Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Зимни гуми-какви да избера?


Recommended Posts

Нямаха матадор MP92(държах на такива заради готината шарка :) ) 195/65/15 но така пък случайно смъкнах задницата и я изравних с предницата

Редактирано от Mahorec
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 месеци по-късно...

От зимните лични впечатления нямам, но по ревютата, които чета в нета са доста добри. При тестовете от 10-15 гуми са все на 4-то или 5-то място, така че са над средното ниво.

 

Карал съм две лета с летните им гуми - Uniroyal Rain Sport 3 като тази гума държи много добре на сухо и уникално на дъжд. Даже си спомням един случаи в летен порой на магистрала "Тракия", при който много от колите отбиваха в аварийната да изчакат да намали дъжда, а аз с тези гуми карах в лява лента със 120-130 без проблеми. Като минус мога да кажа, че имат меки бордове и се износват МНООГО бързо!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В това мнение може да видите дискусията за Uniroyal MS77, която проведохме миналата зима. Тогава аз си купих този модел гуми и мога да кажа, че останах доста доволен. Йетито пори безотказно снега с тях и стои стабилно на пътя. Попринцип не съм фен на пътуването в люти зимни условия, но предната зима ми се наложи да предприема едно такова пътуване по спешност през прохода Петрохан в доста неприятно време. Естествено карах бавно в тези завои, но въпреки това смея да твърдя, че колата стоеше доста стабилно на пътя. На същото това пътуване трябваше на 2 пъти да заобикалям закъсали в преспите други коли, което говори достатъчно за пътните условия тогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/testove_zimni_gumi.php

 

От 9 години, през зимата, съм с Kleber Krisalp HP2 и съм доволен.

Този е линка, който показва качествата на  Kleber Krisalp HP2 , което идва да покаже, че тестовете са малко "ала-бала" - служат за ориентир, но не значи, че ако вземеш последните гуми от класацията едвам ще стоиш на пътя с тях

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/testove_zimni_gumi2016.php

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги да питам и аз, малко ни в клин - ни в ръкав :

 

Преки впечатления от BFGoodrich? Знам, че са подопечни на Michelin, но никога не съм ползвал подобна гума...

 

От известно време се чудя дали да не купя т.нар. всесезонни гуми за джипката(Suzuki Grand vitara 4x4). Джипката се кара по-активно в хладната част от годината, което изключва профили като Michelin CrossClimate.

Първият ми избор е Goodyear Vector 4Seasons G2 в размер 225/65R17. (Не намирам DOT от 2017 на ОК цена, засега)

Вторият (бюджетен) вариант май е BFGoodrich UrbanTerrain/Kleber Citilander (еднаква шарка) в същия размер. (Цената е чук, но няма ревюта на гумата :-(  и не виждам много ламели за зимата..?)

Третия вариант май ще е Vredestein Quatrac 5  (Има тестове и сравнения, но не е на първите места...)

 

 

Може ли някой да ми даде някаква препоръка/впечатления от моделите / марката?

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споделям веднага. Но искам да кажа две АДСКИ ВАЖНИ неща! Не си мислете, че щом е джип, то не му трябват хубави гуми - АБСОЛЮТНО ПОГРЕШНО Е! Точно обратното - това е тежка машина и иска да стъпва здраво на пътя. Историята познава доста "насиращи" ситуации със случайно щастлив изход, но евала на късмета! ;)

 

Така, споделям впечатления от всесезонните гуми Kumho Road Venture APT KL51 235/60/18 , които карам две години - страхотни гуми са това за мен. Мислех, че са се изкривили, че бият и т.н. - не, проблемът се оказа тотално друг, не бяха виновни гумите.

 

Това е гумата:

road-venture-apt.png

 

 

 

Ще се опитам да обясня и да изтъкна довови... според някакви критерии, които имам аз:

1. Поведение на сухо: Страхотни са! С 200км/ч съм ги карал лятото, държат страхотно. Карал съм ги на лек офроуд в кал - няма проблем. Калта беше глинеста, ще пусна снимка как изглежда колата, цялата в прясна глина...

2. Поведение на мокро:  Както всички знаем... ние не или рядко виждаме чист дъжд... По-скоро това, което виждаме е нещо като "дъждокал", защото ние нямаме чист асфалт първото, което е... Второ, ако е чист асфалтът и има дъжд - най-обикновената Дебица ще държи перфектно.  Кумхото ми на "дъждокал" също се държи супер! Не съм имал включване на ABS изобщо никога. Имал съм екстремни спирания, спират страхотно и на сухо и на мокро с много кратък спирачен път.

3. Икономия на гориво: Средна работа е това... Какво имам предвид: с предните Кумхота, които бяха на 10 години, бяха твърди като пластмаса вече - разходът беше по-нисък. Имал съм реален 6.5л/100км - с тези гуми по-малко от 8л/100км не съм виждал, реално. Това на мен ми говори, че гумата не е твърда, дори е леко по-към-мека, но няма проблем с нищо. Малко да им падне налягането - колата направо е като на мекици и почти няма инерция. Нищо общо с чисто летна гума с прави канали.

4. Издръжливост: Моите са на към 35 000км пробег и година и половина възраст. Много добре се държат все още. Имат още по 5-6мм протектор, преди да стигнат до лимитерите.

5. Поведение зимата: Зависи.
- Ако се търси офроуд в сняг, където може да легне по корем колата и се очаква гумата да излезе от коловози - определено не е добра идея да се набутва човек в такива начинания с всесезонна гума...

- Ако се кара по изчистен асфалт в София - няма никакъв проблем, но винаги трябва да се има едно на ум и да не се "лети" (Смята се като кръчмар => 2+2 = 5, защото винаги имаш едно на ум, нали ;) ).

- Ако се кара по неотъпкан сняг - перфектно се държат - спират, тръгват, нямат проблем - също като зимна гума, без никакви проблеми. Миналата зима, понеже имам много добри съседи, които нямат работа да спират, където спират (пред гаражите) - взели и си "почистили", като кокошки,  за да си изкарат колите и бяха нахвърляли доста пред моят гараж. Изненадаха ме, защото бях си чистил и гледам около метър сняг - купчинка... нямах време да го оправя и направо с джипката през него - гумите си издрапаха без драми и нямаше грижа.
Тук е време да напиша едно голямо ОБАЧЕ: По доста добре отъпкано и замръзнало, при температури под -10, -15 С, сухо но заледено време, при наличие на тоя "черния лед" още повече (направо щях да се посера, защото 30-40м се влачи и АБС не помогна и "помпане на спирачката" не помогна) - върти дупенце, като гимнастичка при тия условия... Ако се кара полека и пак с едно на ум - стават... Аз, понеже маневрирам пред гаража, за да я вкарам назад, и имам гадна денивелация - много често се кръстя, за да не се шибне в някой край на вратата на гаража... Това и със зимните (Falken EuroWinter HS449) ми го е правила на същото място, но това е - при лед и наклон няма спасение.

 

Ако трябва да дам някакви оценки:

1. Сух асфалт (зима и лято) - 10/10;

2. Мокър асфалт/дъждокал/дъжд/при обилни валежи: 10/10 (не съм имал аквапланинг, не съм се стряскал изобщо при дъжд, спират страхотно);

3. На пресен пухкав сняг и киша - 9/10;

4. На заледено/черен лед - 5/10;

5. Издръжливост - 10/10 (за мен повече от 50-60 000км, ако изкара протекторът на някоя гума - то тя ще се скапе от старост - ще се напука определено - изкарат ли 60 000км - аз ще съм мега доволен);

Тотал: 8.8/10 - за мен е перфектно.

Единственият по-сериозен минус, който някой може да усети е, че при по-хладно и при много топло време - вият :) И това при определени ниски скорости (40-60км/ч) - звукът е почти като на заминаващ си лагер.

Ако трябва да избирам - пак избирам тези гуми. Нямал съм проблеми с тях - доволен съм, а и цената им от 198лв/гума, на промоция - супер доволен съм. И въпреки всичко, тази зима ще я започна с тях и ако не върви (тоест, втвърдили са се доста заради второто им лято и не държат като миналата зима) - ще сложа Falken-a ми с пробег от 1500км, който ми отлежава вкъщи и сигурно е станал със същата твърдост, като тези, но "нали е зимна гума" ;)

 

 

Изборът ми измежду всесезонките беше този:

1.  Vredestein Quatrac 5 (Първо, цената им беше умопомрачителна - 350тина лева на гума, до 320лв успях да ги намеря през 15-ти човек - точно цената ме отказа, а и ги нямаха на склад, трябваше да ги поръчам, да ги платя предварително и да чакам 20-тина дни... 'ми то зимата щеше да си е свършила);

2.  Goodyear Vector 4Seasons (не помня кой точно модел, но не ми харесаха мненията в http://tyrereviews.co.uk/и просто ги отписах)

3. Кумхото, което взех. Така, че не винаги първото е най-добрият избор, според мен :) Аз не съжалявам.

 

Общо взето, това се сещам - ако нещо пропускам в целия ферман нагоре - питай...

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споделям веднага. Но искам да кажа две АДСКИ ВАЖНИ неща! Не си мислете, че щом е джип, то не му трябват хубави гуми - АБСОЛЮТНО ПОГРЕШНО Е! Точно обратното - това е тежка машина и иска да стъпва здраво на пътя. Историята познава доста "насиращи" ситуации със случайно щастлив изход, но евала на късмета! ;)

 

Така, споделям впечатления от всесезонните гуми Kumho Road Venture APT KL51 235/60/18 , които карам две години - страхотни гуми са това за мен. Мислех, че са се изкривили, че бият и т.н. - не, проблемът се оказа тотално друг, не бяха виновни гумите.

 

Това е гумата:

road-venture-apt.png

 

Единственият по-сериозен минус, който някой може да усети е, че при по-хладно и при много топло време - вият :) И това при определени ниски скорости (40-60км/ч) - звукът е почти като на заминаващ си лагер.

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

+1 и от мен за Kumho. Също така потвърждавам виенето, за което е споменал бат Венци!

 

Аз ги карам на Toyota Land Cruiser, който със сигурност не е по-малък или по-лек от на Венци джипа.

Редактирано от Voyslav Filipov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ги и резултатите за сезон 2017/2018 на Аутобилд в размер 225/50Р17.

AutoBild-Winterreifentest-2017.jpg?fit=6

 

Забележете,че новите Kleber HP3  и BF Goodrich Winter Go 2,който са пълен аналог една на друга са доста напред и се представят страхотно,особено на сняг.Разликата в местата им се базира на факта,че дават малка разлика една от друга при спиране върху мокър асфалт и сняг. Goodrich се представят малко по-добре,вероятно е да има разлика в каучука.Имат и доста висока оценка за износоустойчивост и запазване на характеристиките от ADAC,което ги прави добра инвестиция.Тази година ще най-вероятно ще карам с една от двете на Пасата.Разбира се,контито държи класацията отново,но цената там е друга.Тази година има поскъпване на зимните гуми,средно с по 5лв. на гума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам от 1 година с Vredestein Quatrac 5, но ... Смартчето ми :) Доколкото знам една и съща гума в различни размери не се представя непременно еднакво добре/зле. Имал съм непредвидени, резки спирания, включително и на мокро - успявам засега (чукам на дърво) да не се блъсна. За моите нужди и условията, в които карам вършат идеална работа. Основното за мен беше да не поддържам 2 комплекта гуми и джанти, и да не се занимавам със смяната два пъти в годината :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз заложих на Континентал тази зима за на жената джипката. Рано е още за впечатления.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, колеги! Благодаря за детайлното ревю на Kumho Road Venture APT KL51.

Потвъждава моите очаквания към този тип гуми. За съжаление моите нужди на 99% отговарят на профила на GOOD YEAR Vector 4Seasons SUV G2 - и ако взема нещо изобщо на 95% ще е това.

 

Някой да има отстъпка за bggumi.com? Това е единствения магазин, от който ми потвърдиха, че ще дойдат с DOT от 2017!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук гледа ли ги:

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/vsesezonni-gumi/goodyear/vector-4seasons-gen2-22565-102h-p-186306.html

 

От там съм пазарувал два пъти гуми и винаги всичко е с много песен дот. Мой колега също от там пазарува и е доволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля да заложа на тези:

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/vredestein/snowtrac-20555-p-153169.html

 

Летните са ми на същата марка, и съм доволен.Затова ще заложа на тях и зимата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук гледа ли ги:

https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/vsesezonni-gumi/goodyear/vector-4seasons-gen2-22565-102h-p-186306.html

 

От там съм пазарувал два пъти гуми и винаги всичко е с много песен дот. Мой колега също от там пазарува и е доволен.

 

Питах преди няколко дни - не могат да гарантират DOT :angry_jumping:

 

На 4 октомври 2017 г., 18:08, Galliard33 написа:

> Здравейте!

>

> Имам желание да поръчам 4бр. Goodyear Vector 4Seasons SUV G2 225/65R17 и ме

> интересува дали имате наличност и ако да - дали са със DOT от 2017г. ?

> Благодаря предварително!

>

> К. Костов

>

Гумите са налични в складове на наши доставчици и няма възможност за

проверка на точен ДОТ предварително.

Направете поръчка и в полето за коментар напишете, че ще я потвърдите

след като ви кажем точен ДОТ и страна производител. Колегите ще се

съобразят и ще ви информират предварително за ДОТ-а и ако не ви

харесва няма проблем да откажете поръчкатa.

 

Моля да имате предвид, че това е възможно само за артикули със срок на

доставка до 2 работни дни (от България)

Артикулите със срок на доставка до 5 и 10 работни дни са от доставчици

в Германия и там няма възможност за проверка на точен ДОТ и страна на

произход, но няма да са по-стари от 12 месеца.

 

Поздрави

Автогуми.бг

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Споко човек, поръчай ги смело. В Германия рядко има залежала стока... Смисъл, вярвам, че няма такива филми да станат - стари гуми да дойдат. Това може да се случи за абзаца, който са написали "...до 2 работни дни (от България)..." - сещаш ли се защо...

Аз съм поръчвал следното:

- Fulda за служебната на жената преди 2 години - масов и стар модел, който може да е застоял - дойде на "възраст" 1 месец от датата на производството;

- Vredestein Sportrac 5 - за приятел, дойдоха на 2 месеца "старост";

- Hifly всесезонни за жената - дойдоха на 3 седмици от производството;

- Hankook най-масовите зимни гуми - дойдоха на 2-3 седмици от производството;

 

Общо взето аз съм склонен да заложа на тях, като доставчик, ако наистина си вземат гумите от Германия, където хората си ги сменят навреме и не са, като тук - с едни гуми 10-12 години... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питах преди няколко дни - не могат да гарантират DOT :angry_jumping:

 

На 4 октомври 2017 г., 18:08, Galliard33 написа:

> Здравейте!

>

> Имам желание да поръчам 4бр. Goodyear Vector 4Seasons SUV G2 225/65R17 и ме

> интересува дали имате наличност и ако да - дали са със DOT от 2017г. ?

> Благодаря предварително!

>

> К. Костов

>

Гумите са налични в складове на наши доставчици и няма възможност за

проверка на точен ДОТ предварително.

Направете поръчка и в полето за коментар напишете, че ще я потвърдите

след като ви кажем точен ДОТ и страна производител. Колегите ще се

съобразят и ще ви информират предварително за ДОТ-а и ако не ви

харесва няма проблем да откажете поръчкатa.

 

Моля да имате предвид, че това е възможно само за артикули със срок на

доставка до 2 работни дни (от България)

Артикулите със срок на доставка до 5 и 10 работни дни са от доставчици

в Германия и там няма възможност за проверка на точен ДОТ и страна на

произход, но няма да са по-стари от 12 месеца.

 

Поздрави

Автогуми.бг

 

Колега, модела гуми, които си харесал е от 2016г., което автоматично намалява вероятността да получиш нещо, което е по-старо от 2017г. Особено в тоя размер, който търсиш.

Колкото до автогуми (заради тях пиша мнението), смятам, че са от малкото читави фирми в България като цяло. Не знам вече колко комплекта съм поръчал от тях. От галоши 14ки до хай перформънс 19ки. Никога с нищо не е имало проблем. Винаги доставят това, което са обещали, на цената, която са обещали (не съм виждал по-добри цени от техните, тук таме са 1-2 лв. надолу за брой, което е все тая). Ако всички авто фирми работеха като тях, половината от тоя форум нямаше да съществува...

 

Аз за себе си на база маршрутите, които имам и дългосрочната прогноза (колкото и неточна да е тя), не виждам преди 5ти-10ти Ноември да слагам зимните...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си спокоен, оня ден се качих и на сняг със старите ми зимни гуми - няма ядове никакви. А за avtogumi.bg нямам притеснения, даже май съм взимал някога от тях. Но и нямам обяснение какви са тези доставчици, особено немци, които не казват DOT и страна на произход. Моят личен опит е, че немците са супер изчерпателни от към информация и даже понякога има DOT-овете и страна на произход директно на сайта...

 

А и както каза един познат - нека изчакаме малко да се изкупят старите гуми, пък тогава да си вземем нови ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  Здравейте, момчета! Имам следното питане - Барум или Матадор за зимни (Фаворит 92)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си спокоен, оня ден се качих и на сняг със старите ми зимни гуми - няма ядове никакви. А за avtogumi.bg нямам притеснения, даже май съм взимал някога от тях. Но и нямам обяснение какви са тези доставчици, особено немци, които не казват DOT и страна на произход. Моят личен опит е, че немците са супер изчерпателни от към информация и даже понякога има DOT-овете и страна на произход директно на сайта...

 

А и както каза един познат - нека изчакаме малко да се изкупят старите гуми, пък тогава да си вземем нови ;-)

 

Ами, примерен сценарий, който ми хрумва на мен е: има склад в Германия, който е толкова голям (МЕТРО-стил), че не им дреме кога са произведени и от къде - идва тирът и разтоварва всичко на една купчинка и айде нататък... Обажда се някакъв мармот от някаква си там България и казва "кажете ми дот-а, за да поръчам от Вас" и немецът казва "добрем, секунда" - затваря телефона и продължава нататък :) Ако е по мейл - изобщо няма да го прочете. Вероятно се изчерпват много бързо, за да не им дреме да ги проверяват и да казват кое-кога е... Нещо такова. :) Затова се доверявам на тях, защото ако това е сценария - няма да има залежали 100-годишни гуми. :) Но залежаването е 100% валидно за Българските складове.

 

 

  Здравейте, момчета! Имам следното питане - Барум или Матадор за зимни (Фаворит 92)?

 

Здрасти, според мен 100% барум е гумата ;) Матадор не съм карал никога, но около мен който е карал все с псувня на уста е бил за тях :) Барум е страхотна гума за мен.

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.