Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

"Гарови" часовници Радиосинхрон - въпрос.


maxrpm

Recommended Posts

Купих си Радиосинхронче. Беше обаче боядисано със стечки в черно. Всички който съм виждал са черни. Боята на този не изглеждаше оригинал. Свалих я с Body 700 и отдолу излезе, че е кафяв бакелит.

Въпроса ми е към хората, живяли в това време, тези часовници черни ли са или кафяви? Може би има и от 2 та цвята или не ?

 

Прилича на този

http://media.snimka.bg/s1/0658/027560436-big.jpg?r=0

http://auction.bg/uploaded/956811/956811_0.jpg

 

но няма надпис "радиосинхрон" и отзад не е с 4 болта, а с 8.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих си Радиосинхронче. Беше обаче боядисано със стечки в черно. Всички който съм виждал са черни. Боята на този не изглеждаше оригинал. Свалих я с Body 700 и отдолу излезе, че е кафяв бакелит.

Въпроса ми е към хората, живяли в това време, тези часовници черни ли са или кафяви? Може би има и от 2 та цвята или не ?

 

Прилича на този

http://media.snimka.bg/s1/0658/027560436-big.jpg?r=0

http://auction.bg/uploaded/956811/956811_0.jpg

 

но няма надпис "радиосинхрон" и отзад не е с 4 болта, а с 8.

 

Колега, ако тук при нас не намериш отговор, опитай в:

http://www.bulforums.com/sandacite/sear ... ive_topics

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се че този часовник не е от старите модели,предимно в черно се боядисваха,машинката беше друга форма и на циферблата го нямаше триъгълника ,който е напечатан долу.

 

Аз поне това си спомням,но може и да греша,отдавна е било ,когато свалях в училище един за ремонт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Преди години произвеждах часовници! Ама, че го казах ПРОИЗВЕЖДАХ smile175 доста силно казано! Та са ми останали някакви приставки към механизмите на часовниците които възпроизвеждат някаква мелодия/различна за всеки час/ и бие гонг в зависимост от това колко е часът. Подарявам ти 2 бр.Обади ми се на 0897/326575 да се разберем как ще ги получиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този не е точно "гаров" - такива слагаха едно време по държавните учреждения. На гарите бяха по-големи и квадратни, с алуминиеви корпуси.

А за качеството на боята.......в едно наше министерство гледах такъв, боядисан в златисто (дизайн братя :lol: ) - под него си личаха стечките на оригиналната черна боя. Така, че няма да се учудя ако и твоя оригинално е боядисан кофти.

И само от любопитство - къде точно ще го монтираш на Шкодата? smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Shotik да, механизма му е отворен на моя и се различава. Но открих, че ми кафенее само, когато е силно осветен. През останалото време си ми е черен.

 

@b.4er Благодаря ти за предложението, но при мен този часовник едва ли ще тръгне някога, тъй като иска 24V прав ток който на всяка минута да си обръща поляритета. Toва му е най - смотаното. Ако го бяха направили да върви с еднакви импулси там е ясно. Как да обърна поляритета на същите жици, ми е малко ...

 

@Lorgus Шкодата си има часовник отзад smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, подарявам ти 2 бр. механизми. Мисля, че ако махнеш твоя и поставиш този който ти предлагам с батерия АА ще си имаш часовник. smile152

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лесно ще ти звънна, но тези часовници са с по - други механизми. По - голями са им осите който движат стрелките. Ако си го пробвал и става, Ок. Ако не, дай да се видим да пием по биричка ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...тъй като иска 24V прав ток който на всяка минута да си обръща поляритета. Toва му е най - смотаното. Ако го бяха направили да върви с еднакви импулси там е ясно. Как да обърна поляритета на същите жици, ми е малко ...

 

Първото което ми дойде на ум - реле с 2 превключващи контактни групи.

Ако накараш това реле да стои 1 минута включено и 1 минута изключено, си готов...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тъй като иска 24V прав ток който на всяка минута да си обръща поляритета. Toва му е най - смотаното. Ако го бяха направили да върви с еднакви импулси там е ясно. Как да обърна поляритета на същите жици, ми е малко ...

 

Не е толкова сложно, един транзисторен H мост. Поне така ми изглежда на примависта де, може и да изскочат камъни. Ама ако е за идеята да подкраме дядото - ще си напъна мозъка и ще разровя чекмеджетата, ще измислим нещо. Кажи ми какво точно трябва и ще помислим как да стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва с двата контактора и аз съм си го мислил, но не става. Трябва да са импулси за да не изгорят бобинките. На теория перфектния вариант изглежа -59сек, 1 секунда захранване, още 59сек 1 секунда захранване наопаки.

Мислил съм го това години вече и съм изгубил надежда, че аз ще успея да го измисля. Ако някой има идея, направо да изчака до заплата, че да мога да почерпя после ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С тригери на Шмит се правят такива импулси Саше и поне вече сме 21 -ви век с онуй чипче 555 ... за него имам цяла книжка със схемички ... подсети ме на следващата среща дет ще ходиш , ще я изровя и ще тия донеса .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва с двата контактора и аз съм си го мислил, но не става. Трябва да са импулси за да не изгорят бобинките. На теория перфектния вариант изглежа -59сек, 1 секунда захранване, още 59сек 1 секунда захранване наопаки.

Мислил съм го това години вече и съм изгубил надежда, че аз ще успея да го измисля. Ако някой има идея, направо да изчака до заплата, че да мога да почерпя после ;)

 

Нищо не разбрах от това обяснение. Нарисувай ми го :)

 

Импулсите като амплитуда, форма и ширина и ще го измислим. А и колко ток гълтат - трябва ли да се мисли някакво токово ограничаване?

 

Не мисля, че е сложно да се направи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма какво да се нарисува. На всеки 59 секунди трябва за 1 секунда да се подават 24v прав ток, който да си обръща поляритета на всяка минута. :)

 

Гена, аз мога да си налепя схема, но не мога да си я измисля ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно разбрах. А трябва ли някакъв лимитер по ток или директно 24 волта се подават на намотките и колкото ток - толкова.

 

Мерни ги с мултицета омично да се ориентираме за какъв товар става въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Силата на тока е без значение. Мултицета падна и се счупи но го считай пренебрежимо малък, примерно 0,1А

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно.

 

Мисля, че мога да го направя. Най ще ми е лесно с едно процесорче да стане и един H мост. Не скачай ужасен, чарковете и софтуера са от мен, правя го за идеята да вдъхнем живот на нещо старо.

 

От теб искам захранването 220~ към 24V+-. Не за друго, а защото незнам какво ще ти е удобно като размери и конструкция. Не гарантирам обаче свръх точност. Ръгаме един часовникарски кварц 32768 Hz и евентуално може да пробваме да компенсираме по-малко с капацитети.

 

1. Сигурен ли си в това, че импулсите трябва да са по 1 сек. дълги? Да не изгорим бобинката?

2. Как става сверяването?

3. Изправен ли е като цяло? Поне надяваме ли се да е изправен?

 

Едит: дай да минем на лични, че няма смисъл да пълним форума с частен диалог.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Работи, работи, работиииииииииииииииии =D> =D> =D> :D:D , утре ще накова "инсталация" по кадърно и ще пусна снимки. Евала на Цецо. Аз ти казах, че трябва да те черпя!! Принципно за всяка чукната минута заслужаваш по една бира, но аз нямам толкова кеш пък и ти толкова черен дроб, така че мисли за друго!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Остави го да поработи няколко месеца, да видим как ще върви. И ако всичко е наред, ще се напъна малко повече, да скалъпим схема с батерийки и ще си стане вече както трябва. Че така от контакта не е баш истински часовник. Т.е. не му кови солидна инсталация засега.

 

Черпене ми не трябва - аз кефа си го направих от този ти постинг. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Истински си е. Оригинално майка му е Siemens за е*ем ти 300$ и се захранва от батерия 1.5v, но черпи и предава 24v от мрежата. Инсталацията ми трябва, защото са два, но това ще стане през седмицата. Първоначално избързваше с 1 мин, за времето в което го гледах, но след лека настройка, е супер

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.