Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

питане за прехвърляне и кат


Recommended Posts

питането е, какви са особеностите на прехвърлянето в случайте когато собственика притежава мпс, но не е прехвърлено в кат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

питането е, какви са особеностите на прехвърлянето в случайте когато собственика притежава мпс, но не е прехвърлено в кат.

 

Същите, каквито са и когато МПС-то е на един човек, който се опитва да го продаде на друг човек. :) Т.е. без договор за покупко-продажба на МПС някак нелогично ми звучи, да можеш да го прехвърлиш на свое име. Общо взето, както си попитал нищо не се разбира.

 

Ще се опитам да обясня каквото знам.

Първо - трябва ти договор за покупко-продажба и в този договор, заверен от нотариус да се казва, че Продавач/Собственик продава на Купувач МПС-то (прехвърля го на Купувача и то става негово). Купувач от своя страна отива в КАТ за оправяне на документите (смяна на талоните, а ако е от друго населено място и пререгистрация - смяна на рег. табели), като преди това Купувач трябва да има следните необходими документи:

 

Пререгистрация в КАТ – срок 10 работни дни след покупко-продажбата.

 

- Договор за покупко – продажба.

- Свидетелство за регистрация на автомобила (ако е от новия тип талони се носят и двата талона).

- Гражданска отговорност.

- Годишен данък МПС.

- Всички фирмени документи (ако автомобилът е закупен от фирма).

Когато Купувачът е адресно регистриран в същото населено място като Продавача/Собственика се запазват старите регистрационни табели и пререгистрацията в КАТ става само по документи, без присъствието на автомобила.

 

Деклариране на автомобила в данъчната служба по месторегистрация на новия собственик (попълва се декларация по чл. 54 от ЗМДТ) – срок 2 месеца от подписване на договора за покупко-продажба.

Необходими документи:

- Договор за покупко – продажба.

- Талон на автомобила (с данните на новия собственик).

- Удостоверението за застрахователна оценка.

- Вносната бележка за платения данък по чл. 47 от ЗМДТ.

- Годишен данък МПС.

 

 

Чак след като се набавят тези документи може да се прехвърли МПС-то от Продавач/Собственик на Купувач в КАТ.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всичко това го знам. Питам, ако Иван е купил от Стоян кола ,чрез договор, но в кат се води на Стоян,как мога аз да я взема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля , че законовия срок за прехвърляне на собствеността в КАТ беше 14 дни след сключване на договора за покупко-продажба , след което следва нов договор ... демек докато КАТ не издаде талон на името на Иван , то собствеността се води на Стоян и в тоз случай даваш парите на Иван , а сключваш договор със Стоян (или поне аз така си мисля , че трябва да стане).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Саше, до колкото аз си спомням трябва всичко по колата да е платено, за да се иде в КАТ!

За КАТ трябва да имаш налични: заверен от нотариус договор за покупко-продажба заедно с квитанцията за прехвърлянето, голям талон на колата, полица Гражданска отговорност, документ за минат технически преглед, квитанция за платен данък на колата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евгени, бъркаш се, веднъж Стоян продаде ли си колата и има ли си копие от договор, то тя не е бече негова и това е, а ако иван изпусне срока плаща глоба, но пак регистрира.

 

Попитах и ми казаха, че няма проблем да отида в кат, но трябва да взема 2 та нотариални договора, на Иван и Моя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попитах и ми казаха, че няма проблем да отида в кат, но трябва да взема 2 та нотариални договора, на Иван и Моя

Нещо не ми се вързва.

Ще се наложи на Иван да ходи до КАТ, да си плати глобата, да регистрира колата на свое име и едва след това да я купи Сашко от него.

Но всеки КАТ е башка модел, така че може и да не съм прав!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеци по-късно...

Де юре след като Иван и Стоят са прехвърлили колата при нотариус- собствеността е на Иван, въпреки че талона е останал на името на Стоян. Регистрацията в КАТ е друга бира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нотариуса не ни написа договор, без бележка за платен данък. От данъчното казаха, че при тях такава кола няма и няма да я запишат, без да се появи с прехвърлен талон. Собственика на договора отиде и я регистрира в Кат, без глоби, заради отпадане по давност (служителката с големите цици ми каза че е 1год, но не съм сигурен дали не е 2). В данъчното също нямаше как да има глоби, заради датата на новия талон

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Важно е след сключване на договор, новият собственик да регистрира колата си в КАТ в двуседмичен срок, само с неговия си нотариален договор. Ако колата не е в кондиция за регистрация, в същия този двуседмичен срок може да се пусне заявление за регистрация.

Ако новият собственик е съвестен гражданин, би следвало да си запише возилото на негово име и в данъчното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е чак толкова важно да се запише в КАТ. Има давност след което няма глоба. Кофтито е 1во

 

Ако те ударят ГО не важи

Ако те снимат с 100 и кусур, снимката ще отиде при стария собственик, той ще ти се обади да се припознаеш и трябва да се плати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.