди години катерих Боровец с пълна кола на утъпкан сняг и лед откъм Радуил с Нокиан WR  /стар модел, сега подобна е W+/ и се учудих как може да не пързаля и буксува на тоз терен, при това гумата е за лека зима, водеха я "за всякакви терени". Спрях на чешмата, като слязох от колата само не се  изтърсих. А на това място с колата тръгнах. Съвсем неочаквано.

При нас се кръстосват теченията на 2 реки и около тях през зимата се образуват адски поледици, че подбирам гумите да могат да стъпват и на лед.  Сега обух WR D3 и чакам зимата.

Редактирано от ogich
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.