Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Мога ли да си освежа климатика ?


someone

Recommended Posts

Здравейте колеги ! Повишиха се температурите най сетне..дойде времето и на климатика. Като го пуснах за пръв път тази година усетих някаква лоша миризма.. Помислих си, че като не е работил цяла зима и някак си е застоял и с времето ще се оправи ! И така вече седмица си е същото.. Не е силна миризма, но се усеща и е доста неприятно. Моля, нека някой от вас ако знае как да му направя леко освежаване да сподели !!! Благодаря предварително !!! smile126

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има специални спрейове, които се отварят и се пуска климатика да работи и неутрализират лошата миризма. За да не се получава тая миризма, когато ще спираш климатика трябва да оставиш вентилатора три-четири минути да изсуши изпарителя smile048 s_flag smile049

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен на Октавията е същото. При пускане мирише гадно двайсет минути и после, предполагам свиквам, защото вече не се усеща. Скоро може да пробвам и аз това със спрея. Филтъра ми е на 2000км максимално.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ shaft, няма смисъл от упражнението със спрея, без да смениш филтъра. smile049 Нов филтър и после вече спрей.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Shaft, няма смисъл от упражнението със спрея, без да смениш филтъра. smile049 Нов филтър и после вече спрей.

 

Той е нов, де... На един месец и половина... В началото не вярвах, че може филтъра да ми прави някакъв проблем, но климатика беше започнал да духа супер слабо... Помислих, че нещо е станало, защото като взех колата, при пуснат климатик, ръката ми замръзваше, а сега едвам се усещаше... Смених филтъра, новият беше 20 пъти по мек, като памучен. Сега какъв поток излиза от въздухопроводите... Супер силен и охлажда за секунди купето, но пък миризмата се засили доста. И преди миришеше, но само като спра климатика, сега мирише и като го пускам...

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема не е във филтъра, а в наличието на "гъби-бактерии" по кондензатора на климатика, които се размножават и единственото спасение е специален спрей с един дълъг маркуч, който достига до кондензатора като се провре пред централния въздуховод на таблото. Има специална инструкция как се ползва въпросния спрей и е силно отровен. Има го в Киров на Сребърна на прилична цена. Както е написал martines -13, за да се избегне появата на "гъби" е редно преди гасене на автомобила да се спира климатика и да се оставя вентилатора да поработи докато изсуши кондензатора. В интерес на истината препоръчвам винаги вентилатора на парното/климатика да си го оставяте на "1".

 

Под кондензатор разбирайте този в купето, незнам дали не е по правилно радиатор на климатика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под кондензатор разбирайте този в купето, незнам дали не е по правилно радиатор на климатика.

Всъщност е изпарител :) Кондензаторът е втория радиатор отпред на колата.

Само препоръка - ако имате как прочистете/сменете маркуча по който се оттича конденза, както и улея който обира водата от изпарителя (него само миете) - в тях също се събират "гъби" или т.нар. микрофауна - ако можете да ги промиете заедно с топлообменника ще постигнете много по-добър и траен ефект.

Пускането на вентилатора за изсушаване на изпарителя е полезно - няма да спре, но ще забави образуването на микрофауна. За редовната подмяна на филтъра няма какво да се говори - мръсен филтър = няма въздух. Личната ми препоръка е да не се сменя на изминати километри или даден период от време, а когато прецените, че е необходимо - поне 1 път на година. Най-гадното време за всички филтри е когато из въздуха се носят разни пухчета (от тополи напр.) - нов филтър може да се задръсти от тях в рамките на месец :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си спомням, че имаше тема за това нещо... но я бях забравил. На мен винаги ми работи вентилатора на 1, не го спирам - върти си. Не знам колко е полезно да го правя, но така го оставям откакто съм я взел колата (2 години вече). Като моя грешка отчитам, че не оставям повече от 1 минута да духа след като спра климатика, явно не е достатъчно, но след като го спра оставям за кратко да духа и перката в купето. Миризма винаги е имало след като спра климатика, дори като чисто нова /на влага миришеше, но сега е много по-тежка и гадна миризмата/.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата ми е 2005 г. Още с второто пускане на климатика ме лъхна един спарен въздух с висока влажност. Оттогава преди спиране поне 5 минути по-рано изключвам климатика и оставям вентилаторът включен на максимална степен. Досега миризми не съм имал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , колеги. Да попитам някой знае ли как се казва този спрей (флакон) който се отваря и се оставя при пуснат климатик за освежаване.цена както и от къде може да се купи също ще е полезна информация . Поздрави ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nirgin - На опаковката пише спрей за освежаване и дезинфекциране на салона и климатичната система. Цена 21лв от Практикер. Вчера го правих това упражнение но ми се струва ,че нищо не е станало. Когато след това изключих климатика и оставих да се проветри колата ,при вкарването в гаража пак ми замериса на гадно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , колеги. Да попитам някой знае ли как се казва този спрей (флакон) който се отваря и се оставя при пуснат климатик за освежаване.цена както и от къде може да се купи също ще е полезна информация . Поздрави ;)

Има и на Sonax някаде към 20 лв. продават ги по бензиностанциите и в Кауфланд и Билла, а магазина на вносителя Сенакс е в Дружба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе аз си сменям и филтъра, и вентилатора винаги ми върти и спирам климатика по - рано .... и пак смърди! Определено има значение къде живее човек, ако сте от Сандански сигурно няма да имате тоя проблем. :)

 

Като ми сменяха компресора, го питах майстора - кажи какво да правим с тая воня. Каза, че най-ефективно ги изребвал озонатор. Имало фирми. Ама трябвало да се прави през месец-два... и то си става ебати цифрата. Той си имал някакъв портативен озонатор за запалката и твърди, че вършел работа, ама незнам да вярвам ли.

 

Някой да е чувал/пробвал подобни щуротии?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе аз си сменям и филтъра, и вентилатора винаги ми върти и спирам климатика по - рано .... и пак смърди! Определено има значение къде живее човек, ако сте от Сандански сигурно няма да имате тоя проблем. :)

 

Като ми сменяха компресора, го питах майстора - кажи какво да правим с тая воня. Каза, че най-ефективно ги изребвал озонатор. Имало фирми. Ама трябвало да се прави през месец-два... и то си става ебати цифрата. Той си имал някакъв портативен озонатор за запалката и твърди, че вършел работа, ама незнам да вярвам ли.

 

Някой да е чувал/пробвал подобни щуротии?

Озонатора по принцип повишава количеството на озон във въздуха. Започва да "мирише на буря", ако се сещате как мирише преди гръмотевична буря.

Честно казано се съмнявам в ефективността на този метод. Чистия озон е нетраен от химическа гледна точка и много бързо "изчезва".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе аз си сменям и филтъра, и вентилатора винаги ми върти и спирам климатика по - рано .... и пак смърди! Определено има значение къде живее човек, ако сте от Сандански сигурно няма да имате тоя проблем. :)

 

Като ми сменяха компресора, го питах майстора - кажи какво да правим с тая воня. Каза, че най-ефективно ги изребвал озонатор. Имало фирми. Ама трябвало да се прави през месец-два... и то си става ебати цифрата. Той си имал някакъв портативен озонатор за запалката и твърди, че вършел работа, ама незнам да вярвам ли.

 

Някой да е чувал/пробвал подобни щуротии?

Озонатора по принцип повишава количеството на озон във въздуха. Започва да "мирише на буря", ако се сещате как мирише преди гръмотевична буря.

Честно казано се съмнявам в ефективността на този метод. Чистия озон е нетраен от химическа гледна точка и много бързо "изчезва".

 

Тъй де. Ама озона тепе гадовете. Нали за това ги има из болниците. То идеята е да ги изтребваш през определен период. Както с химикала, ама няма опасност да се отровиш.

 

Всъщност дали беше озонатор или йонизатор :-k

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй де. Ама озона тепе гадовете. Нали за това ги има из болниците. То идеята е да ги изтребваш през определен период. Както с химикала, ама няма опасност да се отровиш.

 

Всъщност дали беше озонатор или йонизатор :-k

Йонизатор е :D Не съм сигурен, че ще ти свърши работа - като ти го "йонизират", ще ти разглобят таблото, за да ти почистят изпарителя ли? Ако ще се разглобява ще си го почистиш и сам с препарат и вода.

Миризмата идва от разлагането на съответните микроорганизми, а не от самото им съществуване, което означава, че трябва да се отстранят биологичните остатъци (труповете). Йонизаторът, да кажем ще ги избие, но няма да премахне останките - т.е. временен, силно краткотраен ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спреят би трябвало да е достатъчен. А при Фабиите климатика е по-прост от двузоновия климатроник на Октавиите. Може и затова да не може да си изсушиш изпарителя напълно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 седмици по-късно...

Здравейте , колеги . Направих упражнението с ето този спрей.Взех го от магазин за автоаксесоари - 15лв. Впръсква се във въздуховодите ... Само че аз не знаех,че излиза на пияна .. та като взеха да изкачат едни пияни, едно чудо ... И мога да кажа ,че си заслужава да се направи тази процедура ... разликата е голяма.

 

 

 

Да ама не мога да кача снимката .. не знам защо .. ! На спрея пише "Air Conditioner Cleaner" - син и жълт е на "MANNOL" - немско производство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 месеци по-късно...

Здравейте след няколко годишно отсъствие.

 

По темата, ползвам канадски йонизатори, от които съм изключително доволен. Въздухът в купето е доста по-лек, чувстваш се свеж и отпочинал, особено при по-дълги пътувания закупуването на такова устройство си е задължително. За това, че йонизаторът (или озонатор, както някои го наричат) може да премахне гадната миризма от климатика, това са си пълни глупости, най-много да премахне по-лека миризма, на застояло например.

Решението за премахването на гадната миризма на бактерии, идваща от въздуховодите на климатика според мен е чистене на филтъра на изпарителя (доста сложна работа, както знаем), честа смяна на поленовия филтър (на три-четири месеца) и може би упражнението със спрея, което лично аз не съм пробвал.

 

Хайде наздраве smile027

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или просто последните 4-5 минути от карането да бъде с изключен климатик, но с включена духалка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или просто последните 4-5 минути от карането да бъде с изключен климатик, но с включена духалка.

 

Да, но след изпълнение на горните процедури предполагам. След пълно изчистване преди гасене 4-5 минути с изключен климатик, но с включена духалка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.