Jump to content

skoda-club-bulgaria.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgskoda-auto.bgpepino-racing.comtraxxas

AUX-Input при Skoda Octavia MK2 Facelift - Blues Radio.


shaft

Recommended Posts

От известно време се чудех какво да "счупя" по колата и реших това да бъде радиото (моето е Skoda Blues MP3)... Иначе казано, реших да си изкарам AUX вход, за различни джаджи с 3.5/2.5mm жакове - телефони, player-и и други събратя. Не ми се занимава да записвам всеки път диск, да го чакам 20 минути да се запише, след това да го правя мултисесиен, за да мога да добавям песни по-късно. А дори, много често се случва да ми се слуша само една песен или да слушам 3-5 песни и не върви да драсна диск 700MB с три песни 15MB - не че няма дискове, просто ми звучи супер тъпо и трудоемко... Затова реших, че аукс-а е моят приятел.

 

Такаа... започнах да свалям едно по едно всичко около радиото с цел разузнаване. Първо се сваля рамката - отваря се пепелника, подпъхва се ръка над пепелника и се хваща рамката - супер лесно и удобно е. Дърпа се и след това внимателно се вади от всички страни. Резултатът е следния:

IMAG0884.jpg

 

На горната снимка съм извадил и копчетата на радиото, защото мислех, че нещо трябва да го държи там под тях:

IMAG0886.jpg

 

Дясното бутонче на горната снимка е функционално и не е нужно да се вади. Лявото е капаче и трябва да се извади, защото под него има болтче, което държи радиото:

IMAG0887.jpg

 

Махат се болтчетата и се дърпа напред радиото:

IMAG0888.jpg

 

На самото радио видях, че си има схема с обяснения кое-какво е. Аукс-а съм го оградил с червенко - има изводи и за телефон и т.н.:

IMAG0889.jpg

 

Отзад е с Quadlock (fakra) конектор:

IMAG0890.jpg

 

Дърпа се долният край на конектора, той е подвижен и се вади. Ето го конектора с всички проводници при мен (имам само предни говорители):

IMAG0895.jpg

 

IMAG0892.jpg

 

Това е гърба на радиото:

IMAG0891.jpg

 

На нас ни трябват отляво надясно най-долу първите две пинчета на горният ред и първото пинче на долният ред (Г-образно - на схемата по-горе го има).

 

Извадих старият компютър, който не работи и погледнах какви букси мога да извадя и да си ги пригодя. Намерих такива:

leds.jpg

 

Ползвах две двойки - направих ги едно цяло с термо шлаух и запоих проводниците от нормален удължител-кабел с три проводника (мъжко и женско):

Този е подобен, но моят е по-дебел и по-здрав.

p11353.jpg

 

Съжалявам, че не снимах, но работих на лампа (среднощно) и бързах да приключа, че ми беше голям кеф да видя как ще свири...

 

Трябваше ми и VCDS, защото AUX-a ми беше деактивиран от там. Отваря се Radio coding-a на "56-Radio" канал. След това Long Coding-a и там намерих опция "AUX-In restricted mode" (да, това ми изглежда супер нелогична опция, но от там се пусна при мен) - не беше цъкнато, цъкнах го да е избрано и в радиото ми се появи AUX в менюто. Натиска се CD бутона веднъж за CD и втори път за AUX (това ми го пишеше в книжката към радиото).

 

Първоначално си мислех да изкарам мъжко 3.5мм жакче, да не е женско, но после попрочетох малко и разбрах, че не е добра идеята. Винаги трябва да му слагам капаче на мъжкото ("презерватив"), да не се допира никъде, а идеята, която "димон" ми даде - беше да го сложа в жабката, но там нямам много пространство. Реших, че ще изкарвам женското и ще го сложа където първоначално си мислех да го изкарам (под климатика на свободните статични бутони - между ASR-а и индикацията за вкл/изкл. положение на пътническия Airbag) - Цецо75, също предложи да е там, че ще е готино, та се върнах на първоначалната идея.

 

Бутончетата се вадят лесно - дърпа се напред силно. Извадих го и го пробих с бормашината - бургията е 6-ца в моят случай. Женското трябваше да стърчи малко, заради масата. С една 7-ца бургия му направих по-широко легло в задната страна на бутона, за да може да легне вътре, и го изкарах да стърчи малко:

IMAG0916.jpg

 

Ето го как изглежда с кабел 3.5мм мъжко-мъжко жакчета:

IMAG0909.jpg

 

Сега трябва да намеря кабелче, което е под ъгъл, да не е с прав жак, за да не пречи при пета скорост. Леко го докосвам при пета, но може да попречи някой път и то сериозно.

 

Напълних кухото бутончето с топъл силикон и стана идеално. Сглобих всичко по обратният ред - бутонче, букса, антена, радио, чекмедже под радиото, рамка и тествах звука.

 

Много съм доволен! Свири страшно добре, дори бих казал, че свири по-добре от CD-то, а с външният Equalizer от телефона мога и да си го нагласям, както си искам.

 

IMAG0915.jpg

 

Благодаря много на Димчо, че ми търпеше глупостите и ми обясняваше всичко точно и ясно!!! Без него нямаше да стане тая работа...

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми евала. Само че аз мислех да ползвам куплунг с гайка отвън, който си е за лицев панел по дефоулт. И да занеса някъде гайката да и направят черно покритие, да стане съвсем дискретна. Обаче сега като видях твойто и се видях, че така ще стане по прикрито. Аз имам в чекмеджето разни куплунзи, които са за платка (т.е. нямат гайка, както е твойто), обаче челото си е пластмасово, черно. И няма да лъщи, съвсем невидимо ще стане.

 

Ако искаш мога да ти дам от тях, ама незнам дали отвора беше 6ца или 5ца.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Ако искаш мога да ти дам от тях, ама незнам дали отвора беше 6ца или 5ца.

 

Що бе, на мен така си ми харесва... Иначе и аз имах с черна глава, ама реших, че не ме кефи, защото се различаваше от черното на бутона. Така като лъщи ми стои по-добре - отгоре се връзва с бутоните на климатичеца... Пък и отдалече изглежда добре. Просто кабел трябва да намеря с ъгъл, че това стърчи много.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да има логика в това с лъщенето и копчето на климатика.

 

Има разни евтини слушалки из Конрад и подобните му магазини. Те са с ъглови конектори, режеш и си ти.

 

Иначе има по каталог ъглови разглобяеми, ама цената е.... И трябва да се чакат, няма смисъл.

 

Кажи какъв е питча (разстоянието) между перата на въпросния куплунг отзад на магнета? В смисъл тия компютърните (те са на 2.5мм) паснаха ли по хоризонтал и вертикал?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да има логика в това с лъщенето и копчето на климатика.

 

Има разни евтини слушалки из Конрад и подобните му магазини. Те са с ъглови конектори, режеш и си ти.

 

Иначе има по каталог ъглови разглобяеми, ама цената е.... И трябва да се чакат, няма смисъл.

 

И аз така си мислех... Точно това май ще направя, както казваш... хибрид :D

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи за куплунга де? Какво е разстоянието, ако е стандартно 1.27,2 или 2.5мм - конектори имам всякакви, все нещо ще нагодя. Ама ако е нещо изкецано, да поръчвам направо, че има да се чака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи за куплунга де? Какво е разстоянието, ако е стандартно 1.27,2 или 2.5мм - конектори имам всякакви, все нещо ще нагодя. Ама ако е нещо изкецано, да поръчвам направо, че има да се чака.

 

Кажи за кой куплунг? Аз мерих така - гледах на куадлок-а каква му е дупката, която е допустима за тия глупости и на широчина излезе 10мм точно. На дължина не го знам колко е точно, но мисля, че е 20мм... Стандартна букса за вентилатор на процесор влиза - толкова е разстоянието между крачетата. всички джъмпери по дънната платка също стават супер точно за две крачета. За това ли ме питаш? Не съм много сигурен, но предполагам, че и на IDE кабел буксата ще влезне точно, ама може и да не стане...

 

Поздрави

 

ПП: Довечера ще го замеря да е супер сигурно. Ако знаеш колко са на джъмперите и имаш подръка да го видиш - тоя компютър, който ползвах за донор е с платка от 2003 година - не е някой нов стандарт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не го мери, разбрах те. Щом влиза стандартен джъмпер, значи е 2.54мм растера. Ок сме. smile159

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 години по-късно...

Мога ли да изкарам aux кабел и да пускам музика от телефона? O2 2006 няма mp3 радиото,но в настройките на радиото намерих : aux on/off :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано (Редактирано)

Кое е радиото - ако не го знаеш, поне дай снимки да го видя - но щом имаш опцията - би трябвало да можеш. Това е доста стара технология, която си я има навсякъде... Трябва да извадиш радиото и да следваш какво съм показал :) Аукс-а ти е просто канал, който предава каквото му влиза - можеш да си го ползваш и да си говориш по телефона, сякаш си на слушалки. При мен действаше, но трябваше да крещя на/към телефона, защото няма микрофон никъде по веригата, ами е само този на телефона...

 

Покажи кое е радиото - мисля, че можеш без проблем да изкараш аукс-а. Само трябва да вържеш кабелчето на пинчетата и готово :)

 

Поздрави

Редактирано от shaft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

За без MP3 опция ще трябва да си включих CD емулатор.Готов вариант Yatour около 100-120лв. Инак ако си сръчен и ти се занимава,сам си правиш едно малко емулаторче + една платчица за повдигане на нивото на сигнала,че инак ще свири тихо.Това ще струва към 10-12лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли да изкарам aux кабел и да пускам музика от телефона? O2 2006 няма mp3 радиото,но в настройките на радиото намерих : aux on/off :)

Колега, аз съм със същото радио. Къде в настройките намери AUX on/off, понеже при мен го няма. Мисля да сложа кабела и на 56 канал както каза Венци, да видим дали ще изгрее.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 седмици по-късно...

Благодарение на темата и аз съм с aux на модела StreamMP3.

 

925886fbcc233fad.jpg

 

Използвах готов китайски кабел, а в Briskoda има каталожни номера на оригинална букса и кабели

 

586d5006d54d061c.jpg

 

3B7 035 447 A

000 979 010

Редактирано от deas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...

Здравейте,

 

Колега знаеш ли дали ще стане същото за модела Stream CD  без да е мп3. ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Не знам дали това ще помогне на някой, но Благодарение на тази тема открих че имам AUX   :dash: . Отне ми само 6-7-8 Месеца. Тъй като предния собственик не ми беше казал , а после разбрах че и не го е ползвал, аз не знаех че има изобщо въпросния вход. На радиото се превключва с МEDIA , което е и за включването на СД. Намерих си едно доста прилично кабелче 1м и със стойката за телефон заспа ;). Единственото което мога да изкажа като недостатък е, че явно звука от телефона е малко слабичък за този AUX и трябва да се слуша на 19-20+ усилване.
Надявам се да помогна на някой заблуден като мен, който не знае къде да гледа и естествено благодаря на хората от темата , че ме накараха да се поразровя  :cheers: 
 

 

post-2088-0-75968600-1474307947_thumb.jpg

post-2088-0-32595200-1474308070_thumb.jpg

post-2088-0-83575600-1474308128_thumb.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задръж натиснат бутона за търсене на станциите докато не влезеш в настройките. Там за AUX имаш три нива на звука според зависи какво си закачил на порта. Избери нивото за телефон или плейър и няма да има нужда толкова да го усилваш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Еее само този кръглия бутон не бях пробвал (та и да го задържа). Благодаря много колега , сега вече е перфектно  :doubleup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 седмици по-късно...
  • 1 месец по-късно...

Привет колеги,

 

Да се похваля.Монтирах въпросното устройство, което работи досущ на принципа на Ятор. Работи втори ден и много добре все едно слушам дискове. Единственото , което направих като поразия е след монатажа на жабката обратно не мога да накарам лампичката в жалбата да угасне.Угасва само когато натисна капака на жабката по-силно.Някой може ли да даде съве без да разглабям отново жабката има ли начин да го оправя или да махам пак.

 

Благодаря..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 месеци по-късно...

Привет колеги,

 

Да се похваля.Монтирах въпросното устройство, което работи досущ на принципа на Ятор. Работи втори ден и много добре все едно слушам дискове. Единственото , което направих като поразия е след монатажа на жабката обратно не мога да накарам лампичката в жалбата да угасне.Угасва само когато натисна капака на жабката по-силно.Някой може ли да даде съве без да разглабям отново жабката има ли начин да го оправя или да махам пак.

 

Благодаря..

Здравей, Валентин ! Имаш ли някакви проблеми с устройтвото ? Мисля да си закупя същото и да го свържа на Stream Non MP3, Октавията ми е същата катот твоята 2006 г.

Предварително благодаря !

Борис

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

 

Не няма проблеми никакви вече4 месеца :) Работи перфектно и най-вече евтино.Жабката е оправена просто пластинката на лампичката не се притискаше. Ако решиш мога да ти пратя малко видео как се сваля лампичката на жабката без да се счупи пластинката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 10 месеци по-късно...

Здравейте Колеги,

 

Първо да благодаря за страхотния туториал на колегата.

 

Навих се и аз да направя същото изпълнение, но имам проблем с набавянето на хубав аудио кабел за целта.

Не успявам да намеря хубав дебел кабел никъде - всичко е супер тъничко като за слушалки.

Търсих и да си сглобя сам, но намирам само двужилни аудио кабели, а до колкото разбирам трябва да е с 3 жила.

 

Можете ли да  ми препоръчате от къде мога да си набавя читав кабел - бил той готов с конектори или на метър?

 

Поздрави,

Жоро

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Важна информация.

За да използвате този форум, трябва да се съгласите с нашата Политика за лични данни. Трябва да се съгласите и с използването на бисквитки (cookies), които помагат за пълната фунционалност на форума. Може да настроите през вашия браузър кои бисквитки искате да се използват. С натискане на бутон "Потвърди" удостоверявате съгласието си с нашата Политика за лични данни и използването на бисквитки.