Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Балканска обиколка


alkope

Recommended Posts

Обиколката беше с маршрут София-Загреб-Карловац-Бихач-Яйце-Сараево-Мостар-Дубровник-Котор-Будва-Бар-Дуръс(Драч)-Тирана-Елбасан-Охрид-Струмица-София или общо 2700км. Пътувахме със седем местна Дачия Логан 1.5 dci. Бяхме 6 човека, като на човек се паднаха по 50 Евро за гориво и магистрални такси.

Разстоянието София-Загреб го взехме транзитно на един дъх през нощта. Пристигнахме рано сутринта в Загреб, така че избегнахме всякакви задръствания и тълпи от хора, така че успяхме да се разходим спокойно из централните части на града.Прекрасен град.

post-8712-138453400758_thumb.jpg

След неколкочасова обиколка и по една сутрешна бира отпрашихме в посока Карловац. Недалеч от него има музей на войната, където са представени танкове, самолети и артилерия от войната през 90-те години. Не пропуснахме да се снимаме на един от танковете с подходящо шалче в ръце :)

post-8712-138453401008_thumb.jpg

 

След това тръгнахме към границата с БиХ, но случайна табела за природен парк "Плитвички езера" ни откара до едно от най-красивите места, които някога съм посещавал. По течението на реката се бяха образували езера с кристално чиста вода и девствена природа наоколо. След няколко часа почивка и къпане се насочихме към близкия ГКПП с Босна.

post-8712-138453401025_thumb.jpg

Самото усещане за пътуването през маршрута ни в Босна и Херцеговина е все едно съм в Родопите - големи и зелени възвишения и виещи се реки край пътя. Повечето населени места, през които минахме пазят споменът от войната с фасади, надупчени от снаряди.

Привечер пристигнахме в град Яйце, централна БиХ, където се разходихме и отново опитахме местната бира :)

post-8712-13845340102_thumb.jpg

post-8712-138453401014_thumb.jpg

Интересно е съжителството между различните етноси в градовете, като ясно се отличават мюсюлманските, православните и католическите части на градовете. Гробищата също са отделни, но следите от войната са навсякъде.

След това продължихме към Сараево. Там пристигнахме към 22:00 вечерта. Улиците и заведенията бяха пълни с хора. Видяхме един лъскав и добре подреден град. За съжаление там не бяхме концентрирани в снимане из града, а в дегустация на местните напитки :)

post-8712-13845340103_thumb.jpg

Към полунощ поехме в посока Мостар. Там пристигнахме към 3 сутринта и дремнахме за малко кой където намери. Аз лично спах на една пейка в близост до колата ни smile021

На сутринта минахме на обиколка из града. Също етнически смесен - живеят хървати и босанци. Видяхме една от най-известните забележителности в Босна - Стари мост.

post-8712-13845340104_thumb.jpg

post-8712-138453401036_thumb.jpg

Вече наближаваше обяд и жегата се усилваше. Незабавно се отправихме към Адриатическо море. По пътя към морето спряхме в градчето Почител, където имаше чудесна крепост и хубава гледка отвисоко към река Неретва.

post-8712-13845340105_thumb.jpg

post-8712-138453401045_thumb.jpg

След няколко километра вече бяхме на хърватска територия и пред нас се разкри приказната гледка на Далматинското крайбрежие. Незабавно спряхме на един от първите плажове, които видяхме. Там обичайното - плуване и на по бира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това беше един от многото малки и чакълести плажове около Дубровник, осеяни с частни вили, хотели и къмпинги.

post-8712-138453401055_thumb.jpg

След това поехме към Дубровник. Доста време го обикаляхме и разглеждахме. Прекрасно място, което е доста добре възстановено след войната. Бил е обстрелван с артилерия и полуразрушен от сръбските шовинисти.

post-8712-138453401207_thumb.jpg

На свечеряване потеглихме към Черна гора, където нощувахме на къмпинг в близост до Котор. Цена от 5 Евро на човек и по чаша ракия почерпка от домакина.

post-8712-138453401215_thumb.jpg

post-8712-138453401219_thumb.jpg

 

На сутринта пред нас се разкри красотата на Которския залив или често наричаният "Най-южен фиорд"

post-8712-138453401225_thumb.jpg

post-8712-13845340123_thumb.jpg

 

Самият град е построен в типичен средиземноморски стил, като над него има крепост, от която се разкрива божествена гледка.

post-8712-138453401233_thumb.jpg

post-8712-138453401237_thumb.jpg

 

След Котор продължихме към Будва, който е нещо като черногорският Слънчев бряг. Много туристи, хотели и заведения.

Местната бира също се оказа добра.

post-8712-138453401242_thumb.jpg

 

Продължихме на юг в посока Албания, като населените места започнаха да стават доста по-ориенталски и да виждаме все повече джамии. Южната част на Черна гора си изглеждаше прилично албанизирана.

Малко преди границата посетихме град Бар - смесено градче, в което се строеше и някаква супер джамия.

post-8712-138453401264_thumb.jpg

След това навлязохме на Албанска територия... smile048

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото нещо, което ни посрещна на албанската граница беше бункер, строен от небезизвестният албански диктатор Енвер Ходжа :D

post-8712-138453401268_thumb.jpg

Посетихме нощен Дуръс (Няма и помен от някогашният български град Драч) и нощна Тирана

За Албания може много да се говори - всеки кара мерцедес, пълно отсъствие на нормална шофьорска култура, ориенталщина навсякъде и куп абсурдни случки. Нощувахме край пътя в една планина в посока Елбасан. На изгрев слънце отпрашихме към границата с Македония, където жален и окъсан албански граничар ни поиска 2 Евро, за да ни пусне да излезем от абсурдната им държава. Естествено го съжалихме и му дадохме :lol:

В Македония веднага отидохме на един от плажовете на Охридското езеро и опънахме шалтетата. Вече бяхме на българска земя. След толкова дълъг път, и умора смея да твърдя че съм спал като заклан. Така, докато някакви албанчета се опитаха да ни придърпат раниците и бяха прогонени с ругатни :)

Посетихме крепостта, където някакъв македонски "историк" обясняваше някакви абсолютни измишльотини на група туристити. Единствено културата ми не ми позволи да влеза в диалог с него.

post-8712-138453401439_thumb.jpg

След това се разходихме из Охрид, повозихме се на лодка и се подсилихме със скара - бира

post-8712-138453401445_thumb.jpg

post-8712-138453401449_thumb.jpg

Вече сити и отпочинали поехме към Струмица и след това към София, като се върнахме обратно към 22:00 наше време.

Равносметката е следната: 5 дни, 2700км, като направих 120 Евро разходи - предимно за дизел, бира и сувенири. Бяхме се запасили стабилно с консерви и други трайни храни. Препоръчвам ви горещо този маршрут, колеги. Не съм се впускал в подробности, защото наистина посетихме доста места и ще ми отнеме няколко дни, за да опиша всичко. Беше чудесно и впечатляващо пътуване почти без пари smile152

post-8712-138453401457_thumb.jpg

А ето я и Дачията, с която минахме маршрута.

post-8712-138453401453_thumb.jpg

Като цяло съм доволен от нея, но след толкова дни на неудобните й седалки вече имам нужда от космодиск и от терапия на доста по-удобните седалки в моята фабия s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе, вие от бира на бира сте се местили - как да не ви завиди човек smile091

Много интересна обиколка сте направили, която доказва, че и без да ходи на хиляди км, човек може да види красиви места!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евалата пичове!

 

Интересува ме следното - гледам сте къмпингари. Как седи въпроса с палаткуването по Хърватското крайбрежие и Албания? И за двете имам много мерак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евалата пичове!

 

Интересува ме следното - гледам сте къмпингари. Как седи въпроса с палаткуването по Хърватското крайбрежие и Албания? И за двете имам много мерак...

 

А да ме изчакаш и мен ако не си се разбързал, пък може и по-организирано да го спретнем, както на Лефкада... smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли навити за палатки в Гърция, на втория ръкав на Халкидики (Ситония)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евалата пичове!

 

Интересува ме следното - гледам сте къмпингари. Как седи въпроса с палаткуването по Хърватското крайбрежие и Албания? И за двете имам много мерак...

 

В Хърватия къмпингуването е доста добре развито както по крайбрежието, така и във вътрешността на страната. В конкретното пътуване минахме покрай доста и добре уредени къмпинги, но не сме отсядали в никой от тях просто защото с течение на пътуването нощта не ни е застигала в Хърватия. Плажът на който ходихме беше до един частен имот в близост до Дубровник, като се разбрахме със собственика да останем за няколко часа и да ползваме душовете им. Дори бирата от хладилника си споделиха с нас. Общо взето навсякъде имахме много топъл и братски прием от страна на хърватите, като им казвахме че сме българи. Явно е останало чувството за солидарност от времето на братство между Усташа и ВМРО :smt017

 

В Тирана пристигнахме посред нощ и ни беше много трудно да открием някакъв къмпинг предвид пълната липса на информация и табели. GPS-a също не ни помогна много, тъй като изобразяваше само главната улица в Тирана smile091

През нощта там се усеща някакъв вид несигурност и избягвахме варианта да спим в колата край някоя градинка. Питахме в един хотел, но цените от 40 Евро за нощувка ни се видяха неприемливи, а и не ни позволиха да си разпънем палатките в градинката на хотела smile035

Така, че през нощта продължихме по пътя към Албано-Македонската граница. За няколко часа през нощта спряхме в една отбивка до пътя за кратка дрямка, докато изплашено магаренце тичаше по пътя край нас, гонено от някакво куче smile091

 

Извинявам се за пространните обяснения, но в крайна сметка не ползвахме къмпинг нито в Хърватия, нито в Албания. Но горещо препоръчвам къмпингуването около Котор в Черна гора. Прекрасно място. Каквото и да кажа за него ще е малко smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 месеци по-късно...

Малко повече информация можеш ли да дадеш относно цени на пътни такси/ винетки в различните страни.

Смятаме да направим много подобна на вашата екскурзия и ще ми е много от полезна всякаква информация smile159 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесно шляене сте си спретнали!

Колеги, имам въпрос - смятам в края на седмицата да отпрашим за Охрид. Ходил съм често, но всеки път съм минавал по пътя Скопие-Гостивар- Охрид. Сега обаче смятам да мина през Ресен и Битоля. Имате ли информация за актуалното му състояние. Ще съм без навигация и ще се блещя за табели. Чул съм, че макар по-дълъг е по спокоен и бременната ми жена се надявам да не повръща на всеки завой. Заслужава ли си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.