Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Моля за съвет за пътуване с автомобил до Турция


lubomirov1985

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Предстои ми пътуване с автомобил до Ozdere:

 

GPS

37º 59' 24.18''N

27º 8' 17.74''E

 

и бих искал да ви задам няколко въпроса.

Понеже никога не съм пътувал до Турция, бих искал да ми дадете съвети. Viamichelin.com ми изчертава този маршрут:

 

http://www.viamichelin.com/web/Itinerai ... eConso=6.1

 

На какво трябва да обърна специално внимание (включени светлини, такси, в каква валута са таксите, ограничение на скоростта, гориво LPG, винетки...)?

Какви документи ще са ми нужни, освен лична карта, международен паспорт, зелена карта за автомобила и пълномощно,защото колата ми се води на фирма?

 

Всякакви съвети и препоръки от ваша страна са повече от добре дошли!

Благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно парите - турски лири си купувам на чейнджбюрата преди границата. Курсовете са изгодни. Иначе вътре в страната, където мога се разплащам с дебитната карта, да ми е мирна главата...

 

Трябва ти паспорт и зелена карта. За пълномощното не мога да кажа, силно вероятно е да ти поискат, но в такъв случай дали не трябва да е с превод и легализация?

 

Винетки няма. Тол такси има. Може в кеш, може да си купиш и някаква магнитна карта с определен брой импулси.

 

LPG има на доста места. Цените на всички горива са доста по-високи от БГ.

 

По конкретния маршрут не съм минавал, но като цяло пътната им мрежа в цивилизованата част на страната е в перфектно състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пълномощно искат. На мен ми се заядоха да е с превод на турски (беше на английски), но след малко пазарене ме пуснаха. Та явно е според зависи smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи и големия талон на колата. Малкия не го признават. В събота и неделя преминаването по магистралите е безплатно, иначе е около 2 лири.Когато минеш турската граница на първата читава бензиностанция си вземи магнитна карта за магистралите заредена с 20 лири, ще ти остане от нея и за други ходения до Турция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите са ти казали: пълномощно с превод на турски за най-сигурно, за магистралата KGS карта, като се качваш на магистралата при Одрин може да я вземеш от една от кабинките, но може да ти вземат 50 лири (10 лири за картата), което е прекалено много (т.е. ще имаш излишен кредит, който ще остане). Газта май беше 1.80 лева миналата година през май.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как е през Капитан Андреево,но през Малко Търново със сигурност искат от турска страна легализиран превод на пълномощното на турски език със заверка при консулството!!!На това същото освен оригинала му направи и едно копие,защото ще го искат да остане при тях!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Валдес, това не важи ли само за лизингови коли? :( то ставааааа, мазало. Заеби :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на магистралата не превишавай,защото мерят времето за което си я минал и изчисляват средната ти скорост

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не знам дали си го чел. За Турция няма май изрично изискване за каране със запалени светлини.

http://www.mfa.bg/bg/90/pages/menu/508

 

Освен това пътя през Еджеабат-Чанаккале не е магистрала. На азиатската част преди две години бяха подготвили на една голяма част от пътя, второ платно и то с две ленти, не знам да ли са го пуснали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митнически изисквания

 

При влизане в страната с автомобил е необходимо да се представят документите на автомобила, валидно свидетелство за правоуправление на МПС, както и международна застраховка (зелена карта), с валидност, съответстваща на срока на престоя в Република Турция. В случай, че МПС е собственост на трето лице е необходимо пълномощно, придружено със заверен превод на турски или английски език. При влизане митническите власти полагат печат в паспорта на водача на моторното превозно средство, който се задрасква при напускане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре,че отивате на all inclusivе,че диарбекира на багаж контрола,нямаше да ви се зарадва с пълен багажник с алкохол! smile091

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже, мнението ми за "Татко Раза" Беше премахнато, аз имам друг въпрос. ;)

 

При влизане митническите власти полагат печат в паспорта на водача на моторното превозно средство, който се задрасква при напускане.

 

Аз няма да имам печат в паспорта! Когато, с Ники се сменим някъде по пътя на Турска територия.

Спира ни полиция за ротинна проверка и карам аз. А аз нямам печат, какъвто има водача? И тогава питам аз... "Татко Раза" ще ми направи ли някой нежен ритуал!!??!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже, мнението ми за "Татко Раза" Беше премахнато, аз имам друг въпрос. ;)

 

При влизане митническите власти полагат печат в паспорта на водача на моторното превозно средство, който се задрасква при напускане.

 

Аз няма да имам печат в паспорта! Когато, с Ники се сменим някъде по пътя на Турска територия.

Спира ни полиция за ротинна проверка и карам аз. А аз нямам печат, какъвто има водача? И тогава питам аз... "Татко Раза" ще ми направи ли някой нежен ритуал!!??!?

 

Брат, според мен слагат печати на всички. Не само на водача.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аааааа, еми ако е така супер. Щото както е написано изглежда, точно все едно само на водача ще му блъснат печат !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аааааа, еми ако е така супер. Щото както е написано изглежда, точно все едно само на водача ще му блъснат печат !

 

Ще седнеш в мен на границата и на теб ще ти го бият :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не помня как беше, ама мисля, че печат се слагаше във всички паспорти, то си е като туристическа виза напрактика. Бият на влизане и бият на излизане (печати де).

 

Но на водача се слагаше и нещо допълнително, което го завързва за колата. Защото идеята е, че колата е отговорност на водача с който е пресякла границата на влизане - с него трябва и да излезне. Сиреч без нея няма да пуснат водача да излезне. Идеята е да не я продадеш там. Или да направиш с нея някаква беля и да я хвърлиш в Босфора например. Иначе вътре може да я карате и двамата, няма проблем.

 

Преди години така един приятел влезнал си с колата, ама вътре станало ПТП. По някаква причина не се е викала полиция, моя човек тръгва да излиза - да ама не. На границата му казват, че или трябва да представи протокол от полицията, какво и се е случило на колата или да излезне във вида, в който е влязла. Айде върви, търси сервизи, една седмица си откара...

 

Да не се случва, но ако има някакви колизии - викайте си полицията, че иначе филма става сложен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък минавам винаги с пълномощно преведено на английски език на границата,нямам на турски ,много пари искат smile048 .Когато ходих миналата година ноември месец доста пъти и през вечерта в градовете си карат някои без фарове,маняци са!Не е задължително да караш през денят на фарове.Имат нови пътища хубави между Edirne i Kesan мисля е отсечката.А като стигнеш до egeabat може да използваш ферибота който е на 3-4 км след egeabat,защото е с 10 лири по евтин smile004

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже, мнението ми за "Татко Раза" Беше премахнато, аз имам друг въпрос. ;)

 

При влизане митническите власти полагат печат в паспорта на водача на моторното превозно средство, който се задрасква при напускане.

 

Аз няма да имам печат в паспорта! Когато, с Ники се сменим някъде по пътя на Турска територия.

Спира ни полиция за ротинна проверка и карам аз. А аз нямам печат, какъвто има водача? И тогава питам аз... "Татко Раза" ще ми направи ли някой нежен ритуал!!??!?

 

Печат за влизане с кола се слага само на един. Това не означава, че само той може да кара, а че той е този влязъл с колата. Съответно на излизане на него ще му търсят автомобила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недай си Боже стане някой сакатлък с автомобила и при татко Раза ще ходи този с печачето във форма на автомобилче в паспорта,независимо кой е шофирал! smile021

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега не си уточнил датата на пътуването ти,но се надявам че не е късно за отговор.Маршрута който са ти начертали до крайната точка на пътуването е почти идеалния,само ферибота можеш да го вземеш/по желание/Гелиболу-Лапсеки,а не да слизаш до Чанаккале.Минавал съм с автобус до Кушадасъ същия маршрут 2009г.,като в Оздере слезна група туристи.Пътят е хубав,живописен,не е автомагистрала и не се плаща,само ферибота беше около 15 лири за лека кола.Иначе с моята кола съм ходил много пъти в Турция и никога не ме спирала пътна полиция/спазвам правилата/не съм имал никакви проблеми,като цяло отношението към чужденците и туристите е на ниво.При влизане в Турция искат паспорт,малкия талон на колата и зелена карта,винетки няма.Печати-влизане-излизане бият на всички пътуващи в МПСто,като на собственика се бие допълнителен печат указващ датата на влизането и датата до която колата може да престои в Турция-около 6 мес.Понеже ти пътуваш с пълномощно,там не знам как стоят нещата,възможно е да се наложи да го преведеш поне на английски,иначе няма проблем.При влизане има стриктна митническа проверка,особено за алкохол и цигари,дори е възможно на КПП Капъкуле да прекарат колата през рентген./Мен ме прекараха един път и умрях от страх да не би в Шкодата да има нещо за което да не знам,но всичко бе ОК./ Турски лири си купи от София,най-изгодно е ,на витошка имаше чейнчбюро,работи с TL.Пожелавам ти приятно и безаварийно пътуване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, благодаря колеги. Ще пътувам на 09.09. - на 10.09. трябва да се настаним. А може ли някой да каже колко точно са километрите от София до:

GPS

37º 59' 24.18''N

27º 8' 17.74''E

 

Моята навигация ми дава 1230км, а по маршрута на viamichelin.com са 961 км. Разликата е огромна :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навигацията ти дава през Истамбул, щот до там е магистрала. Ти карай през Чанаккале, но вземи ферибота в Гелиболу, щот е по-евтин и по-бърз. До Йоздере се отива и за един ден, бре. Що ше циклите 2 дни? Тръгнете си 4-5 сутринта от Шопия и към 9 вечерта, най-късно, сте там. Оп.... тва е без гастарбайтерите на границата... така че моите сметки са без кръчмар за тоя сезон. Ако на Кап. Андреево е много гъчкано, може да се върнете до Свиленград, да минете у гръцко и от там да минете през Ипсала в Турция - няма голямо удължаване на пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се, че няма да ги има гастербайтерите. Мисля, че до 10-ти септември ще са се изтеглили и най-много да са в обратната посока. А през Чанаккале ми се щеше да мина,че било много красиво :) А за пътуването - аз си мисля да тръгна към 16-17ч. и на другия ден около обяд да сме там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.