Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

Недостатъци и предимства за гуми 225/45/17 пред 205/55/16


Recommended Posts

Здравейте

Бих се радвал да споделите мнение от различни гледни точки и от опит, какви гуми бихте сложили на вашата Октавия.

С кое 17ка би била по-добра от 16ка и обратното smile049

Интересуват ме и странични реакции ако така мога да го кажа - спиране, потегляне, спирачен път и разбира се дупките smile011

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16:

+ по-мека возия

+ по-евтина

- по-нестабилна

+? по-нисък разход

+ по-динамична кола

 

17:

+ по-стабилна

- по-скъпа

- по-твърдо вози

-? по-висок разход

- малко загуба на динамика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти сериозно ли го питаш това?

 

То е ясно - 17ките дават по - добър контакт с пътя и по-готина визия. За сметка на това тропат/друсат повече и са по-скъпи. Разхода също се променя... ама не е сигурно. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

16:

+ по-мека возия

+ по-евтина

- по-нестабилна

+? по-нисък разход

+ по-динамична кола

 

17:

+ по-стабилна

- по-скъпа

- по-твърдо вози

-? по-висок разход

- малко загуба на динамика

 

Точно така. Само визията като плюс на 17-ките може да добавиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по-нископрофилна, толкова по-зле в дупките. Т.е. + за 16ки и - за 17ки

 

А визията е въпрос на вкус. А там има и права и обратна резба smile004

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно е за разхода. Вдига ми се към с 0.3 литра със 17ките спрямо със 16ките.

Също и волана става по-тежък на място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@czech_monster

 

Лично аз ако колата ми не идваше заводски със 17" не бих си взел, поради изброените по-горе причини и най-вече за мен следните по-долу. Това е и причината да си купя втори комплект 16" за зимата и като свърша ресурса на заводските гуми ще мисля дали ще оставам със 17".

 

- по-скъпи гуми 180лв vs 300лв за хубава лятна/зимна гума при 16" vs 17"

- спъва се динамиката ако е stock колата осезаемо най-вече при тръгване - по-тежки джанти и по-голяма контактна площ на гумата

- вдига се и разхода на горивo за сметка на влошената динамика

- друса си осезаемо повече

 

+ държи се доста залепена в завой и при висока скорост със 17", но на 16"ките съм със зимни и предполагам че ако сложа хубави летни гуми и тук няма да е голяма разликата

+ визията е по-добра наистина, но аз не отдавам толкова голямо значение на големината на джантите - има хора които са болни на тази тема и слагат и 18"/19" на Octavia

+ евентуално ако ще правя някакви силови подобрения след време, ще е по-добре да е със 17" колата

 

Не казваш за какъв двигател става дума също, макар че 16" е OK дори и за VRS. Колега имам със AUDI A6 3.0TDI 2007 година и то си идва със 16" джанти фабрично.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+ визията е по-добра наистина, но аз не отдавам толкова голямо значение на големината на джантите - има хора които са болни на тази тема и слагат и 18"/19" на Octavia

 

Аз съм с 18'' и единственото което ме притеснява в случая е цената на гумите. Вози си меко, стабилна е, има страхотна визия и честно казано нито тропа, нито хлопа нито вози като каруца.

И не виждам защо трябва да са болни мозъци, на който както му харесва. Всеки сам си преценява и решава.

 

Не казваш за какъв двигател става дума също, макар че 16" е OK дори и за VRS.

Става но само понякога - Аз лично не можах да намеря алуминиеви джанти 16'' които да паснат и да успея да сложа на колата. Пробвах 7-8 модела и нито един не стана. Всички опират в апаратите и не може да се сложат. Пробвах с метални джанти 16'' - станаха едни (дори резервната е такава) но е отвратително грозно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За зимата и условията в Бг определено здравата стоманената джанта е за предпочитане. Зимните ми гуми 205/55/16 са на такива, купени са преди 10г. от "Аутотехника-Ауди" и определено са много здрави. До сега не се е налагало да се изправят. Даже аз лично от минал опит мисля, че за зимата са ок и 15''. Говоря чисто като функционалност и практичност, но имам 16'' от преди и не ми се влиза в излишни разходи. То вярно, че и от джанта до джанта разликата е огромна. Преди имах VW Bora и понеже имах 16'' хубави гуми под ръка, реших да купя и джанти, уж стоманени за да са по-здрави, а те се кривяха от неравности по пътя, а кво да кажа за дупките... Бяха пълен боклук, май бяха турски.

Предната Октавия която имах беше с 16'' заводски лети и зимата 16'' стоманени се усещаха по-тежки, но за няколко дена се свиква. После като сложих пак летните гуми и ми се струваше, че колата лети :)

Мотора беше 2.0 TDI-PD.

Сега пак ще е същия но вече CR. И двата са по 140кс. Но в крайна сметка сложих 17'' който ще си останат за летните гуми, защото мисля, че при автоматична ск. кутия е по-добре да има по-голяма стъпка, особено при спиране.

Обсъдих го с много приятели който са от маниаците на джанти и в крайна сметка средно излиза, че м/у 16'' и 17'' не би имало токова осезаема разлика както при 16'' и 18''.

Аз лично не си падам много по изрязването в града, но в завой определено влизам със скорост :)

Времето ще покаже. След няколко месеца се надявам да мога да изкажа и лично мнение за разликата.

Вярно е, че разликата в цената също не е малка smile011 , но пък едни гуми при нормално каране се карат поне 3 сезона, а може и повече, така че все някак си предполагам ще го понеса.

Не знам само дали 17'' не е по-добре на спортно окачване да се сложи, но като гледам L&K излизат така заводски и без спортно. А и имайки предвид твърдата возия по принцип, май няма да е голяма разликата, ако не се чипоса мотора, но сякаш не мисля да ги правя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.