Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

На 27.09.2021 г. at 20:08, ma_in написа:

Тази зима за 5 поред път ще си търкалям Goodyear UG9 195/65/15. За 4 зими не успях да усетя голяма разлика в представянето, ще видим тази. Като не смятам непочистени улици за тест, а катерене на непочистени заснежени и заледени баири по Княжево - ей така за теста. Като забележка - гумите ги сменям края на Ноември и началото на Март и се пазят на сухо и тъмно.

Когато ги взимах бяха пак на 2-3 място в ADAC за 2015г.

Може би другата зима ще ги сменя и сериозно обмислям UG9+.

 

Аз миналата зима имах нужда от нови зимни гуми и избрах точно UG9+ на GoodYear. Естествено, като за първа година, гумите се представиха отлично както на сняг, така и на сухо и мокро. Но е рано за повече заключения, предстои им едва втория сезон. Надявам се, подобно на теб, да не успея да хвана сериозна разлика в поведението им поне още 3 години.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Някой дали е карал с Goodyear Ultragrip 9+ и Kleber Krisalp HP3/BF Goodrich G-Force Winter 2, за да даде реална оценка?

По тестовете са малко противоречиви данните. Зимата ходя по планините и ми е важно гумите да държат добре на сняг и лед.

Гледам размер 195/65/15.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 19.10.2020 г. at 14:37, axel написа:

Колеги, да питам и аз за вашето мнение. Избирам си зимни гуми(16"), като съм се спрял засега на BFGoodrich G-Force Winter 2, защото досега карах с такива но 15" и бях доволен от тях. Въпросът е, има ли по-добър вариант от тях според вас, като съм си определил бюджет до 120лв/бр.? Това, което е добре да се знае е, че ходя по планините от време на време и ми се налага да газя и сняг.

Благодаря предварително.?

Мнението за Гудрича ми се потвърди и след като ги карах и в 16”. Клебера май е идентичен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kleber HP3 в размер 215/55R16,много доволен съм от гумите.Идеални са за планински пътища,много ме радват и че са тихи.След 4 зими,за сега смятам пак да закупя същите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...
На 11.10.2021 г. at 16:01, winrg написа:

Някой дали е карал с Goodyear Ultragrip 9+ и Kleber Krisalp HP3/BF Goodrich G-Force Winter 2, за да даде реална оценка?

По тестовете са малко противоречиви данните. Зимата ходя по планините и ми е важно гумите да държат добре на сняг и лед.

Гледам размер 195/65/15.

 

От една седмица съм с четири такива, но не мога да дам никаква оценка. За сега мога да споделя само, че не са шумни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 24.10.2021 г. at 11:26, m65 написа:

 

От една седмица съм с четири такива, но не мога да дам никаква оценка. За сега мога да споделя само, че не са шумни.

Не става ясно за кой от трите модела става дума.

В крайна сметка взех Kleber. Бяха с няколко лв по-евтини от BF Goodrich. DOT 2721 и на 4-те. Сега чакам по-трайно захлаждане, за да ги монтирам на колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, winrg написа:

Не става ясно за кой от трите модела става дума.

В крайна сметка взех Kleber. Бяха с няколко лв по-евтини от BF Goodrich. DOT 2721 и на 4-те. Сега чакам по-трайно захлаждане, за да ги монтирам на колата.

Съжалявам, но все още не мога да свикна със структурирането на мнения, когато иде реч за цитиране.

По въпроса за това какво съм купил - липсва моделът на гумите.

Закупих четири Goodyear-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, winrg написа:

.....

В крайна сметка взех Kleber. ....

 

Добре си направил . Аз съм с такива 3та зима и са супер . Държат се добре на мокро и сухо ,а на сняг са много ОК.

Мисля че и Гената е с Клебер

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, mRt написа:

.....

Мисля че и Гената е с Клебер

Да , това ще им е шеста зима ... гаранционни ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...
На 27.01.2021 г. at 17:08, sauber написа:

 

Малко по-пълноценно ревю след около 5000 км. пробег при всички възможни условия (градско, извън, дъжд, студено, топло, сухо, мокро, сняг, киша и пр.). Единственото, за което не съм готов да се подпиша ще е износването, по разбираеми причини :)

 

Гумите все така правят отлично впечатление на сух и малко по-топъл асфалт. Това според мен е много важно, тъй като масовият зимен ден е сух и с външна температура 5-6C. На мокро се представят меко казано прекрасно, аквапланинг почти не се наблюдава, дори и при по-резки влизания във вода. На снега, който видяха по Пампорово и тук в София - перфектни. Почти нямам включвания от ESP-то, на спиране също се държат прекрасно. На киша представянето е същото. При по-високите скорости извън града не се наблюдава прегряване, както и драстично покачване на налягането. Комфорта е добър, а в същото време почти няма странично клатене от бордовете. Имам една по-сериозна дупка до сега нацелена, няма последствия по гумата (което е страшно субективно естествено). Като цяло съм много доволен, макар и да подходих с леки резерви в началото. Единствения минус си остава шума, който най-вероятно се дължи на типично зимната шарка. С него се свиква сравнително бързо, но понякога се появява странен звук при странично натоварване, наподобяващ нещо между влачене и виене (трудно за обяснение). Ако сложа характеристиките и цената на кантара - отлична покупка. Единственото нещо, което може да ви спре е шума. Не ме разбирайте погрешно. Не е брутален, не е невъзможен, но е осезаемо по-силен спрямо останалите 7-8 модела летни и зимни гуми, с които имам опит.

Все пак, ако имах възможността, щях отново да сложа Icept Evo2. Поведението му по всичко параграфи е абсолютно същото, изключение прави само пресният сняг, където RS2 е по-добър. Разликата в цената има, но гумата е по-тиха, а в същото време съм сигурен, че носи и на още по-висока температура.

 

 

 

 

 

Всичко е така и през вторият сезон към момента. Гумите са повече от прекрасни, особено за цената си. Ако и третия сезон се държат така, ще е топ. :) Браво на Ханкук! Ако запазят това качество с тия цени още някоя годинка, ще глътнат много от пазара. От трети модел съм много доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...
Преди 16 часа, axel написа:

 

Тази гума най-вероятно е nordic compound, което я прави неподходяща за всичко на юг от Малмьо в Швеция :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Започват да излизат тестовете за новия сезон:

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/225-45-r17-h/

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/205-60-r16/

 

Споделете кой с какви гуми се движи зимата. От кои сте доволни, от кои не. Прави ми впечатление, че вече се гледа повече представянето на сухо и мокро. На първите места са гуми, които не са толкова добри на сняг.

Аз като скиор пък търся гуми, които да държат точно на сняг. Някой с конкретни впечатления от HANKOOK WINTER ICEPT RS3 W462 и поведението им на сняг? Като цена са сходни с KLEBER KRISALP HP3, от които съм доволен.

Някой правил ли е директно сравнение на сняг на по-бюджетните марки и скъпите (Conti/Goodyear/Michelin...)? Така или иначе гумите трудно изкарват повече от 4-5 сезона, има ли смисъл от по-скъпите марки?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, winrg написа:

Започват да излизат тестовете за новия сезон:

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/225-45-r17-h/

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/205-60-r16/

 

Споделете кой с какви гуми се движи зимата. От кои сте доволни, от кои не. Прави ми впечатление, че вече се гледа повече представянето на сухо и мокро. На първите места са гуми, които не са толкова добри на сняг.

Аз като скиор пък търся гуми, които да държат точно на сняг. Някой с конкретни впечатления от HANKOOK WINTER ICEPT RS3 W462 и поведението им на сняг? Като цена са сходни с KLEBER KRISALP HP3, от които съм доволен.

Някой правил ли е директно сравнение на сняг на по-бюджетните марки и скъпите (Conti/Goodyear/Michelin...)? Така или иначе гумите трудно изкарват повече от 4-5 сезона, има ли смисъл от по-скъпите марки?

 

RS3 мисля, че излезе миналата година и надали ще успееш да прочетеш мнения. Аз съм с двойката, която е отлична гума с едно изключение - шума. Тройката гледам също по евроетикет е 72db. Това, което мога да ти кажа е, че със сигурност са много по-добри от Клебер ?

На сняг не знам къде толкова ще караш, макар и като скиор. Субективно е, но... преди 2 години в Пампорово, моят Суперб с Ханкука мина няколко пъти по-безпроблемно през един снежно-ледено-кишав участък от Супърб 3ка 4х4 с Континентал.

Колкото до скъпи vs. евтини марки. Има си значение генерално. Евтината ще сдуха на вторият сезон, скъпата може и четири да изкара. На евтината по-лесно ще излезе балон, на скъпата не чак толкова. Представяне при спиране/тръгване и т.н. също ще е по-добро на по-читава марка. Но пак, всичко е субективно. :)

 

п.с. - Според мен единствената причина поради която Ханкук не е изравнен с цените на Континентал (например) е, че се произвежда в държави, които не се опитват да си убият производството. Ханкук съм карал от Южна Корея и Унгария. Не знам дали правят и другаде. Континентал съм карал немски, словашки, румънски... Все държави, които играя по зелените свирки, плащат прилични данъци и енергия. Но това си е моя теория :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 5 часа, sauber написа:

Ханкук съм карал от Южна Корея и Унгария. Не знам дали правят и другаде.

 

+ China

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 6 часа, winrg написа:

Започват да излизат тестовете за новия сезон:

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/225-45-r17-h/

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/winterreifen/205-60-r16/

 

Споделете кой с какви гуми се движи зимата. От кои сте доволни, от кои не. Прави ми впечатление, че вече се гледа повече представянето на сухо и мокро. На първите места са гуми, които не са толкова добри на сняг.

Аз като скиор пък търся гуми, които да държат точно на сняг. Някой с конкретни впечатления от HANKOOK WINTER ICEPT RS3 W462 и поведението им на сняг? Като цена са сходни с KLEBER KRISALP HP3, от които съм доволен.

Някой правил ли е директно сравнение на сняг на по-бюджетните марки и скъпите (Conti/Goodyear/Michelin...)? Така или иначе гумите трудно изкарват повече от 4-5 сезона, има ли смисъл от по-скъпите марки?

Някъде ми попадна статия , че при тазгодишни тестове модела на Бриджстоун всесезонни гуми дал по-добри резултати от повечето зимни гуми :)

Инак вече осма година ще сложа Клебера (втора година се каня да мина на всесезонни и не стигам до гуми) , но и забележки нямам към Клебера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всесезонните гуми наистина се развиват и може би съвсем скоро всички ще минем на такива. Интересно е да се разбере как се държат втората и третата зима при зимни условия.

За сега предпочитам да имам хубави зимни гуми и да знам, че няма да закъсам ако се случи да има сняг/лед по пътищата.

  • Одобрявам 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-големия им кусур е , че са много шумни (под 72dB няма) , инак последните няколко зими са изключително подходящи дори и за летни гуми (особено миналата) , но ако човек ходи по планините , за предпочитане са си чисто зимните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз взех Hankook RS3 за октавията този път. Иначе винаги съм карал само с Goodyear зимно време на слуужебните си коли. И бях доволен. В момента и цената беше определяща и такова решение се взе от управителя. Нямам претенции, ще пробвам как е ,когато дойде момента. 
На фабията зимнте са Hankook RS2, много доволен съм от тази гума. На жената селото си е снежно зимата, винаги съм слизал чак до къщата, а дори съседите, които са си местни ,зимата оставят колите по високо. И на ВИтоша съм се качвал в сериозен сняг, на Банско, Добринище, никакви ядове. Сега ще си взема и за нея RS3, не мисля, че ще са по зле от стария модел. А и цената им е прилична. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kumho Wintercraft - катерят си ме и зиме и лете по планината. Среден ценови клас, на сняг са супер, на мокро могат да са с една идея по-добре, ама за тея пари толкоз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 5.10.2023 г. at 20:19, The Best Forman написа:

модела на Бриджстоун всесезонни гуми дал по-добри резултати от повечето зимни гуми :)

Това може и да е вярно, но само за НЕ премиум зимните гуми

 

На 6.10.2023 г. at 9:09, winrg написа:

... и може би съвсем скоро всички ще минем на такива.

Честно казано, това не го вярвам. Може би за страни с по-малка температурна разлика зима-лято да стане.

При нас лятото 40°С (на асфалта сигурно 60°С), зимата -20°С (на асфалта пак -20С).

Е, 80°С е доста голям температурен интервал, за да се очаква всесезонната гума да се представя еднакво добре. Друг е въпроса как ще и повлияят на зимните възможности 1-2-3 лета.

Та затова не вярвам масово да се мине на всесезонни в България.

  • Одобрявам 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, baijoro написа:

....

При нас лятото 40°С (на асфалта сигурно 60°С), зимата -20°С (на асфалта пак -20С).

 

.... Друг е въпроса как ще и повлияят на зимните възможности 1-2-3 лета.

.....

Това "при нас" (ако става дума за България) - не си спомням за последните 10 , че и 15 години температурите да са падали и задържали за повече от два-три дни повече от -10.

Инак имало едно време , когато наистина имаше просто гуми  (кръгли и черни и толкоз) , та през това време (аз хванах края му около 6-7 год.) съм слагал веднъж вериги , а през останалото време гледах налягането да е 2 атм.  :)

Колкото до лятото - не е проблем ако не се прекалява със скоростта , но при 40 градуса и чисто лятна гума ми е прегрявала , когато я пришпоря с над 140 км/ч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, The Best Forman написа:

Това "при нас" (ако става дума за България) - не си спомням за последните 10 , че и 15 години температурите да са падали и задържали за повече от два-три дни повече от -10.

...

Ами пий си гинко-билобата ;) 2012та 20+ дни температурите НЕ се качиха над -15, а нощем си падаха и до -20 ;) 

След това и 2014 или 2015 пак имахме по -15 за седмица.

И, ако минаваш 100км/седмица в града, гумите за мъгла могат и да вършат работа, но падне ли по-сериозен сняг са си пародия. Тежка пародия. Но, да, в града, може и да излезеш от паркинга, с гордо вдигната глава ;) 

И, понеже все се сравняваме с другите европейски държави, да спомена, че София е доста "гофриран" град и не малко булеварди и основни улици са със значителен наклон, а някои квартали са си направо в планинска част. И да беше само София, ами едно Велико Търново? И, като един с тия галошки закъсва, го отнасят още 200 с правилните гуми.

Ей, отдавна не съм се нервирал така на празни писания :(

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.