Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Руумстър 1.9 PD-TDI – 100 000 км.


iavorski

Recommended Posts

След като видях на таблото заветните 100 000 км реших че е време за поредната темичка в слабо развиващия се под-форум Roomster :(

 

За последните 20 хил.км и точно след излизане от гаранция се повредиха две нещица – регулирането на дясното огледало / счупен зъб за който се закача жилото / и повдигачите на стъклата / оголени клеми даващи накъсо /. Ремонта общо на двата проблема в Еуратек излезе 60-70 лева с чарковете за огледалото и труда.

Започна да скърца седалката на шофьора но при условие че е била малтретирана през цялото време от 130 кг водач и аз бих се разскърцал.

За целия 100 000 км пробег изгоряха крушки Н4 – 3 броя, 2 броя предни габарити, 1 брой заден габарит, 1 брой крушка за осветление на задния номер.

Никога не се е налагало да се правят каквито и да е манипулации под предния капак освен доливане на течност за чистачки.

 

Основни слабости на модела поне за мен към момента си остават:

1. Сравнително ниските за БГ и ненужно широки заводски гуми 195/55/15. След изтичане на гаранцията ще я преобуя наесен с 185/65/15.

2. Слабото обезшумяване – за щастие лесно и евтино решим проблем с едни 300-400 лева и ден-два занимавка с колата.

3. Лошо проектирани водни канали на челното стъкло изхвърлящи мръсната вода върху шофьорското стъкло при скорости над 50-60 км/ч

 

Основни плюсове / по мое мнение /

1. Много приятно пътно поведение

2. Много еластичен мотор който без проблем се справя с лекото купе

3. Удобен за паркиране с добра видимост напред и назад и компактни размери

4. Изненадващо много вътрешно пространство за компактен автомобил+голяма гъвкавост на задните седалки.

5. Опростена механика и електроника подходяща за БГ реалността и ремонти по разни гаражчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли малко инфо за смяната на заводските гуми с друг размер и връзката с гаранцията?

Ако има нещо написано в книжките вероятно съм го пропуснал.

Питам, защото за зимата съм намислил смяна, но с друг размер, защото 195/55 хем са скъпи, хем са ниски.

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че, размера на гумите няма нищо общо със гаранцията. Тоест може да се сменят когато собственика си поиска. Може би колегата го казва като някакъв срок във времето , а не че е свързано с гаранцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами от Еуратек заявиха че различния диаметър щял да бърка борд компютъра и прочее бисери. Демек се чудят как да ти анулират гаранцията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами от Еуратек заявиха че различния диаметър щял да бърка борд компютъра и прочее бисери. Демек се чудят как да ти анулират гаранцията.

 

Ще ти бърка километража, а от там и борд компютъра(изчислението на среден разход и тн). Съмнявам се да става дума за гаранция. smile049 И между другото, гуми 185/60/15(каквито са ми зимните) стоят малко странно на колата. Та не виждам особен смисъл от такава интервенция, освен ако не говориш само за зимни гуми, които да кОпат по-добре зимата. Летните 195 изобщо не ми се виждат излишно широки, даже напротив. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според калкулатора за гуми с 185/65/15 при скорост 100 км/ч таблото ще показва 96 км/ч.

 

И като добавиш към това и "стандартната" грешка на километража от около 5км/ч при 100км/ч, какво излиза? Близо 10% разлика, при 100км/ч, ако не бъркам в сметките. smile049 А да не говорим и, че стабилността ще пострада при по-тесни и високи гуми. Ама това си е лично мнение, никого не ангажирам с него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, визирам зимата - за кола 1250 кг. зимата 195 гуми са си широки и по-тясна гума ще се държи по-добре на сняг.

 

За лятото искам единствено по-високи гуми или с по-твърд борд, че като се забия по някой междуселски път през нощта и на сутринта съм за изправяне поне на една джанта.

 

Докато ми дойде Руумстъра от Еуратек 2-3 седмици карах служебна Октавия с 195/65/15 - еми по-добре си е за лоши пътища високата гума. За съжаление колега от форума вече е пробвал 195/65/15 и опират.

 

А за грешката на скоростомера. Ако при 100км/ч показва 96 и добавим факта че скоростомера умишлено показва повече км от реалните излиза че при 100км/ч ще показва 100 км/ч. С заводските гуми при 100 км/ч реални всъщност показва около 105 км/ч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако скоростомера показва вярно, километражът започва да греши :!:

Аз лично предпочитам вярно да ми показва километрите и всички останали трип данни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, визирам зимата - за кола 1250 кг. зимата 195 гуми са си широки и по-тясна гума ще се държи по-добре на сняг.

 

4 зими карах с гуми 195 без да имам никакви ядове с проходимостта. Миналата зима минах на 185, уж за да копа по-добре, но разлика не усетих спрямо 195.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно скоростомера, не знам как е при електронните, но моят е с жило и като съм го сравнявал с показанията на GPS-а заключението ми е, че показва вярно /гумите са ми каквито трябва/. Дали само електронните са направени с умишлена грешка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Информацията която имам е че съществува EU директива според която скоростомера трябва да показва поне 4 км/ч отгоре на реалната скорост. Беше нещо от рода на 4км/ч+процент от реалната скорост но по-точни данни нямам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам да има такава директива. Ще съм много благодарен ако пуснеш линк.

 

Относно скоростомера, доколкото знам, се смята да е точен при най-големия стандартен размер гуми за модела. При мен със заводските 15ки дава 7.5% отклонение (само процентно, без постоянна грешка!) и под 3% със 17ките smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/main/wp29/wp29regs/r039r1e.pdf

Цитат:

5.3 The speed indicated shall not be less than the true speed of the vehicle. At the test speeds specified in paragraph 5.2.5. above, there shall be the following relationship between the speed displayed (V1 ) and the true speed (V2).

0 ≤ (V1 - V2) ≤ 0.1 V2 + 4 km/h

 

С други думи, не по-малко от реалната и не повече от 110% реалната + 4км/ч

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто казано, не може да показва по-малко, но може да показва повече с до 10%! Което идеално се вписва в това което съм засякъл smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 месеци по-късно...

Здравей те. Моят Румстър е с двигател 1.9 TDI. Сега е на 94 000км. Преди последната смена на маслото се наложи да доливам, беше до минимума ма щеката. Използвам масло Shell 5W30. След смяната на маслото съм изминал 7 000км, маслото е намаляло малко. Дайте съвет какво да правя, да сменя ли вискузитета на маслото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези дизели по начало си похапват масълце, доколкото знам. smile049 Ако нямаш някакви други проблеми с двигателя, не виждам смисъл да сменяш вида на маслото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите. Не съм имал по различни проблеми от колегите, долях малко антифриз, ремонтираха ми дясното огледало. Много кориозно, развиха ми се видиите на пантата на задния капак, нито се затваря, нито стои отворен. Добре че имаше един приятел на близо. Двуомя се дали да не сменя размера на гумите, мисля да пробвам 195/60/15.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Боднах зимни гуми 185 60. На магистрала при рязка смяна на лентите не е толкова остра и директна като преди. Но пък вози по семейно. Гумите не опират никъде. За лятото ще експериментирам с 195 60 дано и те влизат без прооблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 година по-късно...

Скоро видях един колега, който караше Румстъра си с гуми 185/65/15. Стояха добре на колата. Мнението му е че се държи добре на пътя, но не може да направи сравнение с оригиналните гуми, защото е купил колата скоро и е била с тези гуми. Не го питах за разликата в показанията на скоростомера и километрите и как работят другите системи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера ми се наложи спешно да купувам гуми. Много лошо пукнах предна лява, не подлежеше на лепене(гумите бяха на доста километри). Сложих размер 185/60/15 Nexen N-blue HD. Продавача ме увери, че съотношението цена качество е много задоволително. През почивните дни ще пътувам и ще придобия първи впечатления, който разбира се ще споделя.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги. Имам няколко въпроса:

- някой сменял ли е агренажен ремък в сервизите на ЕТ и колко ви струваше това;

- сменяли ли сте накладки на спирачките и на колко километра.

Благодаря ви предварително. 

Редактирано от angel0625
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.