Jump to content

skodaclub.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Наколко въпроса относно лаптопът ми.


Recommended Posts

Е как без антивирусна?Нали на 10 ия сайт ще лепнеш нещо.Аз от 5 години съм с AVG и не съм видял никакъв проблем...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 92
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • skodko

    20

  • dentist

    11

  • hvalkov

    9

  • stivi797

    6

Най-много писали в темата

Аз също съм против антивирусните. Моя Дел откакто го имам антивирусна не е видял.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как без антивирусна?Нали на 10 ия сайт ще лепнеш нещо.Аз от 5 години съм с AVG и не съм видял никакъв проблем...

 

Е то си зависи, какви сайтове посещава човек и какво прави там. Общото правило е, че вируса няма как да влезне, без да го пуснеш... В 99% от случаите вируса е в изпълним за системата код, демек, нещо трябва да стартираш - exe, скрипт и т.н. В много редки случаи се ползват пробойни в самата система (каквато беше дупката в жабата преди няколко седмици). Риск винаги има, но заразяването в масовия случай ползва наивността на потребителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то си зависи, какви сайтове посещава човек и какво прави там. Общото правило е, че вируса няма как да влезне, без да го пуснеш... В 99% от случаите вируса е в изпълним за системата код, демек, нещо трябва да стартираш - exe, скрипт и т.н. В много редки случаи се ползват пробойни в самата система (каквато беше дупката в жабата преди няколко седмици). Риск винаги има, но заразяването в масовия случай ползва наивността на потребителя.

:smt017 Разбира се! Антивирусната е по-скоро за плацебо ефект на средностатистическия потребител - да си мисли, че е неуязвим. Много по-ефективно е просто да внимаваш какви сайтове посещаваш, какво сваляш... Един браузър плъгин за блокиране (или избирателно допускане) на джава скриптове например е не само много по-ефективно, но и много по-малко ресурсоемко решение. В тоя ред на мисли - към ползващите Mozilla Firefox - NoScript е плъгинът, който ви трябва!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какво са ви тия антивирусни програми? Ако искате да си засерете цялата система, това е най-сигурния метод. Всички познати, които имат антивирусни, периодично реват, че са пипнали вирус, а за сметка на това 50% от ресурса на компютъра им се ползва за преследване на духове.

 

Имам си виртуални машини за достъп до "опасни ресурси, сайтове и прочие", стартиране на софтуер с неясен произход и т.н. . И да се зарази... не ми дреме - в кофата и това е.

 

На основната система е само чистия уиндоус и нещата с които си вадя хляба. И системата лети и не се преинсталира с години!

Не съм съгласен, Цецо. Мнението ти може би се гради на това, че не следиш вирусните бюлетини и ежегодните тестове на антивирусен софтуер. А и донякъде на това, че гледаш само от своята камбанария. Антивирусния софтуер непрекъснато се развива. Е, за някои компании бих определил това в посока минус, но има други, като Symantec, които определено вървят здраво нагоре. Точно Norton Antivirus и Norton Internet Security преди доста време бяха известни с изключителната си тромавост и хапване на ресурси. Но от няколко години, освен, че са в топ 3 (често на първо място), глада им драстично е намалял. Norton Internet Security спокойно се качва на NetBook и той изобщо не го усеша. Излишно е да пиша, че на лаптоп или настолна машина изобщо не се усеща присъствието му. От друга страна голяма част от недоволните от антивирусните програми са хора, които си ги теглят кракнати от разни торенти. Ясно е защо. Лиценза за 1 машина, за 1 година, за България на Norton Internet Security е 40 лева. Това дори за нашия пазар е смешно ниска цена. Не всеки има познанията, времето или най-често хардуерния ресурс да пердаши на виртуална машина. А една такава машина папка повече ресурси от антивирусите преди 10 години. Освен това масово компютрите се използват за лични и лично/служебни цели. Работата в чиста и често затворена среда е по-скоро присъщо на големите фирми и компании, в които служителите имат редица ограничения. Та ако направим един кратък анализ, какво ще излезе? Колко от пишещите в този форум (и не само) работят в такива фирми? Колко от тях ползват компютъра за различни и разнообразни цели? Отново се връщаме в изходно положение и мнението ми е, че анивирусния софтуер е нужен. А най-добре е ако той е комбиниран със защитна стена, каквато предлага NIS. Разбира се, нужна е и Интернет култура, но сама по себе си тя не е достатъчна, пък и хора сме, всеки може да сгреши, отваряйки някое уж сигурно писмо от пощата си.

 

Прави ми впечатление, че освен платен (ама кракнат) антивирусен софтуер, хората масово използват AVG. Че то по-голяма пръчка от него няма. Първо не пази качествено и второ - реве за всичко. И товари системата. Това е още една важна причина за всеобщото погрешно мнение за антивирусния софтуер. Но докато хората не разберат, че безплатен обяд няма, така ще е. Кой ще седне да пише качествен софтуер и ще го дава за без пари?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз съм фен на NIS-а, който вече 3та година работи без грешка.

35 лева на година не е драма, но ми спестява доста други драми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ако е до парите... то и аз купувам антивируси, заради корпоративни политики. И го инсталирам само за да отбия номера. После му бия балтията и това е.

 

Наистина е въпрос на камбанария де. Но според мен хората се предоверяват на антивирусите и точно тогава идва проблема. Ако човек няма такова нещо на компютъра си, изгражда друг начин на мислене и поведение в мрежата, който му носи една естествена превенция, която е незаменима от която и да е антивирусна програма.

 

Нещо подобно на противогрипните ваксини се получава... По-добро от собствения имунитет няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди слагах най-различни антивурсни. Да, като че ли NIS беше най-ефективната от тях. За мене беше важно да върши работа, па ако ще и да е най-тромавата. Лошото като цяло на антивирусните е че ако правят всичко автоматично все ще се случи да сложат под карантина файл на който нищо му няма или да ти блокират нещо по мрежата. Най-добре е да пита и контрола като цяло да е в човека. Да, ама жената нищо не разбира от съобщенията (дори и да са на български) и натиска там някой бутон на зададения въпрос. Резултата е че поради човешка грешка компа се заразява, ако ще и да си с най-най страхотната антивирусна. Затова вече антивирусна не слагам. Ако се зарази компа го оправям ръчно. Ако се прецака windowsa заради заразяването - преинсталация на чисто. Жената въпреки това мрънкаше че на нейния лаптоп иска да има антивирусна и най-много й харесвала авирата и затова съм й я сложил. Но пък аз лаптопа й го ползвам само за интернет и филми, така че драма за сега няма

Иначе пари за софтуер не давам. Обаче жената държи да си купува и да си плаща за счетоводния софтуер - жени какво да ги правиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако Гената не ми беше набутал NOD32, сигурно нямаше да си метна някоя програма да ме предпазва... Явно наистина е до навици на потребителя. Но пък не пречи тези, които човъркат къде ли не и повишават главоломно рисковете от зарази /без да знаят/ да си ползват антивирусчета и да им е мирна главата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно...

Пак почна да ми изкарва играта на лъчи Shift 2. Опитах се да го снимам с PrntScr, ама не става. Миналия път като пуснах едно чистене на С-то с Cleanmgr се оправи. Сега не ще. И с О&О defragment се мъчих, и играта преинстлирах, па не стаа. Пуснах си Heroes 3, върви си на пушка. Как да го оправя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеци по-късно...

Донесоха ми едно дърто НР павилион бла-бла дърт на библия с проблем във вирлеса и ЦД -то ... с ЦД -то е ясно ще се взема ново , щот това става само за фризби , ама при вирлеса има голяма дилема - някой сръчко го отварял по някакъв повод и прекълцал единия от кабелите на антените и освен всичко уцелил масата на платката и добре , че е заминал само адаптера , а не целия комп.

И сега възможностите са две - да сменим кабела на прецаканата антена и да вземем нова карта , което ще е малко сложно предвид , че става дума за miniPCI , но не е невъзможно и другия вариант е да му боцнем един USB адаптор и да не се занимаваме с глупости ... та въпроса е до колко са удачни тез устройства , защото до сега не съм се сблъсквал такива чудесии?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако може да се смени само кабела (или да се запои), това е най-добрият вариант. Ако не - нова mini PCI карта - лаптопите и без това не разполагат в изобилие с USB-та, да да заемеш перманентно едно от тях. Да не говорим, че по този начин удобството в някаква степен се намалява. Все пак идеята на лаптопа е да го мъкнеш навсякъде "as it is" - както си е, а не да стърчат от него разни джаджи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Машинката ми е Dell Inspiron N5010. Скоро ми смениха хард диска гаранционно. След смяната забелязах, че батерията ми държи по- малко. .

Без да чета темата, на мен същото ми се случи с мобилен телефон преди години.

Техника - само на 'доверен' сервиз. Но такъв доверен на теб, а не този който има табелка 'доверен'. Манипулаторите и хитрягите са се намножили неимоверно напоследък. Наричат се бизнесмени и 'сериозни организации'. Като ти изтече гаранцията - батерия от ибей и си ти.

 

п.п. За какво антивирусни сте се наточили да обсъждате. Само линукс отдолу и уиндоуса в някакъв виртуален затвор да си търкаля там само за разни проби на софтуерчета и за комуникация с хора, които имат 'само уиндоус'. Антивирусните може да ти скъсат нервите, но не правят уиндуса по-'стабилен'. Вече има убунту и разни графични шитни, става и за среднограмотен потребител. Ако и това не ви кефи - има и андроид, пак по-добре от уиндоуса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и другия вариант е да му боцнем един USB адаптор и да не се занимаваме с глупости ... та въпроса е до колко са удачни тез устройства , защото до сега не съм се сблъсквал такива чудесии?

 

Малко е тегаво, щом е дрът уйрлеса, но с външното устройство ще има n-стандарт 150Мб/с. мисля, че успях да намеря някакъв Д-линк наскоро под 20лв. - работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За антивирусните - все пак трябва да има нещо, убедил съм се.

И това, че си с Линукс - съвсем не спасява..... Макар че се води по-защитена.

Авира, Аваста, АВГ, Комодо - това са безплатните варианти, които обаче вършат много добра работа.

И другото, за чистене на спайки, защото нерядко те са по-големия проблем - Спайбот сеарч енд дестрой, върши много добра работа.

Иначе от платените и кракнатите - Нортън......

А за ЮСБ то - за мен е по-добрия вариант.

Накратко - това е. :smt017

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

И това, че си с Линукс - съвсем не спасява..... Макар че се води по-защитена.

 

При неграмотна администрация, линукс е по-уязвим дори от уиндоуса, спор няма. Но при грамотна - нямаш нужда от специализиран софтуер за антивирус. Просто трябва да следиш за подозрителна активност. А и по принцип нови непознати софтуери се пускат в сандбокс.

Принципно антивирусите за уиндоус вдигат аларми за напьлно нормални софтуерчета, които не правят нищо нередно. Трябва да се познава това което се инсталира и да се инсталира от официалния източник , както масло се купува от офицалния вносител, сьщата работа. Аз под линукс гледам да компилирам от сорс програмите които използвам, гледат се MD5 чексуми. Байньрита слагам с повишено внимание, защото не се знае дали няма добавен бекдор на иначе напьлно нормален софтуер - примерно сваляш си zip за windows от неофициално място - ама някой е добавил код за ДДОС атака на определен сайт в определен час или просто управляващо интерфейсче, с което ако имаш отворени портове на рутера, може да си се вьрже дистанционно и да си прави каквото си иска. Как ще го хване антивируса - принципно антивирусите имат библиотека с подозрителни файлове или процеси и ако не е в библиотеката - няма да ревне изобщо. И най-тьпото е че всеки сьс средни програмистки познания може да прекомпилира винзип и оттам компа ти става марионетка. Прекалено лесно започна да става и затова човек трябва да си опича акьла какво инсталира на компа си, че и на мобилния си телефон.

 

smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.