Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Въпрос за ред на преминаване през кръстовище.


tuningmania

Recommended Posts

Здравейте,

 

Възникна спор между мен и няколко Приятели, в какъв ред, трябва да преминат два автомобила, през едно кръстовище, регулирано само и единствено с пътни знаци и съм сериозно притеснен. Според мен "МПС 1" трябва да мине преди "МПС 2". Приятелите ми пък твърдят, че "МПС 2" е дясно стоящо, а аз вече около 15 години карам с убеждението, че правилото за дясно стоящия, важи при нерегулирано кръстовище. Кой трябва да ходи в "КАТ" да си връща Шофьорската книжка?

post-870-13845340518_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 79
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • BlackPearl

    10

  • ID A

    10

  • The Best Forman

    9

  • felicialx

    7

Най-много писали в темата

МПС 2 минава преди МПС 1 или поне на практика ще премине. Аз бих го пуснал по навик иначе е вероятно да стане ПТП. В същност знаците и на двамата водачи указват да пропуснат движещите се по пътя с предимство като единия трябва задължително да спре. Отделно от това обаче и двамата водачи се движат по равнозначни пътища което значи, че десностоящият ще е с предимство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чл. 82. (1) На нерегулирано кръстовище предимство има пътното превозно средство, което се намира или приближава кръстовището от дясната страна на другите превозни средства, независимо от посоката на движението им.

 

НО, нареждането при положение , че е следното:

1. Регулировчик

2. Светофар

3. Пътни знаци

4. Маркировка

 

Чл. 79. Когато пътят с предимство на кръстовище променя посоката си наляво или надясно (допълнителна табелка N: 158), водачите, които излизат от него и навлизат в пътя без предимство, помежду си се ръководят от правилата за преминаване на нерегулирано кръстовище. От същото правило трябва да се ръководят помежду си и водачите, които се движат по второстепенния път.

Следователно остава:

Чл. 82. (1) На нерегулирано кръстовище предимство има пътното превозно средство, което се намира или приближава кръстовището от дясната страна на другите превозни средства, независимо от посоката на движението им

 

След като кръстовището не е регулирано със светлинни уредби, трябва да се съобразяват колите със знаците.

Следователно щом ИМАШ ЗНАК СТОП (ако е така както е на рисунката) си ЗАДЪЛЖЕН ДА СПРЕШ и да пропуснеш колата (със знак :) без предимство)

Обаче и двата знака те задължават да пропуснеш движещият се по пътя с предимство, като невинаги знак СТОП се слага за този, който трябва да мине последен. Поставянето на въпростния знак се съобразява с видимостта и натовареното движение в дадено кръстовище. В случая дясностоящият е с предимство!

При тези условия знаците от група Б- Б1 и Б2 са равнозначни и се прилага правилото за дясностоящия!

Според мен дясно стоящ има предимство при нерегулирано кръстовище или еднакви знаци!

 

Дано и аз не се излагам де!

 

Тираджията Цецко да каже!

 

Има и друго: В зависимост от знаците (тъй като и 2та автомобила не са с предимство) в зависимост кой как се движи как наближава знаците може да се получи обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МПС 2 минава преди МПС 1 или поне на практика ще премине. Аз бих го пуснал по навик иначе е вероятно да стане ПТП. В същност знаците и на двамата водачи указват да пропуснат движещите се по пътя с предимство като единия трябва задължително да спре. Отделно от това обаче и двамата водачи се движат по равнозначни пътища което значи, че десностоящият ще е с предимство.

Абсолютно съм съгласен ! smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука и двамата са на път без предимство и трябва да дават път на движещите по пътя с предимство и понеже МПС 2 има и знак СТОП е задължено да спре ... според мен МПС 1 минава първо (освен ако МПС2 не е маршрутка)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука и двамата са на път без предимство и трябва да дават път на движещите по пътя с предимство и понеже МПС 2 има и знак СТОП е задължено да спре ... според мен МПС 1 минава първо (освен ако МПС2 не е маршрутка)

smile091 :smt017 +1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И според мен МПС1 минава преди МПС2. Впрочем в Студентски град в София кръстовището на улиците Акад. Борис Стефанов и Проф. д-р Иван Странски е абсолютно точно такова каквото е изобразено на картинката. Правило ми е впечатление като минавам оттам (като пешеходец), че този със знак СТОП (МПС2) изчаква МПС1. Също така като шофьор в ролята на МПС1 (в ролята на МПС2 на това кръстовище никога не съм бил) първия път като попаднах в тази ситуация, дадох път на МПС2 като дясностоящо, той пък шофьора на МПС2 реши, че той трябва да изчака и ме пусна. Та оттогава на това кръстовище винаги минавам преди този със СТОП-а, но абсолютно винаги внимавам много и си имам едно наум

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я да видим кой трябва да си върне книгата! smile048

 

Не гледайте (или просто тогава са били изпитите) закони от преди 15-20години.

Прегледайте знаците от група Б....и айде пак!

А кой къде минал... те половината не знаят правилата.

 

Справка: Ако ви напишат хубав акт и отидете да възстановявате точки ще ви дадат да решите ей тъй 2 листовки..... мале кви грешки ще падат.

То ченгета ако питаш (2ма 3ма) съм сигурен, че ще има разногласия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такива ситуации мисля че съществуват само за листовките и за такива форумни спорове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такива ситуации мисля че съществуват само за листовките и за такива форумни спорове.

[-X

Впрочем в Студентски град в София кръстовището на улиците Акад. Борис Стефанов и Проф. д-р Иван Странски е абсолютно точно такова каквото е изобразено на картинката.

 

EDIT: Сещам се и за още едно такова кръстовище в София - на Охридско езеро, Камен Андреев и Д-р Г. Златаров, в Сердика, при Данон-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В същност такъв тип кръстовище е направо казано идиотско, много по добре е и двамата водачи / на МПС 1и2/ да имат еднакви знаци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ситуацията си е лайняна, и е породена от недомислени промени в закона за движение по пътищата. По предишното групиране знаците бяха така: триъгълния - знак номер 1 "Пресичане на път с предимство" предупредителен знак, също като опасен завой на дясно например, другия - знак номер 36 "Спри! Осигури предимство!" задължителен знак и всичко е ясно, ама някоя "УМНЪ ГЛЪВЪ" го е измислила и двата знака да са в една група и да казват едно и сущо "Пропусни движещите се по пътя с предимство", с малката разлика при единия преди това има "Спри!", ама после се казва да осигуриш предимство само за тези от пътя с предимство smile150. За мен този със стопа минава последен, иначе няма смисъл от двата знака (Б1 и Б2), защото предполагам, че под тях има квадратна табела със схема на кръстовището, на пракрика аз и когато се движа по пътя с предимство пак се оглеждам, защото джигити много и не ме успокоява факта, че ще напишат после "Умря с предимство". Ама да му мислят хамериканците щото при тях има кръстовища с по 4 стопа ..........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По предишното групиране знаците бяха така: триъгълния - знак номер 1 "Пресичане на път с предимство" предупредителен знак, също като опасен завой на дясно например, другия - знак номер 36 "Спри! Осигури предимство!" задължителен знак и всичко е ясно....

 

При това групиране на знаците всичко е ясно, трябва да осигуриш предимство безусловно, но сега е доста идиотско. :roll:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И според мен МПС2 трябва дамине първо.

Въпреки, че мпс2 има знак стоп, мпс1 има знак Пропусни минаващите с предимство и дветемпс са на равнозначни пътища следователно мпс2 е дясностоящо на мпс1 и трябва да мине първо мпс2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ИскренчУ , шъ споря с теб да знаиш ... обикновенно при поставяне на знак N 1 се указва пътя с предимство ако това не е напречната улица и това те задължава да пропускаш движещите се по пътя с предимство , ама не си спомням някъде да те задължава да спреш ако по него няма коли , докато знака СТОП означава "спри осигури предимство" демек немаш предимство пред никой ... може и да бъркам щот тоз буквар не съм го чел отдавна .

 

П.П. Помня , че знака СТОП беше под номер 36 ... тия новите деления не ги знам smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ИскренчУ , шъ споря с теб да знаиш ... обикновенно при поставяне на знак N 1 се указва пътя с предимство ако това не е напречната улица и това те задължава да пропускаш движещите се по пътя с предимство , ама не си спомням някъде да те задължава да спреш ако по него няма коли , докато знака СТОП означава "спри осигури предимство" демек немаш предимство пред никой ... може и да бъркам щот тоз буквар не съм го чел отдавна .

 

П.П. Помня , че знака СТОП беше под номер 36 ... тия новите деления не ги знам smile049

 

 

Знака СТОП сега означава: Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство. Тук е и уловката в горепосочената пътна ситуация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

такива ситуации мисля че съществуват само за листовките и за такива форумни спорове.

 

[-X

Впрочем в Студентски град в София кръстовището на улиците Акад. Борис Стефанов и Проф. д-р Иван Странски е абсолютно точно такова каквото е изобразено на картинката.

 

 

не ме разбра, не казах че такива кръстовища не съществуват, а само съответната ситуация.

в подобно кръстовище понякога нямаш време (или възможност) да видиш кой какви знаци има пред себе си. знае,ш че на знак стоп се спира и чакаш. също така много често дори да съм на път с предимство пускам останалите пред мен. тъй че такъв тип листовки са само за чесане на езици. никой няма да седне да мъдри в дадено кръстовище ти ли трябва да минеш или аз.

 

най-често минава пернишкото голфче smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Ха ... това голема глупост и тежко на тоз дет я е измислил ... то на практика няма разлика тогаз между единия и другия знак ... малиии добре , че скоро не съм отварал тоз буквар да не съ едосвам на идиотизмите , па тръгнали с фарове си опраат проблемите , да земат си опраат законите ... МАЛОУМНИЦИ !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче и двата знака те задължават да пропуснеш движещият се по пътя с предимство, като невинаги знак СТОП се слага за този, който трябва да мине последен. Поставянето на въпростния знак се съобразява с видимостта и натовареното движение в дадено кръстовище. В случая дясностоящият е с предимство!

При тези условия знаците от група Б- Б1 и Б2 са равнозначни и се прилага правилото за дясностоящия!

Според мен дясно стоящ има предимство при нерегулирано кръстовище или еднакви знаци!

 

Гена, аз съм ти го драснал, ама не гледаш! :smt034

 

Айде, връщай книгата в библиотеката!

smile168

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре , че таз още не съм я купувал , че щях да я запаля ритуално ... ай ша спирам със спама и ша си карам как са ма учили преди 22 години smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пък после се оплаквате тука .....що ставали ПТПа, невежи водачи и тн. :)

 

smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука и двамата са на път без предимство и трябва да дават път на движещите по пътя с предимство и понеже МПС 2 има и знак СТОП е задължено да спре ... според мен МПС 1 минава първо (освен ако МПС2 не е маршрутка)

=D> правилно Гена - няма значение, че е дясностоящ - МПС2 има има знак "СТОП". МПС1 има само "ОСИГУРИ ПРЕДИМСТВО" - т.е. пропуска движещите се по пътя с предимство и преминава ПРЕДИ МПС2, което си седи кротичко пред СТОП-а. Е ако някое (което и да е) МПС е маршрутка, то тогава всички останали са без права и предимство - имат само едно право - да спрат за да прелети джигита. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На хамериканците им е мноо лесно с "4 way STOP". Който спре първи - тръгва първи! Ама има "малка" разлика в културата на шофиране, която не е тема на разговора...

Според мен, ако и двамата са спряли, предимство има този от дясно. Както писа Искрен, трябва да се ръководят помежду си от правилото за дясностоящия. Знак Б2 STOP просто задължава да се спре на стоп-пинията, докато при Б1 не е задължително да се спре, ако няма кой да пропуснеш. Т.е. тези два знака имат за цел да предоставят възможност за безпрепятствено преминаване на движещите се по пътя с предимство. Тези, които осигуряват предимството обаче, трябва да се ръководят от правилото за нерегулирано кръстовище и дясностоящия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тези които мислят че трябва МПС 1 да премине преди МПС 2, грешат жестоко и да бъдат два пъти по-внимателни на подобни кръстовища.

 

Ще се опитам да изнамеря снимка на едно абсурдно кръстовище да се посмеете малко и да видиме кой какво ще направи :mrgreen:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.