Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Нови законови разпоредби, засягащи Газовите уредби


alkope

Recommended Posts

Здравейте, съфорумци :)

 

Преди месец поставих ГИ на автомобила ми. Определено се усеща разликата в портфейла спрямо бензина :D

При поставянето на инжекциона попитах собственика на сервиза как стоят нещата с узаконяването й. Той отвърна, че паспортът който ми издава е достатъчен, докато колата мине следващият ГТП, който се пада за април 2013. Дотук добре.

Преди известно време в малките часове на нощта ме спряха "другарите" катаджии. Понеже нямаше за какво друго да се заядат с мен, в полезрението им попадна газовата ми уредба. Поискаха първо паспорта и видяха датата на поставянето й. Оттам усещайки че не знам за новите разпоредби за газовите уредби отбелязаха факта, че нямам стикер върху бутилката. В крайна сметка нещата отидоха към заплахи за акт, спиране на МПС-то от движение и 10 контролни точки от талона. Предполагам знаете как разреших проблема, докато вътрешно се заричах, че ще изкормя газаджията. Но чак сега разбирам, че нещата стоят по друг начин.

Според новите законови разпоредби, засягащи газовите уредби, приети тази година са отнети лицензите на сервизите, които досега можеха да правят прегледи на газовите инсталации. Вече това се извършва при ГТП заедно с проверката на останалите системи по автомобила. Като по този начин газовите инсталации се смятат за неизменна част от автомобила.

Единствено не мога да разбера след като съм в заварено положение, а по-точно че съм сложил ГИ след като съм направил ГТП дали при следваща проверка мога да го обявя като аргумент пред контролните органи.

Ще се радвам ако някой от вас, колеги сподели мнението си по въпроса. :)

 

П.С. Нямам стикер GAS! на задното стъкло, но така и не мога да намеря от къде да си купя. Нито газаджиите имат, нито пунктът за ГТП. :?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега , стикерът се лепи от тоз , който монтира уредбата , инак можеш да си купиш от всички сервизи монтиращи и поддържащи АГУ срещу 3 лв , стикери за преглед вече не издават , а ти е необходим само сертификат за бутилката , който се подновява на всеки 5 години с водна проба и на 20 се сменя бутилката , тъй че следващия път ги прати шапкарите да четат (ако могат де) ... носи си изправен пожарогасител , лепни си стикера ГАЗ и толкоз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 години по-късно...

Здравейте колеги.

Имам няколко спешни въпроса относно пътуване в чужбина с газова уредба.

Колата съм я регистрирал в кат май месец 2014 г -в талона не пише че има газ.

Газовата уредба е сложена юли - имам паспорт от сервиза.

Трябва ли ми нещо повече за пътуване в чужбина - Румъния , Украйна.

Моля който знае за спешен отговор в четвъртък ще пътувам.

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За ЕС, е необходимо в талона да е отбелязано, че МПС ползва двата вида гориво. За целта е необходимо да направиш съответната пререгистрация в КАТ - с автомобила, 1-2 часа време, около 40 лева и нови талони, в които пише "бензин/газ".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги.

Имам няколко спешни въпроса относно пътуване в чужбина с газова уредба.

Колата съм я регистрирал в кат май месец 2014 г -в талона не пише че има газ.

Газовата уредба е сложена юли - имам паспорт от сервиза.

Трябва ли ми нещо повече за пътуване в чужбина - Румъния , Украйна.

Моля който знае за спешен отговор в четвъртък ще пътувам.

 

Благодаря.

Днес е вторник и имаш време да минеш през КАТ за да смениш талоните.Не мога да ти кажа колко с точност струва подмяната им понеже преди беше около 20 лева.Сега обаче и аз трябва да сменям талон поради грешка в рама номера (трябва да започва с "T" а те са го писали с "J") и за това ми искат 25 лева.Така или иначе и аз ще сменям талон но в комбинация че си чакам да ми излезе номера, ще вписвам че колата има газ.Аз обаче имам протокол за монтаж.Добре ще е да се подготвиш и ти преди да цъфнеш в КАТ да сменяш талоните че не се знае на кой не му е дала жената снощи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така , да дам малко пресно инфо от Пловдив.

Преди малко минах първоначална регистрация на газова уредба по следният начин.

Отивам в пункта който е на кукленско шосе до тухларната , и да питам какво трябва да изкарам като документация която да послужи и зад граница.

Оказа се че когато съм слагал бутилката (юни 2014) са били размирни времена, имало неясноти с закона , а днес се знае как е процедурата.

Накараха ме да ида до газаджията където съм слагал уредбата да попълни протокол за монтаж (влезнал в сила септември 2014), отнема около 25 минути.

След това се върнах и започна озаконяването

Вкарах колата на канала и представих следните документи.

1 Голям талон

2 Малък талон

3 Лична карта

4 Документ за платен данък.

5 Документ за платена гражданска отговорност

6 Паспорт + сертификат на газовата уредба

7 Протокол за монтаж на газовата уредба

8 40 лв

След което за около 30 мин правиха замервания и ми издадоха документ за първоначална регистрация на газова уредба и го вписаха в системата + стикер GAS за задния прозорец.

Стикера има номер !!!.

При въпрос минавам ли през КАТ ,получих следния отговор:

В момента не се изисква смяна на талона а само този документ.И взе да цитира някав закон.

Очаква се скоро да са готови новите талони н който е предвидено да се вписва газта и ще е задължително, НО на този етап е само прибиране на пари.

 

Надявам се да съм бил полезен с инфото.

 

Поздрави

Владимир

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и аз минах по тая пътека тази година.смених си големия талон в кат софия срещу 13лв.Указа се че не е задължително.минах си на преглед като пич срещу 40лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.