Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Как да изискам досиетата на дядовците ми


lubomirov1985

Recommended Posts

Колеги, искам да видя досиетата на дядовците ми. Какво е необходимо да се направи и изобщо има ли начин това да се случи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледни на сайта на КРДОПБГДСРСБНА - "Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия". В секция Имате право пише следното:

 

ІХ. Какви са правата на гражданите

 

Всеки има право:

 

1. на достъп до информацията, събирана за него или за неговите починали съпруг/а или роднини по права линия до втора степен включително;

 

и

 

2. на достъп до документите на органите по чл.1 за научноизследователска, публицистична и проучвателна дейност по реда на Закона за достъп до обществена информация.

 

Достъпът включва непосредствено запознаване с документите, издаване на копия от документи, разкриване самоличността на лицата, давали информация по делото.

 

Правото се упражнава с подаване на писмено заявление. Искането за разкриване самоличността на трети лица следва да е изрично и също в писмена форма.

 

Комисията осигурява искания достъп, като предоставя на заявителя намерените документи за непосредствено запознаване с тях в читалнята си.

 

Когато съдържанието на документите може съществено да наруши права и законни интереси на трети лица, чиито имена са споменати в тях, и няма изрично писмено съгласие от третите лица или от техните наследници, се предоставят копия, които не включват данните, отнасящи се до третите лица. В този случай заявителят подписва декларация за неразгласяване на обстоятелствата, които са му станали известни.

 

На практика това означава, че заявителят винаги има право на непосредствено запознаване с документите в оригинал, но при получаване на копия, при липса на съгласие от третите лица, данните, отнасящи се до тях, ще бъдат заличени в копията.

 

Б. Всяко лице, за което с решение на комисията е обявена принадлежност, има право да се запознае с документите, съдържащи се в неговото лично и работно дело.

 

В. Негово право е и да обжалва решението на комисията по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Подаването на жалба обаче не спира публикуването на постановеното решение в интернет страницата в бюлетина на комисията.

 

Дано да съм бил полезен. s_flag

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

johnnie213, много благодаря. А иначе със сигурност искам да ги видя и да се запозная със съдържанието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ники, наистина трябва да си сигурен, че искаш да прочетеш какво пише вътре. Аз след като прочетох на дядо ми досието, после сигурно седмица се носех като ударен с мокър парцал :? . А прочетох няма и 1/10 от цялото досие, повече не издържах и все още нямам желание да го дочета някой ден. Иначе, по спомен, се ходеше в сградата на МВР на Гурко, до Вътрешното министерство и там се подаваше някаква хартийка. Джони май е дал най-полезната информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е Вие ме гръмнахте направо. Какво толкова може да пише в тези досието, че чак като ударени да ходите с дни ????

 

п.с. А може ли да се гледат и досиета на бабите ни ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми в моя случай конкретно имаше доноси и становища от типа на "Трябва да се изсели/вкара в затвора.", писани от хора(роднини), които уж са били най-близките на дядо ми и на семейството ми. Включително такива, които той е издържал финансово до последно, преди да почине. Без да знае, че заради техен донос е арестуван и лежал без присъда близо година, например. Изобщо неща, които на мен умът ми трудно ги побира. И всичко това, защото преди 9.9.1944 е имал добри познати в Германия и е бил "фабрикант" според режима - имал е работилничка за дамски шапки, б*си фабриканта smile045 . В следствие на последното, в досието на баща ми пък пишеше, че е "буржоазно копеле" и трябва да се внимава какви позиции заема в службата... :smt032 Със сигурност не ти става готино като прочетеш такива неща. :smt018

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно - и аз мисля, че ще се натъкна на много - даже прекалено интересни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте бе, ващИ дядовци и баби, да не са били в парламента??? Странно ми е, защото например, дядо ми и баба ми, да речем, са от Горно Нанадолнище и са били кравари, ще имат ли досиета? Малко странно ми звучи, всеки един жив човек да е имал досие, или е така?

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте бе, ващИ дядовци и баби, да не са били в парламента??? Странно ми е, защото например, дядо ми и баба ми, да речем, са от Горно Нанадолнище и са били кравари, ще имат ли досиета? Малко странно ми звучи, всеки един жив човек да е имал досие, или е така?

 

Поздрави

 

Моите със сигурност имат. Не си били от най-послушните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Моите със сигурност имат. Не си били от най-послушните.

 

Точно. smile049 Неудобните са властта са имали досиета. Между другото, чувал съм, че огромен брой досиета са били унищожени като "маловажни" още преди 10 ноември, така че няма да се учудя, ако наистина образно казано всеки втори е бил "оперативно интересен".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са били непослушни (разправяли са вицове за Тошо), ако са били на ръководни постове в икономиката/партията/обществения живот, ако са пътували в чужбина (особенно във вражески страни), ако са наследници на богати хора и/или индустриалци, ако имат глас в обществото (поети, журналисти и пр.).

 

Въобще списъка е такъв, че всеки 5-ти човек е следен и всеки 5-ти човек е доносничел.

 

Затова ви казвам, че ако отворите досието, може да установите доста неприятни неща. Машината е била смазваща...

 

Вътре можеш да откриеш, че субекта е бил топен от ваши роднини и приятели... или да установиш, че субекта е топил някого. Знам хора дето четоха досиета и сега им се иска да не бяха. Но то си е според зависи. Казвам ти го просто да го имаш предвид и да си създадеш нагласа предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Комунистите са разказали играта на всеки напредничав и способен човек, който се разграничава от партията. Да не зачеквам темата за отчуждаване на имотите, че ми се плаче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стана ми интересно, а пък и със сигурност ще има какво да прочета най-вече за дядо ми защото е бил част от държавния апарат. Моля, колегата след като мине по реда за достъп да опише начина подробно и реално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте бе, ващИ дядовци и баби, да не са били в парламента??? Странно ми е, защото например, дядо ми и баба ми, да речем, са от Горно Нанадолнище и са били кравари, ще имат ли досиета? Малко странно ми звучи, всеки един жив човек да е имал досие, или е така?

 

Поздрави

Ами ако дядо ти от Горно Нанадолнище е служил в армията по него време (нищо повече) досието му е гарантирано. И двамата ми дядовци са били полковници и досиетата им са по-високи от Фелицията. Силно се отразява и това, дали са работили в чужбина - в моя случай единия в Италия, другия в Ирак.

Най-забавното е, че ако имаш роднина (мисля до 3 линия), който е или е бил във властта, ти също се сдобиваш с досие.

А може баба ти да не е помахала на някой властимащ на местния митинг smile001

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако дядо ти от Горно Нанадолнище е служил в армията по него време (нищо повече) досието му е гарантирано. И двамата ми дядовци са били полковници и досиетата им са по-високи от Фелицията. Силно се отразява и това, дали са работили в чужбина - в моя случай единия в Италия, другия в Ирак.

Най-забавното е, че ако имаш роднина (мисля до 3 линия), който е или е бил във властта, ти също се сдобиваш с досие.

А може баба ти да не е помахала на някой властимащ на местния митинг smile001

 

Егати простотията :) Аз не съм го хванал това време, но съм слушал много за него. Значи би трябвало да си имат досиета, въпреки, че леко ме съмнява, но мисля, че пра-дядо ми би трябвало да има досие със сигурност. Уникална глупост според мене...

 

Благодаря за разясненията :)

 

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попадал съм на подобни документи и направо съм се изумявал колко добре работеща машина е била ДС. Документите са се водели най-прилежно, строга йерархия и правила, пирамидална структура от съвършен тип. Това може би е едно от малкото наистина работещи неща в България за съжаление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.