Jump to content

>skoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Наколко въпроса относно лаптопът ми.


Recommended Posts

Аз залагам на прегряване от прахоляк. Симптомите отговарят на 100%.

 

Масова болест е при лаптопите в БГ. Сещайте се в какви условия живеем. То като си погледнеш сутрин колата и ти става ясно де.

+1

Ако му свършва гаранцията наистина, колегата да го отвори сам и да го почисти. Нужна е една + малка отвертка, и намиране на вентилатора който е един, и почистване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 92
  • Период
  • Последен отговор

Най-много писали в темата

  • skodko

    20

  • dentist

    11

  • hvalkov

    9

  • iavkata

    6

Най-много писали в темата

...колегата да го отвори сам и да го почисти...

Ако никога не го е правил или поне не е виждал как става не му препоръчвам да го прави сам. Точно Inspiron се разглабя до последното болтче, за да се стигне до вентилатора. Ето една снимка в потвърждение на думите ми:

post-11870-138453431366_thumb.jpg

Както е видно от долу няма капаче за вентилатора и до него се стига отгоре , като се извади абсолютно всичко.

Ако все пак реши сам да се справи ето няколко съвета:

1. Dell са с изключително трошливи пластмаси - много внимателно с щипките;

2. Ако болтчетата се различават и не е описано по пластмасите и платките къде какво се завива - задължително си ги маркирай при разглобяването. Имал съм случай на изгоряло дъно заради завит по-дълъг болт на неправилно място , който е окъсил.

3. В никакъв случай не ползвай отвертка или друг инструмент за разлепяне на плочките от процесорите, ако са се спекли здраво. Само с ръка и внимателно завъртане и подръпване.

4. Не "изчагъртвай" старата паста с твърд и остър инструмент. Парцал и само в краен случай някакъв не много агресивен разтворител.

5. Всяко неоторизирано отваряне води до отпадане на гаранцията - пробвай първо в Стемо.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А чистенето става най-лесно при познат гумаджия :D . Пускаш постепенно малко въздух отвън навътре и си готов. Пробвано е и няма нужда от сваляне на капаците. Гледаш само вентилатора да се развърти постепенно, за да не литне . ;)

 

[-X

Така се набива боклука навътре!Освен прахта там се събират и много други смрадове които образуват нещо подобно на мъх.

Разглобяване му е майката.

 

 

5524990r.jpg

Този съм го чистил преди 3 месеца. Ето го резултата сега:

5524984B.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бях видял, че човекът е от Бургас - за което се извинявам!

Но ако не го е правил досега отварянето и почистването - да търси читав компютърен сервиз, и да им обясни симптомите.

Те имат и отвертки, и с щипките знаят как да се справят, без да ги счупят - а и термопроводяща паста ще намерят - каквато също едва ли ще е излишна!

Иначе ако човекът иска сам да се справи...... Ще трябва много да внимава, а и да си записва кое винтче откъде е - та после да ги сглоби нещата както са били.

Вентилаторчето - може и да е почти блокирало от прахта, което означава обстойно чистене - и смазване на лагерчетата му, тъй наречените "болл бийринг", ако са сачмени де, със силиконов смазващ спрей! Задължително! Като преди това трябва внимателно да се промият - със спирт, но с възможно най-чистия - защото вода там не бива да попада.

А термопастата - първо се проверява в какво състояние е. Като се свали радиатора - което означава внимателно отвъртане на болтчетата, и после още по-внимателно отделяне на радиатора от чиповете! Внимателно обаче!

И ако пастата се е втвърдила, или е станала на прах - избърсва се, и се нанася новата!

Термопаста има в почти всеки магазин за електронни компоненти - и струва десетина лева, не повече.

А ако е читава, и не се е втвърдила - може само малко да се добави, и пак да се сглоби.

Като пастата трябва и колкото се може по-равномерно да се размаже - по повърхността на чиповете!

Накратко - това е, ако иска сам да се справи!

Работя в компютърния отдел на една голяма организация - и знам за какво става въпрос. Такива лаптопи са ми минали над сто през ръцете - и така трябва да се действа.

Та това е начинът да се оправят нещата - ако човекът иска сам да се справи.

Като и останалите, които са си разглобявали машините - също са написали достатъчно по въпроса.

А на колегата, който ми направи забележки - съм му отговорил на Лични.

Защото не искам тук да губя времето и мястото на никого.

С уважение! Стиви. :smt017

Димон, гледам, също си е чистил сам машината! След като пише за мъха.... Похвално!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.Не само Стемо обслужват гаранционно Dell

2.Ако си мераклия сам да го чистиш, можеш да си свалиш Service guide от ТУК

Не е лош...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Иначе ако човекът иска сам да се справи...... Ще трябва много да внимава, а и да си записва кое винтче откъде е - та после да ги сглоби нещата както са били...

Няма нужда от писане. Винтовете, които се използват за сглобяването на даден модел преносим компютър са най-много 4-5 вида по размер (с малки изключения). Освен това като свали капака (примерно), слага го настрани с винтовете в него. Като свали клавиатурата - слага я настрани с прилежащите й винтове. И т.н., елементарно е за всеки средно технически грамотен човек. Дори и да не се е занимавал с разглобяване на преносим компютър. По-важното, което пропускаш, е да се внимава с букси и кабели, които често са доста финни и лесно се повреждат, особенно при разглобяване.

 

...Вентилаторчето - може и да е почти блокирало от прахта, което означава обстойно чистене - и смазване на лагерчетата му, тъй наречените "болл бийринг", ако са сачмени де, със силиконов смазващ спрей! Задължително! Като преди това трябва внимателно да се промият - със спирт, но с възможно най-чистия - защото вода там не бива да попада...

Сачмен лагер и ball bearing е едно и също нещо, написано на два различни езика. Все едно да кажеш "под наклон дърпам ръчната спирачка или така наречената hand brake... Мазанаето на такъв лагер със силиконов спрей е крайно неудачен вариант най-вече заради слабите смазващи свойства на такъв спрей (ако ще и Wuerth да е). Вентилатора се смазва най-добре с финно машинно масло (има го навсякъде и е супер евтино), а още по-добре с масло за шевни машини. След това е добре посредством перката оста на вентилатора да се раздвижи вертикално. При нужда може да се капне още малко масълце. Избърсва се (ако има изцапано) излишното масло около отвора и се залепва лепенката на вентилатора.

 

Измиването със спирт също е грешен съвет. Лагери се мият само ако при съчмите е попаднала мръсотия, която предизвиква стържене (от прах в домашни и офис условия това няма как да стане) и няма спасение за тях освен този последен опит да се "съживят". Освен това спирта, колкото и да е чист, само ще разкашка смазка и мръсотия, а за да ги измие качествено ще трябва доста игра. На пазара отдавна има прекрасни за целта продукти, които са перфектни чистители и обезмаслители - всичко става за секунди с тях. С други думи втулки/лагери на компютърен вентилатор не се мият, а досмазват.

 

...Термопаста има в почти всеки магазин за електронни компоненти - и струва десетина лева, не повече. А ако е читава, и не се е втвърдила - може само малко да се добави, и пак да се сглоби.

Като пастата трябва и колкото се може по-равномерно да се размаже - по повърхността на чиповете!......

При всяко сваляне на охлаждането е редно термопастата да се подмени. Колкото и да е прясна и скоро сложена винаги има риск да не уплътни добре след сваляне на радиатор и повторното му поставяне. Освен това подмяната на пастата ще осигури подобрено топлоотдаване и увеличаване на срока до нейното последващо амортизиране. Сам си написал, че пастата трябва да се нанесе равномерно. Вдигал ли си радиатор от чип дори със сравнително прясна паста? Към това бих добавил да не се използва отверка за нанасянето й, а примерно мека пластмасова шпатула.

 

...Работя в компютърния отдел на една голяма организация - и знам за какво става въпрос. Такива лаптопи са ми минали над сто през ръцете - и така трябва да се действа.

Та това е начинът да се оправят нещата...

Това, на фона на горното ми се вижда доста ... странно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пояснявам му за лагерчето - да не се обърка! Все пак едва ли е толкова наясно какво значи "слийв бийринг" и "бол бийринг" - та затова!

А може лагерът да е с бронзова втулчица - което още повече налага да се извърши тая операция!

Буксите и кабелите - те са доста близки до автомобилните, и е трудно да ги сбъркаш. Освен ако не почнеш да ги напъваш...... Но не вярвам това да се случи - все пак човекът не е бос в кабелите.

Финото машинно масло, или такова за шевни машини - голяма грешка!

Защо - защото е прекалено течливо, и бързо изтича от леглото!

Затова се използва спрей - защото там маслото е по-гъсто, и по-добре се задържа в лагера - дори и лепенката да не се залепи добре! А тя трудно се залепва много добре - дори и после около гнездото да се избърше МНОГО добре!

И мръсотията - а след известно време вътре се напълва с такава, от прахта - е хубаво да се измие! А не да се досмазва - пък и какво ще досмазваш, боклуците ли?

А разните продукти, които са подходящи за коли - знаеш ли как разяждат пластмасата, и особено лакировката на ноутбуците?

Тъй че не са подходящи - проверено е.

Освен ако на човек не му пука за състоянието на машината - която ще стане на нищо.

Но всеки си решава какво да прави, и с какво да мие.....

Аз действам със чист спирт - и досега не съм имал проблеми.

Отвертка, шпатула...... Абе няма значение. Може и с малко ножче да се размаже пастата. А ако е въпросът да се маже обилно - може и цялата тубичка да се изстиска. Но ще стане пълна мърлявщина...... smile091

И затова, вместо да ме апострофираш - можеш нещо да добавиш. А апострофите - само ще го объркат. И всъщност няма да му помогнат.

Но всички знаем да критикуваме - или да коментираме някого, че много пишел.

Обаче да видим разумното и конструктивното - не можем.

Въобще - с уши трудно чуваме, и с очи мъчно виждаме.....

Познато ли ти е това?

Пък колегата - нека си преценява, дали да си играе сам, или да я носи машината в сервиз.

Аз каквото имаше да му кажа, което да му е в помощ - му го казах.

А ако не са ме разбрали - съжалявам.

Или ако някой държи да ме апострофира - да продължава в същия дух...... smile175

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам време да се занимавам с глупости от сорта на апострофиране. Поста ми е на базата на грешните съвети, които даваш. И които са заблуждаващи за потребител, който търси информация. Всъщност ти дори не си правиш труда да вникнеш в това, което съм написал. Защо иначе ще пишеш:

...А разните продукти, които са подходящи за коли - знаеш ли как разяждат пластмасата, и особено лакировката на ноутбуците?

Тъй че не са подходящи - проверено е...

След като съвсем ясно съм написал:

...С други думи втулки/лагери на компютърен вентилатор не се мият, а досмазват...

Останалата част от отговора ти няма да я опровергавам, защото виждам, че няма смисъл, ти четеш избирателно. Пък и човека вече ми звънна по телефона, така че се разбрахме... Само за протокола ще ти напиша, че в някои случаи използването само на масло не е достатъчно, добавя се и малко тънка грес. До сега протекъл вентилатор нямам, а за лепенката не бери грижа - залепва се прекрасно. Да не говорим, че при голяма част от вентилаторите под нея има тапа. Или не знаеш? А това със силиконовия спрей е пълна глупост. Смазващите му свойства са нищожни, сравнени с масло/грес. При мен имам силиконово масло с вискозитет от 200 до 300 000. Мога на някоя среща да ти донеса да видиш как маже, хем е по-гъсто от това в спрея...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PIC computers също ми признаха гаранцията. По- доволен съм отколкото Стемо, защото вчера приемчикът почна да прави едни предположения- ама то може харда пак да е за смяна, ама видео картата да дава проблем. Днес в ПИК обясних проблемите на момчето. Каза ми- нищо не мога да Ви кажа, като установим проблема ще Ви се обадим. Та така... чакам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано всичкото да мине добре - щом другата фирма ти е признала гаранцията!

А глупостите на сервизджията от Стемо - хайде да не ги коментирам, че ще кажа неща не за пред хората!

Харддискът бил правел проблеми..... Стига бе, нали е нов - как ще прави проблеми?! [-X

И ще го гледаш ноутбука после, след намесата на другата фирма - какво са направили!

Че аман от тарикати!

И ще пишеш - какво е станало!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Машинката си е вече при мен. Днес ми се обадиха по телефона и момчето вика- преинталирай си уиндоуса, от там е проблема. Викам си аз три пъти го преинсталирах и никакъв ефект, ама му казах ок. Като отидох в магазина вече момчето ми обясни по- подробно. Пробвали са го с техен хард и уиндоус ,и си е вървял гладко. Правили са му някакви замервания, натоварили го яко и вдигнал 102 градуса. Изчистили са го и стотинка не ми взеха. И клавиатурата са ми изчистили, без да им казвам. А от Стемо ми искаха 30 лв. за почистване, защото не влизало в гаранцията. smile175 Днес преинсталирахме ундоуса. До сега не ми е забил на филм, изгледах половин епизод на Топ Гиър. За игри ще пробвам по- късно. И така... PIC computers :smt017 , Stemo :smt018 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам време да се занимавам с глупости от сорта на апострофиране. Поста ми е на базата на грешните съвети, които даваш. И които са заблуждаващи за потребител, който търси информация. Всъщност ти дори не си правиш труда да вникнеш в това, което съм написал. Защо иначе ще пишеш:
...А разните продукти, които са подходящи за коли - знаеш ли как разяждат пластмасата, и особено лакировката на ноутбуците?

Тъй че не са подходящи - проверено е...

След като съвсем ясно съм написал:

...С други думи втулки/лагери на компютърен вентилатор не се мият, а досмазват...

Останалата част от отговора ти няма да я опровергавам, защото виждам, че няма смисъл, ти четеш избирателно. Пък и човека вече ми звънна по телефона, така че се разбрахме... Само за протокола ще ти напиша, че в някои случаи използването само на масло не е достатъчно, добавя се и малко тънка грес. До сега протекъл вентилатор нямам, а за лепенката не бери грижа - залепва се прекрасно. Да не говорим, че при голяма част от вентилаторите под нея има тапа. Или не знаеш? А това със силиконовия спрей е пълна глупост. Смазващите му свойства са нищожни, сравнени с масло/грес. При мен имам силиконово масло с вискозитет от 200 до 300 000. Мога на някоя среща да ти донеса да видиш как маже, хем е по-гъсто от това в спрея...

стиви всичко знае

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес преинсталирахме ундоуса. До сега не ми е забил на филм, изгледах половин епизод на Топ Гиър. За игри ще пробвам по- късно. И така... PIC computers :smt017 , Stemo :smt018 .

Надявам се си го преинсталирал на чисто, а не като "repair" на стария, иначе все едно нищо не правиш... е, понякога има някакъв временен ефект и от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е естествено, че е както трябва-форматирах C-то и тогава. Сега забелязах нещо странно- стрелките нагоре, наляво и надясно не работят. Само надолу.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери дали има и други неработещи клавиши. Ако да - възможно е да не са включили добре лентовия кабел на клавиатурата в куплунга. Ако не - допускам, че е резултат от почистването на клавиатурата. И в двата случая - обратно при тях.

 

А, още нещо да добавя - за мен 102 градуса е притеснително ако е след почистването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери дали има и други неработещи клавиши. Ако да - възможно е да не са включили добре лентовия кабел на клавиатурата в куплунга. Ако не - допускам, че е резултат от почистването на клавиатурата. И в двата случая - обратно при тях.

 

Да.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

А, още нещо да добавя - за мен 102 градуса е притеснително ако е след почистването.

 

По среме на тестовете е бил така, после да го почистили и вече всичко си е нормално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такова забиване може да означава проблем с дъното или процесорът. И аз съм имал такъв проблем, сменихме харда уж всичко наред и като почна да забива стана ясно, че проблемът не е бил в харда. Става дума за микро тауър на Фуджитцу Сименс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как точно забива - замръзва екрана и не можеш дори мишката да движиш? Хвърля те на син екран? Рестартира се? Вдига ли пак температурата? С коя точно версия на Windows си? Кои кодеци ползваш? Въпросителните са много и е трудно от дистанция да се реши проблема. Така или иначе си още в гаранция и най-малкото заради клавиатурния проблем трябва да го занесеш в PIC. Помоли ги да ти направят обстоен тест на хардуера - на всичко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една серия на НР, 6530 или 6730 беше, дето фабрично е кажи-речи цялата дефектна - видеочипът не беше добре запоен за дъното и след време спираше да прави хубав контакт, "разлепваше" се и лаптопът спираше да функционира. Да не би и при теб да има някъв сходен случай? Или пък радиаторът да не прави хубав контакт с видеочипа и видеото да прегрява? (това някой го беше споменал по-нагоре мисля) Стрелям в тъмното в момента, надявам се да не съм прав, щото ако е така, ще е лошо, но отдалече без да се види за това ми хрумва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е разлепен чип при него - други са симптомите. Нещо по-малко е - може да се окаже и неподходящ драйвер. Но първо трябва да се отхвърли вероятността от хардуерен проблем докато може да ползва гаранцията. Аз бих се притеснил по-сериозно ако и след почистването на охлаждането държи висока температура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ти забива само на филми, пробвай първо както ти предложи колегата с други кодеци, а също така обнови драйвъра на видеокартата с последната му версия, ако все още е си го направил. Ако и това не помогне според мен търси хардуерен проблем първо във видеокартата - щом продължава машината да прегрява вероятно проблема е именно в недоброто й охлаждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да се обзаложа че е или дъното или процесора.Хич да не ти ги разправят в пика разни глупости че било от windows.

2011 в началото взех един малък нетбук asus 1015 pd и за 6 месеца и 2 връщания в Пик (за различни проблеми) му смениха всичко без харда и пластмасите.И като отидеш им обясни,че този лаптоп не си го взел да го разнасяш по сервизи,а да го ползваш...В компютърните фирми трябва да се търсиш много стриктно правата,защото често се правят на "Вела Пеева" smile091.Не забравяй да споменеш и КЗП.

P.S Също ако искаш да го натовариш и да видиш дали замръзва може да ползваш System Stability test на еверест,Intel burn test(този пържи доволно бързо:)...

Пиши по-късно какви градуси ти подържа в idle,като гледаш филм или като му пуснеш някой от тези тестове...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.